lisätä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index l)

Etymology[edit]

Verb[edit]

lisätä

  1. (transitive) To add.

Conjugation[edit]

Inflection of lisätä (Kotus type 73/salata, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lisään en lisää 1st sing. olen lisännyt en ole lisännyt
2nd sing. lisäät et lisää 2nd sing. olet lisännyt et ole lisännyt
3rd sing. lisää ei lisää 3rd sing. on lisännyt ei ole lisännyt
1st plur. lisäämme emme lisää 1st plur. olemme lisänneet emme ole lisänneet
2nd plur. lisäätte ette lisää 2nd plur. olette lisänneet ette ole lisänneet
3rd plur. lisäävät eivät lisää 3rd plur. ovat lisänneet eivät ole lisänneet
passive lisätään ei lisätä passive on lisätty ei ole lisätty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lisäsin en lisännyt 1st sing. olin lisännyt en ollut lisännyt
2nd sing. lisäsit et lisännyt 2nd sing. olit lisännyt et ollut lisännyt
3rd sing. lisäsi ei lisännyt 3rd sing. oli lisännyt ei ollut lisännyt
1st plur. lisäsimme emme lisänneet 1st plur. olimme lisänneet emme olleet lisänneet
2nd plur. lisäsitte ette lisänneet 2nd plur. olitte lisänneet ette olleet lisänneet
3rd plur. lisäsivät eivät lisänneet 3rd plur. olivat lisänneet eivät olleet lisänneet
passive lisättiin ei lisätty passive oli lisätty ei ollut lisätty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lisäisin en lisäisi 1st sing. olisin lisännyt en olisi lisännyt
2nd sing. lisäisit et lisäisi 2nd sing. olisit lisännyt et olisi lisännyt
3rd sing. lisäisi ei lisäisi 3rd sing. olisi lisännyt ei olisi lisännyt
1st plur. lisäisimme emme lisäisi 1st plur. olisimme lisänneet emme olisi lisänneet
2nd plur. lisäisitte ette lisäisi 2nd plur. olisitte lisänneet ette olisi lisänneet
3rd plur. lisäisivät eivät lisäisi 3rd plur. olisivat lisänneet eivät olisi lisänneet
passive lisättäisiin ei lisättäisi passive olisi lisätty ei olisi lisätty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. lisää älä lisää 2nd sing. ole lisännyt älä ole lisännyt
3rd sing. lisätköön älköön lisätkö 3rd sing. olkoon lisännyt älköön olko lisännyt
1st plur. lisätkäämme älkäämme lisätkö 1st plur. olkaamme lisänneet älkäämme olko lisänneet
2nd plur. lisätkää älkää lisätkö 2nd plur. olkaa lisänneet älkää olko lisänneet
3rd plur. lisätkööt älkööt lisätkö 3rd plur. olkoot lisänneet älkööt olko lisänneet
passive lisättäköön älköön lisättäkö passive olkoon lisätty älköön olko lisätty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lisännen en lisänne 1st sing. lienen lisännyt en liene lisännyt
2nd sing. lisännet et lisänne 2nd sing. lienet lisännyt et liene lisännyt
3rd sing. lisännee ei lisänne 3rd sing. lienee lisännyt ei liene lisännyt
1st plur. lisännemme emme lisänne 1st plur. lienemme lisänneet emme liene lisänneet
2nd plur. lisännette ette lisänne 2nd plur. lienette lisänneet ette liene lisänneet
3rd plur. lisännevät eivät lisänne 3rd plur. lienevät lisänneet eivät liene lisänneet
passive lisättäneen ei lisättäne passive lienee lisätty ei liene lisätty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st lisätä present lisäävä lisättävä
long 1st2 lisätäkseen past lisännyt lisätty
2nd inessive1 lisätessä lisättäessä agent1, 3 lisäämä
instructive lisäten negative lisäämätön
3rd inessive lisäämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative lisäämästä
illative lisäämään
adessive lisäämällä
abessive lisäämättä
instructive lisäämän lisättämän
4th nominative lisääminen
partitive lisäämistä
5th2 lisäämäisillään

Derived terms[edit]

Anagrams[edit]