fihla

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Xhosa[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-fíhlá, from Proto-Bantu *-píca.

Verb[edit]

-fîhla

  1. to hide

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.


Zulu[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-fíhlá, from Proto-Bantu *-píca.

Verb[edit]

-fîhla

  1. (transitive) to hide, to conceal
  2. (transitive) to bury (a body)

Inflection[edit]

Tone HH
Infinitive ukufihla
Positive Negative
Infinitive ukufihla ukungafihli
Imperative
Simple + object concord
Singular fihla -fihle
Plural fihlani -fihleni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyafihla, ngifihla engifihlayo, engifihla ngifihla angifihli engingafihli ngingafihli
2nd singular uyafihla, ufihla ofihlayo, ofihla ufihla awufihli ongafihli ungafihli
1st plural siyafihla, sifihla esifihlayo, esifihla sifihla asifihli esingafihli singafihli
2nd plural niyafihla, nifihla enifihlayo, enifihla nifihla anifihli eningafihli ningafihli
Class 1 uyafihla, ufihla ofihlayo, ofihla efihla akafihli ongafihli engafihli
Class 2 bayafihla, bafihla abafihlayo, abafihla befihla abafihli abangafihli bengafihli
Class 3 uyafihla, ufihla ofihlayo, ofihla ufihla awufihli ongafihli ungafihli
Class 4 iyafihla, ifihla efihlayo, efihla ifihla ayifihli engafihli ingafihli
Class 5 liyafihla, lifihla elifihlayo, elifihla lifihla alifihli elingafihli lingafihli
Class 6 ayafihla, afihla afihlayo, afihla efihla awafihli angafihli engafihli
Class 7 siyafihla, sifihla esifihlayo, esifihla sifihla asifihli esingafihli singafihli
Class 8 ziyafihla, zifihla ezifihlayo, ezifihla zifihla azifihli ezingafihli zingafihli
Class 9 iyafihla, ifihla efihlayo, efihla ifihla ayifihli engafihli ingafihli
Class 10 ziyafihla, zifihla ezifihlayo, ezifihla zifihla azifihli ezingafihli zingafihli
Class 11 luyafihla, lufihla olufihlayo, olufihla lufihla alufihli olungafihli lungafihli
Class 14 buyafihla, bufihla obufihlayo, obufihla bufihla abufihli obungafihli bungafihli
Class 15 kuyafihla, kufihla okufihlayo, okufihla kufihla akufihli okungafihli kungafihli
Class 17 kuyafihla, kufihla okufihlayo, okufihla kufihla akufihli okungafihli kungafihli
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngifihlile, ngifihlē engifihlile, engifihlē ngifihlile, ngifihlē angifihlanga engingafihlanga ngingafihlanga
2nd singular ufihlile, ufihlē ofihlile, ofihlē ufihlile, ufihlē awufihlanga ongafihlanga ungafihlanga
1st plural sifihlile, sifihlē esifihlile, esifihlē sifihlile, sifihlē asifihlanga esingafihlanga singafihlanga
2nd plural nifihlile, nifihlē enifihlile, enifihlē nifihlile, nifihlē anifihlanga eningafihlanga ningafihlanga
Class 1 ufihlile, ufihlē ofihlile, ofihlē efihlile, efihlē akafihlanga ongafihlanga engafihlanga
Class 2 bafihlile, bafihlē abafihlile, abafihlē befihlile, befihlē abafihlanga abangafihlanga bengafihlanga
Class 3 ufihlile, ufihlē ofihlile, ofihlē ufihlile, ufihlē awufihlanga ongafihlanga ungafihlanga
Class 4 ifihlile, ifihlē efihlile, efihlē ifihlile, ifihlē ayifihlanga engafihlanga ingafihlanga
Class 5 lifihlile, lifihlē elifihlile, elifihlē lifihlile, lifihlē alifihlanga elingafihlanga lingafihlanga
Class 6 afihlile, afihlē afihlile, afihlē efihlile, efihlē awafihlanga angafihlanga engafihlanga
Class 7 sifihlile, sifihlē esifihlile, esifihlē sifihlile, sifihlē asifihlanga esingafihlanga singafihlanga
Class 8 zifihlile, zifihlē ezifihlile, ezifihlē zifihlile, zifihlē azifihlanga ezingafihlanga zingafihlanga
Class 9 ifihlile, ifihlē efihlile, efihlē ifihlile, ifihlē ayifihlanga engafihlanga ingafihlanga
Class 10 zifihlile, zifihlē ezifihlile, ezifihlē zifihlile, zifihlē azifihlanga ezingafihlanga zingafihlanga
Class 11 lufihlile, lufihlē olufihlile, olufihlē lufihlile, lufihlē alufihlanga olungafihlanga lungafihlanga
Class 14 bufihlile, bufihlē obufihlile, obufihlē bufihlile, bufihlē abufihlanga obungafihlanga bungafihlanga
Class 15 kufihlile, kufihlē okufihlile, okufihlē kufihlile, kufihlē akufihlanga okungafihlanga kungafihlanga
Class 17 kufihlile, kufihlē okufihlile, okufihlē kufihlile, kufihlē akufihlanga okungafihlanga kungafihlanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngāfihla engāfihla ngāfihla angifihlanga engingafihlanga ngingafihlanga
2nd singular wāfihla owāfihla wāfihla awufihlanga ongafihlanga ungafihlanga
1st plural sāfihla esāfihla sāfihla asifihlanga esingafihlanga singafihlanga
2nd plural nāfihla enāfihla nāfihla anifihlanga eningafihlanga ningafihlanga
Class 1 wāfihla owāfihla āfihla akafihlanga ongafihlanga engafihlanga
Class 2 bāfihla abāfihla bāfihla abafihlanga abangafihlanga bengafihlanga
Class 3 wāfihla owāfihla wāfihla awufihlanga ongafihlanga ungafihlanga
Class 4 yāfihla eyāfihla yāfihla ayifihlanga engafihlanga ingafihlanga
Class 5 lāfihla elāfihla lāfihla alifihlanga elingafihlanga lingafihlanga
Class 6 āfihla āfihla āfihla awafihlanga angafihlanga engafihlanga
Class 7 sāfihla esāfihla sāfihla asifihlanga esingafihlanga singafihlanga
Class 8 zāfihla ezāfihla zāfihla azifihlanga ezingafihlanga zingafihlanga
Class 9 yāfihla eyāfihla yāfihla ayifihlanga engafihlanga ingafihlanga
Class 10 zāfihla ezāfihla zāfihla azifihlanga ezingafihlanga zingafihlanga
Class 11 lwāfihla olwāfihla lwāfihla alufihlanga olungafihlanga lungafihlanga
Class 14 bāfihla obāfihla bāfihla abufihlanga obungafihlanga bungafihlanga
Class 15 kwāfihla okwāfihla kwāfihla akufihlanga okungafihlanga kungafihlanga
Class 17 kwāfihla okwāfihla kwāfihla akufihlanga okungafihlanga kungafihlanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingafihla ngingafihla ngingefihle ngingefihle
2nd singular ungafihla ungafihla ungefihle ungefihle
1st plural singafihla singafihla singefihle singefihle
2nd plural ningafihla ningafihla ningefihle ningefihle
Class 1 angafihla engafihla angefihle engefihle
Class 2 bangafihla bengafihla bangefihle bengefihle
Class 3 ungafihla ungafihla ungefihle ungefihle
Class 4 ingafihla ingafihla ingefihle ingefihle
Class 5 lingafihla lingafihla lingefihle lingefihle
Class 6 angafihla engafihla angefihle engefihle
Class 7 singafihla singafihla singefihle singefihle
Class 8 zingafihla zingafihla zingefihle zingefihle
Class 9 ingafihla ingafihla ingefihle ingefihle
Class 10 zingafihla zingafihla zingefihle zingefihle
Class 11 lungafihla lungafihla lungefihle lungefihle
Class 14 bungafihla bungafihla bungefihle bungefihle
Class 15 kungafihla kungafihla kungefihle kungefihle
Class 17 kungafihla kungafihla kungefihle kungefihle
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizofihla engizofihla ngizofihla angizufihla engingezufihla ngingezufihla
2nd singular uzofihla ozofihla uzofihla awuzufihla ongezufihla ungezufihla
1st plural sizofihla esizofihla sizofihla asizufihla esingezufihla singezufihla
2nd plural nizofihla enizofihla nizofihla anizufihla eningezufihla ningezufihla
Class 1 uzofihla ozofihla ezofihla akazufihla ongezufihla engezufihla
Class 2 bazofihla abazofihla bezofihla abazufihla abangezufihla bengezufihla
Class 3 uzofihla ozofihla uzofihla awuzufihla ongezufihla ungezufihla
Class 4 izofihla ezofihla izofihla ayizufihla engezufihla ingezufihla
Class 5 lizofihla elizofihla lizofihla alizufihla elingezufihla lingezufihla
Class 6 azofihla azofihla ezofihla awazufihla angezufihla engezufihla
Class 7 sizofihla esizofihla sizofihla asizufihla esingezufihla singezufihla
Class 8 zizofihla ezizofihla zizofihla azizufihla ezingezufihla zingezufihla
Class 9 izofihla ezofihla izofihla ayizufihla engezufihla ingezufihla
Class 10 zizofihla ezizofihla zizofihla azizufihla ezingezufihla zingezufihla
Class 11 luzofihla oluzofihla luzofihla aluzufihla olungezufihla lungezufihla
Class 14 buzofihla obuzofihla buzofihla abuzufihla obungezufihla bungezufihla
Class 15 kuzofihla okuzofihla kuzofihla akuzufihla okungezufihla kungezufihla
Class 17 kuzofihla okuzofihla kuzofihla akuzufihla okungezufihla kungezufihla
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyofihla engiyofihla ngiyofihla angiyufihla engingeyufihla ngingeyufihla
2nd singular uyofihla oyofihla uyofihla awuyufihla ongeyufihla ungeyufihla
1st plural siyofihla esiyofihla siyofihla asiyufihla esingeyufihla singeyufihla
2nd plural niyofihla eniyofihla niyofihla aniyufihla eningeyufihla ningeyufihla
Class 1 uyofihla oyofihla eyofihla akayufihla ongeyufihla engeyufihla
Class 2 bayofihla abayofihla beyofihla abayufihla abangeyufihla bengeyufihla
Class 3 uyofihla oyofihla uyofihla awuyufihla ongeyufihla ungeyufihla
Class 4 iyofihla eyofihla iyofihla ayiyufihla engeyufihla ingeyufihla
Class 5 liyofihla eliyofihla liyofihla aliyufihla elingeyufihla lingeyufihla
Class 6 ayofihla ayofihla eyofihla awayufihla angeyufihla engeyufihla
Class 7 siyofihla esiyofihla siyofihla asiyufihla esingeyufihla singeyufihla
Class 8 ziyofihla eziyofihla ziyofihla aziyufihla ezingeyufihla zingeyufihla
Class 9 iyofihla eyofihla iyofihla ayiyufihla engeyufihla ingeyufihla
Class 10 ziyofihla eziyofihla ziyofihla aziyufihla ezingeyufihla zingeyufihla
Class 11 luyofihla oluyofihla luyofihla aluyufihla olungeyufihla lungeyufihla
Class 14 buyofihla obuyofihla buyofihla abuyufihla obungeyufihla bungeyufihla
Class 15 kuyofihla okuyofihla kuyofihla akuyufihla okungeyufihla kungeyufihla
Class 17 kuyofihla okuyofihla kuyofihla akuyufihla okungeyufihla kungeyufihla
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngifihle ngingafihli
2nd singular ufihle ungafihli
1st plural sifihle singafihli
2nd plural nifihle ningafihli
Class 1 afihle angafihli
Class 2 bafihle bangafihli
Class 3 ufihle ungafihli
Class 4 ifihle ingafihli
Class 5 lifihle lingafihli
Class 6 afihle angafihli
Class 7 sifihle singafihli
Class 8 zifihle zingafihli
Class 9 ifihle ingafihli
Class 10 zifihle zingafihli
Class 11 lufihle lungafihli
Class 14 bufihle bungafihli
Class 15 kufihle kungafihli
Class 17 kufihle kungafihli
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngafihla ngangafihla, angafihla, angangafihla
2nd singular wafihla wangafihla, awafihla, awangafihla
1st plural safihla sangafihla, asafihla, asangafihla
2nd plural nafihla nangafihla, anafihla, anangafihla
Class 1 wafihla wangafihla, akafihla, akangafihla
Class 2 bafihla bangafihla, abafihla, abangafihla
Class 3 wafihla wangafihla, awafihla, awangafihla
Class 4 yafihla yangafihla, ayafihla, ayangafihla
Class 5 lafihla langafihla, alafihla, alangafihla
Class 6 afihla angafihla, awafihla, awangafihla
Class 7 safihla sangafihla, asafihla, asangafihla
Class 8 zafihla zangafihla, azafihla, azangafihla
Class 9 yafihla yangafihla, ayafihla, ayangafihla
Class 10 zafihla zangafihla, azafihla, azangafihla
Class 11 lwafihla lwangafihla, alwafihla, alwangafihla
Class 14 bafihla bangafihla, abafihla, abangafihla
Class 15 kwafihla kwangafihla, akwafihla, akwangafihla
Class 17 kwafihla kwangafihla, akwafihla, akwangafihla

References[edit]