hierottaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

hieroa ‎(to massage) >

Verb[edit]

hierottaa

  1. (transitive) To have massaged.

Conjugation[edit]

Inflection of hierottaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hierotan en hierota 1st sing. olen hierottanut en ole hierottanut
2nd sing. hierotat et hierota 2nd sing. olet hierottanut et ole hierottanut
3rd sing. hierottaa ei hierota 3rd sing. on hierottanut ei ole hierottanut
1st plur. hierotamme emme hierota 1st plur. olemme hierottaneet emme ole hierottaneet
2nd plur. hierotatte ette hierota 2nd plur. olette hierottaneet ette ole hierottaneet
3rd plur. hierottavat eivät hierota 3rd plur. ovat hierottaneet eivät ole hierottaneet
passive hierotetaan ei hieroteta passive on hierotettu ei ole hierotettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hierotin en hierottanut 1st sing. olin hierottanut en ollut hierottanut
2nd sing. hierotit et hierottanut 2nd sing. olit hierottanut et ollut hierottanut
3rd sing. hierotti ei hierottanut 3rd sing. oli hierottanut ei ollut hierottanut
1st plur. hierotimme emme hierottaneet 1st plur. olimme hierottaneet emme olleet hierottaneet
2nd plur. hierotitte ette hierottaneet 2nd plur. olitte hierottaneet ette olleet hierottaneet
3rd plur. hierottivat eivät hierottaneet 3rd plur. olivat hierottaneet eivät olleet hierottaneet
passive hierotettiin ei hierotettu passive oli hierotettu ei ollut hierotettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hierottaisin en hierottaisi 1st sing. olisin hierottanut en olisi hierottanut
2nd sing. hierottaisit et hierottaisi 2nd sing. olisit hierottanut et olisi hierottanut
3rd sing. hierottaisi ei hierottaisi 3rd sing. olisi hierottanut ei olisi hierottanut
1st plur. hierottaisimme emme hierottaisi 1st plur. olisimme hierottaneet emme olisi hierottaneet
2nd plur. hierottaisitte ette hierottaisi 2nd plur. olisitte hierottaneet ette olisi hierottaneet
3rd plur. hierottaisivat eivät hierottaisi 3rd plur. olisivat hierottaneet eivät olisi hierottaneet
passive hierotettaisiin ei hierotettaisi passive olisi hierotettu ei olisi hierotettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. hierota älä hierota 2nd sing. ole hierottanut älä ole hierottanut
3rd sing. hierottakoon älköön hierottako 3rd sing. olkoon hierottanut älköön olko hierottanut
1st plur. hierottakaamme älkäämme hierottako 1st plur. olkaamme hierottaneet älkäämme olko hierottaneet
2nd plur. hierottakaa älkää hierottako 2nd plur. olkaa hierottaneet älkää olko hierottaneet
3rd plur. hierottakoot älkööt hierottako 3rd plur. olkoot hierottaneet älkööt olko hierottaneet
passive hierotettakoon älköön hierotettako passive olkoon hierotettu älköön olko hierotettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hierottanen en hierottane 1st sing. lienen hierottanut en liene hierottanut
2nd sing. hierottanet et hierottane 2nd sing. lienet hierottanut et liene hierottanut
3rd sing. hierottanee ei hierottane 3rd sing. lienee hierottanut ei liene hierottanut
1st plur. hierottanemme emme hierottane 1st plur. lienemme hierottaneet emme liene hierottaneet
2nd plur. hierottanette ette hierottane 2nd plur. lienette hierottaneet ette liene hierottaneet
3rd plur. hierottanevat eivät hierottane 3rd plur. lienevät hierottaneet eivät liene hierottaneet
passive hierotettaneen ei hierotettane passive lienee hierotettu ei liene hierotettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st hierottaa present hierottava hierotettava
long 1st2 hierottaakseen past hierottanut hierotettu
2nd inessive1 hierottaessa hierotettaessa agent1, 3 hierottama
instructive hierottaen negative hierottamaton
3rd inessive hierottamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative hierottamasta
illative hierottamaan
adessive hierottamalla
abessive hierottamatta
instructive hierottaman hierotettaman
4th nominative hierottaminen
partitive hierottamista
5th2 hierottamaisillaan