haukkua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *haukkudak, ultimately onomatopoeic.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈhɑu̯kːuɑˣ/, [ˈhɑu̯kːuɑ(ʔ)]
  • Rhymes: -ɑukːuɑ
  • Syllabification(key): hauk‧ku‧a

Verb[edit]

haukkua

  1. (intransitive, of a dog) to bark, yip, yelp, bay
  2. (transitive) to badmouth (someone), criticise/criticize, attack, abuse
    ~ pystyyn/maanrakoon/pataluhaksi (haukkua + intensifier) = to tell off, slag
  3. (transitive) to call (someone) names

Conjugation[edit]

Inflection of haukkua (Kotus type 52*A/sanoa, kk-k gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haukun en hauku 1st sing. olen haukkunut en ole haukkunut
2nd sing. haukut et hauku 2nd sing. olet haukkunut et ole haukkunut
3rd sing. haukkuu ei hauku 3rd sing. on haukkunut ei ole haukkunut
1st plur. haukumme emme hauku 1st plur. olemme haukkuneet emme ole haukkuneet
2nd plur. haukutte ette hauku 2nd plur. olette haukkuneet ette ole haukkuneet
3rd plur. haukkuvat eivät hauku 3rd plur. ovat haukkuneet eivät ole haukkuneet
passive haukutaan ei haukuta passive on haukuttu ei ole haukuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haukuin en haukkunut 1st sing. olin haukkunut en ollut haukkunut
2nd sing. haukuit et haukkunut 2nd sing. olit haukkunut et ollut haukkunut
3rd sing. haukkui ei haukkunut 3rd sing. oli haukkunut ei ollut haukkunut
1st plur. haukuimme emme haukkuneet 1st plur. olimme haukkuneet emme olleet haukkuneet
2nd plur. haukuitte ette haukkuneet 2nd plur. olitte haukkuneet ette olleet haukkuneet
3rd plur. haukkuivat eivät haukkuneet 3rd plur. olivat haukkuneet eivät olleet haukkuneet
passive haukuttiin ei haukuttu passive oli haukuttu ei ollut haukuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haukkuisin en haukkuisi 1st sing. olisin haukkunut en olisi haukkunut
2nd sing. haukkuisit et haukkuisi 2nd sing. olisit haukkunut et olisi haukkunut
3rd sing. haukkuisi ei haukkuisi 3rd sing. olisi haukkunut ei olisi haukkunut
1st plur. haukkuisimme emme haukkuisi 1st plur. olisimme haukkuneet emme olisi haukkuneet
2nd plur. haukkuisitte ette haukkuisi 2nd plur. olisitte haukkuneet ette olisi haukkuneet
3rd plur. haukkuisivat eivät haukkuisi 3rd plur. olisivat haukkuneet eivät olisi haukkuneet
passive haukuttaisiin ei haukuttaisi passive olisi haukuttu ei olisi haukuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. hauku älä hauku 2nd sing. ole haukkunut älä ole haukkunut
3rd sing. haukkukoon älköön haukkuko 3rd sing. olkoon haukkunut älköön olko haukkunut
1st plur. haukkukaamme älkäämme haukkuko 1st plur. olkaamme haukkuneet älkäämme olko haukkuneet
2nd plur. haukkukaa älkää haukkuko 2nd plur. olkaa haukkuneet älkää olko haukkuneet
3rd plur. haukkukoot älkööt haukkuko 3rd plur. olkoot haukkuneet älkööt olko haukkuneet
passive haukuttakoon älköön haukuttako passive olkoon haukuttu älköön olko haukuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haukkunen en haukkune 1st sing. lienen haukkunut en liene haukkunut
2nd sing. haukkunet et haukkune 2nd sing. lienet haukkunut et liene haukkunut
3rd sing. haukkunee ei haukkune 3rd sing. lienee haukkunut ei liene haukkunut
1st plur. haukkunemme emme haukkune 1st plur. lienemme haukkuneet emme liene haukkuneet
2nd plur. haukkunette ette haukkune 2nd plur. lienette haukkuneet ette liene haukkuneet
3rd plur. haukkunevat eivät haukkune 3rd plur. lienevät haukkuneet eivät liene haukkuneet
passive haukuttaneen ei haukuttane passive lienee haukuttu ei liene haukuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st haukkua present haukkuva haukuttava
long 1st2 haukkuakseen past haukkunut haukuttu
2nd inessive1 haukkuessa haukuttaessa agent1, 3 haukkuma
instructive haukkuen negative haukkumaton
3rd inessive haukkumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix or the 3rd infinitives.

elative haukkumasta
illative haukkumaan
adessive haukkumalla
abessive haukkumatta
instructive haukkuman haukuttaman
4th nominative haukkuminen
partitive haukkumista
5th2 haukkumaisillaan

Synonyms[edit]

Derived terms[edit]

Related terms[edit]


Ingrian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *haukkudak, of onomatopoeic origin. Cognates include Finnish haukkua and Estonian haukuda.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

haukkua

  1. (intransitive) to bark
    • 1936, V. I. Junus; P. L. Maksimov, Inkeroisin keelen oppikirja alkuşkouluja vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 4:
      Harakka cakattaa. Koira haukkuu.
      The magpie chatters. The dog barks.

Conjugation[edit]

Conjugation of haukkua (type 1/ampua, kk-k gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular haukun en hauku 1st singular oon haukkunt, oon haukkunut en oo haukkunt, en oo haukkunut
2nd singular haukut et hauku 2nd singular oot haukkunt, oot haukkunut et oo haukkunt, et oo haukkunut
3rd singular haukkuu ei hauku 3rd singular ono haukkunt, ono haukkunut ei oo haukkunt, ei oo haukkunut
1st plural haukumma emmä hauku 1st plural oomma haukkunneet emmä oo haukkunneet
2nd plural haukutta että hauku 2nd plural ootta haukkunneet että oo haukkunneet
3rd plural haukkuut1), haukkuvat2), haukutaa evät hauku 3rd plural ovat haukkunneet evät oo haukkunneet
impersonal haukutaa ei haukuta impersonal ono haukuttu ei oo haukuttu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular haukuin en haukkunt, en haukkunut 1st singular olin haukkunt, olin haukkunut en olt haukkunt, en olt haukkunut
2nd singular haukuit et haukkunt, et haukkunut 2nd singular olit haukkunt, olit haukkunut et olt haukkunt, et olt haukkunut
3rd singular haukkui ei haukkunt, ei haukkunut 3rd singular oli haukkunt, oli haukkunut ei olt haukkunt, ei olt haukkunut
1st plural haukuimma emmä haukkunneet 1st plural olimma haukkunneet emmä olleet haukkunneet
2nd plural haukuitta että haukkunneet 2nd plural olitta haukkunneet että olleet haukkunneet
3rd plural haukkuit1), haukkuivat2), haukuttii evät haukkunneet 3rd plural olivat haukkunneet evät olleet haukkunneet
impersonal haukuttii ei haukuttu impersonal oli haukuttu ei olt haukuttu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular haukkuisin en haukkuis 1st singular olisin haukkunt, olisin haukkunut en olis haukkunt, en olis haukkunut
2nd singular haukkuisit, haukkuist1) et haukkuis 2nd singular olisit haukkunt, olisit haukkunut et olis haukkunt, et olis haukkunut
3rd singular haukkuis ei haukkuis 3rd singular olis haukkunt, olis haukkunut ei olis haukkunt, ei olis haukkunut
1st plural haukkuisimma emmä haukkuis 1st plural olisimma haukkunneet emmä olis haukkunneet
2nd plural haukkuisitta että haukkuis 2nd plural olisitta haukkunneet että olis haukkunneet
3rd plural haukkuisiit1), haukkuisivat2), haukuttais evät haukkuis 3rd plural olisivat haukkunneet evät olis haukkunneet
impersonal haukuttais ei haukuttais impersonal olis haukuttu ei olis haukuttu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular hauku elä hauku 2nd singular oo haukkunt, oo haukkunut elä oo haukkunt, elä oo haukkunut
3rd singular haukkukoo elköö haukkuko 3rd singular olkoo haukkunt, olkoo haukkunut elköö olko haukkunt, elköö olko haukkunut
1st plural 1st plural
2nd plural haukkukaa elkää haukkuko 2nd plural olkaa haukkunneet elkää olko haukkunneet
3rd plural haukkukoot elkööt haukkuko 3rd plural olkoot haukkunneet elkööt olko haukkunneet
impersonal haukuttakkoo elköö haukuttako impersonal olkoo haukuttu elköö olko haukuttu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular haukkunen en haukkune
2nd singular haukkunet et haukkune
3rd singular haukkunoo ei haukkune
1st plural haukkunemma emmä haukkune
2nd plural haukkunetta että haukkune
3rd plural haukkunoot evät haukkune
impersonal haukuttannoo ei haukuttane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st haukkua present haukkuva haukuttava
2nd inessive haukkujees past haukkunt, haukkunut haukuttu
instructive haukkuen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (haukkukaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative, or -kse to the potential.
***) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative haukkumaa
inessive haukkumaas
elative haukkumast
abessive haukkumata
4th nominative haukkumiin
partitive haukkumista, haukkumist

Derived terms[edit]

Descendants[edit]

  • Votic: haukkua

References[edit]

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 50

Votic[edit]

Etymology[edit]

Borrowed from Ingrian haukkua.

Pronunciation[edit]

  • (Luuditsa, Liivtšülä) IPA(key): /ˈhɑukːuɑ/, [ˈhɑukːuɑ]
  • Rhymes: -ɑukːuɑ
  • Hyphenation: hauk‧kua

Verb[edit]

haukkua

  1. to bark
  2. to criticize, scold

Inflection[edit]

Conjugation of haukkua (type II-1/kuttsua, kk-k gradation)
Indicative
Present Perfect
positive negative positive negative
1st singular haukun en hauku 1st singular õõn haukkunnu en õõ haukkunnu
2nd singular haukud ed hauku 2nd singular õõd haukkunnu ed õõ haukkunnu
3rd singular haukub eb hauku 3rd singular on haukkunnu eb õõ haukkunnu
1st plural haukummõ emmä hauku 1st plural öõmmõ haukkunnu emmä õõ haukkunnu
2nd plural haukuttõ että hauku 2nd plural õõttõ haukkunnu että õõ haukkunnu
3rd plural haukuta eväd hauku 3rd plural õlla haukuttu eväd õõ haukuttu
impersonal haukuta eväd hauku impersonal õlla haukuttu eväd õõ haukuttu
Imperfect Pluperfect
positive negative positive negative
1st singular haukkuzin en haukkunnu 1st singular õlin haukkunnu
2nd singular haukkuzid ed haukkunnu 2nd singular õlid haukkunnu
3rd singular haukku eb haukkunnu 3rd singular õli haukkunnu
1st plural haukkuzimmõ emmä haukkunnu 1st plural õlimmõ haukkunnu
2nd plural haukkuzittõ että haukkunnu 2nd plural õlittõ haukkunnu
3rd plural haukutti eväd haukuttu 3rd plural õlti haukuttu
impersonal haukutti eväd haukuttu impersonal õlti haukuttu
Conditional
Present Perfect
positive negative positive negative
1st singular haukkuizin en haukkuizʹ 1st singular õllõizin haukkunnu en õllõizʹ haukkunnu
2nd singular haukkuizid ed haukkuizʹ 2nd singular õllõizid haukkunnu ed õllõizʹ haukkunnu
3rd singular haukkuizʹ eb haukkuizʹ 3rd singular õllõizʹ haukkunnu eb õllõizʹ haukkunnu
1st plural haukkuizimmõ emmä haukkuizʹ 1st plural õllõizimmõ haukkunnu emmä õllõizʹ haukkunnu
2nd plural haukkuizittõ että haukkuizʹ 2nd plural õllõizittõ haukkunnu että õllõizʹ haukkunnu
3rd plural haukuttaizʹ eväd haukuttaizʹ 3rd plural õltaizʹ haukuttu eväd õltaizʹ haukuttu
impersonal haukuttaizʹ eväd haukuttaizʹ impersonal õltaizʹ haukuttu eväd õltaizʹ haukuttu
Imperative
Present
positive negative
1st singular
2nd singular hauku elä hauku
3rd singular haukkugo elko haukkugo
1st plural
2nd plural haukkuga elka haukkuga
3rd plural haukkugod
impersonal
Nominal forms
Infinitives Participles
active passive
1st haukkua present haukkujõ
2nd illative haukkuma past haukkunnu haukuttu
inessive haukkumõz
elative haukkumassõ
abessive haukkumattõ

References[edit]

  • V. Hallap, E. Adler, S. Grünberg, M. Leppik (2012), “haukkua”, in Vadja keele sõnaraamat [A dictionary of the Votic language], 2 edition, Tallinn