lisääntyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

lisääntyä

  1. To reproduce.
  2. To increase (in number or property).

Conjugation[edit]

Inflection of lisääntyä (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lisäännyn en lisäännyˣ 1st sing. olen lisääntynyt en oleˣ lisääntynyt
2nd sing. lisäännyt et lisäännyˣ 2nd sing. olet lisääntynyt et oleˣ lisääntynyt
3rd sing. lisääntyy ei lisäännyˣ 3rd sing. on lisääntynyt ei oleˣ lisääntynyt
1st plur. lisäännymme emme lisäännyˣ 1st plur. olemme lisääntyneet emme oleˣ lisääntyneet
2nd plur. lisäännytte ette lisäännyˣ 2nd plur. olette lisääntyneet ette oleˣ lisääntyneet
3rd plur. lisääntyvät eivät lisäännyˣ 3rd plur. ovat lisääntyneet eivät oleˣ lisääntyneet
passive lisäännytään ei lisäännytäˣ passive on lisäännytty ei oleˣ lisäännytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lisäännyin en lisääntynyt 1st sing. olin lisääntynyt en ollut lisääntynyt
2nd sing. lisäännyit et lisääntynyt 2nd sing. olit lisääntynyt et ollut lisääntynyt
3rd sing. lisääntyi ei lisääntynyt 3rd sing. oli lisääntynyt ei ollut lisääntynyt
1st plur. lisäännyimme emme lisääntyneet 1st plur. olimme lisääntyneet emme olleet lisääntyneet
2nd plur. lisäännyitte ette lisääntyneet 2nd plur. olitte lisääntyneet ette olleet lisääntyneet
3rd plur. lisääntyivät eivät lisääntyneet 3rd plur. olivat lisääntyneet eivät olleet lisääntyneet
passive lisäännyttiin ei lisäännytty passive oli lisäännytty ei ollut lisäännytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lisääntyisin en lisääntyisi 1st sing. olisin lisääntynyt en olisi lisääntynyt
2nd sing. lisääntyisit et lisääntyisi 2nd sing. olisit lisääntynyt et olisi lisääntynyt
3rd sing. lisääntyisi ei lisääntyisi 3rd sing. olisi lisääntynyt ei olisi lisääntynyt
1st plur. lisääntyisimme emme lisääntyisi 1st plur. olisimme lisääntyneet emme olisi lisääntyneet
2nd plur. lisääntyisitte ette lisääntyisi 2nd plur. olisitte lisääntyneet ette olisi lisääntyneet
3rd plur. lisääntyisivät eivät lisääntyisi 3rd plur. olisivat lisääntyneet eivät olisi lisääntyneet
passive lisäännyttäisiin ei lisäännyttäisi passive olisi lisäännytty ei olisi lisäännytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. lisäännyˣ älä lisäännyˣ 2nd sing. oleˣ lisääntynyt älä oleˣ lisääntynyt
3rd sing. lisääntyköön älköön lisääntyköˣ 3rd sing. olkoon lisääntynyt älköön olkoˣ lisääntynyt
1st plur. lisääntykäämme älkäämme lisääntyköˣ 1st plur. olkaamme lisääntyneet älkäämme olkoˣ lisääntyneet
2nd plur. lisääntykää älkää lisääntyköˣ 2nd plur. olkaa lisääntyneet älkää olkoˣ lisääntyneet
3rd plur. lisääntykööt älkööt lisääntyköˣ 3rd plur. olkoot lisääntyneet älkööt olkoˣ lisääntyneet
passive lisäännyttäköön älköön lisäännyttäköˣ passive olkoon lisäännytty älköön olkoˣ lisäännytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lisääntynen en lisääntyneˣ 1st sing. lienen lisääntynyt en lieneˣ lisääntynyt
2nd sing. lisääntynet et lisääntyneˣ 2nd sing. lienet lisääntynyt et lieneˣ lisääntynyt
3rd sing. lisääntynee ei lisääntyneˣ 3rd sing. lienee lisääntynyt ei lieneˣ lisääntynyt
1st plur. lisääntynemme emme lisääntyneˣ 1st plur. lienemme lisääntyneet emme lieneˣ lisääntyneet
2nd plur. lisääntynette ette lisääntyneˣ 2nd plur. lienette lisääntyneet ette lieneˣ lisääntyneet
3rd plur. lisääntynevät eivät lisääntyneˣ 3rd plur. lienevät lisääntyneet eivät lieneˣ lisääntyneet
passive lisäännyttäneen ei lisäännyttäneˣ passive lienee lisäännytty ei lieneˣ lisäännytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st lisääntyäˣ present lisääntyvä lisäännyttävä
long 1st2 lisääntyäkseen past lisääntynyt lisäännytty
2nd inessive1 lisääntyessä lisäännyttäessä agent1, 3 lisääntymä
instructive lisääntyen negative lisääntymätön
3rd inessive lisääntymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative lisääntymästä
illative lisääntymään
adessive lisääntymällä
abessive lisääntymättä
instructive lisääntymän lisäännyttämän
4th nominative lisääntyminen
partitive lisääntymistä
5th2 lisääntymäisillään

Derived terms[edit]

Related terms[edit]