muodostua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

reflexive form of muodostaa < muoto ‎(form, shape)

Verb[edit]

muodostua

  1. (intransitive) to form (oneself), be formed
    Maapallo muodostui 4,5 miljardia vuotta sitten.
    The Earth formed 4.5 billion years ago.

Conjugation[edit]

Inflection of muodostua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muodostun en muodostu 1st sing. olen muodostunut en ole muodostunut
2nd sing. muodostut et muodostu 2nd sing. olet muodostunut et ole muodostunut
3rd sing. muodostuu ei muodostu 3rd sing. on muodostunut ei ole muodostunut
1st plur. muodostumme emme muodostu 1st plur. olemme muodostuneet emme ole muodostuneet
2nd plur. muodostutte ette muodostu 2nd plur. olette muodostuneet ette ole muodostuneet
3rd plur. muodostuvat eivät muodostu 3rd plur. ovat muodostuneet eivät ole muodostuneet
passive muodostutaan ei muodostuta passive on muodostuttu ei ole muodostuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muodostuin en muodostunut 1st sing. olin muodostunut en ollut muodostunut
2nd sing. muodostuit et muodostunut 2nd sing. olit muodostunut et ollut muodostunut
3rd sing. muodostui ei muodostunut 3rd sing. oli muodostunut ei ollut muodostunut
1st plur. muodostuimme emme muodostuneet 1st plur. olimme muodostuneet emme olleet muodostuneet
2nd plur. muodostuitte ette muodostuneet 2nd plur. olitte muodostuneet ette olleet muodostuneet
3rd plur. muodostuivat eivät muodostuneet 3rd plur. olivat muodostuneet eivät olleet muodostuneet
passive muodostuttiin ei muodostuttu passive oli muodostuttu ei ollut muodostuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muodostuisin en muodostuisi 1st sing. olisin muodostunut en olisi muodostunut
2nd sing. muodostuisit et muodostuisi 2nd sing. olisit muodostunut et olisi muodostunut
3rd sing. muodostuisi ei muodostuisi 3rd sing. olisi muodostunut ei olisi muodostunut
1st plur. muodostuisimme emme muodostuisi 1st plur. olisimme muodostuneet emme olisi muodostuneet
2nd plur. muodostuisitte ette muodostuisi 2nd plur. olisitte muodostuneet ette olisi muodostuneet
3rd plur. muodostuisivat eivät muodostuisi 3rd plur. olisivat muodostuneet eivät olisi muodostuneet
passive muodostuttaisiin ei muodostuttaisi passive olisi muodostuttu ei olisi muodostuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. muodostu älä muodostu 2nd sing. ole muodostunut älä ole muodostunut
3rd sing. muodostukoon älköön muodostuko 3rd sing. olkoon muodostunut älköön olko muodostunut
1st plur. muodostukaamme älkäämme muodostuko 1st plur. olkaamme muodostuneet älkäämme olko muodostuneet
2nd plur. muodostukaa älkää muodostuko 2nd plur. olkaa muodostuneet älkää olko muodostuneet
3rd plur. muodostukoot älkööt muodostuko 3rd plur. olkoot muodostuneet älkööt olko muodostuneet
passive muodostuttakoon älköön muodostuttako passive olkoon muodostuttu älköön olko muodostuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muodostunen en muodostune 1st sing. lienen muodostunut en liene muodostunut
2nd sing. muodostunet et muodostune 2nd sing. lienet muodostunut et liene muodostunut
3rd sing. muodostunee ei muodostune 3rd sing. lienee muodostunut ei liene muodostunut
1st plur. muodostunemme emme muodostune 1st plur. lienemme muodostuneet emme liene muodostuneet
2nd plur. muodostunette ette muodostune 2nd plur. lienette muodostuneet ette liene muodostuneet
3rd plur. muodostunevat eivät muodostune 3rd plur. lienevät muodostuneet eivät liene muodostuneet
passive muodostuttaneen ei muodostuttane passive lienee muodostuttu ei liene muodostuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st muodostua present muodostuva muodostuttava
long 1st2 muodostuakseen past muodostunut muodostuttu
2nd inessive1 muodostuessa muodostuttaessa agent1, 3 muodostuma
instructive muodostuen negative muodostumaton
3rd inessive muodostumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative muodostumasta
illative muodostumaan
adessive muodostumalla
abessive muodostumatta
instructive muodostuman muodostuttaman
4th nominative muodostuminen
partitive muodostumista
5th2 muodostumaisillaan

Derived terms[edit]