Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (transitive) to lodge, put up
    Voimme majoittaa sinut yöksi.
    We can put you up for the night.


Inflection of majoittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. majoitan en majoita 1st sing. olen majoittanut en ole majoittanut
2nd sing. majoitat et majoita 2nd sing. olet majoittanut et ole majoittanut
3rd sing. majoittaa ei majoita 3rd sing. on majoittanut ei ole majoittanut
1st plur. majoitamme emme majoita 1st plur. olemme majoittaneet emme ole majoittaneet
2nd plur. majoitatte ette majoita 2nd plur. olette majoittaneet ette ole majoittaneet
3rd plur. majoittavat eivät majoita 3rd plur. ovat majoittaneet eivät ole majoittaneet
passive majoitetaan ei majoiteta passive on majoitettu ei ole majoitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. majoitin en majoittanut 1st sing. olin majoittanut en ollut majoittanut
2nd sing. majoitit et majoittanut 2nd sing. olit majoittanut et ollut majoittanut
3rd sing. majoitti ei majoittanut 3rd sing. oli majoittanut ei ollut majoittanut
1st plur. majoitimme emme majoittaneet 1st plur. olimme majoittaneet emme olleet majoittaneet
2nd plur. majoititte ette majoittaneet 2nd plur. olitte majoittaneet ette olleet majoittaneet
3rd plur. majoittivat eivät majoittaneet 3rd plur. olivat majoittaneet eivät olleet majoittaneet
passive majoitettiin ei majoitettu passive oli majoitettu ei ollut majoitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. majoittaisin en majoittaisi 1st sing. olisin majoittanut en olisi majoittanut
2nd sing. majoittaisit et majoittaisi 2nd sing. olisit majoittanut et olisi majoittanut
3rd sing. majoittaisi ei majoittaisi 3rd sing. olisi majoittanut ei olisi majoittanut
1st plur. majoittaisimme emme majoittaisi 1st plur. olisimme majoittaneet emme olisi majoittaneet
2nd plur. majoittaisitte ette majoittaisi 2nd plur. olisitte majoittaneet ette olisi majoittaneet
3rd plur. majoittaisivat eivät majoittaisi 3rd plur. olisivat majoittaneet eivät olisi majoittaneet
passive majoitettaisiin ei majoitettaisi passive olisi majoitettu ei olisi majoitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. majoita älä majoita 2nd sing. ole majoittanut älä ole majoittanut
3rd sing. majoittakoon älköön majoittako 3rd sing. olkoon majoittanut älköön olko majoittanut
1st plur. majoittakaamme älkäämme majoittako 1st plur. olkaamme majoittaneet älkäämme olko majoittaneet
2nd plur. majoittakaa älkää majoittako 2nd plur. olkaa majoittaneet älkää olko majoittaneet
3rd plur. majoittakoot älkööt majoittako 3rd plur. olkoot majoittaneet älkööt olko majoittaneet
passive majoitettakoon älköön majoitettako passive olkoon majoitettu älköön olko majoitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. majoittanen en majoittane 1st sing. lienen majoittanut en liene majoittanut
2nd sing. majoittanet et majoittane 2nd sing. lienet majoittanut et liene majoittanut
3rd sing. majoittanee ei majoittane 3rd sing. lienee majoittanut ei liene majoittanut
1st plur. majoittanemme emme majoittane 1st plur. lienemme majoittaneet emme liene majoittaneet
2nd plur. majoittanette ette majoittane 2nd plur. lienette majoittaneet ette liene majoittaneet
3rd plur. majoittanevat eivät majoittane 3rd plur. lienevät majoittaneet eivät liene majoittaneet
passive majoitettaneen ei majoitettane passive lienee majoitettu ei liene majoitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st majoittaa present majoittava majoitettava
long 1st2 majoittaakseen past majoittanut majoitettu
2nd inessive1 majoittaessa majoitettaessa agent1, 3 majoittama
instructive majoittaen negative majoittamaton
3rd inessive majoittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative majoittamasta
illative majoittamaan
adessive majoittamalla
abessive majoittamatta
instructive majoittaman majoitettaman
4th nominative majoittaminen
partitive majoittamista
5th2 majoittamaisillaan

Related terms[edit]