järkiperäistää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

järkiperäis- (rational) +‎ -tää

Verb[edit]

järkiperäistää

  1. (transitive) to rationalize (to make rational)

Conjugation[edit]

Inflection of järkiperäistää (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järkiperäistän en järkiperäistä 1st sing. olen järkiperäistänyt en ole järkiperäistänyt
2nd sing. järkiperäistät et järkiperäistä 2nd sing. olet järkiperäistänyt et ole järkiperäistänyt
3rd sing. järkiperäistää ei järkiperäistä 3rd sing. on järkiperäistänyt ei ole järkiperäistänyt
1st plur. järkiperäistämme emme järkiperäistä 1st plur. olemme järkiperäistäneet emme ole järkiperäistäneet
2nd plur. järkiperäistätte ette järkiperäistä 2nd plur. olette järkiperäistäneet ette ole järkiperäistäneet
3rd plur. järkiperäistävät eivät järkiperäistä 3rd plur. ovat järkiperäistäneet eivät ole järkiperäistäneet
passive järkiperäistetään ei järkiperäistetä passive on järkiperäistetty ei ole järkiperäistetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järkiperäistin en järkiperäistänyt 1st sing. olin järkiperäistänyt en ollut järkiperäistänyt
2nd sing. järkiperäistit et järkiperäistänyt 2nd sing. olit järkiperäistänyt et ollut järkiperäistänyt
3rd sing. järkiperäisti ei järkiperäistänyt 3rd sing. oli järkiperäistänyt ei ollut järkiperäistänyt
1st plur. järkiperäistimme emme järkiperäistäneet 1st plur. olimme järkiperäistäneet emme olleet järkiperäistäneet
2nd plur. järkiperäistitte ette järkiperäistäneet 2nd plur. olitte järkiperäistäneet ette olleet järkiperäistäneet
3rd plur. järkiperäistivät eivät järkiperäistäneet 3rd plur. olivat järkiperäistäneet eivät olleet järkiperäistäneet
passive järkiperäistettiin ei järkiperäistetty passive oli järkiperäistetty ei ollut järkiperäistetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järkiperäistäisin en järkiperäistäisi 1st sing. olisin järkiperäistänyt en olisi järkiperäistänyt
2nd sing. järkiperäistäisit et järkiperäistäisi 2nd sing. olisit järkiperäistänyt et olisi järkiperäistänyt
3rd sing. järkiperäistäisi ei järkiperäistäisi 3rd sing. olisi järkiperäistänyt ei olisi järkiperäistänyt
1st plur. järkiperäistäisimme emme järkiperäistäisi 1st plur. olisimme järkiperäistäneet emme olisi järkiperäistäneet
2nd plur. järkiperäistäisitte ette järkiperäistäisi 2nd plur. olisitte järkiperäistäneet ette olisi järkiperäistäneet
3rd plur. järkiperäistäisivät eivät järkiperäistäisi 3rd plur. olisivat järkiperäistäneet eivät olisi järkiperäistäneet
passive järkiperäistettäisiin ei järkiperäistettäisi passive olisi järkiperäistetty ei olisi järkiperäistetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. järkiperäistä älä järkiperäistä 2nd sing. ole järkiperäistänyt älä ole järkiperäistänyt
3rd sing. järkiperäistäköön älköön järkiperäistäkö 3rd sing. olkoon järkiperäistänyt älköön olko järkiperäistänyt
1st plur. järkiperäistäkäämme älkäämme järkiperäistäkö 1st plur. olkaamme järkiperäistäneet älkäämme olko järkiperäistäneet
2nd plur. järkiperäistäkää älkää järkiperäistäkö 2nd plur. olkaa järkiperäistäneet älkää olko järkiperäistäneet
3rd plur. järkiperäistäkööt älkööt järkiperäistäkö 3rd plur. olkoot järkiperäistäneet älkööt olko järkiperäistäneet
passive järkiperäistettäköön älköön järkiperäistettäkö passive olkoon järkiperäistetty älköön olko järkiperäistetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järkiperäistänen en järkiperäistäne 1st sing. lienen järkiperäistänyt en liene järkiperäistänyt
2nd sing. järkiperäistänet et järkiperäistäne 2nd sing. lienet järkiperäistänyt et liene järkiperäistänyt
3rd sing. järkiperäistänee ei järkiperäistäne 3rd sing. lienee järkiperäistänyt ei liene järkiperäistänyt
1st plur. järkiperäistänemme emme järkiperäistäne 1st plur. lienemme järkiperäistäneet emme liene järkiperäistäneet
2nd plur. järkiperäistänette ette järkiperäistäne 2nd plur. lienette järkiperäistäneet ette liene järkiperäistäneet
3rd plur. järkiperäistänevät eivät järkiperäistäne 3rd plur. lienevät järkiperäistäneet eivät liene järkiperäistäneet
passive järkiperäistettäneen ei järkiperäistettäne passive lienee järkiperäistetty ei liene järkiperäistetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st järkiperäistää present järkiperäistävä järkiperäistettävä
long 1st2 järkiperäistääkseen past järkiperäistänyt järkiperäistetty
2nd inessive1 järkiperäistäessä järkiperäistettäessä agent1, 3 järkiperäistämä
instructive järkiperäistäen negative järkiperäistämätön
3rd inessive järkiperäistämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative järkiperäistämästä
illative järkiperäistämään
adessive järkiperäistämällä
abessive järkiperäistämättä
instructive järkiperäistämän järkiperäistettämän
4th nominative järkiperäistäminen
partitive järkiperäistämistä
5th2 järkiperäistämäisillään

Synonyms[edit]

Related terms[edit]