Appendix:Romanian pronouns

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
personal pronouns
singular plural
1st 2nd 3rd m 3rd f 1st 2nd 3rd m 3rd f
Nominative eu tu el ea noi voi ei ele
Accusative
Acc. unstressed te îl o ne îi le
Acc. stressed (pe) mine tine el ea noi voi ei ele
Genitive
Gen. (m.sg.) meu tău lui* / său ei* / său nostru vostru lor* lor*
Gen. (f.sg.) mea ta sa sa noastră voastră lor lor
Gen. (m.pl.) mei tăi săi săi noștri voștri lor lor
Gen. (f.pl.) mele tale sale sale noastre voastre lor lor
Dative
Dat. unstressed îmi îți îi îi ne le le
Dat. stressed mie ție lui ei nouă vouă lor lor
Reflexive
Ref. acc. unstressed te se se ne se se
Ref. acc. stressed (pe) mine tine sine sine noi voi sine sine
Ref. dat. unstressed îmi îți își își ne își își
Ref. dat. stressed mie ție sieși sieși nouă vouă sieși sieși
* These words can be used for all genders and numbers.