regeneroitua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

regeneroitua

  1. (intransitive) To regenerate.

Conjugation[edit]

Inflection of regeneroitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. regeneroidun en regeneroiduˣ 1st sing. olen regeneroitunut en oleˣ regeneroitunut
2nd sing. regeneroidut et regeneroiduˣ 2nd sing. olet regeneroitunut et oleˣ regeneroitunut
3rd sing. regeneroituu ei regeneroiduˣ 3rd sing. on regeneroitunut ei oleˣ regeneroitunut
1st plur. regeneroidumme emme regeneroiduˣ 1st plur. olemme regeneroituneet emme oleˣ regeneroituneet
2nd plur. regeneroidutte ette regeneroiduˣ 2nd plur. olette regeneroituneet ette oleˣ regeneroituneet
3rd plur. regeneroituvat eivät regeneroiduˣ 3rd plur. ovat regeneroituneet eivät oleˣ regeneroituneet
passive regeneroidutaan ei regeneroidutaˣ passive on regeneroiduttu ei oleˣ regeneroiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. regeneroiduin en regeneroitunut 1st sing. olin regeneroitunut en ollut regeneroitunut
2nd sing. regeneroiduit et regeneroitunut 2nd sing. olit regeneroitunut et ollut regeneroitunut
3rd sing. regeneroitui ei regeneroitunut 3rd sing. oli regeneroitunut ei ollut regeneroitunut
1st plur. regeneroiduimme emme regeneroituneet 1st plur. olimme regeneroituneet emme olleet regeneroituneet
2nd plur. regeneroiduitte ette regeneroituneet 2nd plur. olitte regeneroituneet ette olleet regeneroituneet
3rd plur. regeneroituivat eivät regeneroituneet 3rd plur. olivat regeneroituneet eivät olleet regeneroituneet
passive regeneroiduttiin ei regeneroiduttu passive oli regeneroiduttu ei ollut regeneroiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. regeneroituisin en regeneroituisi 1st sing. olisin regeneroitunut en olisi regeneroitunut
2nd sing. regeneroituisit et regeneroituisi 2nd sing. olisit regeneroitunut et olisi regeneroitunut
3rd sing. regeneroituisi ei regeneroituisi 3rd sing. olisi regeneroitunut ei olisi regeneroitunut
1st plur. regeneroituisimme emme regeneroituisi 1st plur. olisimme regeneroituneet emme olisi regeneroituneet
2nd plur. regeneroituisitte ette regeneroituisi 2nd plur. olisitte regeneroituneet ette olisi regeneroituneet
3rd plur. regeneroituisivat eivät regeneroituisi 3rd plur. olisivat regeneroituneet eivät olisi regeneroituneet
passive regeneroiduttaisiin ei regeneroiduttaisi passive olisi regeneroiduttu ei olisi regeneroiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. regeneroiduˣ älä regeneroiduˣ 2nd sing. oleˣ regeneroitunut älä oleˣ regeneroitunut
3rd sing. regeneroitukoon älköön regeneroitukoˣ 3rd sing. olkoon regeneroitunut älköön olkoˣ regeneroitunut
1st plur. regeneroitukaamme älkäämme regeneroitukoˣ 1st plur. olkaamme regeneroituneet älkäämme olkoˣ regeneroituneet
2nd plur. regeneroitukaa älkää regeneroitukoˣ 2nd plur. olkaa regeneroituneet älkää olkoˣ regeneroituneet
3rd plur. regeneroitukoot älkööt regeneroitukoˣ 3rd plur. olkoot regeneroituneet älkööt olkoˣ regeneroituneet
passive regeneroiduttakoon älköön regeneroiduttakoˣ passive olkoon regeneroiduttu älköön olkoˣ regeneroiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. regeneroitunen en regeneroituneˣ 1st sing. lienen regeneroitunut en lieneˣ regeneroitunut
2nd sing. regeneroitunet et regeneroituneˣ 2nd sing. lienet regeneroitunut et lieneˣ regeneroitunut
3rd sing. regeneroitunee ei regeneroituneˣ 3rd sing. lienee regeneroitunut ei lieneˣ regeneroitunut
1st plur. regeneroitunemme emme regeneroituneˣ 1st plur. lienemme regeneroituneet emme lieneˣ regeneroituneet
2nd plur. regeneroitunette ette regeneroituneˣ 2nd plur. lienette regeneroituneet ette lieneˣ regeneroituneet
3rd plur. regeneroitunevat eivät regeneroituneˣ 3rd plur. lienevät regeneroituneet eivät lieneˣ regeneroituneet
passive regeneroiduttaneen ei regeneroiduttaneˣ passive lienee regeneroiduttu ei lieneˣ regeneroiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st regeneroituaˣ present regeneroituva regeneroiduttava
long 1st2 regeneroituakseen past regeneroitunut regeneroiduttu
2nd inessive1 regeneroituessa regeneroiduttaessa agent1, 3 regeneroituma
instructive regeneroituen negative regeneroitumaton
3rd inessive regeneroitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative regeneroitumasta
illative regeneroitumaan
adessive regeneroitumalla
abessive regeneroitumatta
instructive regeneroituman regeneroiduttaman
4th nominative regeneroituminen
partitive regeneroitumista
5th2 regeneroitumaisillaan