majoittaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

majoittaa

  1. (transitive) to lodge, put up
    Voimme majoittaa sinut yöksi.
    We can put you up for the night.

Conjugation[edit]

Inflection of majoittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. majoitan en majoitaˣ 1st sing. olen majoittanut en oleˣ majoittanut
2nd sing. majoitat et majoitaˣ 2nd sing. olet majoittanut et oleˣ majoittanut
3rd sing. majoittaa ei majoitaˣ 3rd sing. on majoittanut ei oleˣ majoittanut
1st plur. majoitamme emme majoitaˣ 1st plur. olemme majoittaneet emme oleˣ majoittaneet
2nd plur. majoitatte ette majoitaˣ 2nd plur. olette majoittaneet ette oleˣ majoittaneet
3rd plur. majoittavat eivät majoitaˣ 3rd plur. ovat majoittaneet eivät oleˣ majoittaneet
passive majoitetaan ei majoitetaˣ passive on majoitettu ei oleˣ majoitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. majoitin en majoittanut 1st sing. olin majoittanut en ollut majoittanut
2nd sing. majoitit et majoittanut 2nd sing. olit majoittanut et ollut majoittanut
3rd sing. majoitti ei majoittanut 3rd sing. oli majoittanut ei ollut majoittanut
1st plur. majoitimme emme majoittaneet 1st plur. olimme majoittaneet emme olleet majoittaneet
2nd plur. majoititte ette majoittaneet 2nd plur. olitte majoittaneet ette olleet majoittaneet
3rd plur. majoittivat eivät majoittaneet 3rd plur. olivat majoittaneet eivät olleet majoittaneet
passive majoitettiin ei majoitettu passive oli majoitettu ei ollut majoitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. majoittaisin en majoittaisi 1st sing. olisin majoittanut en olisi majoittanut
2nd sing. majoittaisit et majoittaisi 2nd sing. olisit majoittanut et olisi majoittanut
3rd sing. majoittaisi ei majoittaisi 3rd sing. olisi majoittanut ei olisi majoittanut
1st plur. majoittaisimme emme majoittaisi 1st plur. olisimme majoittaneet emme olisi majoittaneet
2nd plur. majoittaisitte ette majoittaisi 2nd plur. olisitte majoittaneet ette olisi majoittaneet
3rd plur. majoittaisivat eivät majoittaisi 3rd plur. olisivat majoittaneet eivät olisi majoittaneet
passive majoitettaisiin ei majoitettaisi passive olisi majoitettu ei olisi majoitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. majoitaˣ älä majoitaˣ 2nd sing. oleˣ majoittanut älä oleˣ majoittanut
3rd sing. majoittakoon älköön majoittakoˣ 3rd sing. olkoon majoittanut älköön olkoˣ majoittanut
1st plur. majoittakaamme älkäämme majoittakoˣ 1st plur. olkaamme majoittaneet älkäämme olkoˣ majoittaneet
2nd plur. majoittakaa älkää majoittakoˣ 2nd plur. olkaa majoittaneet älkää olkoˣ majoittaneet
3rd plur. majoittakoot älkööt majoittakoˣ 3rd plur. olkoot majoittaneet älkööt olkoˣ majoittaneet
passive majoitettakoon älköön majoitettakoˣ passive olkoon majoitettu älköön olkoˣ majoitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. majoittanen en majoittaneˣ 1st sing. lienen majoittanut en lieneˣ majoittanut
2nd sing. majoittanet et majoittaneˣ 2nd sing. lienet majoittanut et lieneˣ majoittanut
3rd sing. majoittanee ei majoittaneˣ 3rd sing. lienee majoittanut ei lieneˣ majoittanut
1st plur. majoittanemme emme majoittaneˣ 1st plur. lienemme majoittaneet emme lieneˣ majoittaneet
2nd plur. majoittanette ette majoittaneˣ 2nd plur. lienette majoittaneet ette lieneˣ majoittaneet
3rd plur. majoittanevat eivät majoittaneˣ 3rd plur. lienevät majoittaneet eivät lieneˣ majoittaneet
passive majoitettaneen ei majoitettaneˣ passive lienee majoitettu ei lieneˣ majoitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st majoittaaˣ present majoittava majoitettava
long 1st2 majoittaakseen past majoittanut majoitettu
2nd inessive1 majoittaessa majoitettaessa agent1, 3 majoittama
instructive majoittaen negative majoittamaton
3rd inessive majoittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative majoittamasta
illative majoittamaan
adessive majoittamalla
abessive majoittamatta
instructive majoittaman majoitettaman
4th nominative majoittaminen
partitive majoittamista
5th2 majoittamaisillaan

Related terms[edit]