kaavamaistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

kaavamaistaa

  1. (transitive) This entry needs a definition. Please add one, then remove {{defn}}.

Conjugation[edit]

Inflection of kaavamaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavamaistan en kaavamaistaˣ 1st sing. olen kaavamaistanut en oleˣ kaavamaistanut
2nd sing. kaavamaistat et kaavamaistaˣ 2nd sing. olet kaavamaistanut et oleˣ kaavamaistanut
3rd sing. kaavamaistaa ei kaavamaistaˣ 3rd sing. on kaavamaistanut ei oleˣ kaavamaistanut
1st plur. kaavamaistamme emme kaavamaistaˣ 1st plur. olemme kaavamaistaneet emme oleˣ kaavamaistaneet
2nd plur. kaavamaistatte ette kaavamaistaˣ 2nd plur. olette kaavamaistaneet ette oleˣ kaavamaistaneet
3rd plur. kaavamaistavat eivät kaavamaistaˣ 3rd plur. ovat kaavamaistaneet eivät oleˣ kaavamaistaneet
passive kaavamaistetaan ei kaavamaistetaˣ passive on kaavamaistettu ei oleˣ kaavamaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavamaistin en kaavamaistanut 1st sing. olin kaavamaistanut en ollut kaavamaistanut
2nd sing. kaavamaistit et kaavamaistanut 2nd sing. olit kaavamaistanut et ollut kaavamaistanut
3rd sing. kaavamaisti ei kaavamaistanut 3rd sing. oli kaavamaistanut ei ollut kaavamaistanut
1st plur. kaavamaistimme emme kaavamaistaneet 1st plur. olimme kaavamaistaneet emme olleet kaavamaistaneet
2nd plur. kaavamaistitte ette kaavamaistaneet 2nd plur. olitte kaavamaistaneet ette olleet kaavamaistaneet
3rd plur. kaavamaistivat eivät kaavamaistaneet 3rd plur. olivat kaavamaistaneet eivät olleet kaavamaistaneet
passive kaavamaistettiin ei kaavamaistettu passive oli kaavamaistettu ei ollut kaavamaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavamaistaisin en kaavamaistaisi 1st sing. olisin kaavamaistanut en olisi kaavamaistanut
2nd sing. kaavamaistaisit et kaavamaistaisi 2nd sing. olisit kaavamaistanut et olisi kaavamaistanut
3rd sing. kaavamaistaisi ei kaavamaistaisi 3rd sing. olisi kaavamaistanut ei olisi kaavamaistanut
1st plur. kaavamaistaisimme emme kaavamaistaisi 1st plur. olisimme kaavamaistaneet emme olisi kaavamaistaneet
2nd plur. kaavamaistaisitte ette kaavamaistaisi 2nd plur. olisitte kaavamaistaneet ette olisi kaavamaistaneet
3rd plur. kaavamaistaisivat eivät kaavamaistaisi 3rd plur. olisivat kaavamaistaneet eivät olisi kaavamaistaneet
passive kaavamaistettaisiin ei kaavamaistettaisi passive olisi kaavamaistettu ei olisi kaavamaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kaavamaistaˣ älä kaavamaistaˣ 2nd sing. oleˣ kaavamaistanut älä oleˣ kaavamaistanut
3rd sing. kaavamaistakoon älköön kaavamaistakoˣ 3rd sing. olkoon kaavamaistanut älköön olkoˣ kaavamaistanut
1st plur. kaavamaistakaamme älkäämme kaavamaistakoˣ 1st plur. olkaamme kaavamaistaneet älkäämme olkoˣ kaavamaistaneet
2nd plur. kaavamaistakaa älkää kaavamaistakoˣ 2nd plur. olkaa kaavamaistaneet älkää olkoˣ kaavamaistaneet
3rd plur. kaavamaistakoot älkööt kaavamaistakoˣ 3rd plur. olkoot kaavamaistaneet älkööt olkoˣ kaavamaistaneet
passive kaavamaistettakoon älköön kaavamaistettakoˣ passive olkoon kaavamaistettu älköön olkoˣ kaavamaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavamaistanen en kaavamaistaneˣ 1st sing. lienen kaavamaistanut en lieneˣ kaavamaistanut
2nd sing. kaavamaistanet et kaavamaistaneˣ 2nd sing. lienet kaavamaistanut et lieneˣ kaavamaistanut
3rd sing. kaavamaistanee ei kaavamaistaneˣ 3rd sing. lienee kaavamaistanut ei lieneˣ kaavamaistanut
1st plur. kaavamaistanemme emme kaavamaistaneˣ 1st plur. lienemme kaavamaistaneet emme lieneˣ kaavamaistaneet
2nd plur. kaavamaistanette ette kaavamaistaneˣ 2nd plur. lienette kaavamaistaneet ette lieneˣ kaavamaistaneet
3rd plur. kaavamaistanevat eivät kaavamaistaneˣ 3rd plur. lienevät kaavamaistaneet eivät lieneˣ kaavamaistaneet
passive kaavamaistettaneen ei kaavamaistettaneˣ passive lienee kaavamaistettu ei lieneˣ kaavamaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kaavamaistaaˣ present kaavamaistava kaavamaistettava
long 1st2 kaavamaistaakseen past kaavamaistanut kaavamaistettu
2nd inessive1 kaavamaistaessa kaavamaistettaessa agent1, 3 kaavamaistama
instructive kaavamaistaen negative kaavamaistamaton
3rd inessive kaavamaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kaavamaistamasta
illative kaavamaistamaan
adessive kaavamaistamalla
abessive kaavamaistamatta
instructive kaavamaistaman kaavamaistettaman
4th nominative kaavamaistaminen
partitive kaavamaistamista
5th2 kaavamaistamaisillaan