Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



kaavamainen +‎ -taa



  1. (transitive) to schematize (to organize according to a scheme)


Inflection of kaavamaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavamaistan en kaavamaista 1st sing. olen kaavamaistanut en ole kaavamaistanut
2nd sing. kaavamaistat et kaavamaista 2nd sing. olet kaavamaistanut et ole kaavamaistanut
3rd sing. kaavamaistaa ei kaavamaista 3rd sing. on kaavamaistanut ei ole kaavamaistanut
1st plur. kaavamaistamme emme kaavamaista 1st plur. olemme kaavamaistaneet emme ole kaavamaistaneet
2nd plur. kaavamaistatte ette kaavamaista 2nd plur. olette kaavamaistaneet ette ole kaavamaistaneet
3rd plur. kaavamaistavat eivät kaavamaista 3rd plur. ovat kaavamaistaneet eivät ole kaavamaistaneet
passive kaavamaistetaan ei kaavamaisteta passive on kaavamaistettu ei ole kaavamaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavamaistin en kaavamaistanut 1st sing. olin kaavamaistanut en ollut kaavamaistanut
2nd sing. kaavamaistit et kaavamaistanut 2nd sing. olit kaavamaistanut et ollut kaavamaistanut
3rd sing. kaavamaisti ei kaavamaistanut 3rd sing. oli kaavamaistanut ei ollut kaavamaistanut
1st plur. kaavamaistimme emme kaavamaistaneet 1st plur. olimme kaavamaistaneet emme olleet kaavamaistaneet
2nd plur. kaavamaistitte ette kaavamaistaneet 2nd plur. olitte kaavamaistaneet ette olleet kaavamaistaneet
3rd plur. kaavamaistivat eivät kaavamaistaneet 3rd plur. olivat kaavamaistaneet eivät olleet kaavamaistaneet
passive kaavamaistettiin ei kaavamaistettu passive oli kaavamaistettu ei ollut kaavamaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavamaistaisin en kaavamaistaisi 1st sing. olisin kaavamaistanut en olisi kaavamaistanut
2nd sing. kaavamaistaisit et kaavamaistaisi 2nd sing. olisit kaavamaistanut et olisi kaavamaistanut
3rd sing. kaavamaistaisi ei kaavamaistaisi 3rd sing. olisi kaavamaistanut ei olisi kaavamaistanut
1st plur. kaavamaistaisimme emme kaavamaistaisi 1st plur. olisimme kaavamaistaneet emme olisi kaavamaistaneet
2nd plur. kaavamaistaisitte ette kaavamaistaisi 2nd plur. olisitte kaavamaistaneet ette olisi kaavamaistaneet
3rd plur. kaavamaistaisivat eivät kaavamaistaisi 3rd plur. olisivat kaavamaistaneet eivät olisi kaavamaistaneet
passive kaavamaistettaisiin ei kaavamaistettaisi passive olisi kaavamaistettu ei olisi kaavamaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kaavamaista älä kaavamaista 2nd sing. ole kaavamaistanut älä ole kaavamaistanut
3rd sing. kaavamaistakoon älköön kaavamaistako 3rd sing. olkoon kaavamaistanut älköön olko kaavamaistanut
1st plur. kaavamaistakaamme älkäämme kaavamaistako 1st plur. olkaamme kaavamaistaneet älkäämme olko kaavamaistaneet
2nd plur. kaavamaistakaa älkää kaavamaistako 2nd plur. olkaa kaavamaistaneet älkää olko kaavamaistaneet
3rd plur. kaavamaistakoot älkööt kaavamaistako 3rd plur. olkoot kaavamaistaneet älkööt olko kaavamaistaneet
passive kaavamaistettakoon älköön kaavamaistettako passive olkoon kaavamaistettu älköön olko kaavamaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavamaistanen en kaavamaistane 1st sing. lienen kaavamaistanut en liene kaavamaistanut
2nd sing. kaavamaistanet et kaavamaistane 2nd sing. lienet kaavamaistanut et liene kaavamaistanut
3rd sing. kaavamaistanee ei kaavamaistane 3rd sing. lienee kaavamaistanut ei liene kaavamaistanut
1st plur. kaavamaistanemme emme kaavamaistane 1st plur. lienemme kaavamaistaneet emme liene kaavamaistaneet
2nd plur. kaavamaistanette ette kaavamaistane 2nd plur. lienette kaavamaistaneet ette liene kaavamaistaneet
3rd plur. kaavamaistanevat eivät kaavamaistane 3rd plur. lienevät kaavamaistaneet eivät liene kaavamaistaneet
passive kaavamaistettaneen ei kaavamaistettane passive lienee kaavamaistettu ei liene kaavamaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kaavamaistaa present kaavamaistava kaavamaistettava
long 1st2 kaavamaistaakseen past kaavamaistanut kaavamaistettu
2nd inessive1 kaavamaistaessa kaavamaistettaessa agent1, 3 kaavamaistama
instructive kaavamaistaen negative kaavamaistamaton
3rd inessive kaavamaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kaavamaistamasta
illative kaavamaistamaan
adessive kaavamaistamalla
abessive kaavamaistamatta
instructive kaavamaistaman kaavamaistettaman
4th nominative kaavamaistaminen
partitive kaavamaistamista
5th2 kaavamaistamaisillaan