bavían
Appearance
Icelandic
[edit]Pronunciation
[edit]Noun
[edit]bavían m (genitive singular bavíans, nominative plural bavíanar)
- alternative form of bavíani
Declension
[edit]| singular | plural | |||
|---|---|---|---|---|
| indefinite | definite | indefinite | definite | |
| nominative | bavían | bavíaninn | bavíanar | bavíanarnir |
| accusative | bavían | bavíaninn | bavíana | bavíanana |
| dative | bavían | bavíaninum | bavíönum | bavíönunum |
| genitive | bavíans | bavíansins | bavíana | bavíananna |