тигр

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search
See also: Тигр

Komi-Zyrian[edit]

Тигр.

Etymology[edit]

Borrowed from Russian тигр (tigr).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈtʲiɡ(ə)r/, [ˈciɡ(ə)r]
  • Hyphenation: тигр

Noun[edit]

тигр (tigr)

  1. tigre (Panthera tigris)

Declension[edit]

Declension of тигр (stem: тигр-)
singular plural
nominative тигр (tigr) тигръяс (tigrʺjas)
accusative I* тигр (tigr) тигръяс (tigrʺjas)
II* тигрӧс (tigrös) тигръясӧс (tigrʺjasös)
instrumental тигрӧн (tigrön) тигръясӧн (tigrʺjasön)
comitative тигркӧд (tigrköd) тигръяскӧд (tigrʺjasköd)
caritive тигртӧг (tigrtög) тигръястӧг (tigrʺjastög)
consecutive тигрла (tigrla) тигръясла (tigrʺjasla)
genitive тигрлӧн (tigrlön) тигръяслӧн (tigrʺjaslön)
ablative тигрлысь (tigrlysʹ) тигръяслысь (tigrʺjaslysʹ)
dative тигрлы (tigrly) тигръяслы (tigrʺjasly)
inessive тигрын (tigryn) тигръясын (tigrʺjasyn)
elative тигрысь (tigrysʹ) тигръясысь (tigrʺjasysʹ)
illative тигрӧ (tigrö) тигръясӧ (tigrʺjasö)
egressive тигрсянь (tigrsjanʹ) тигръяссянь (tigrʺjassjanʹ)
approximative тигрлань (tigrlanʹ) тигръяслань (tigrʺjaslanʹ)
terminative тигрӧдз (tigrödz) тигръясӧдз (tigrʺjasödz)
prolative I тигрӧд (tigröd) тигръясӧд (tigrʺjasöd)
II тигрті (tigrtï) тигръясті (tigrʺjastï)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of тигр
First person singular
singular plural
nominative тигрӧй (tigröj) тигръясӧй (tigrʺjasöj)
accusative I* тигрӧй (tigröj) тигръясӧй (tigrʺjasöj)
II* тигрӧс (tigrös) тигръясӧс (tigrʺjasös)
instrumental тигрнам (tigrnam) тигръяснам (tigrʺjasnam)
comitative тигрӧйкӧд (tigröjköd) тигръясӧйкӧд (tigrʺjasöjköd)
caritive тигртӧгым (tigrtögym) тигръястӧгым (tigrʺjastögym)
consecutive тигрӧйла (tigröjla) тигръясӧйла (tigrʺjasöjla)
genitive тигрӧйлӧн (tigröjlön) тигръясӧйлӧн (tigrʺjasöjlön)
ablative тигрӧйлысь (tigröjlysʹ) тигръясӧйлысь (tigrʺjasöjlysʹ)
dative тигрӧйлы (tigröjly) тигръясӧйлы (tigrʺjasöjly)
inessive тиграм (tigram) тигръясам (tigrʺjasam)
elative тигрсьым (tigrsʹym) тигръяссьым (tigrʺjassʹym)
illative тиграм (tigram) тигръясам (tigrʺjasam)
egressive тигрсяньым (tigrsjanʹym) тигръяссяньым (tigrʺjassjanʹym)
approximative тигрланьым (tigrlanʹym) тигръясланьым (tigrʺjaslanʹym)
terminative тигрӧдзым (tigrödzym) тигръясӧдзым (tigrʺjasödzym)
prolative I тигрӧдым (tigrödym) тигръясӧдым (tigrʺjasödym)
II тигртіым (tigrtïym) тигръястіым (tigrʺjastïym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative тигрыд (tigryd) тигръясыд (tigrʺjasyd)
accusative I* тигрыд (tigryd) тигръясыд (tigrʺjasyd)
II* тигртӧ (tigrtö) тигръястӧ (tigrʺjastö)
instrumental тигрнад (tigrnad) тигръяснад (tigrʺjasnad)
comitative тигрыдкӧд (tigrydköd) тигръясыдкӧд (tigrʺjasydköd)
caritive тигртӧгыд (tigrtögyd) тигръястӧгыд (tigrʺjastögyd)
consecutive тигрыдла (tigrydla) тигръясыдла (tigrʺjasydla)
genitive тигрыдлӧн (tigrydlön) тигръясыдлӧн (tigrʺjasydlön)
ablative тигрыдлысь (tigrydlysʹ) тигръясыдлысь (tigrʺjasydlysʹ)
dative тигрыдлы (tigrydly) тигръясыдлы (tigrʺjasydly)
inessive тиград (tigrad) тигръясад (tigrʺjasad)
elative тигрсьыд (tigrsʹyd) тигръяссьыд (tigrʺjassʹyd)
illative тиград (tigrad) тигръясад (tigrʺjasad)
egressive тигрсяньыд (tigrsjanʹyd) тигръяссяньыд (tigrʺjassjanʹyd)
approximative тигрланьыд (tigrlanʹyd) тигръясланьыд (tigrʺjaslanʹyd)
terminative тигрӧдзыд (tigrödzyd) тигръясӧдзыд (tigrʺjasödzyd)
prolative I тигрӧдыд (tigrödyd) тигръясӧдыд (tigrʺjasödyd)
II тигртіыд (tigrtïyd) тигръястіыд (tigrʺjastïyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative тигрыс (tigrys) тигръясыс (tigrʺjasys)
accusative I* тигрыс (tigrys) тигръясыс (tigrʺjasys)
II* тигрсӧ (tigrsö) тигръяссӧ (tigrʺjassö)
instrumental тигрнас (tigrnas) тигръяснас (tigrʺjasnas)
comitative тигрыскӧд (tigrysköd) тигръясыскӧд (tigrʺjasysköd)
caritive тигртӧгыс (tigrtögys) тигръястӧгыс (tigrʺjastögys)
consecutive тигрысла (tigrysla) тигръясысла (tigrʺjasysla)
genitive тигрыслӧн (tigryslön) тигръясыслӧн (tigrʺjasyslön)
ablative тигрыслысь (tigryslysʹ) тигръясыслысь (tigrʺjasyslysʹ)
dative тигрыслы (tigrysly) тигръясыслы (tigrʺjasysly)
inessive тиграс (tigras) тигръясас (tigrʺjasas)
elative тигрсьыс (tigrsʹys) тигръяссьыс (tigrʺjassʹys)
illative тиграс (tigras) тигръясас (tigrʺjasas)
egressive тигрсяньыс (tigrsjanʹys) тигръяссяньыс (tigrʺjassjanʹys)
approximative тигрланьыс (tigrlanʹys) тигръясланьыс (tigrʺjaslanʹys)
terminative тигрӧдзыс (tigrödzys) тигръясӧдзыс (tigrʺjasödzys)
prolative I тигрӧдыс (tigrödys) тигръясӧдыс (tigrʺjasödys)
II тигртіыс (tigrtïys) тигръястіыс (tigrʺjastïys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative тигрным (tigrnym) тигръясным (tigrʺjasnym)
accusative I* тигрным (tigrnym) тигръясным (tigrʺjasnym)
II* тигрнымӧс (tigrnymös) тигръяснымӧс (tigrʺjasnymös)
instrumental тигрнаным (tigrnanym) тигръяснаным (tigrʺjasnanym)
comitative тигрнымкӧд (tigrnymköd) тигръяснымкӧд (tigrʺjasnymköd)
caritive тигртӧгным (tigrtögnym) тигръястӧгным (tigrʺjastögnym)
consecutive тигрнымла (tigrnymla) тигръяснымла (tigrʺjasnymla)
genitive тигрнымлӧн (tigrnymlön) тигръяснымлӧн (tigrʺjasnymlön)
ablative тигрнымлысь (tigrnymlysʹ) тигръяснымлысь (tigrʺjasnymlysʹ)
dative тигрнымлы (tigrnymly) тигръяснымлы (tigrʺjasnymly)
inessive тиграным (tigranym) тигръясаным (tigrʺjasanym)
elative тигрсьыным (tigrsʹynym) тигръяссьыным (tigrʺjassʹynym)
illative тиграным (tigranym) тигръясаным (tigrʺjasanym)
egressive тигрсяньыным (tigrsjanʹynym) тигръяссяньыным (tigrʺjassjanʹynym)
approximative тигрланьыным (tigrlanʹynym) тигръясланьыным (tigrʺjaslanʹynym)
terminative тигрӧдзыным (tigrödzynym) тигръясӧдзыным (tigrʺjasödzynym)
prolative I тигрӧдыным (tigrödynym) тигръясӧдыным (tigrʺjasödynym)
II тигртіыным (tigrtïynym) тигръястіыным (tigrʺjastïynym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative тигрныд (tigrnyd) тигръясныд (tigrʺjasnyd)
accusative I* тигрныд (tigrnyd) тигръясныд (tigrʺjasnyd)
II* тигрнытӧ (tigrnytö) тигръяснытӧ (tigrʺjasnytö)
instrumental тигрнаныд (tigrnanyd) тигръяснаныд (tigrʺjasnanyd)
comitative тигрныдкӧд (tigrnydköd) тигръясныдкӧд (tigrʺjasnydköd)
caritive тигртӧгныд (tigrtögnyd) тигръястӧгныд (tigrʺjastögnyd)
consecutive тигрныдла (tigrnydla) тигръясныдла (tigrʺjasnydla)
genitive тигрныдлӧн (tigrnydlön) тигръясныдлӧн (tigrʺjasnydlön)
ablative тигрныдлысь (tigrnydlysʹ) тигръясныдлысь (tigrʺjasnydlysʹ)
dative тигрныдлы (tigrnydly) тигръясныдлы (tigrʺjasnydly)
inessive тиграныд (tigranyd) тигръясаныд (tigrʺjasanyd)
elative тигрсьыныд (tigrsʹynyd) тигръяссьыныд (tigrʺjassʹynyd)
illative тиграныд (tigranyd) тигръясаныд (tigrʺjasanyd)
egressive тигрсяньыныд (tigrsjanʹynyd) тигръяссяньыныд (tigrʺjassjanʹynyd)
approximative тигрланьыныд (tigrlanʹynyd) тигръясланьыныд (tigrʺjaslanʹynyd)
terminative тигрӧдзыныд (tigrödzynyd) тигръясӧдзыныд (tigrʺjasödzynyd)
prolative I тигрӧдыныд (tigrödynyd) тигръясӧдыныд (tigrʺjasödynyd)
II тигртіыныд (tigrtïynyd) тигръястіыныд (tigrʺjastïynyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative тигрныс (tigrnys) тигръясныс (tigrʺjasnys)
accusative I* тигрныс (tigrnys) тигръясныс (tigrʺjasnys)
II* тигрнысӧ (tigrnysö) тигръяснысӧ (tigrʺjasnysö)
instrumental тигрнаныс (tigrnanys) тигръяснаныс (tigrʺjasnanys)
comitative тигрнымкӧс (tigrnymkös) тигръяснымкӧс (tigrʺjasnymkös)
caritive тигртӧгныс (tigrtögnys) тигръястӧгныс (tigrʺjastögnys)
consecutive тигрнысла (tigrnysla) тигръяснысла (tigrʺjasnysla)
genitive тигрныслӧн (tigrnyslön) тигръясныслӧн (tigrʺjasnyslön)
ablative тигрныслысь (tigrnyslysʹ) тигръясныслысь (tigrʺjasnyslysʹ)
dative тигрныслы (tigrnysly) тигръясныслы (tigrʺjasnysly)
inessive тиграныс (tigranys) тигръясаныс (tigrʺjasanys)
elative тигрсьыныс (tigrsʹynys) тигръяссьыныс (tigrʺjassʹynys)
illative тиграныс (tigranys) тигръясаныс (tigrʺjasanys)
egressive тигрсяньыныс (tigrsjanʹynys) тигръяссяньыныс (tigrʺjassjanʹynys)
approximative тигрланьыныс (tigrlanʹynys) тигръясланьыныс (tigrʺjaslanʹynys)
terminative тигрӧдзыныс (tigrödzynys) тигръясӧдзыныс (tigrʺjasödzynys)
prolative I тигрӧдыныс (tigrödynys) тигръясӧдыныс (tigrʺjasödynys)
II тигртіыныс (tigrtïynys) тигръястіыныс (tigrʺjastïynys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

References[edit]

  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 637

Russian[edit]

Alternative forms[edit]

Etymology[edit]

Inherited from Old East Slavic тигръ (tigrŭ), ultimately from Ancient Greek τίγρις (tígris).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [ˈtʲiɡ(ə)r]
  • (file)

Noun[edit]

тигр (tigrm anim (genitive ти́гра, nominative plural ти́гры, genitive plural ти́гров, feminine тигри́ца, related adjective тигро́вый)

  1. tiger

Declension[edit]

Related terms[edit]


Ukrainian[edit]

Amur or Siberian tiger (Panthera tigris altaica), Tierpark Hagenbeck, Hamburg, Germany - 20070514.jpg

Etymology[edit]

From Old East Slavic тигръ (tigrŭ), ultimately from Ancient Greek τίγρις (tígris).

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

тигр (tyhrm animal (genitive ти́гра, nominative plural ти́гри, genitive plural ти́грів, feminine тигри́ця, related adjective ти́гровий)

  1. tiger

Declension[edit]

References[edit]