erikoistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

erikoistaa

  1. (transitive) To specialize.

Conjugation[edit]

Inflection of erikoistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. erikoistan en erikoistaˣ 1st sing. olen erikoistanut en oleˣ erikoistanut
2nd sing. erikoistat et erikoistaˣ 2nd sing. olet erikoistanut et oleˣ erikoistanut
3rd sing. erikoistaa ei erikoistaˣ 3rd sing. on erikoistanut ei oleˣ erikoistanut
1st plur. erikoistamme emme erikoistaˣ 1st plur. olemme erikoistaneet emme oleˣ erikoistaneet
2nd plur. erikoistatte ette erikoistaˣ 2nd plur. olette erikoistaneet ette oleˣ erikoistaneet
3rd plur. erikoistavat eivät erikoistaˣ 3rd plur. ovat erikoistaneet eivät oleˣ erikoistaneet
passive erikoistetaan ei erikoistetaˣ passive on erikoistettu ei oleˣ erikoistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. erikoistin en erikoistanut 1st sing. olin erikoistanut en ollut erikoistanut
2nd sing. erikoistit et erikoistanut 2nd sing. olit erikoistanut et ollut erikoistanut
3rd sing. erikoisti ei erikoistanut 3rd sing. oli erikoistanut ei ollut erikoistanut
1st plur. erikoistimme emme erikoistaneet 1st plur. olimme erikoistaneet emme olleet erikoistaneet
2nd plur. erikoistitte ette erikoistaneet 2nd plur. olitte erikoistaneet ette olleet erikoistaneet
3rd plur. erikoistivat eivät erikoistaneet 3rd plur. olivat erikoistaneet eivät olleet erikoistaneet
passive erikoistettiin ei erikoistettu passive oli erikoistettu ei ollut erikoistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. erikoistaisin en erikoistaisi 1st sing. olisin erikoistanut en olisi erikoistanut
2nd sing. erikoistaisit et erikoistaisi 2nd sing. olisit erikoistanut et olisi erikoistanut
3rd sing. erikoistaisi ei erikoistaisi 3rd sing. olisi erikoistanut ei olisi erikoistanut
1st plur. erikoistaisimme emme erikoistaisi 1st plur. olisimme erikoistaneet emme olisi erikoistaneet
2nd plur. erikoistaisitte ette erikoistaisi 2nd plur. olisitte erikoistaneet ette olisi erikoistaneet
3rd plur. erikoistaisivat eivät erikoistaisi 3rd plur. olisivat erikoistaneet eivät olisi erikoistaneet
passive erikoistettaisiin ei erikoistettaisi passive olisi erikoistettu ei olisi erikoistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. erikoistaˣ älä erikoistaˣ 2nd sing. oleˣ erikoistanut älä oleˣ erikoistanut
3rd sing. erikoistakoon älköön erikoistakoˣ 3rd sing. olkoon erikoistanut älköön olkoˣ erikoistanut
1st plur. erikoistakaamme älkäämme erikoistakoˣ 1st plur. olkaamme erikoistaneet älkäämme olkoˣ erikoistaneet
2nd plur. erikoistakaa älkää erikoistakoˣ 2nd plur. olkaa erikoistaneet älkää olkoˣ erikoistaneet
3rd plur. erikoistakoot älkööt erikoistakoˣ 3rd plur. olkoot erikoistaneet älkööt olkoˣ erikoistaneet
passive erikoistettakoon älköön erikoistettakoˣ passive olkoon erikoistettu älköön olkoˣ erikoistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. erikoistanen en erikoistaneˣ 1st sing. lienen erikoistanut en lieneˣ erikoistanut
2nd sing. erikoistanet et erikoistaneˣ 2nd sing. lienet erikoistanut et lieneˣ erikoistanut
3rd sing. erikoistanee ei erikoistaneˣ 3rd sing. lienee erikoistanut ei lieneˣ erikoistanut
1st plur. erikoistanemme emme erikoistaneˣ 1st plur. lienemme erikoistaneet emme lieneˣ erikoistaneet
2nd plur. erikoistanette ette erikoistaneˣ 2nd plur. lienette erikoistaneet ette lieneˣ erikoistaneet
3rd plur. erikoistanevat eivät erikoistaneˣ 3rd plur. lienevät erikoistaneet eivät lieneˣ erikoistaneet
passive erikoistettaneen ei erikoistettaneˣ passive lienee erikoistettu ei lieneˣ erikoistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st erikoistaaˣ present erikoistava erikoistettava
long 1st2 erikoistaakseen past erikoistanut erikoistettu
2nd inessive1 erikoistaessa erikoistettaessa agent1, 3 erikoistama
instructive erikoistaen negative erikoistamaton
3rd inessive erikoistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative erikoistamasta
illative erikoistamaan
adessive erikoistamalla
abessive erikoistamatta
instructive erikoistaman erikoistettaman
4th nominative erikoistaminen
partitive erikoistamista
5th2 erikoistamaisillaan