Appendix:Finnish conjugation/huutaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
KOTUS type 54 (huutaa) NSK types 3 (huutaa), 5 (puoltaa), 6 (murtaa), 8 (pahentaa) and 42 (rakentaa) Common type I

Verbs ending with -taa/-tää (usually -VVt-, -lt-, -rt- or -nt-); qualitative consonant gradation.

As with muistaa, -a-/-ä- changes to -e- before the passive ending, and is dropped in the personal past tense. In this type, when the -a-/-ä- is dropped, the -t- becomes -s-.

Conjugation[edit]

ends with -taa
Inflection of Finnish conjugation/huutaa (Kotus type 54/huutaa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huudan en huuda 1st sing. olen huutanut en ole huutanut
2nd sing. huudat et huuda 2nd sing. olet huutanut et ole huutanut
3rd sing. huutaa ei huuda 3rd sing. on huutanut ei ole huutanut
1st plur. huudamme emme huuda 1st plur. olemme huutaneet emme ole huutaneet
2nd plur. huudatte ette huuda 2nd plur. olette huutaneet ette ole huutaneet
3rd plur. huutavat eivät huuda 3rd plur. ovat huutaneet eivät ole huutaneet
passive huudetaan ei huudeta passive on huudettu ei ole huudettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huusin en huutanut 1st sing. olin huutanut en ollut huutanut
2nd sing. huusit et huutanut 2nd sing. olit huutanut et ollut huutanut
3rd sing. huusi ei huutanut 3rd sing. oli huutanut ei ollut huutanut
1st plur. huusimme emme huutaneet 1st plur. olimme huutaneet emme olleet huutaneet
2nd plur. huusitte ette huutaneet 2nd plur. olitte huutaneet ette olleet huutaneet
3rd plur. huusivat eivät huutaneet 3rd plur. olivat huutaneet eivät olleet huutaneet
passive huudettiin ei huudettu passive oli huudettu ei ollut huudettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huutaisin en huutaisi 1st sing. olisin huutanut en olisi huutanut
2nd sing. huutaisit et huutaisi 2nd sing. olisit huutanut et olisi huutanut
3rd sing. huutaisi ei huutaisi 3rd sing. olisi huutanut ei olisi huutanut
1st plur. huutaisimme emme huutaisi 1st plur. olisimme huutaneet emme olisi huutaneet
2nd plur. huutaisitte ette huutaisi 2nd plur. olisitte huutaneet ette olisi huutaneet
3rd plur. huutaisivat eivät huutaisi 3rd plur. olisivat huutaneet eivät olisi huutaneet
passive huudettaisiin ei huudettaisi passive olisi huudettu ei olisi huudettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. huuda älä huuda 2nd sing. ole huutanut älä ole huutanut
3rd sing. huutakoon älköön huutako 3rd sing. olkoon huutanut älköön olko huutanut
1st plur. huutakaamme älkäämme huutako 1st plur. olkaamme huutaneet älkäämme olko huutaneet
2nd plur. huutakaa älkää huutako 2nd plur. olkaa huutaneet älkää olko huutaneet
3rd plur. huutakoot älkööt huutako 3rd plur. olkoot huutaneet älkööt olko huutaneet
passive huudettakoon älköön huudettako passive olkoon huudettu älköön olko huudettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huutanen en huutane 1st sing. lienen huutanut en liene huutanut
2nd sing. huutanet et huutane 2nd sing. lienet huutanut et liene huutanut
3rd sing. huutanee ei huutane 3rd sing. lienee huutanut ei liene huutanut
1st plur. huutanemme emme huutane 1st plur. lienemme huutaneet emme liene huutaneet
2nd plur. huutanette ette huutane 2nd plur. lienette huutaneet ette liene huutaneet
3rd plur. huutanevat eivät huutane 3rd plur. lienevät huutaneet eivät liene huutaneet
passive huudettaneen ei huudettane passive lienee huudettu ei liene huudettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st huutaa present huutava huudettava
long 1st2 huutaakseen past huutanut huudettu
2nd inessive1 huutaessa huudettaessa agent1, 3 huutama
instructive huutaen negative huutamaton
3rd inessive huutamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative huutamasta
illative huutamaan
adessive huutamalla
abessive huutamatta
instructive huutaman huudettaman
4th nominative huutaminen
partitive huutamista
5th2 huutamaisillaan
ends with -tää
Inflection of Finnish conjugation/huutaa (Kotus type 54/huutaa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. löydän en löydä 1st sing. olen löytänyt en ole löytänyt
2nd sing. löydät et löydä 2nd sing. olet löytänyt et ole löytänyt
3rd sing. löytää ei löydä 3rd sing. on löytänyt ei ole löytänyt
1st plur. löydämme emme löydä 1st plur. olemme löytäneet emme ole löytäneet
2nd plur. löydätte ette löydä 2nd plur. olette löytäneet ette ole löytäneet
3rd plur. löytävät eivät löydä 3rd plur. ovat löytäneet eivät ole löytäneet
passive löydetään ei löydetä passive on löydetty ei ole löydetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. löysin en löytänyt 1st sing. olin löytänyt en ollut löytänyt
2nd sing. löysit et löytänyt 2nd sing. olit löytänyt et ollut löytänyt
3rd sing. löysi ei löytänyt 3rd sing. oli löytänyt ei ollut löytänyt
1st plur. löysimme emme löytäneet 1st plur. olimme löytäneet emme olleet löytäneet
2nd plur. löysitte ette löytäneet 2nd plur. olitte löytäneet ette olleet löytäneet
3rd plur. löysivät eivät löytäneet 3rd plur. olivat löytäneet eivät olleet löytäneet
passive löydettiin ei löydetty passive oli löydetty ei ollut löydetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. löytäisin en löytäisi 1st sing. olisin löytänyt en olisi löytänyt
2nd sing. löytäisit et löytäisi 2nd sing. olisit löytänyt et olisi löytänyt
3rd sing. löytäisi ei löytäisi 3rd sing. olisi löytänyt ei olisi löytänyt
1st plur. löytäisimme emme löytäisi 1st plur. olisimme löytäneet emme olisi löytäneet
2nd plur. löytäisitte ette löytäisi 2nd plur. olisitte löytäneet ette olisi löytäneet
3rd plur. löytäisivät eivät löytäisi 3rd plur. olisivat löytäneet eivät olisi löytäneet
passive löydettäisiin ei löydettäisi passive olisi löydetty ei olisi löydetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. löydä älä löydä 2nd sing. ole löytänyt älä ole löytänyt
3rd sing. löytäköön älköön löytäkö 3rd sing. olkoon löytänyt älköön olko löytänyt
1st plur. löytäkäämme älkäämme löytäkö 1st plur. olkaamme löytäneet älkäämme olko löytäneet
2nd plur. löytäkää älkää löytäkö 2nd plur. olkaa löytäneet älkää olko löytäneet
3rd plur. löytäkööt älkööt löytäkö 3rd plur. olkoot löytäneet älkööt olko löytäneet
passive löydettäköön älköön löydettäkö passive olkoon löydetty älköön olko löydetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. löytänen en löytäne 1st sing. lienen löytänyt en liene löytänyt
2nd sing. löytänet et löytäne 2nd sing. lienet löytänyt et liene löytänyt
3rd sing. löytänee ei löytäne 3rd sing. lienee löytänyt ei liene löytänyt
1st plur. löytänemme emme löytäne 1st plur. lienemme löytäneet emme liene löytäneet
2nd plur. löytänette ette löytäne 2nd plur. lienette löytäneet ette liene löytäneet
3rd plur. löytänevät eivät löytäne 3rd plur. lienevät löytäneet eivät liene löytäneet
passive löydettäneen ei löydettäne passive lienee löydetty ei liene löydetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st löytää present löytävä löydettävä
long 1st2 löytääkseen past löytänyt löydetty
2nd inessive1 löytäessä löydettäessä agent1, 3 löytämä
instructive löytäen negative löytämätön
3rd inessive löytämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative löytämästä
illative löytämään
adessive löytämällä
abessive löytämättä
instructive löytämän löydettämän
4th nominative löytäminen
partitive löytämistä
5th2 löytämäisillään

Consonant gradation detail[edit]

Summary[edit]

grade t → d lt → ll nt → nn rt → rr
infinitive I strong huutaa kieltää lentää murtaa
1.sg present weak huudan kiellän lennän murran
3.sg past mutated huusi kielsi lensi mursi
3.sg conditional strong huutaisin kieltäisin lentäisin murtaisin
3.sg potential strong huutanee kieltänee lentänee murtanee
3.sg imperative strong huutettakoon kieltettäköön lentettäköön murtettakoon
past participle strong huutanut kieltänyt lentänyt murtanut
passive past weak huudettiin kiellettiin lennettiin murrettiin

Complete conjugation example highlighting consonant gradation (nt → nn)[edit]

Inflection of Finnish conjugation/huutaa (Kotus type 54/huutaa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lennän en lennä 1st sing. olen lentänyt en ole lentänyt
2nd sing. lennät et lennä 2nd sing. olet lentänyt et ole lentänyt
3rd sing. lentää ei lennä 3rd sing. on lentänyt ei ole lentänyt
1st plur. lennämme emme lennä 1st plur. olemme lentäneet emme ole lentäneet
2nd plur. lennätte ette lennä 2nd plur. olette lentäneet ette ole lentäneet
3rd plur. lentävät eivät lennä 3rd plur. ovat lentäneet eivät ole lentäneet
passive lennetään ei lennetä passive on lennetty ei ole lennetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lensin en lentänyt 1st sing. olin lentänyt en ollut lentänyt
2nd sing. lensit et lentänyt 2nd sing. olit lentänyt et ollut lentänyt
3rd sing. lensi ei lentänyt 3rd sing. oli lentänyt ei ollut lentänyt
1st plur. lensimme emme lentäneet 1st plur. olimme lentäneet emme olleet lentäneet
2nd plur. lensitte ette lentäneet 2nd plur. olitte lentäneet ette olleet lentäneet
3rd plur. lensivät eivät lentäneet 3rd plur. olivat lentäneet eivät olleet lentäneet
passive lennettiin ei lennetty passive oli lennetty ei ollut lennetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lentäisin en lentäisi 1st sing. olisin lentänyt en olisi lentänyt
2nd sing. lentäisit et lentäisi 2nd sing. olisit lentänyt et olisi lentänyt
3rd sing. lentäisi ei lentäisi 3rd sing. olisi lentänyt ei olisi lentänyt
1st plur. lentäisimme emme lentäisi 1st plur. olisimme lentäneet emme olisi lentäneet
2nd plur. lentäisitte ette lentäisi 2nd plur. olisitte lentäneet ette olisi lentäneet
3rd plur. lentäisivät eivät lentäisi 3rd plur. olisivat lentäneet eivät olisi lentäneet
passive lennettäisiin ei lennettäisi passive olisi lennetty ei olisi lennetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. lennä älä lennä 2nd sing. ole lentänyt älä ole lentänyt
3rd sing. lentäköön älköön lentäkö 3rd sing. olkoon lentänyt älköön olko lentänyt
1st plur. lentäkäämme älkäämme lentäkö 1st plur. olkaamme lentäneet älkäämme olko lentäneet
2nd plur. lentäkää älkää lentäkö 2nd plur. olkaa lentäneet älkää olko lentäneet
3rd plur. lentäkööt älkööt lentäkö 3rd plur. olkoot lentäneet älkööt olko lentäneet
passive lennettäköön älköön lennettäkö passive olkoon lennetty älköön olko lennetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lentänen en lentäne 1st sing. lienen lentänyt en liene lentänyt
2nd sing. lentänet et lentäne 2nd sing. lienet lentänyt et liene lentänyt
3rd sing. lentänee ei lentäne 3rd sing. lienee lentänyt ei liene lentänyt
1st plur. lentänemme emme lentäne 1st plur. lienemme lentäneet emme liene lentäneet
2nd plur. lentänette ette lentäne 2nd plur. lienette lentäneet ette liene lentäneet
3rd plur. lentänevät eivät lentäne 3rd plur. lienevät lentäneet eivät liene lentäneet
passive lennettäneen ei lennettäne passive lienee lennetty ei liene lennetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st lentää present lentävä lennettävä
long 1st2 lentääkseen past lentänyt lennetty
2nd inessive1 lentäessä lennettäessä agent1, 3 lentämä
instructive lentäen negative lentämätön
3rd inessive lentämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative lentämästä
illative lentämään
adessive lentämällä
abessive lentämättä
instructive lentämän lennettämän
4th nominative lentäminen
partitive lentämistä
5th2 lentämäisillään