πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ½

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Gothic[edit]

Etymology[edit]

From 𐌲𐌰- (ga-) +‎ *πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ½ (*sibjōn), from Proto-Germanic *sibjōnΔ….

Verb[edit]

πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ½ β€’ (gasibjōn)

  1. to reconcile

Conjugation[edit]

Class 2 weak
Infinitive πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ½
gasibjōn
Indicative Present Past Present passive
1st singular πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰
gasibjō
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ°
gasibjōda
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ°
gasibjōda
2nd singular πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πƒ
gasibjōs
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ΄πƒ
gasibjōdΔ“s
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒΆπŒ°
gasibjōza
3rd singular πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒΈ
gasibjōþ
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ°
gasibjōda
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ°
gasibjōda
1st dual πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πƒ
gasibjōs
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ΄πŒ³πŒΏ
gasibjōdΔ“du
2nd dual πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰π„πƒ
gasibjōts
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ΄πŒ³πŒΏπ„πƒ
gasibjōdΔ“duts
1st plural πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒΌ
gasibjōm
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ΄πŒ³πŒΏπŒΌ
gasibjōdΔ“dum
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ½πŒ³πŒ°
gasibjōnda
2nd plural πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒΈ
gasibjōþ
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ΄πŒ³πŒΏπŒΈ
gasibjōdΔ“duΓΎ
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ½πŒ³πŒ°
gasibjōnda
3rd plural πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ½πŒ³
gasibjōnd
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ΄πŒ³πŒΏπŒ½
gasibjōdΔ“dun
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ½πŒ³πŒ°
gasibjōnda
Subjunctive Present Past Present passive
1st singular πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰
gasibjō
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ΄πŒ³πŒΎπŒ°πŒΏ
gasibjōdΔ“djau
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ°πŒΏ
gasibjōdau
2nd singular πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πƒ
gasibjōs
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ΄πŒ³πŒ΄πŒΉπƒ
gasibjōdΔ“deis
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒΆπŒ°πŒΏ
gasibjōzau
3rd singular πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰
gasibjō
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ΄πŒ³πŒΉ
gasibjōdΔ“di
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ°πŒΏ
gasibjōdau
1st dual πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰π…πŒ°
gasibjōwa
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ΄πŒ³πŒ΄πŒΉπ…πŒ°
gasibjōdΔ“deiwa
2nd dual πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰π„πƒ
gasibjōts
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ΄πŒ³πŒ΄πŒΉπ„πƒ
gasibjōdΔ“deits
1st plural πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒΌπŒ°
gasibjōma
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ΄πŒ³πŒ΄πŒΉπŒΌπŒ°
gasibjōdΔ“deima
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ½πŒ³πŒ°πŒΏ
gasibjōndau
2nd plural πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒΈ
gasibjōþ
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ΄πŒ³πŒ΄πŒΉπŒΈ
gasibjōdΔ“deiΓΎ
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ½πŒ³πŒ°πŒΏ
gasibjōndau
3rd plural πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ½πŒ°
gasibjōna
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ΄πŒ³πŒ΄πŒΉπŒ½πŒ°
gasibjōdΔ“deina
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ½πŒ³πŒ°πŒΏ
gasibjōndau
Imperative
2nd singular πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰
gasibjō
3rd singular πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ³πŒ°πŒΏ
gasibjōdau
2nd dual πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰π„πƒ
gasibjōts
2nd plural πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒΈ
gasibjōþ
3rd plural πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ½πŒ³πŒ°πŒΏ
gasibjōndau
Present Past
Participles πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒ½πŒ³πƒ
gasibjōnds
πŒ²πŒ°πƒπŒΉπŒ±πŒΎπ‰πŒΈπƒ
gasibjōþs