User:Saltmarsh/Sampler

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

articles - Sandbox - Sandbox2 - Sandbox3 - Sandbox4 - Αλφάβητο - Abbreviations - Context etc - Core adjectives - Core nouns - Core words - Countries - Fish - Index - Notes from User talk - Phrasebook - Pronouns - Sampler - Signature - Templates - template1 - template2 - template3 - template4 - ToDo - Transliteration - Verbs - Conjugation - Jiordanidou verbs - menu —— Module:User:Saltmarsh


(Please purge your cache so that this button will work.)

Colours[edit]

#0000FF #00FF00 #FF0000 #00FFFF #FF00FF #FFFF00
#0000CC #00CC00 #CC0000 #00CCCC #CC00CC #CCCC00
#000099 #009900 #990000 #009999 #990099 #999900
#000066 #006600 #660000 #006666 #660066 #666600
#00FFFF #00CCFF #0099FF #0066FF #0033FF #0000FF
#FF00FF #CC00FF #9900FF #6600FF #3300FF #0000FF
#FFFFFF #FFCCFF #FF99FF #FF66FF #FF33FF #FF00FF

Coloured text[edit]

Perfective aspect Imperfective aspect
Present tense Imperfect tense Future simple tense Simple past tense
Singular Plural Singular Plural Singular Plural Singular Plural
δηλώνω δηλώνουμε δήλωνα δηλώναμε θα δηλώσω θα δηλώσουμε δήλωσα δηλώσαμε
δένω δένουμε έδενα δέναμε θα δέσω θα δέσουμε έδεσα δέσαμε
present stem (variable: present) imperfect stem (variable: imperf) future simple stem (variable: future) simple past stem (variable: past)

Other paradigms[edit]

Verbs departing from the pattern above should fit one of those below:

el-conj-1-a 1. Verbs lacking one or more tenses, eg: οφείλω (ofeílo), κατάσχω (katáscho)
2. Verbs with more than one form of some tenses, eg: παραδίδω (paradído), συνάπτω (synápto)
el-conj-1-b Verbs with alternative oxytone future simple forms:
  eg: ανεβαίνω (anevaíno), διαβαίνω (diavaíno)
el-conj-1-c Verbs where optionally the singular and plural stems of the imperfect and/or simple past tenses are identical.
  eg: υπάρχω (ypárcho), παρέχω (parécho)
el-conj-1-i The simple past has the same singular and plural stems and 1st person singular future simple only has one syllable.
  eg: βρίσκω (vrísko), βλέπω (vlépo)πίνω (píno)
el-conj-1-e The simple past has identical singular and plural stems (with optional second form)
  eg: εφευρίσκω (efevrísko)
el-conj-1-f Verbs with an irregular present
  eg: καίω (kaío), φταίω (ftaío)
el-conj-1-g The stress on future simple forms is on the ending
  eg: συγχαίρω (synchaíro), καταπίνω (katapíno)

Characters[edit]

misc
Sort order

΄ ΅ Ά · Έ Ή Ί Ό Ύ Ώ ΐ

Α Β Γ Δ Ε Ζ Η Θ Ι Κ Λ Μ Ν Ξ Ο Π Ρ Σ Τ Υ Φ Χ Ψ Ω

Ϊ Ϋ ά έ ή ί ΰ

α β γ δ ε ζ η θ ι κ λ μ ν ξ ο π ρ ς σ τ υ φ χ ψ ω

ϊ ϋ ό ύ ώ

LATIN CAPITAL LETTER I WITH DIAERESIS AND ACUTE
  •   U+1E2E (Ḯ Ḯ)
LATIN SMALL LETTER I WITH DIAERESIS AND ACUTE
  •   U+1E2F (ḯ ḯ)
Latin y with diaeresis and acute
  • ÿ́ code not found
GREEK KAI SYMBOL
  • ϗ   U+03D7

Columns[edit]


Highlighters[edit]

  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisici elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.


Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisici elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Punctuation[edit]

Greek[edit]

helpful terms, tableware


helpful terms, tableware


Column heading 1


helpful terms, tableware
helpful terms, tableware

x[edit]

υποδιαστολή '   /   απόστροφος
- υποδιαστολή
- ενωτικό


- υποδιαστολή   '   /   απόστροφος
- υποδιαστολή
- ενωτικό

English[edit]

Punctuation


Frequencies[edit]

Masculine nouns[edit]

Frequency Singular Plural
Aug '10 Dec '10 Nom Acc Gen Voc Nom Acc Gen Voc Template
56 111 ός ό ού έ οί ούς ών οί {{el-nM-ος-οι-1}}
^ ός ό ού έ - - - - {{el-nM-ος-1}}
81 111 ΄ος ΄ο ΄ου ΄ε 1 ΄οι ΄ους ΄ων ΄οι {{el-nM-ος-οι-2a}}
^ ΄ος ΄ο ΄ου ΄ε - - - - {{el-nM-ος-2a}}
19 28 ΄-ος ΄-ο ΄-ου ΄-ε ΄-οι ΄-ους ΄-ων ΄-οι {{el-nM-ος-οι-3a}}
^ ΄-ος ΄-ο ΄-ου ΄-ε - - - - {{el-nM-ος-3a}}
53 74 ΄-ος ΄-ο ΄ου ΄-ε ΄-οι ΄ους ΄ων ΄-οι {{el-nM-ος-οι-3b}}
^ ΄-ος ΄-ο ΄ου ΄-ε - - - - {{el-nM-ος-3b}}
19 22 ΄ας ΄α ΄α ΄α ΄ες ΄ες ΄ων ΄ες {{el-nM-ας-ες-2a}}
^ ΄ας ΄α ΄α ΄α - - - - {{el-nM-ας-2a}}
12 20 ΄ας ΄α ΄α ΄α ΄ες ΄ες ών ΄ες {{el-nM-ας-ες-2b}}
2 3 ΄-ας ΄-α ΄-α ΄-α ΄-ες ΄-ες ΄-ων ΄-ες {{el-nM-ας-ες-3a}}
26 ΄-ας ΄-α ΄-α ΄-α ΄-ες ΄-ες ΄ων ΄-ες {{el-nM-ας-ες-3b}}
11 άς ά ά ά άδες άδες άδων άδες {{el-nM-ας-αδες-1}}
1 άς ά ά ά - - - - {{el-nM-ας-1}}
1 ΄ας ΄α ΄α ΄α άδες άδες άδων άδες {{el-nM-ας-αδες-2b}}
1 ΄-ας ΄-α ΄-α ΄-α άδες άδες άδων άδες {{el-nM-ας-αδες-3b}}
1 ΄ας ΄α ΄α ΄α ΄ηδες ΄ηδες ΄ηδων ΄ηδες {{el-nM-ας-ηδες-2a}}
23 ής ή ή ή ές2 ές ών ές {{el-nM-ης-ες-1}}
27 ΄ης ΄η ΄η ΄η ΄ες ΄ες ών ΄ες {{el-nM-ης-ες-2b}}
^ ΄ης ΄η ΄η ΄η - - - - {{el-nM-ης-2a}}
1 ΄ης ΄η ΄η ΄η ΄εις ΄εις ΄εων ΄εις {{el-nM-ης-εις-2a}}
1 ής ή ή ή άδες2 άδες άδων άδες {{el-nM-ης-αδες-1}}
6 ής ή ή ή ήδες ήδες ήδων ήδες {{el-nM-ης-ηδες-1}}
3 ΄ης ΄η ΄η ΄η ΄ηδες ΄ηδες ΄ηδων ΄ηδες {{el-nM-ης-ηδες-2a}}
1 ΄-ης ΄-η ΄-η ΄-η ΄ηδες ΄ηδες ΄ηδων ΄ηδες {{el-nM-ης-ηδες-3b}}
3 ές έ έ έ έδες έδες έδων έδες {{el-nM-ες-εδες-1}}
3 έας έα έα έα είς είς έων είς {{el-nM-εας-εις-1}}
1 ιας ια ια ια ηδες ηδες ηδων ηδες {{el-nM-ιας-ηδες-2a}}
1 ούς ού ού ού ούδες ούδες ούδων ούδες {{el-nM-ους-ουδες-1}}
1 ών ώνα ώνος ών ώνες ώνες ώνων ώνες {{el-nM-ων-ωνες-1}}
1 ΄ων ΄ωνα ΄ωνος ΄ων - - - - {{el-nM-ων-2a}}
1 ΄ωρ ΄ορα ΄ορος ΄ωρ ΄ορες ΄ορες όρων ΄ορες {{el-nM-ωρ-ορες-2b}}

the rest[edit]

A[edit]

  first person
singular
second person
singular
third person
singular
first person
plural
second person
plural
third person
plural
present γράφω γράφεις γράφει γράφουμε γράφετε γράφουν
imperfect (past imperfective) έγραφα1 έγραφες1 έγραφε1 γράφαμε γράφατε έγραφαν, γράφανε
aorist (past simple) έγραψα έγραψες έγραψε γράψαμε γράψατε έγραψαν, γράψανε
future continuous θα γράφω θα γράφεις θα γράφει θα γράφουμε θα γράφετε θα γράφουνε
future simple θα γράφω θα γράφεις θα γράφει θα γράφουμε θα γράφετε θα γράφουνε
present perfect έχω γράψει έχεις γράψει έχει γράψει έχουμε γράψει έχετε γράψει έχουν γράψει
past perfect έιχα γράψει είχες γράψει είχε γράψει είχατε γράψει είχατε γράψει έιχαν γράψει
future perfect θα έχω γράψει θα έχεις γράψει θα έχει γράψει θα έχουμε γράψει θα έχετε γράψει θα έχουν γράψει
past perfect subjunctive θα έιχα γράψει θα είχες γράψει θα είχε γράψει θα είχατε γράψει θα είχατε γράψει θα έιχαν γράψει
infinitive να γράφω
present participle γράφοντας


B1[edit]

Alternative forms[edit]

link links to
αʹ α + U+0374 (Greek Numeral Sign) αʹ α + U+02B9 (Modifier Letter Prime)
α΄ α + U+0384 (Greek Tonos or acute accent) Links truly
α' α + U+0027 (Apostrophe) Links truly

B2[edit]

50 πενήντα πεντηκοστός Ν'
60 εξήντα εξηκοστός Ξ'
70 εβδομήντα εβδομηκοστός Ο'
80 ογδόντα ογδοηκοστός Π'
90 ενενήντα ενενηκοστός  ?'
100 εκατό εκατοστός Ρ' εκατόν
101 εκατό ένα εκατοστός πρώτος Ρ' εκατόν
102 εκατό δυο εκατοστός δεύτερος Ρ' εκατόν
200 διακόσια διακοσιοστός Σ'
300 τριακόσια τριακοσιοστός Τ' τρακόσια
400 τετρακόσια τετρακοσιοστός Υ'
500 πεντακόσια πεντακοσιοστός Φ'
600 εξακόσια εξακοσιοστός Χ'
700 επτακόσια επτακοσιοστός Ψ'
800 οχτακόσια οκτακοσιοστός Ω'
900 εννεακόσια εννεακοσιοστός  ?'
1e3 χίλια χιλιοστός
2e3 δύο χιλιάδες δισχιλιοστός
1e4 δέκα χιλιάδες δεκακισχιλιοστός
1e5 εκατό χιλιάδες  ? εκατοκισχιλιοστός
1e6 ένα εκατομμύριο εκατομμυριοστός  
1e9 ένα δισεκατομμύριο δισεκατομμυριοστός  
1e12 ένα τρισεκατομμύριο τρισεκατομμυριοστός  

C[edit]

Cardinal ordinal number|Ordinal Greek
number
# Neuter Masculine Feminine Masculine
1 ένα ένας μια, μίαa πρώτος Α' α'
2 δύο   –   – δεύτερος Β' β'
3 τρία τρεις τρεις τρίτος Γ' γ'
4 τέσσερα τέσσερις τέσσερις τέταρτος Δ' δ'
5 πέντε   –   – πέμπτος Ε' ε'
6 έξι   –   – έκτος Σ' ΣΤ' σ' στ'
7 επτά, εφτά   –   – έβδομος Ζ' ζ'
8 οκτώ, οχτώ   –   – όγδοος Η' η'
9 εννέα, εννία   –   – ένατος Θ' θ'
10 δέκα   –   – δέκατος Ι' ι'
11 έντεκα   –   – ενδέκατος ΙΑ' ια'
12 δώδεκα   –   – δωδέκατος ΙΒ' ιβ'
13 δεκατρία δεκατρείς δεκατρείς δέκατος τρίτος ΙΓ' ιγ'
14 δεκατέσσερα δεκατέσσερις δεκατέσσερις δέκατος τέταρτος ΙΔ' ιδ'
15 δεκαπέντε   –   – δέκατος πέμπτος ΙΕ' ιε'
16 δεκάξι   –   – ξξξξ ΙΣ' ΙΣΤ' ισ' ιστ'
17 δεκαεπτά   –   – ξξξξ ΙΖ'
18 δεκαοκτώ   –   – ξξξξ ΙΗ'
19 δεκαεννέα   –   – ξξξξ ΙΘ'
20 είκοσι   –   – ξξξξ Κ'
21 είκοσι ένα   –   – ξξξξ  ?ΚΑ'
30 τριάντα   –   – ξξξξ Λ'
40 σαράντα   –   – ξξξξ Μ'
50 πενήντα   –   – ξξξξ Ν'
60 εξήντα   –   – ξξξξ Ξ'
70 εβδομήντα   –   – ξξξξ Ο'
80 ογδόντα   –   – ξξξξ Π'
90 ενενήντα   –   – ξξξξ  ?'
100 εκατό   –   – ξξξξ Ρ'
200 διακόσια   –   – ξξξξ Σ'
300 τριακόσια   –   – ξξξξ Τ'
400 τετρακόσια   –   – ξξξξ Υ'
500 πεντακόσια   –   – ξξξξ Φ'
600 εξακόσια   –   – ξξξξ Χ'
700 επτακόσια   –   – ξξξξ Ψ'
800 οχτακόσια   –   – ξξξξ Ω'
900 εννεακόσια   –   – ξξξξ  ?'
1000 χίλια   –   – ξξξξ
2000 δύο χιλιάδες   –   – ξξξξ
10000 δέκα χιλιάδες   –   – ξξξξ
100,000 εκατό χιλιάδες   –   – ξξξξ
1,000,000 ένα εκατομμύριο   –   – ξξξξ  
1,000,000,000 ένα δισεκατομμύριο   –   – ξξξξ  

D[edit]

#
2 two second 2nd double two-fold pair II ii 2
2 δυο δεύτερος 2ος διπλός διπλάσιος δυάδα Β' β' 2
12 twelve twelfth 12th twelve-fold dozen dozen XII xii 12
12 δώδεκα δωδέκατος 12ος  ? δωδεκαπλός δωδεκαπλάσιος δωδεκαριά δωδεκάδα ΙΒ' ιβ' 12

Ε[edit]

Two[edit]

articles - Sandbox - Sandbox2 - Sandbox3 - Sandbox4 - Αλφάβητο - Abbreviations - Context etc - Core adjectives - Core nouns - Core words - Countries - Fish - Index - Notes from User talk - Phrasebook - Pronouns - Sampler - Signature - Templates - template1 - template2 - template3 - template4 - ToDo - Transliteration - Verbs - Conjugation - Jiordanidou verbs - menu —— Module:User:Saltmarsh


Variable     Description Example
Positive inflections
pos the stem of positive forms πονηρ
dec the relevant declension ός-ή-ό


  Singular Plural
Nominative ο χρόνος τα χρονία
οι χρόνοι
Genitive του χρόνου τους χρόνων
χρονώ
Accusative το χρόνο τους χρόνους
χρόνια
Vocative χρόνε χρόνοι


{{el-noun|np|thalasia idata}}


θαλάσσια ύδατα n pl (thalasia idata)


{{el-noun|np|thalasia idata}}
  θαλάσσια ύδατα n pl (thalasia idata)


  {{el-noun|np|thalasia idata}}

  θαλάσσια ύδατα n pl (thalasia idata)