kaupungistua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

Passive aspect of the verb kaupungistaa, from kaupunki ‎(city).

Verb[edit]

kaupungistua

  1. (intransitive) to become urbanized

Conjugation[edit]

Inflection of kaupungistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaupungistun en kaupungistu 1st sing. olen kaupungistunut en ole kaupungistunut
2nd sing. kaupungistut et kaupungistu 2nd sing. olet kaupungistunut et ole kaupungistunut
3rd sing. kaupungistuu ei kaupungistu 3rd sing. on kaupungistunut ei ole kaupungistunut
1st plur. kaupungistumme emme kaupungistu 1st plur. olemme kaupungistuneet emme ole kaupungistuneet
2nd plur. kaupungistutte ette kaupungistu 2nd plur. olette kaupungistuneet ette ole kaupungistuneet
3rd plur. kaupungistuvat eivät kaupungistu 3rd plur. ovat kaupungistuneet eivät ole kaupungistuneet
passive kaupungistutaan ei kaupungistuta passive on kaupungistuttu ei ole kaupungistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaupungistuin en kaupungistunut 1st sing. olin kaupungistunut en ollut kaupungistunut
2nd sing. kaupungistuit et kaupungistunut 2nd sing. olit kaupungistunut et ollut kaupungistunut
3rd sing. kaupungistui ei kaupungistunut 3rd sing. oli kaupungistunut ei ollut kaupungistunut
1st plur. kaupungistuimme emme kaupungistuneet 1st plur. olimme kaupungistuneet emme olleet kaupungistuneet
2nd plur. kaupungistuitte ette kaupungistuneet 2nd plur. olitte kaupungistuneet ette olleet kaupungistuneet
3rd plur. kaupungistuivat eivät kaupungistuneet 3rd plur. olivat kaupungistuneet eivät olleet kaupungistuneet
passive kaupungistuttiin ei kaupungistuttu passive oli kaupungistuttu ei ollut kaupungistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaupungistuisin en kaupungistuisi 1st sing. olisin kaupungistunut en olisi kaupungistunut
2nd sing. kaupungistuisit et kaupungistuisi 2nd sing. olisit kaupungistunut et olisi kaupungistunut
3rd sing. kaupungistuisi ei kaupungistuisi 3rd sing. olisi kaupungistunut ei olisi kaupungistunut
1st plur. kaupungistuisimme emme kaupungistuisi 1st plur. olisimme kaupungistuneet emme olisi kaupungistuneet
2nd plur. kaupungistuisitte ette kaupungistuisi 2nd plur. olisitte kaupungistuneet ette olisi kaupungistuneet
3rd plur. kaupungistuisivat eivät kaupungistuisi 3rd plur. olisivat kaupungistuneet eivät olisi kaupungistuneet
passive kaupungistuttaisiin ei kaupungistuttaisi passive olisi kaupungistuttu ei olisi kaupungistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kaupungistu älä kaupungistu 2nd sing. ole kaupungistunut älä ole kaupungistunut
3rd sing. kaupungistukoon älköön kaupungistuko 3rd sing. olkoon kaupungistunut älköön olko kaupungistunut
1st plur. kaupungistukaamme älkäämme kaupungistuko 1st plur. olkaamme kaupungistuneet älkäämme olko kaupungistuneet
2nd plur. kaupungistukaa älkää kaupungistuko 2nd plur. olkaa kaupungistuneet älkää olko kaupungistuneet
3rd plur. kaupungistukoot älkööt kaupungistuko 3rd plur. olkoot kaupungistuneet älkööt olko kaupungistuneet
passive kaupungistuttakoon älköön kaupungistuttako passive olkoon kaupungistuttu älköön olko kaupungistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaupungistunen en kaupungistune 1st sing. lienen kaupungistunut en liene kaupungistunut
2nd sing. kaupungistunet et kaupungistune 2nd sing. lienet kaupungistunut et liene kaupungistunut
3rd sing. kaupungistunee ei kaupungistune 3rd sing. lienee kaupungistunut ei liene kaupungistunut
1st plur. kaupungistunemme emme kaupungistune 1st plur. lienemme kaupungistuneet emme liene kaupungistuneet
2nd plur. kaupungistunette ette kaupungistune 2nd plur. lienette kaupungistuneet ette liene kaupungistuneet
3rd plur. kaupungistunevat eivät kaupungistune 3rd plur. lienevät kaupungistuneet eivät liene kaupungistuneet
passive kaupungistuttaneen ei kaupungistuttane passive lienee kaupungistuttu ei liene kaupungistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kaupungistua present kaupungistuva kaupungistuttava
long 1st2 kaupungistuakseen past kaupungistunut kaupungistuttu
2nd inessive1 kaupungistuessa kaupungistuttaessa agent1, 3 kaupungistuma
instructive kaupungistuen negative kaupungistumaton
3rd inessive kaupungistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kaupungistumasta
illative kaupungistumaan
adessive kaupungistumalla
abessive kaupungistumatta
instructive kaupungistuman kaupungistuttaman
4th nominative kaupungistuminen
partitive kaupungistumista
5th2 kaupungistumaisillaan

Synonyms[edit]