naisvaltaistua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From naisvaltainen.

Verb[edit]

naisvaltaistua

  1. (intransitive) To become predominantly female.

Conjugation[edit]

Inflection of naisvaltaistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. naisvaltaistun en naisvaltaistu 1st sing. olen naisvaltaistunut en ole naisvaltaistunut
2nd sing. naisvaltaistut et naisvaltaistu 2nd sing. olet naisvaltaistunut et ole naisvaltaistunut
3rd sing. naisvaltaistuu ei naisvaltaistu 3rd sing. on naisvaltaistunut ei ole naisvaltaistunut
1st plur. naisvaltaistumme emme naisvaltaistu 1st plur. olemme naisvaltaistuneet emme ole naisvaltaistuneet
2nd plur. naisvaltaistutte ette naisvaltaistu 2nd plur. olette naisvaltaistuneet ette ole naisvaltaistuneet
3rd plur. naisvaltaistuvat eivät naisvaltaistu 3rd plur. ovat naisvaltaistuneet eivät ole naisvaltaistuneet
passive naisvaltaistutaan ei naisvaltaistuta passive on naisvaltaistuttu ei ole naisvaltaistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. naisvaltaistuin en naisvaltaistunut 1st sing. olin naisvaltaistunut en ollut naisvaltaistunut
2nd sing. naisvaltaistuit et naisvaltaistunut 2nd sing. olit naisvaltaistunut et ollut naisvaltaistunut
3rd sing. naisvaltaistui ei naisvaltaistunut 3rd sing. oli naisvaltaistunut ei ollut naisvaltaistunut
1st plur. naisvaltaistuimme emme naisvaltaistuneet 1st plur. olimme naisvaltaistuneet emme olleet naisvaltaistuneet
2nd plur. naisvaltaistuitte ette naisvaltaistuneet 2nd plur. olitte naisvaltaistuneet ette olleet naisvaltaistuneet
3rd plur. naisvaltaistuivat eivät naisvaltaistuneet 3rd plur. olivat naisvaltaistuneet eivät olleet naisvaltaistuneet
passive naisvaltaistuttiin ei naisvaltaistuttu passive oli naisvaltaistuttu ei ollut naisvaltaistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. naisvaltaistuisin en naisvaltaistuisi 1st sing. olisin naisvaltaistunut en olisi naisvaltaistunut
2nd sing. naisvaltaistuisit et naisvaltaistuisi 2nd sing. olisit naisvaltaistunut et olisi naisvaltaistunut
3rd sing. naisvaltaistuisi ei naisvaltaistuisi 3rd sing. olisi naisvaltaistunut ei olisi naisvaltaistunut
1st plur. naisvaltaistuisimme emme naisvaltaistuisi 1st plur. olisimme naisvaltaistuneet emme olisi naisvaltaistuneet
2nd plur. naisvaltaistuisitte ette naisvaltaistuisi 2nd plur. olisitte naisvaltaistuneet ette olisi naisvaltaistuneet
3rd plur. naisvaltaistuisivat eivät naisvaltaistuisi 3rd plur. olisivat naisvaltaistuneet eivät olisi naisvaltaistuneet
passive naisvaltaistuttaisiin ei naisvaltaistuttaisi passive olisi naisvaltaistuttu ei olisi naisvaltaistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. naisvaltaistu älä naisvaltaistu 2nd sing. ole naisvaltaistunut älä ole naisvaltaistunut
3rd sing. naisvaltaistukoon älköön naisvaltaistuko 3rd sing. olkoon naisvaltaistunut älköön olko naisvaltaistunut
1st plur. naisvaltaistukaamme älkäämme naisvaltaistuko 1st plur. olkaamme naisvaltaistuneet älkäämme olko naisvaltaistuneet
2nd plur. naisvaltaistukaa älkää naisvaltaistuko 2nd plur. olkaa naisvaltaistuneet älkää olko naisvaltaistuneet
3rd plur. naisvaltaistukoot älkööt naisvaltaistuko 3rd plur. olkoot naisvaltaistuneet älkööt olko naisvaltaistuneet
passive naisvaltaistuttakoon älköön naisvaltaistuttako passive olkoon naisvaltaistuttu älköön olko naisvaltaistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. naisvaltaistunen en naisvaltaistune 1st sing. lienen naisvaltaistunut en liene naisvaltaistunut
2nd sing. naisvaltaistunet et naisvaltaistune 2nd sing. lienet naisvaltaistunut et liene naisvaltaistunut
3rd sing. naisvaltaistunee ei naisvaltaistune 3rd sing. lienee naisvaltaistunut ei liene naisvaltaistunut
1st plur. naisvaltaistunemme emme naisvaltaistune 1st plur. lienemme naisvaltaistuneet emme liene naisvaltaistuneet
2nd plur. naisvaltaistunette ette naisvaltaistune 2nd plur. lienette naisvaltaistuneet ette liene naisvaltaistuneet
3rd plur. naisvaltaistunevat eivät naisvaltaistune 3rd plur. lienevät naisvaltaistuneet eivät liene naisvaltaistuneet
passive naisvaltaistuttaneen ei naisvaltaistuttane passive lienee naisvaltaistuttu ei liene naisvaltaistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st naisvaltaistua present naisvaltaistuva naisvaltaistuttava
long 1st2 naisvaltaistuakseen past naisvaltaistunut naisvaltaistuttu
2nd inessive1 naisvaltaistuessa naisvaltaistuttaessa agent1, 3 naisvaltaistuma
instructive naisvaltaistuen negative naisvaltaistumaton
3rd inessive naisvaltaistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative naisvaltaistumasta
illative naisvaltaistumaan
adessive naisvaltaistumalla
abessive naisvaltaistumatta
instructive naisvaltaistuman naisvaltaistuttaman
4th nominative naisvaltaistuminen
partitive naisvaltaistumista
5th2 naisvaltaistumaisillaan