kääntyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index kä)

Etymology[edit]

Passive form of the verb kääntää.

Pronunciation[edit]

  • Hyphenation: kään‧ty‧ä
  • Rhymes: -tyæ
  • IPA(key): [ˈkæːntyæˣ]

Verb[edit]

kääntyä (intransitive)

  1. to change direction, turn, bend, shift
    Käänny seuraavasta risteyksestä vasemmalle.
    Turn (to the) left in the next crossroads.
    Tie kääntyy jyrkästi oikealle.
    The road bends sharply to the right.
    Tuuli on kääntynyt itään.
    The wind has shifted to the East.
  2. to change; to take a different turn
    Yhtäkkiä keskustelu kääntyi täysin toisenlaiseksi.
    Suddenly the discussion took a completely different turn.
    Onneni on kääntynyt.
    My luck has changed.
  3. to convert; to become a believer in a religion (to change religion)
    Hän kääntyi kristinuskoon. (illative)
    He converted to Christianity.
    Hän kääntyi kristityksi. (translative)
    He became a Christian.

Conjugation[edit]

Inflection of kääntyä (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käännyn en käännyˣ 1st sing. olen kääntynyt en oleˣ kääntynyt
2nd sing. käännyt et käännyˣ 2nd sing. olet kääntynyt et oleˣ kääntynyt
3rd sing. kääntyy ei käännyˣ 3rd sing. on kääntynyt ei oleˣ kääntynyt
1st plur. käännymme emme käännyˣ 1st plur. olemme kääntyneet emme oleˣ kääntyneet
2nd plur. käännytte ette käännyˣ 2nd plur. olette kääntyneet ette oleˣ kääntyneet
3rd plur. kääntyvät eivät käännyˣ 3rd plur. ovat kääntyneet eivät oleˣ kääntyneet
passive käännytään ei käännytäˣ passive on käännytty ei oleˣ käännytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käännyin en kääntynyt 1st sing. olin kääntynyt en ollut kääntynyt
2nd sing. käännyit et kääntynyt 2nd sing. olit kääntynyt et ollut kääntynyt
3rd sing. kääntyi ei kääntynyt 3rd sing. oli kääntynyt ei ollut kääntynyt
1st plur. käännyimme emme kääntyneet 1st plur. olimme kääntyneet emme olleet kääntyneet
2nd plur. käännyitte ette kääntyneet 2nd plur. olitte kääntyneet ette olleet kääntyneet
3rd plur. kääntyivät eivät kääntyneet 3rd plur. olivat kääntyneet eivät olleet kääntyneet
passive käännyttiin ei käännytty passive oli käännytty ei ollut käännytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kääntyisin en kääntyisi 1st sing. olisin kääntynyt en olisi kääntynyt
2nd sing. kääntyisit et kääntyisi 2nd sing. olisit kääntynyt et olisi kääntynyt
3rd sing. kääntyisi ei kääntyisi 3rd sing. olisi kääntynyt ei olisi kääntynyt
1st plur. kääntyisimme emme kääntyisi 1st plur. olisimme kääntyneet emme olisi kääntyneet
2nd plur. kääntyisitte ette kääntyisi 2nd plur. olisitte kääntyneet ette olisi kääntyneet
3rd plur. kääntyisivät eivät kääntyisi 3rd plur. olisivat kääntyneet eivät olisi kääntyneet
passive käännyttäisiin ei käännyttäisi passive olisi käännytty ei olisi käännytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. käännyˣ älä käännyˣ 2nd sing. oleˣ kääntynyt älä oleˣ kääntynyt
3rd sing. kääntyköön älköön kääntyköˣ 3rd sing. olkoon kääntynyt älköön olkoˣ kääntynyt
1st plur. kääntykäämme älkäämme kääntyköˣ 1st plur. olkaamme kääntyneet älkäämme olkoˣ kääntyneet
2nd plur. kääntykää älkää kääntyköˣ 2nd plur. olkaa kääntyneet älkää olkoˣ kääntyneet
3rd plur. kääntykööt älkööt kääntyköˣ 3rd plur. olkoot kääntyneet älkööt olkoˣ kääntyneet
passive käännyttäköön älköön käännyttäköˣ passive olkoon käännytty älköön olkoˣ käännytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kääntynen en kääntyneˣ 1st sing. lienen kääntynyt en lieneˣ kääntynyt
2nd sing. kääntynet et kääntyneˣ 2nd sing. lienet kääntynyt et lieneˣ kääntynyt
3rd sing. kääntynee ei kääntyneˣ 3rd sing. lienee kääntynyt ei lieneˣ kääntynyt
1st plur. kääntynemme emme kääntyneˣ 1st plur. lienemme kääntyneet emme lieneˣ kääntyneet
2nd plur. kääntynette ette kääntyneˣ 2nd plur. lienette kääntyneet ette lieneˣ kääntyneet
3rd plur. kääntynevät eivät kääntyneˣ 3rd plur. lienevät kääntyneet eivät lieneˣ kääntyneet
passive käännyttäneen ei käännyttäneˣ passive lienee käännytty ei lieneˣ käännytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kääntyäˣ present kääntyvä käännyttävä
long 1st2 kääntyäkseen past kääntynyt käännytty
2nd inessive1 kääntyessä käännyttäessä agent1, 3 kääntymä
instructive kääntyen negative kääntymätön
3rd inessive kääntymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kääntymästä
illative kääntymään
adessive kääntymällä
abessive kääntymättä
instructive kääntymän käännyttämän
4th nominative kääntyminen
partitive kääntymistä
5th2 kääntymäisillään

Derived terms[edit]