об

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Komi-Zyrian[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈob/, [ˈo̞b]
  • Hyphenation: об

Etymology 1[edit]

From Proto-Permic *ob. Possibly related to Finnish umpi (untouched snow) and Northern Sami oppa (closed).

Noun[edit]

об (ob)

  1. snowbank
Declension[edit]
Declension of об (stem: об-)
singular plural
nominative об (ob) объяс (objas)
accusative I* об (ob) объяс (objas)
II* обӧс (obös) объясӧс (objasös)
instrumental обӧн (obön) объясӧн (objasön)
comitative обкӧд (obköd) объяскӧд (objasköd)
caritive обтӧг (obtög) объястӧг (objastög)
consecutive обла (obla) объясла (objasla)
genitive облӧн (oblön) объяслӧн (objaslön)
ablative облысь (oblyś) объяслысь (objaslyś)
dative облы (obly) объяслы (objasly)
inessive обын (obyn) объясын (objasyn)
elative обысь (obyś) объясысь (objasyś)
illative обӧ (obö) объясӧ (objasö)
egressive обсянь (obśań) объяссянь (objasśań)
approximative облань (oblań) объяслань (objaslań)
terminative обӧдз (obödź) объясӧдз (objasödź)
prolative I обӧд (oböd) объясӧд (objasöd)
II обті (obti) объясті (objasti)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of об
First person singular
singular plural
nominative обӧй (oböj) объясӧй (objasöj)
accusative I* обӧй (oböj) объясӧй (objasöj)
II* обӧс (obös) объясӧс (objasös)
instrumental обнам (obnam) объяснам (objasnam)
comitative обӧйкӧд (oböjköd) объясӧйкӧд (objasöjköd)
caritive обтӧгым (obtögym) объястӧгым (objastögym)
consecutive обӧйла (oböjla) объясӧйла (objasöjla)
genitive обӧйлӧн (oböjlön) объясӧйлӧн (objasöjlön)
ablative обӧйлысь (oböjlyś) объясӧйлысь (objasöjlyś)
dative обӧйлы (oböjly) объясӧйлы (objasöjly)
inessive обам (obam) объясам (objasam)
elative обсьым (obśym) объяссьым (objasśym)
illative обам (obam) объясам (objasam)
egressive обсяньым (obśańym) объяссяньым (objasśańym)
approximative обланьым (oblańym) объясланьым (objaslańym)
terminative обӧдзым (obödźym) объясӧдзым (objasödźym)
prolative I обӧдым (obödym) объясӧдым (objasödym)
II обтіым (obtiym) объястіым (objastiym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative обыд (obyd) объясыд (objasyd)
accusative I* обыд (obyd) объясыд (objasyd)
II* обтӧ (obtö) объястӧ (objastö)
instrumental обнад (obnad) объяснад (objasnad)
comitative обыдкӧд (obydköd) объясыдкӧд (objasydköd)
caritive обтӧгыд (obtögyd) объястӧгыд (objastögyd)
consecutive обыдла (obydla) объясыдла (objasydla)
genitive обыдлӧн (obydlön) объясыдлӧн (objasydlön)
ablative обыдлысь (obydlyś) объясыдлысь (objasydlyś)
dative обыдлы (obydly) объясыдлы (objasydly)
inessive обад (obad) объясад (objasad)
elative обсьыд (obśyd) объяссьыд (objasśyd)
illative обад (obad) объясад (objasad)
egressive обсяньыд (obśańyd) объяссяньыд (objasśańyd)
approximative обланьыд (oblańyd) объясланьыд (objaslańyd)
terminative обӧдзыд (obödźyd) объясӧдзыд (objasödźyd)
prolative I обӧдыд (obödyd) объясӧдыд (objasödyd)
II обтіыд (obtiyd) объястіыд (objastiyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative обыс (obys) объясыс (objasys)
accusative I* обыс (obys) объясыс (objasys)
II* обсӧ (obsö) объяссӧ (objassö)
instrumental обнас (obnas) объяснас (objasnas)
comitative обыскӧд (obysköd) объясыскӧд (objasysköd)
caritive обтӧгыс (obtögys) объястӧгыс (objastögys)
consecutive обысла (obysla) объясысла (objasysla)
genitive обыслӧн (obyslön) объясыслӧн (objasyslön)
ablative обыслысь (obyslyś) объясыслысь (objasyslyś)
dative обыслы (obysly) объясыслы (objasysly)
inessive обас (obas) объясас (objasas)
elative обсьыс (obśys) объяссьыс (objasśys)
illative обас (obas) объясас (objasas)
egressive обсяньыс (obśańys) объяссяньыс (objasśańys)
approximative обланьыс (oblańys) объясланьыс (objaslańys)
terminative обӧдзыс (obödźys) объясӧдзыс (objasödźys)
prolative I обӧдыс (obödys) объясӧдыс (objasödys)
II обтіыс (obtiys) объястіыс (objastiys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative обным (obnym) объясным (objasnym)
accusative I* обным (obnym) объясным (objasnym)
II* обнымӧ (obnymö) объяснымӧ (objasnymö)
instrumental обнаным (obnanym) объяснаным (objasnanym)
comitative обнымкӧд (obnymköd) объяснымкӧд (objasnymköd)
caritive обтӧгным (obtögnym) объястӧгным (objastögnym)
consecutive обнымла (obnymla) объяснымла (objasnymla)
genitive обнымлӧн (obnymlön) объяснымлӧн (objasnymlön)
ablative обнымлысь (obnymlyś) объяснымлысь (objasnymlyś)
dative обнымлы (obnymly) объяснымлы (objasnymly)
inessive обаным (obanym) объясаным (objasanym)
elative обсьыным (obśynym) объяссьыным (objasśynym)
illative обаным (obanym) объясаным (objasanym)
egressive обсяньным (obśańnym) объяссяньным (objasśańnym)
approximative обланьным (oblańnym) объясланьным (objaslańnym)
terminative обӧдзным (obödźnym) объясӧдзным (objasödźnym)
prolative I обӧдным (obödnym) объясӧдным (objasödnym)
II обтіным (obtinym) объястіным (objastinym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative обныд (obnyd) объясныд (objasnyd)
accusative I* обныд (obnyd) объясныд (objasnyd)
II* обнытӧ (obnytö) объяснытӧ (objasnytö)
instrumental обнаныд (obnanyd) объяснаныд (objasnanyd)
comitative обныдкӧд (obnydköd) объясныдкӧд (objasnydköd)
caritive обтӧгныд (obtögnyd) объястӧгныд (objastögnyd)
consecutive обныдла (obnydla) объясныдла (objasnydla)
genitive обныдлӧн (obnydlön) объясныдлӧн (objasnydlön)
ablative обныдлысь (obnydlyś) объясныдлысь (objasnydlyś)
dative обныдлы (obnydly) объясныдлы (objasnydly)
inessive обаныд (obanyd) объясаныд (objasanyd)
elative обсьыныд (obśynyd) объяссьыныд (objasśynyd)
illative обаныд (obanyd) объясаныд (objasanyd)
egressive обсяньныд (obśańnyd) объяссяньныд (objasśańnyd)
approximative обланьныд (oblańnyd) объясланьныд (objaslańnyd)
terminative обӧдзныд (obödźnyd) объясӧдзныд (objasödźnyd)
prolative I обӧдныд (obödnyd) объясӧдныд (objasödnyd)
II обтіныд (obtinyd) объястіныд (objastinyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative обныс (obnys) объясныс (objasnys)
accusative I* обныс (obnys) объясныс (objasnys)
II* обнысӧ (obnysö) объяснысӧ (objasnysö)
instrumental обнаныс (obnanys) объяснаныс (objasnanys)
comitative обнымкӧс (obnymkös) объяснымкӧс (objasnymkös)
caritive обтӧгныс (obtögnys) объястӧгныс (objastögnys)
consecutive обнысла (obnysla) объяснысла (objasnysla)
genitive обныслӧн (obnyslön) объясныслӧн (objasnyslön)
ablative обныслысь (obnyslyś) объясныслысь (objasnyslyś)
dative обныслы (obnysly) объясныслы (objasnysly)
inessive обаныс (obanys) объясаныс (objasanys)
elative обсьыныс (obśynys) объяссьыныс (objasśynys)
illative обаныс (obanys) объясаныс (objasanys)
egressive обсяньныс (obśańnys) объяссяньныс (objasśańnys)
approximative обланьныс (oblańnys) объясланьныс (objaslańnys)
terminative обӧдзныс (obödźnys) объясӧдзныс (objasödźnys)
prolative I обӧдныс (obödnys) объясӧдныс (objasödnys)
II обтіныс (obtinys) объястіныс (objastinys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

Etymology 2[edit]

(This etymology is missing or incomplete. Please add to it, or discuss it at the Etymology scriptorium.)

Noun[edit]

об (ob)

  1. paternal aunt
Declension[edit]
Declension of об (stem: об-)
singular plural
nominative об (ob) объяс (objas)
accusative I* об (ob) объяс (objas)
II* обӧс (obös) объясӧс (objasös)
instrumental обӧн (obön) объясӧн (objasön)
comitative обкӧд (obköd) объяскӧд (objasköd)
caritive обтӧг (obtög) объястӧг (objastög)
consecutive обла (obla) объясла (objasla)
genitive облӧн (oblön) объяслӧн (objaslön)
ablative облысь (oblyś) объяслысь (objaslyś)
dative облы (obly) объяслы (objasly)
inessive обын (obyn) объясын (objasyn)
elative обысь (obyś) объясысь (objasyś)
illative обӧ (obö) объясӧ (objasö)
egressive обсянь (obśań) объяссянь (objasśań)
approximative облань (oblań) объяслань (objaslań)
terminative обӧдз (obödź) объясӧдз (objasödź)
prolative I обӧд (oböd) объясӧд (objasöd)
II обті (obti) объясті (objasti)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of об
First person singular
singular plural
nominative обӧй (oböj) объясӧй (objasöj)
accusative I* обӧй (oböj) объясӧй (objasöj)
II* обӧс (obös) объясӧс (objasös)
instrumental обнам (obnam) объяснам (objasnam)
comitative обӧйкӧд (oböjköd) объясӧйкӧд (objasöjköd)
caritive обтӧгым (obtögym) объястӧгым (objastögym)
consecutive обӧйла (oböjla) объясӧйла (objasöjla)
genitive обӧйлӧн (oböjlön) объясӧйлӧн (objasöjlön)
ablative обӧйлысь (oböjlyś) объясӧйлысь (objasöjlyś)
dative обӧйлы (oböjly) объясӧйлы (objasöjly)
inessive обам (obam) объясам (objasam)
elative обсьым (obśym) объяссьым (objasśym)
illative обам (obam) объясам (objasam)
egressive обсяньым (obśańym) объяссяньым (objasśańym)
approximative обланьым (oblańym) объясланьым (objaslańym)
terminative обӧдзым (obödźym) объясӧдзым (objasödźym)
prolative I обӧдым (obödym) объясӧдым (objasödym)
II обтіым (obtiym) объястіым (objastiym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative обыд (obyd) объясыд (objasyd)
accusative I* обыд (obyd) объясыд (objasyd)
II* обтӧ (obtö) объястӧ (objastö)
instrumental обнад (obnad) объяснад (objasnad)
comitative обыдкӧд (obydköd) объясыдкӧд (objasydköd)
caritive обтӧгыд (obtögyd) объястӧгыд (objastögyd)
consecutive обыдла (obydla) объясыдла (objasydla)
genitive обыдлӧн (obydlön) объясыдлӧн (objasydlön)
ablative обыдлысь (obydlyś) объясыдлысь (objasydlyś)
dative обыдлы (obydly) объясыдлы (objasydly)
inessive обад (obad) объясад (objasad)
elative обсьыд (obśyd) объяссьыд (objasśyd)
illative обад (obad) объясад (objasad)
egressive обсяньыд (obśańyd) объяссяньыд (objasśańyd)
approximative обланьыд (oblańyd) объясланьыд (objaslańyd)
terminative обӧдзыд (obödźyd) объясӧдзыд (objasödźyd)
prolative I обӧдыд (obödyd) объясӧдыд (objasödyd)
II обтіыд (obtiyd) объястіыд (objastiyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative обыс (obys) объясыс (objasys)
accusative I* обыс (obys) объясыс (objasys)
II* обсӧ (obsö) объяссӧ (objassö)
instrumental обнас (obnas) объяснас (objasnas)
comitative обыскӧд (obysköd) объясыскӧд (objasysköd)
caritive обтӧгыс (obtögys) объястӧгыс (objastögys)
consecutive обысла (obysla) объясысла (objasysla)
genitive обыслӧн (obyslön) объясыслӧн (objasyslön)
ablative обыслысь (obyslyś) объясыслысь (objasyslyś)
dative обыслы (obysly) объясыслы (objasysly)
inessive обас (obas) объясас (objasas)
elative обсьыс (obśys) объяссьыс (objasśys)
illative обас (obas) объясас (objasas)
egressive обсяньыс (obśańys) объяссяньыс (objasśańys)
approximative обланьыс (oblańys) объясланьыс (objaslańys)
terminative обӧдзыс (obödźys) объясӧдзыс (objasödźys)
prolative I обӧдыс (obödys) объясӧдыс (objasödys)
II обтіыс (obtiys) объястіыс (objastiys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative обным (obnym) объясным (objasnym)
accusative I* обным (obnym) объясным (objasnym)
II* обнымӧ (obnymö) объяснымӧ (objasnymö)
instrumental обнаным (obnanym) объяснаным (objasnanym)
comitative обнымкӧд (obnymköd) объяснымкӧд (objasnymköd)
caritive обтӧгным (obtögnym) объястӧгным (objastögnym)
consecutive обнымла (obnymla) объяснымла (objasnymla)
genitive обнымлӧн (obnymlön) объяснымлӧн (objasnymlön)
ablative обнымлысь (obnymlyś) объяснымлысь (objasnymlyś)
dative обнымлы (obnymly) объяснымлы (objasnymly)
inessive обаным (obanym) объясаным (objasanym)
elative обсьыным (obśynym) объяссьыным (objasśynym)
illative обаным (obanym) объясаным (objasanym)
egressive обсяньным (obśańnym) объяссяньным (objasśańnym)
approximative обланьным (oblańnym) объясланьным (objaslańnym)
terminative обӧдзным (obödźnym) объясӧдзным (objasödźnym)
prolative I обӧдным (obödnym) объясӧдным (objasödnym)
II обтіным (obtinym) объястіным (objastinym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative обныд (obnyd) объясныд (objasnyd)
accusative I* обныд (obnyd) объясныд (objasnyd)
II* обнытӧ (obnytö) объяснытӧ (objasnytö)
instrumental обнаныд (obnanyd) объяснаныд (objasnanyd)
comitative обныдкӧд (obnydköd) объясныдкӧд (objasnydköd)
caritive обтӧгныд (obtögnyd) объястӧгныд (objastögnyd)
consecutive обныдла (obnydla) объясныдла (objasnydla)
genitive обныдлӧн (obnydlön) объясныдлӧн (objasnydlön)
ablative обныдлысь (obnydlyś) объясныдлысь (objasnydlyś)
dative обныдлы (obnydly) объясныдлы (objasnydly)
inessive обаныд (obanyd) объясаныд (objasanyd)
elative обсьыныд (obśynyd) объяссьыныд (objasśynyd)
illative обаныд (obanyd) объясаныд (objasanyd)
egressive обсяньныд (obśańnyd) объяссяньныд (objasśańnyd)
approximative обланьныд (oblańnyd) объясланьныд (objaslańnyd)
terminative обӧдзныд (obödźnyd) объясӧдзныд (objasödźnyd)
prolative I обӧдныд (obödnyd) объясӧдныд (objasödnyd)
II обтіныд (obtinyd) объястіныд (objastinyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative обныс (obnys) объясныс (objasnys)
accusative I* обныс (obnys) объясныс (objasnys)
II* обнысӧ (obnysö) объяснысӧ (objasnysö)
instrumental обнаныс (obnanys) объяснаныс (objasnanys)
comitative обнымкӧс (obnymkös) объяснымкӧс (objasnymkös)
caritive обтӧгныс (obtögnys) объястӧгныс (objastögnys)
consecutive обнысла (obnysla) объяснысла (objasnysla)
genitive обныслӧн (obnyslön) объясныслӧн (objasnyslön)
ablative обныслысь (obnyslyś) объясныслысь (objasnyslyś)
dative обныслы (obnysly) объясныслы (objasnysly)
inessive обаныс (obanys) объясаныс (objasanys)
elative обсьыныс (obśynys) объяссьыныс (objasśynys)
illative обаныс (obanys) объясаныс (objasanys)
egressive обсяньныс (obśańnys) объяссяньныс (objasśańnys)
approximative обланьныс (oblańnys) объясланьныс (objaslańnys)
terminative обӧдзныс (obödźnys) объясӧдзныс (objasödźnys)
prolative I обӧдныс (obödnys) объясӧдныс (objasödnys)
II обтіныс (obtinys) объястіныс (objastinys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Hypernyms[edit]
Coordinate terms[edit]

References[edit]

  • A. I. Podorova, editor (1948) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], Syktyvkar: Коми Государственное Издательство, page 141
  • Lytkin, V. I., Gulyaev, E. S., editors (1970), “об”, in Краткий этимологический словарь коми языка [Brief Etymological Dictionary of the Komi Language] (in Russian), Moscow: Nauka
  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 447

Old Church Slavonic[edit]

Preposition[edit]

об (ob)

  1. Alternative form of объ (obŭ)

Russian[edit]

Alternative forms[edit]

Etymology[edit]

Inherited from Proto-Slavic *o(b), from Proto-Balto-Slavic *ab, from Proto-Indo-European *h₃ebʰi.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [əb] (before a vowel or voiced consonant)
  • IPA(key): [ɐb] (before a stressed syllable beginning with a vowel or voiced consonant)
  • IPA(key): [ˈob] (when stressed and before a vowel or voiced consonant)
  • (file)
  • Note: The final [b] is pronounced as [p] when in isolation or before a voiceless consonant, both of which are generally uncommon.

Preposition[edit]

об (ob)

  1. about, of, on [+prepositional]
    Я узна́л мно́го об икре́.Ja uznál mnógo ob ikré.I found out a lot about caviar.
  2. against, upon [+accusative]
    опира́ться об окно́opirátʹsja ob oknóto lean against the window

Usage notes[edit]

  • The об (ob) form is usually unstressed. It is stressed in the idioms рука́ о́б ру́ку (ruká ób rúku), как о́б сте́ну горо́х (kak ób sténu goróx). It can be stressed or unstressed in the word combination о́б пол (ób pol) (об по́л (ob pól)).
  • When governing the prepositional case, об (ob) is used before vowels, however о (o) is sometimes also used before the possessive pronoun их (ix).
  • When governing the accusative case, об (ob) is used before vowels and variably before liquids in the written language, while in the colloquial language, об (ob) is used before all words.
  • Although о (o) is prescribed before the possessive pronouns его́ (jevó) and её (jejó) (and other words beginning with е (je), ё (jo), ю (ju) and я (ja)), in colloquial usage об (ob) may be used.

Tajik[edit]

Etymology[edit]

From Middle Persian ʾp̄ (āb), from Old Persian 𐎠𐎱𐎡𐎹𐎠 (ap-), from Proto-Indo-Iranian *Hā́ps, from Proto-Indo-European *h₂ep- (water, body of water).

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

Dari آب
Iranian Persian
Tajik об

об (ob)

  1. water

Inflection[edit]

Related terms[edit]

Ukrainian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Slavic *ob

Pronunciation[edit]

Preposition[edit]

об (ob)

  1. at (for indicating time in hours)
    об одина́дцятій годи́ніob odynádcjatij hodýniat eleven o'clock
    об одина́дцятій ве́чораob odynádcjatij véčoraat eleven in the evening
    Synonym: о (o) (before a consonant)

Usage notes[edit]

The preposition об is only used if the following word begins with a vowel. If the following word begins with a consonant, preposition о is used instead. In Ukrainian, the only ordinal number beginning in a vowel between 1-24 is одинадцятий (odynadcjatyj, eleventh).

References[edit]