User:Ansa211/Finnish declension

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

KOTUS numbering[edit]

Kotimaisten kielten tutkimuskeskus (KOTUS, officially translated as Research Institute for the Languages of Finland) lists 51 declension types for Finnish nouns, adjectives, pronouns, and numerals, as listed below.

Some types are far more common than others, as indicated by the Wiktionary entry counts.

syll endings grad main declension rules compare SG PL wiki
NOM GEN PAR ILL NOM GEN[1] PAR ILL
1 2 -o/u/ö/y ok PAR -a/ä
GEN PL -en
valo valon valoa valoon valot valojen valoja valoihin 5,860
2 3+ -o/ö/u/y no PAR SG -a/ä
PAR PL -ta/a//tä/ä
multiple GEN PL
palvelu palvelun palvelua palveluun palvelut palvelujen

palveluiden

palveluja

palveluita

palveluihin 1,133
3 -a/e/i+o, -iö/ie/oe no NOM gives the stem
PAR -ta/tä
GEN PL -den/tten
valtio valtion valtiota valtioon valtiot valtioiden valtioita valtioihin 1,073
4 3+ -kko/kkö/tto qq PAR SG -a/ä
PAR PL -a/ta//ä/tä
multiple GEN PL
as 3, except ILL PL laatikko laatikon laatikkoa laatikkoon laatikot laatikkojen

laatikoiden

laatikkoja

laatikoita

laatikkoihin

laatikoihin

459
5 2 -i ok PAR -a/ä
GEN PL -en
PL -i-: -i ? -e-, except in GEN PL, where it is dropped
many foreign words ending in C, only NOM SG has no -i risti ristin ristiä ristiin ristit ristien ristejä risteihin 9,427
6 3+ -i no PAR -a/ä
multiple GEN PL
PL -i-: -i ? -e-, except in GEN PL, where it is dropped
paperi paperin paperia paperiin paperit papereiden

paperien

papereita

papereja

papereihin 2,073
7 2 -i ok e-vartalo
PAR -a/ä
GEN PL -en
PL -i-: -e- ? Ø
ovi oven ovea oveen ovet ovien ovia oviin 0
8 -e ok PAR -a/ä
GEN PL -en
personal names, nouns representing a form of person;
same as 1, except rare GEN PL -n;
other e-nominals 48
nalle nallen nallea nalleen nallet nallejen

(nallein)

nalleja nalleihin 160
9 2 -a/e/i-a ok PAR -a
GEN PL -en
PL -i-: -a ? -o-
kala kalan kalaa kalaan kalat kalojen

(kalain)

kaloja kaloihin 4,033
10 2
-o/u-a
deverbal -ja/jä
-(tta)va/(ttä)vä
-ma/mä
ok PAR -a
GEN PL -en
PL -i-: -a/ä ? Ø
-(tta)va/(ttä)vä, -ma/mä are adjectives and participles koira koiran koiraa koiraan koirat koirien

(koirain)

koiria koiriin 5,020
11 3+ -short C+a/ä no PAR SG -a/ä
PAR PL -ta/a//tä/ä
multiple GEN PL
see 12;
long adjectives 10
omena omenan omenaa omenaan omenat omenien

omenoiden
(omenojen)
(omenain)

omenia

omenoita
(omenoja)

omeniin

omenoihin

100
12 3+ -a/ä no PAR SG -a/ä
PAR PL -ta/tä
GEN PL -den/tten
usually -V/j+a/ä;
see 11
kulkija kulkijan kulkijaa kulkijaan kulkijat kulkijoiden

(kulkijain)

kulkijoita kulkijoihin 2,495
13 3+ -a/ä no PAR SG -a/ä
PAR PL -ta/a//tä/ä
multiple GEN PL
PL -i-: -a/ä ? -o/ö-
9 katiska katiskan katiskaa katiskaan katiskat katiskoiden

katiskojen
(katiskain)

katiskoita

katiskoja

katiskoihin 243
14 3+ -long C+a/ä qq PAR SG -a/ä
PAR PL -ta/a//tä/ä
multiple GEN PL
PL -i-: -a/ä ? -o/ö-
as 13, except ILL PL;
see 9
solakka solakan solakkaa solakkaan solakat solakoiden

solakkojen
(solakkain)

solakoita

solakkoja

solakkoihin

solakoihin

400
15 -ea/eä/oa no NOM gives the stem
PAR SG -ta/a//tä/ä
PAR PL -ta/tä
GEN PL -den/tten
korkea korkean korkeaa

korkeata

korkeaan korkeat korkeiden

(korkeain)

korkeita korkeisiin

korkeihin

202
16 -mpi mp?mm SG: -i ? -a/ä-
PL -i-: -a/ä- ? Ø
PAR -a/ä
GEN PL -en
comparative adjectives vanhempi vanhemman vanhempaa vanhempaan vanhemmat vanhempien

(vanhempain)

vanhempia vanhempiin 344
17 2+ -aa/oo/uu
few -yy
no PAR -ta/tä
GEN PL -den/tten
ILL -seen/siin
PL -i-: -V1V2 ? -V1-
as 20, except ILL vapaa vapaan vapaata vapaaseen vapaat vapaiden vapaita vapaisiin

(vapaihin)

79
18 1 -long V
-oi
no PAR -ta/tä
GEN PL -den/tten
PL -i-: -V1V2 ? -V1-
maa maan maata maahan maat maiden maita maihin 532
19 1 -uo/ie/yö no PAR -ta/tä
GEN PL -den/tten
PL -i-: -V1V2 ? -V2-
suo suon suota suohon suot soiden soita soihin 134
20 2+ -ee/öö/yy,
few -aa/oo/uu
no PAR -ta/tä
GEN PL -den/tten
ILL -hVn/seen/siin
PL -i-: -V1V2 ? -V1-
as 17, except ILL filee fileen fileetä fileehen

fileeseen

fileet fileeiden fileeitä fileeihin

fileisiin

64
21 foreign -V no NOM gives the stem
PAR -ta/tä
GEN PL -den
ILL SG: V in -hVn determined by pronunciation rosé rosén roséta roséhen rosét roséiden roséita roséihin 0
22 foreign -C pronounced as -V no PAR -ta/tä
GEN PL -den
ILL SG -hVn
as 21, but with ’;
particularly French words
parfait parfait’n parfait’ta parfait’hen parfait’t parfait’iden parfait’ita parfait’ihin 7
23 2 -li/hi no stem: -i ? -e-
PL -i-: -e- ? Ø
PAR SG -ta/tä (no -e)
PAR PL -a/ä
GEN PL -en
as 24 and 26, except GEN PL tiili tiilen tiiltä tiileen tiilet tiilien tiiliä tiiliin 17
24 2 -i no stem: -i ? -e-
PL -i-: -e- ? Ø
PAR SG -ta/tä (no -e)
GEN PL -en is preferred
PAR PL -a/ä
as 26, except for the preferred GEN PL uni unen unta uneen unet unien

unten

unia uniin 136
25 2 -mi no stem: -i ? -e-
PL -i-: -e- ? Ø
PAR PL -a/ä
PAR SG: -mi ? nta/mea//ntä/meä
GEN PL: -mi ? nten/mien
similar to 24 toimi toimen tointa

toimea

toimeen toimet toimien

tointen

toimia toimiin 37
26 2 -li/ri/ni no stem: -i ? -e-
PL -i-: -e- ? Ø
PAR PL: -a/ä
PAR SG: -i ? -ta/tä
GEN PL: -i ? -ten/ien
pieni pienen pientä pieneen pienet pienten

pienien

pieniä pieniin 416
27 -Vsi t?d stem: -si ? -te-
PL -i-: -te- ? -s-
PAR SG -ta/tä
PAR PL -a/ä
GEN PL -en
käsi käden kättä käteen kädet käsien

(kätten)

käsiä käsiin 0
28 -nsi/rsi/lsi q stem: -si ? -te-
PL -i-: -te- ? -s-
PAR SG -ta/tä (no -e-)
PAR PL -a/ä
GEN PL -en
kynsi kynnen kynttä kynteen kynnet kynsien

(kyntten)

kynsiä kynsiin 60
29 -lapsi no stem: -i ? -e-
PL -i-: -e- ? Ø
PAR PL -a/ä
PAR SG: lasta
GEN PL: lapsien/lapsen
compounds of lapsi lapsi lapsen lasta lapseen lapset lapsien

lasten

lapsia lapsiin 28
29+7 -hard C+si no stem: -i ? -e-
PL -i-: -e- ? Ø
PAR PL -a/ä
PAR SG: Cs ? sta/stä
GEN PL: Cs ? sten/Csien
29 and 7 differ only in PAR SG and GEN PL hapsi hapsen hasta
hapsea
hapseen hapset hapsien

hasten

hapsia hapsiin 28
30 -tsi no stem: -i ? -e-
PL -i-: -e- ? Ø
PAR PL -a/ä
PAR SG: -tsi ? sta/stä
GEN PL: -tsi ? -tsien/sten
as 29, except GEN PL -ten is rare veitsi veitsen veistä veitseen veitset veitsien

(veisten)

veitsiä veitsiin 22
31 -ksi t?d stem: -ksi ? -ht-
PL -i-: -ht- ? -ks-
PAR -a/ä
GEN PL -en
compounds of yksi and kaksi kaksi kahden kahta kahteen kahdet kaksien kaksia kaksiin 8
32 -r/l/n inv ok stem: NOM + -e-
PAR SG -ta/tä
PAR PL -a/ä
GEN PL -ien/ten
sisar sisaren sisarta sisareen sisaret sisarien

sisarten

sisaria sisariin 170
33 -n inv ok stem: -n ? -me-
PL -i-: -e- ? Ø
PAR SG -ta/tä
PAR PL -a/ä
GEN PL -en/ten
kytkin kytkimen kytkintä kytkimeen kytkimet kytkimien

kytkinten

kytkimiä kytkimiin 700
34 -ton/tön inv qq stem: -n ? -m+a/ä-
PL -i-: -a/ä- ? Ø
PAR SG -ta/täi
PAR PL -a/ä
GEN PL -en
onneton onnettoman onnetonta onnettomaan onnettomat onnettomien

(onnetonten)

onnettomia onnettomiin 520
35 -lämmin inv q stem: -n ? -mä-
PL -i-: -ä ? Ø
PAR SG -ta/tä
PAR PL -a/ä
GEN PL -en
akin to 34 lämmin lämpimän lämmintä lämpimään lämpimät lämpimien

(lämpimäin)

lämpimiä lämpimiin 0
36 superlative adjectives -in mp?mm stem: -n ? -mpa-/mpä-
PL -i-: -a-/ä- ?Ø
PAR SG -ta/tä
PAR PL -a/ä
GEN PL -en/ten
sisin sisimmän sisintä sisimpään sisimmät sisimpien

sisinten
(sisimpain)

sisimpiä sisimpiin 289
37 -vasen mp?mm stem: -n ? -mpa-
PL -i-: -a- ? Ø
PAR SG: NOM+ta, or -a
PAR PL -a
GEN PL NOM+ten, or -en.
compounds of vasen vasen vasemman vasenta

vasempaa

vasempaan vasemmat vasempien

vasenten
(vasempain)

vasempia vasempiin 2
38 -nen no stem: -nen ? -se-
PL -i-: -e- ? Ø
PAR SG -ta/tä
GEN PL -ten
adjectives with -inen and -lainen,
nouns -minen,
and fourth infinitives
nainen naisen naista naiseen naiset naisten

naisien

naisia naisiin 5,478
39 -s no stem: -s ? -kse-
PL -i-: -e- ? Ø-

PAR SG: NOM+ta/tä
PAR PL -a/ä
GEN PL: NOM+ten, or -en.

includes deverbal -us;
see 40
vastaus vastauksen vastausta vastaukseen vastaukset vastausten

vastauksien

vastauksia vastauksiin 2,679
40 -(u)us/(y)ys stem: -s ? -te-
PL -i-: -s ? -ks-
PAR SG -ta/tä (no -e)
PAR PL -a/ä
GEN PL -en
mainly nouns formed from nouns and adjectives with -uus;
see 39
kalleus kalleuden kalleutta kalleuteen kalleudet kalleuksien kalleuksia kalleuksiin 1,736
41 -s inv ok stem (not PAR SG): -s ? preceding V
PAR -ta/tä
GEN PL -iden/itten
vieras vieraan vierasta vieraaseen vieraat vieraiden vieraita vieraisiin

(vieraihin)

894
42 -mies no stem: -s ? -he-
PL -i-: -e- ? Ø
PAR SG: NOM+tä
PAR PL -ä
GEN PL: NOM+ten, or -en.
compounds of mies;
as 39, apart from the -h- instead of -ks-
mies miehen miestä mieheen miehet miesten

miehien

miehiä miehiin 140
43 -ut/yt inv ok PL -i-: -t- ? -e-
PAR SG: NOM+ta/tä
PAR PL -ta/tä
GEN PL -den/tten
ohut ohuen ohutta ohueen ohuet ohuiden ohuita ohuisiin

ohuihin

27
44 -ät no stem (not PAR SG): -t ? -ä-
PAR -tä
GEN PL -iden/itten
as 41>, but end with -t instead of -s kevät kevään kevättä kevääseen keväät keväiden keväitä keväisiin

(keväihin)

0
45 ordinals -s nt?nn stem: -s ? -nte-
PL -i-: -nte- ? -ns-
PAR SG -tta/ttä (no -s)
PAR PL -a/ä
GEN PL -en
kahdeksas kahdeksannen kahdeksatta kahdeksanteen kahdeksannet kahdeksansien kahdeksansia kahdeksansiin 32
46 -tuhat nt?nn stem: -t ? -nte-
PL -i-: -nte- ? -ns-
PAR SG -tta/ttä (no -t)
PAR PL -a/ä
GEN PL -en
compounds of tuhat;
as 45, except NOM, and a rare GEN PL
tuhat tuhannen tuhatta tuhanteen tuhannet tuhansien

(tuhanten)

tuhansia tuhansiin 3
47 -ut/yt no stem: -ut/yt ?-ee-
PAR -ta/tä
GEN PL -den/tten
active past participles;
as 48
kuollut kuolleen kuollutta kuolleeseen kuolleet kuolleiden kuolleita kuolleisiin

kuolleihin

410
48 -e inv ok PAR -(t)ta/(t)tä
GEN PL -den/tten
stem: -e & strengthen final C
see 8 for personal names hame

sade
hameen

sateen
hametta

sadetta
hameeseen

sateeseen
hameet

sateet
hameiden

sateiden
hameita

sateita
hameisiin

hameihin
sateisiin
sateihin

2,210
49 -l(e)/r(e)/n(e) inv ok These words have dual forms, with and without the final -e. with -e: 48
without -e: 32
askel askelen askelta (askeleen) askelet askelien

askelten

askelia askeliin 64
askele askeleen askeletta askeleeseen askeleet askeleiden askeleita askeleisiin

askeleihin

50 compound nominals whose final word is the only part to decline isoäiti isoäidin isoäitiä isoäitiin isoäidit isoäitien isoäitejä isoäiteihin
51 compound nominals whose individual parts all decline simultaneously nuoripari nuorenparin nuortaparia nuoreenpariin nuoretparit nuortenparien

nuorienparien

nuoriapareja nuoriinpareihin 394
  1. ^ The GEN PL suffix -iden can always be replaced by the alternative form -itten. To reduce clutter, this table does not show the -itten form.

Related appendices[edit]