kuiskata

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index ku)

Verb[edit]

kuiskata

  1. (transitive, intransitive) To whisper.

Conjugation[edit]

Inflection of kuiskata (Kotus type 73/salata, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuiskaan en kuiskaaˣ 1st sing. olen kuiskannut en oleˣ kuiskannut
2nd sing. kuiskaat et kuiskaaˣ 2nd sing. olet kuiskannut et oleˣ kuiskannut
3rd sing. kuiskaa ei kuiskaaˣ 3rd sing. on kuiskannut ei oleˣ kuiskannut
1st plur. kuiskaamme emme kuiskaaˣ 1st plur. olemme kuiskanneet emme oleˣ kuiskanneet
2nd plur. kuiskaatte ette kuiskaaˣ 2nd plur. olette kuiskanneet ette oleˣ kuiskanneet
3rd plur. kuiskaavat eivät kuiskaaˣ 3rd plur. ovat kuiskanneet eivät oleˣ kuiskanneet
passive kuiskataan ei kuiskataˣ passive on kuiskattu ei oleˣ kuiskattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuiskasin en kuiskannut 1st sing. olin kuiskannut en ollut kuiskannut
2nd sing. kuiskasit et kuiskannut 2nd sing. olit kuiskannut et ollut kuiskannut
3rd sing. kuiskasi ei kuiskannut 3rd sing. oli kuiskannut ei ollut kuiskannut
1st plur. kuiskasimme emme kuiskanneet 1st plur. olimme kuiskanneet emme olleet kuiskanneet
2nd plur. kuiskasitte ette kuiskanneet 2nd plur. olitte kuiskanneet ette olleet kuiskanneet
3rd plur. kuiskasivat eivät kuiskanneet 3rd plur. olivat kuiskanneet eivät olleet kuiskanneet
passive kuiskattiin ei kuiskattu passive oli kuiskattu ei ollut kuiskattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuiskaisin en kuiskaisi 1st sing. olisin kuiskannut en olisi kuiskannut
2nd sing. kuiskaisit et kuiskaisi 2nd sing. olisit kuiskannut et olisi kuiskannut
3rd sing. kuiskaisi ei kuiskaisi 3rd sing. olisi kuiskannut ei olisi kuiskannut
1st plur. kuiskaisimme emme kuiskaisi 1st plur. olisimme kuiskanneet emme olisi kuiskanneet
2nd plur. kuiskaisitte ette kuiskaisi 2nd plur. olisitte kuiskanneet ette olisi kuiskanneet
3rd plur. kuiskaisivat eivät kuiskaisi 3rd plur. olisivat kuiskanneet eivät olisi kuiskanneet
passive kuiskattaisiin ei kuiskattaisi passive olisi kuiskattu ei olisi kuiskattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kuiskaaˣ älä kuiskaaˣ 2nd sing. oleˣ kuiskannut älä oleˣ kuiskannut
3rd sing. kuiskatkoon älköön kuiskatkoˣ 3rd sing. olkoon kuiskannut älköön olkoˣ kuiskannut
1st plur. kuiskatkaamme älkäämme kuiskatkoˣ 1st plur. olkaamme kuiskanneet älkäämme olkoˣ kuiskanneet
2nd plur. kuiskatkaa älkää kuiskatkoˣ 2nd plur. olkaa kuiskanneet älkää olkoˣ kuiskanneet
3rd plur. kuiskatkoot älkööt kuiskatkoˣ 3rd plur. olkoot kuiskanneet älkööt olkoˣ kuiskanneet
passive kuiskattakoon älköön kuiskattakoˣ passive olkoon kuiskattu älköön olkoˣ kuiskattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuiskannen en kuiskanneˣ 1st sing. lienen kuiskannut en lieneˣ kuiskannut
2nd sing. kuiskannet et kuiskanneˣ 2nd sing. lienet kuiskannut et lieneˣ kuiskannut
3rd sing. kuiskannee ei kuiskanneˣ 3rd sing. lienee kuiskannut ei lieneˣ kuiskannut
1st plur. kuiskannemme emme kuiskanneˣ 1st plur. lienemme kuiskanneet emme lieneˣ kuiskanneet
2nd plur. kuiskannette ette kuiskanneˣ 2nd plur. lienette kuiskanneet ette lieneˣ kuiskanneet
3rd plur. kuiskannevat eivät kuiskanneˣ 3rd plur. lienevät kuiskanneet eivät lieneˣ kuiskanneet
passive kuiskattaneen ei kuiskattaneˣ passive lienee kuiskattu ei lieneˣ kuiskattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kuiskataˣ present kuiskaava kuiskattava
long 1st2 kuiskatakseen past kuiskannut kuiskattu
2nd inessive1 kuiskatessa kuiskattaessa agent1, 3 kuiskaama
instructive kuiskaten negative kuiskaamaton
3rd inessive kuiskaamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kuiskaamasta
illative kuiskaamaan
adessive kuiskaamalla
abessive kuiskaamatta
instructive kuiskaaman kuiskattaman
4th nominative kuiskaaminen
partitive kuiskaamista
5th2 kuiskaamaisillaan

Derived terms[edit]

Related terms[edit]

Anagrams[edit]