regeneroitua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From regeneroida +‎ -tua.

Verb[edit]

regeneroitua

  1. (intransitive) To regenerate.

Conjugation[edit]

Inflection of regeneroitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. regeneroidun en regeneroidu 1st sing. olen regeneroitunut en ole regeneroitunut
2nd sing. regeneroidut et regeneroidu 2nd sing. olet regeneroitunut et ole regeneroitunut
3rd sing. regeneroituu ei regeneroidu 3rd sing. on regeneroitunut ei ole regeneroitunut
1st plur. regeneroidumme emme regeneroidu 1st plur. olemme regeneroituneet emme ole regeneroituneet
2nd plur. regeneroidutte ette regeneroidu 2nd plur. olette regeneroituneet ette ole regeneroituneet
3rd plur. regeneroituvat eivät regeneroidu 3rd plur. ovat regeneroituneet eivät ole regeneroituneet
passive regeneroidutaan ei regeneroiduta passive on regeneroiduttu ei ole regeneroiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. regeneroiduin en regeneroitunut 1st sing. olin regeneroitunut en ollut regeneroitunut
2nd sing. regeneroiduit et regeneroitunut 2nd sing. olit regeneroitunut et ollut regeneroitunut
3rd sing. regeneroitui ei regeneroitunut 3rd sing. oli regeneroitunut ei ollut regeneroitunut
1st plur. regeneroiduimme emme regeneroituneet 1st plur. olimme regeneroituneet emme olleet regeneroituneet
2nd plur. regeneroiduitte ette regeneroituneet 2nd plur. olitte regeneroituneet ette olleet regeneroituneet
3rd plur. regeneroituivat eivät regeneroituneet 3rd plur. olivat regeneroituneet eivät olleet regeneroituneet
passive regeneroiduttiin ei regeneroiduttu passive oli regeneroiduttu ei ollut regeneroiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. regeneroituisin en regeneroituisi 1st sing. olisin regeneroitunut en olisi regeneroitunut
2nd sing. regeneroituisit et regeneroituisi 2nd sing. olisit regeneroitunut et olisi regeneroitunut
3rd sing. regeneroituisi ei regeneroituisi 3rd sing. olisi regeneroitunut ei olisi regeneroitunut
1st plur. regeneroituisimme emme regeneroituisi 1st plur. olisimme regeneroituneet emme olisi regeneroituneet
2nd plur. regeneroituisitte ette regeneroituisi 2nd plur. olisitte regeneroituneet ette olisi regeneroituneet
3rd plur. regeneroituisivat eivät regeneroituisi 3rd plur. olisivat regeneroituneet eivät olisi regeneroituneet
passive regeneroiduttaisiin ei regeneroiduttaisi passive olisi regeneroiduttu ei olisi regeneroiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. regeneroidu älä regeneroidu 2nd sing. ole regeneroitunut älä ole regeneroitunut
3rd sing. regeneroitukoon älköön regeneroituko 3rd sing. olkoon regeneroitunut älköön olko regeneroitunut
1st plur. regeneroitukaamme älkäämme regeneroituko 1st plur. olkaamme regeneroituneet älkäämme olko regeneroituneet
2nd plur. regeneroitukaa älkää regeneroituko 2nd plur. olkaa regeneroituneet älkää olko regeneroituneet
3rd plur. regeneroitukoot älkööt regeneroituko 3rd plur. olkoot regeneroituneet älkööt olko regeneroituneet
passive regeneroiduttakoon älköön regeneroiduttako passive olkoon regeneroiduttu älköön olko regeneroiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. regeneroitunen en regeneroitune 1st sing. lienen regeneroitunut en liene regeneroitunut
2nd sing. regeneroitunet et regeneroitune 2nd sing. lienet regeneroitunut et liene regeneroitunut
3rd sing. regeneroitunee ei regeneroitune 3rd sing. lienee regeneroitunut ei liene regeneroitunut
1st plur. regeneroitunemme emme regeneroitune 1st plur. lienemme regeneroituneet emme liene regeneroituneet
2nd plur. regeneroitunette ette regeneroitune 2nd plur. lienette regeneroituneet ette liene regeneroituneet
3rd plur. regeneroitunevat eivät regeneroitune 3rd plur. lienevät regeneroituneet eivät liene regeneroituneet
passive regeneroiduttaneen ei regeneroiduttane passive lienee regeneroiduttu ei liene regeneroiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st regeneroitua present regeneroituva regeneroiduttava
long 1st2 regeneroituakseen past regeneroitunut regeneroiduttu
2nd inessive1 regeneroituessa regeneroiduttaessa agent1, 3 regeneroituma
instructive regeneroituen negative regeneroitumaton
3rd inessive regeneroitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative regeneroitumasta
illative regeneroitumaan
adessive regeneroitumalla
abessive regeneroitumatta
instructive regeneroituman regeneroiduttaman
4th nominative regeneroituminen
partitive regeneroitumista
5th2 regeneroitumaisillaan