Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. Alternative form of arvioittaa


Inflection of arvioituttaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. arvioitutan en arvioituta 1st sing. olen arvioituttanut en ole arvioituttanut
2nd sing. arvioitutat et arvioituta 2nd sing. olet arvioituttanut et ole arvioituttanut
3rd sing. arvioituttaa ei arvioituta 3rd sing. on arvioituttanut ei ole arvioituttanut
1st plur. arvioitutamme emme arvioituta 1st plur. olemme arvioituttaneet emme ole arvioituttaneet
2nd plur. arvioitutatte ette arvioituta 2nd plur. olette arvioituttaneet ette ole arvioituttaneet
3rd plur. arvioituttavat eivät arvioituta 3rd plur. ovat arvioituttaneet eivät ole arvioituttaneet
passive arvioitutetaan ei arvioituteta passive on arvioitutettu ei ole arvioitutettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. arvioitutin en arvioituttanut 1st sing. olin arvioituttanut en ollut arvioituttanut
2nd sing. arvioitutit et arvioituttanut 2nd sing. olit arvioituttanut et ollut arvioituttanut
3rd sing. arvioitutti ei arvioituttanut 3rd sing. oli arvioituttanut ei ollut arvioituttanut
1st plur. arvioitutimme emme arvioituttaneet 1st plur. olimme arvioituttaneet emme olleet arvioituttaneet
2nd plur. arvioitutitte ette arvioituttaneet 2nd plur. olitte arvioituttaneet ette olleet arvioituttaneet
3rd plur. arvioituttivat eivät arvioituttaneet 3rd plur. olivat arvioituttaneet eivät olleet arvioituttaneet
passive arvioitutettiin ei arvioitutettu passive oli arvioitutettu ei ollut arvioitutettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. arvioituttaisin en arvioituttaisi 1st sing. olisin arvioituttanut en olisi arvioituttanut
2nd sing. arvioituttaisit et arvioituttaisi 2nd sing. olisit arvioituttanut et olisi arvioituttanut
3rd sing. arvioituttaisi ei arvioituttaisi 3rd sing. olisi arvioituttanut ei olisi arvioituttanut
1st plur. arvioituttaisimme emme arvioituttaisi 1st plur. olisimme arvioituttaneet emme olisi arvioituttaneet
2nd plur. arvioituttaisitte ette arvioituttaisi 2nd plur. olisitte arvioituttaneet ette olisi arvioituttaneet
3rd plur. arvioituttaisivat eivät arvioituttaisi 3rd plur. olisivat arvioituttaneet eivät olisi arvioituttaneet
passive arvioitutettaisiin ei arvioitutettaisi passive olisi arvioitutettu ei olisi arvioitutettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. arvioituta älä arvioituta 2nd sing. ole arvioituttanut älä ole arvioituttanut
3rd sing. arvioituttakoon älköön arvioituttako 3rd sing. olkoon arvioituttanut älköön olko arvioituttanut
1st plur. arvioituttakaamme älkäämme arvioituttako 1st plur. olkaamme arvioituttaneet älkäämme olko arvioituttaneet
2nd plur. arvioituttakaa älkää arvioituttako 2nd plur. olkaa arvioituttaneet älkää olko arvioituttaneet
3rd plur. arvioituttakoot älkööt arvioituttako 3rd plur. olkoot arvioituttaneet älkööt olko arvioituttaneet
passive arvioitutettakoon älköön arvioitutettako passive olkoon arvioitutettu älköön olko arvioitutettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. arvioituttanen en arvioituttane 1st sing. lienen arvioituttanut en liene arvioituttanut
2nd sing. arvioituttanet et arvioituttane 2nd sing. lienet arvioituttanut et liene arvioituttanut
3rd sing. arvioituttanee ei arvioituttane 3rd sing. lienee arvioituttanut ei liene arvioituttanut
1st plur. arvioituttanemme emme arvioituttane 1st plur. lienemme arvioituttaneet emme liene arvioituttaneet
2nd plur. arvioituttanette ette arvioituttane 2nd plur. lienette arvioituttaneet ette liene arvioituttaneet
3rd plur. arvioituttanevat eivät arvioituttane 3rd plur. lienevät arvioituttaneet eivät liene arvioituttaneet
passive arvioitutettaneen ei arvioitutettane passive lienee arvioitutettu ei liene arvioitutettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st arvioituttaa present arvioituttava arvioitutettava
long 1st2 arvioituttaakseen past arvioituttanut arvioitutettu
2nd inessive1 arvioituttaessa arvioitutettaessa agent1, 3 arvioituttama
instructive arvioituttaen negative arvioituttamaton
3rd inessive arvioituttamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative arvioituttamasta
illative arvioituttamaan
adessive arvioituttamalla
abessive arvioituttamatta
instructive arvioituttaman arvioitutettaman
4th nominative arvioituttaminen
partitive arvioituttamista
5th2 arvioituttamaisillaan