User:George Animal/test2

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

xxxx tuklu

Contents

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. accusative singular masculine form of tukls
  2. instrumental singular masculine form of tukls
  3. genitive plural masculine form of tukls
  4. accusative singular feminine form of tukls
  5. instrumental singular feminine form of tukls
  6. genitive plural feminine form of tukls

yyyy

xxxx

See also: tuklā

tukla

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. genitive singular masculine form of tukls
  2. nominative singular feminine form of tukls

yyyy

xxxx tukli

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. nominative plural masculine form of tukls

Adverb[edit]

test2

  1. adverbial form of tukls

yyyy

xxxx tuklus

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. accusative plural masculine form of tukls

yyyy

xxxx tuklā

See also: tukla

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. locative singular masculine form of tukls
  2. locative singular feminine form of tukls

test2

  1. genitive singular masculine form of tuklais
  2. nominative singular feminine form of tuklais
  3. vocative singular feminine form of tuklais

yyyy

xxxx tuklas

See also: tuklās

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. genitive singular feminine form of tukls
  2. nominative plural feminine form of tukls
  3. accusative plural feminine form of tukls

yyyy

xxxx tukliem

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative plural masculine form of tukls
  2. instrumental plural masculine form of tukls

yyyy

xxxx tuklās

See also: tuklas

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. locative plural feminine form of tukls

test2

  1. genitive singular feminine form of tuklais
  2. nominative plural feminine form of tuklais
  3. vocative plural feminine form of tuklais
  4. accusative plural feminine form of tuklais

yyyy

xxxx tuklos

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. locative plural masculine form of tukls

test2

  1. accusative plural masculine form of tuklais

yyyy

xxxx tuklām

See also: tuklam

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative plural feminine form of tukls
  2. instrumental plural feminine form of tukls

yyyy

xxxx tuklam

See also: tuklām

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative singular masculine form of tukls

yyyy

xxxx tuklai

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative singular feminine form of tukls

yyyy

xxxx tuklais

Latvian[edit]

Adjective[edit]

George Animal/test2 (indef. tukls, comp. tuklākais, sup. vistuklākais; adv. tukli)

  1. definite form of tukls

Declension[edit]

yyyy

xxxx tuklo

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. vocative singular masculine form of tuklais
  2. accusative singular masculine form of tuklais
  3. instrumental singular masculine form of tuklais
  4. genitive plural masculine form of tuklais
  5. vocative singular feminine form of tuklais
  6. accusative singular feminine form of tuklais
  7. instrumental singular feminine form of tuklais
  8. genitive plural feminine form of tuklais

yyyy

xxxx tuklajam

See also: tuklajām

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative singular masculine form of tuklais

yyyy

xxxx tuklajām

See also: tuklajam

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative plural feminine form of tuklais
  2. instrumental plural feminine form of tuklais

yyyy

xxxx tuklajā

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. locative singular masculine form of tuklais
  2. locative singular feminine form of tuklais

yyyy

xxxx tuklie

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. nominative plural masculine form of tuklais
  2. vocative plural masculine form of tuklais

yyyy

xxxx tuklajiem

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative plural masculine form of tuklais
  2. instrumental plural masculine form of tuklais

yyyy

xxxx tuklajai

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative singular feminine form of tuklais

yyyy

xxxx tuklajos

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. locative plural masculine form of tuklais

yyyy

xxxx tuklajās

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. locative plural feminine form of tuklais

yyyy xxxx tuklāks

Latvian[edit]

Adjective[edit]

George Animal/test2 (def. tuklākais, sup. vistuklākais; adv. tuklāk)

  1. indefinite comparative form of tukls

Declension[edit]

yyyy

xxxx tuklāku

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. accusative singular masculine form of tuklāks
  2. instrumental singular masculine form of tuklāks
  3. genitive plural masculine form of tuklāks
  4. accusative singular feminine form of tuklāks
  5. instrumental singular feminine form of tuklāks
  6. genitive plural feminine form of tuklāks

yyyy

xxxx

See also: tuklākā

tuklāka

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. genitive singular masculine form of tuklāks
  2. nominative singular feminine form of tuklāks

yyyy

xxxx tuklāki

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. nominative plural masculine form of tuklāks

yyyy

xxxx tuklāk

Latvian[edit]

Adverb[edit]

test2

  1. adverbial form of tuklāks

yyyy

xxxx tuklākus

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. accusative plural masculine form of tuklāks

yyyy

xxxx tuklākā

See also: tuklāka

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. locative singular masculine form of tuklāks
  2. locative singular feminine form of tuklāks

test2

  1. genitive singular masculine form of tuklākais
  2. nominative singular feminine form of tuklākais
  3. vocative singular feminine form of tuklākais

yyyy

xxxx tuklākas

See also: tuklākās

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. genitive singular feminine form of tuklāks
  2. nominative plural feminine form of tuklāks
  3. accusative plural feminine form of tuklāks

yyyy

xxxx tuklākiem

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative plural masculine form of tuklāks
  2. instrumental plural masculine form of tuklāks

yyyy

xxxx tuklākās

See also: tuklākas

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. locative plural feminine form of tuklāks

test2

  1. genitive singular feminine form of tuklākais
  2. nominative plural feminine form of tuklākais
  3. vocative plural feminine form of tuklākais
  4. accusative plural feminine form of tuklākais

yyyy

xxxx tuklākos

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. locative plural masculine form of tuklāks

test2

  1. accusative plural masculine form of tuklākais

yyyy

xxxx tuklākām

See also: tuklākam

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative plural feminine form of tuklāks
  2. instrumental plural feminine form of tuklāks

yyyy

xxxx tuklākam

See also: tuklākām

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative singular masculine form of tuklāks

yyyy

xxxx tuklākai

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative singular feminine form of tuklāks

yyyy xxxx tuklākais

Latvian[edit]

Adjective[edit]

George Animal/test2 (indef. tuklāks, sup. vistuklākais; adv. tuklāk)

  1. definite comparative form of tukls

Declension[edit]

yyyy

xxxx tuklāko

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. vocative singular masculine form of tuklākais
  2. accusative singular masculine form of tuklākais
  3. instrumental singular masculine form of tuklākais
  4. genitive plural masculine form of tuklākais
  5. vocative singular feminine form of tuklākais
  6. accusative singular feminine form of tuklākais
  7. instrumental singular feminine form of tuklākais
  8. genitive plural feminine form of tuklākais

yyyy

xxxx tuklākajam

See also: tuklākajām

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative singular masculine form of tuklākais

yyyy

xxxx tuklākajām

See also: tuklākajam

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative plural feminine form of tuklākais
  2. instrumental plural feminine form of tuklākais

yyyy

xxxx tuklākajā

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. locative singular masculine form of tuklākais
  2. locative singular feminine form of tuklākais

yyyy

xxxx tuklākie

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. nominative plural masculine form of tuklākais
  2. vocative plural masculine form of tuklākais

yyyy

xxxx tuklākajiem

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative plural masculine form of tuklākais
  2. instrumental plural masculine form of tuklākais

yyyy

xxxx tuklākajai

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative singular feminine form of tuklākais

yyyy

xxxx tuklākajos

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. locative plural masculine form of tuklākais

yyyy

xxxx tuklākajās

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. locative plural feminine form of tuklākais

yyyy xxxx vistuklākais

Latvian[edit]

Adjective[edit]

George Animal/test2 (def. tuklais, comp. tuklāks; adv. vistuklāk)

  1. superlative form of tukls

Declension[edit]

yyyy

xxxx vistuklāko

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. vocative singular masculine form of vistuklākais
  2. accusative singular masculine form of vistuklākais
  3. instrumental singular masculine form of vistuklākais
  4. genitive plural masculine form of vistuklākais
  5. vocative singular feminine form of vistuklākais
  6. accusative singular feminine form of vistuklākais
  7. instrumental singular feminine form of vistuklākais
  8. genitive plural feminine form of vistuklākais

yyyy

xxxx vistuklākās

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. genitive singular feminine form of vistuklākais
  2. nominative plural feminine form of vistuklākais
  3. vocative plural feminine form of vistuklākais
  4. accusative plural feminine form of vistuklākais

yyyy

xxxx vistuklākā

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. genitive singular masculine form of vistuklākais
  2. nominative singular feminine form of vistuklākais
  3. vocative singular feminine form of vistuklākais

yyyy

xxxx vistuklākos

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. accusative plural masculine form of vistuklākais

yyyy

xxxx vistuklākajam

See also: vistuklākajām

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative singular masculine form of vistuklākais

yyyy

xxxx vistuklākajām

See also: vistuklākajam

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative plural feminine form of vistuklākais
  2. instrumental plural feminine form of vistuklākais

yyyy

xxxx vistuklākajā

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. locative singular masculine form of vistuklākais
  2. locative singular feminine form of vistuklākais

yyyy

xxxx vistuklākie

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. nominative plural masculine form of vistuklākais
  2. vocative plural masculine form of vistuklākais

yyyy

xxxx vistuklākajiem

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative plural masculine form of vistuklākais
  2. instrumental plural masculine form of vistuklākais

yyyy

xxxx vistuklākajai

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. dative singular feminine form of vistuklākais

yyyy

xxxx vistuklākajos

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. locative plural masculine form of vistuklākais

yyyy

xxxx vistuklākajās

Latvian[edit]

Adjective[edit]

test2

  1. locative plural feminine form of vistuklākais

yyyy

xxxx vistuklāk

Latvian[edit]

Adverb[edit]

test2

  1. adverbial form of vistuklākais

yyyy