íslendskur

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Faroese[edit]

Etymology[edit]

Ísland +‎ -skur

Adjective[edit]

íslendskur

  1. Icelandic

Declension[edit]

íslendskur a24
Singular (eintal) m (kallkyn) f (kvennkyn) n (hvørkikyn)
Nominative (hvørfall) íslendskur íslendsk íslendskt
Accusative (hvønnfall) íslendskan íslendska
Dative (hvørjumfall) íslendskum íslendskari íslendskum
Genitive (hvørsfall) (íslendsks) (íslendskar/
íslendskrar)
(íslendsks)
Plural (fleirtal) m (kallkyn) f (kvennkyn) n (hvørkikyn)
Nominative (hvørfall) íslendskir íslendskar íslendsk
Accusative (hvønnfall) íslendskar
Dative (hvørjumfall) íslendskum
Genitive (hvørsfall) (íslendska/
íslendskra)

Related terms[edit]