ehla

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Southern Ndebele[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-ehla, from Proto-Bantu *-jìka.

Verb[edit]

-ehla

  1. to descend, to go down [+full or locative]

Inflection[edit]

This noun needs an inflection-table template.


Swazi[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-ehla, from Proto-Bantu *-jìka.

Verb[edit]

-éhla

  1. to go down, to descend

Inflection[edit]

This entry needs an inflection-table template.


Zulu[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-ehla, from Proto-Bantu *-jìka.

Verb[edit]

-ehla

  1. to descend, to go down [+full or locative]
  2. to slope downwards, to be inclined

Inflection[edit]

Tone L
Infinitive ukwehla
Positive Negative
Infinitive ukwehla ukungehli
Imperative
Simple + object concord
Singular yehla -ehle
Plural yehlani -ehleni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyehla, ngehla engehlayo, engehla ngehla angehli engingehli ngingehli
2nd singular uyehla, wehla owehlayo, owehla wehla awehli ongehli ungehli
1st plural siyehla, sehla esehlayo, esehla sehla asehli esingehli singehli
2nd plural niyehla, nehla enehlayo, enehla nehla anehli eningehli ningehli
Class 1 uyehla, wehla owehlayo, owehla ehla akehli ongehli engehli
Class 2 bayehla, behla abehlayo, abehla behla abehli abangehli bengehli
Class 3 uyehla, wehla owehlayo, owehla wehla awehli ongehli ungehli
Class 4 iyehla, yehla eyehlayo, eyehla yehla ayehli engehli ingehli
Class 5 liyehla, lehla elehlayo, elehla lehla alehli elingehli lingehli
Class 6 ayehla, ehla ehlayo, ehla ehla awehli angehli engehli
Class 7 siyehla, sehla esehlayo, esehla sehla asehli esingehli singehli
Class 8 ziyehla, zehla ezehlayo, ezehla zehla azehli ezingehli zingehli
Class 9 iyehla, yehla eyehlayo, eyehla yehla ayehli engehli ingehli
Class 10 ziyehla, zehla ezehlayo, ezehla zehla azehli ezingehli zingehli
Class 11 luyehla, lwehla olwehlayo, olwehla lwehla alwehli olungehli lungehli
Class 14 buyehla, behla obehlayo, obehla behla abehli obungehli bungehli
Class 15 kuyehla, kwehla okwehlayo, okwehla kwehla akwehli okungehli kungehli
Class 17 kuyehla, kwehla okwehlayo, okwehla kwehla akwehli okungehli kungehli
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngehlile, ngehlē engehlile, engehlē ngehlile, ngehlē angehlanga engingehlanga ngingehlanga
2nd singular wehlile, wehlē owehlile, owehlē wehlile, wehlē awehlanga ongehlanga ungehlanga
1st plural sehlile, sehlē esehlile, esehlē sehlile, sehlē asehlanga esingehlanga singehlanga
2nd plural nehlile, nehlē enehlile, enehlē nehlile, nehlē anehlanga eningehlanga ningehlanga
Class 1 wehlile, wehlē owehlile, owehlē ehlile, ehlē akehlanga ongehlanga engehlanga
Class 2 behlile, behlē abehlile, abehlē behlile, behlē abehlanga abangehlanga bengehlanga
Class 3 wehlile, wehlē owehlile, owehlē wehlile, wehlē awehlanga ongehlanga ungehlanga
Class 4 yehlile, yehlē eyehlile, eyehlē yehlile, yehlē ayehlanga engehlanga ingehlanga
Class 5 lehlile, lehlē elehlile, elehlē lehlile, lehlē alehlanga elingehlanga lingehlanga
Class 6 ehlile, ehlē ehlile, ehlē ehlile, ehlē awehlanga angehlanga engehlanga
Class 7 sehlile, sehlē esehlile, esehlē sehlile, sehlē asehlanga esingehlanga singehlanga
Class 8 zehlile, zehlē ezehlile, ezehlē zehlile, zehlē azehlanga ezingehlanga zingehlanga
Class 9 yehlile, yehlē eyehlile, eyehlē yehlile, yehlē ayehlanga engehlanga ingehlanga
Class 10 zehlile, zehlē ezehlile, ezehlē zehlile, zehlē azehlanga ezingehlanga zingehlanga
Class 11 lwehlile, lwehlē olwehlile, olwehlē lwehlile, lwehlē alwehlanga olungehlanga lungehlanga
Class 14 behlile, behlē obehlile, obehlē behlile, behlē abehlanga obungehlanga bungehlanga
Class 15 kwehlile, kwehlē okwehlile, okwehlē kwehlile, kwehlē akwehlanga okungehlanga kungehlanga
Class 17 kwehlile, kwehlē okwehlile, okwehlē kwehlile, kwehlē akwehlanga okungehlanga kungehlanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngēhla engēhla ngēhla angehlanga engingehlanga ngingehlanga
2nd singular wēhla owēhla wēhla awehlanga ongehlanga ungehlanga
1st plural sēhla esēhla sēhla asehlanga esingehlanga singehlanga
2nd plural nēhla enēhla nēhla anehlanga eningehlanga ningehlanga
Class 1 wēhla owēhla ēhla akehlanga ongehlanga engehlanga
Class 2 bēhla abēhla bēhla abehlanga abangehlanga bengehlanga
Class 3 wēhla owēhla wēhla awehlanga ongehlanga ungehlanga
Class 4 yēhla eyēhla yēhla ayehlanga engehlanga ingehlanga
Class 5 lēhla elēhla lēhla alehlanga elingehlanga lingehlanga
Class 6 ēhla ēhla ēhla awehlanga angehlanga engehlanga
Class 7 sēhla esēhla sēhla asehlanga esingehlanga singehlanga
Class 8 zēhla ezēhla zēhla azehlanga ezingehlanga zingehlanga
Class 9 yēhla eyēhla yēhla ayehlanga engehlanga ingehlanga
Class 10 zēhla ezēhla zēhla azehlanga ezingehlanga zingehlanga
Class 11 lwēhla olwēhla lwēhla alwehlanga olungehlanga lungehlanga
Class 14 bēhla obēhla bēhla abehlanga obungehlanga bungehlanga
Class 15 kwēhla okwēhla kwēhla akwehlanga okungehlanga kungehlanga
Class 17 kwēhla okwēhla kwēhla akwehlanga okungehlanga kungehlanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingehla ngingehla ngingehle ngingehle
2nd singular ungehla ungehla ungehle ungehle
1st plural singehla singehla singehle singehle
2nd plural ningehla ningehla ningehle ningehle
Class 1 angehla engehla angehle engehle
Class 2 bangehla bengehla bangehle bengehle
Class 3 ungehla ungehla ungehle ungehle
Class 4 ingehla ingehla ingehle ingehle
Class 5 lingehla lingehla lingehle lingehle
Class 6 angehla engehla angehle engehle
Class 7 singehla singehla singehle singehle
Class 8 zingehla zingehla zingehle zingehle
Class 9 ingehla ingehla ingehle ingehle
Class 10 zingehla zingehla zingehle zingehle
Class 11 lungehla lungehla lungehle lungehle
Class 14 bungehla bungehla bungehle bungehle
Class 15 kungehla kungehla kungehle kungehle
Class 17 kungehla kungehla kungehle kungehle
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizokwehla engizokwehla ngizokwehla angizukwehla engingezukwehla ngingezukwehla
2nd singular uzokwehla ozokwehla uzokwehla awuzukwehla ongezukwehla ungezukwehla
1st plural sizokwehla esizokwehla sizokwehla asizukwehla esingezukwehla singezukwehla
2nd plural nizokwehla enizokwehla nizokwehla anizukwehla eningezukwehla ningezukwehla
Class 1 uzokwehla ozokwehla ezokwehla akazukwehla ongezukwehla engezukwehla
Class 2 bazokwehla abazokwehla bezokwehla abazukwehla abangezukwehla bengezukwehla
Class 3 uzokwehla ozokwehla uzokwehla awuzukwehla ongezukwehla ungezukwehla
Class 4 izokwehla ezokwehla izokwehla ayizukwehla engezukwehla ingezukwehla
Class 5 lizokwehla elizokwehla lizokwehla alizukwehla elingezukwehla lingezukwehla
Class 6 azokwehla azokwehla ezokwehla awazukwehla angezukwehla engezukwehla
Class 7 sizokwehla esizokwehla sizokwehla asizukwehla esingezukwehla singezukwehla
Class 8 zizokwehla ezizokwehla zizokwehla azizukwehla ezingezukwehla zingezukwehla
Class 9 izokwehla ezokwehla izokwehla ayizukwehla engezukwehla ingezukwehla
Class 10 zizokwehla ezizokwehla zizokwehla azizukwehla ezingezukwehla zingezukwehla
Class 11 luzokwehla oluzokwehla luzokwehla aluzukwehla olungezukwehla lungezukwehla
Class 14 buzokwehla obuzokwehla buzokwehla abuzukwehla obungezukwehla bungezukwehla
Class 15 kuzokwehla okuzokwehla kuzokwehla akuzukwehla okungezukwehla kungezukwehla
Class 17 kuzokwehla okuzokwehla kuzokwehla akuzukwehla okungezukwehla kungezukwehla
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyokwehla engiyokwehla ngiyokwehla angiyukwehla engingeyukwehla ngingeyukwehla
2nd singular uyokwehla oyokwehla uyokwehla awuyukwehla ongeyukwehla ungeyukwehla
1st plural siyokwehla esiyokwehla siyokwehla asiyukwehla esingeyukwehla singeyukwehla
2nd plural niyokwehla eniyokwehla niyokwehla aniyukwehla eningeyukwehla ningeyukwehla
Class 1 uyokwehla oyokwehla eyokwehla akayukwehla ongeyukwehla engeyukwehla
Class 2 bayokwehla abayokwehla beyokwehla abayukwehla abangeyukwehla bengeyukwehla
Class 3 uyokwehla oyokwehla uyokwehla awuyukwehla ongeyukwehla ungeyukwehla
Class 4 iyokwehla eyokwehla iyokwehla ayiyukwehla engeyukwehla ingeyukwehla
Class 5 liyokwehla eliyokwehla liyokwehla aliyukwehla elingeyukwehla lingeyukwehla
Class 6 ayokwehla ayokwehla eyokwehla awayukwehla angeyukwehla engeyukwehla
Class 7 siyokwehla esiyokwehla siyokwehla asiyukwehla esingeyukwehla singeyukwehla
Class 8 ziyokwehla eziyokwehla ziyokwehla aziyukwehla ezingeyukwehla zingeyukwehla
Class 9 iyokwehla eyokwehla iyokwehla ayiyukwehla engeyukwehla ingeyukwehla
Class 10 ziyokwehla eziyokwehla ziyokwehla aziyukwehla ezingeyukwehla zingeyukwehla
Class 11 luyokwehla oluyokwehla luyokwehla aluyukwehla olungeyukwehla lungeyukwehla
Class 14 buyokwehla obuyokwehla buyokwehla abuyukwehla obungeyukwehla bungeyukwehla
Class 15 kuyokwehla okuyokwehla kuyokwehla akuyukwehla okungeyukwehla kungeyukwehla
Class 17 kuyokwehla okuyokwehla kuyokwehla akuyukwehla okungeyukwehla kungeyukwehla
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngehle ngingehli
2nd singular wehle ungehli
1st plural sehle singehli
2nd plural nehle ningehli
Class 1 ehle angehli
Class 2 behle bangehli
Class 3 wehle ungehli
Class 4 yehle ingehli
Class 5 lehle lingehli
Class 6 ehle angehli
Class 7 sehle singehli
Class 8 zehle zingehli
Class 9 yehle ingehli
Class 10 zehle zingehli
Class 11 lwehle lungehli
Class 14 behle bungehli
Class 15 kwehle kungehli
Class 17 kwehle kungehli
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngehla ngangehla, angehla, angangehla
2nd singular wehla wangehla, awehla, awangehla
1st plural sehla sangehla, asehla, asangehla
2nd plural nehla nangehla, anehla, anangehla
Class 1 wehla wangehla, akehla, akangehla
Class 2 behla bangehla, abehla, abangehla
Class 3 wehla wangehla, awehla, awangehla
Class 4 yehla yangehla, ayehla, ayangehla
Class 5 lehla langehla, alehla, alangehla
Class 6 ehla angehla, awehla, awangehla
Class 7 sehla sangehla, asehla, asangehla
Class 8 zehla zangehla, azehla, azangehla
Class 9 yehla yangehla, ayehla, ayangehla
Class 10 zehla zangehla, azehla, azangehla
Class 11 lwehla lwangehla, alwehla, alwangehla
Class 14 behla bangehla, abehla, abangehla
Class 15 kwehla kwangehla, akwehla, akwangehla
Class 17 kwehla kwangehla, akwehla, akwangehla

Derived terms[edit]

Related terms[edit]

References[edit]