täsmätä

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

täsmä- +‎ -tä

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈtæsmætæˣ/, [ˈt̪æs̠mæt̪æ(ʔ)]
  • Rhymes: -æsmætæ
  • Syllabification(key): täs‧mä‧tä

Verb[edit]

täsmätä

  1. (intransitive) to match

Conjugation[edit]

Inflection of täsmätä (Kotus type 73/salata, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. täsmään en täsmää 1st sing. olen täsmännyt en ole täsmännyt
2nd sing. täsmäät et täsmää 2nd sing. olet täsmännyt et ole täsmännyt
3rd sing. täsmää ei täsmää 3rd sing. on täsmännyt ei ole täsmännyt
1st plur. täsmäämme emme täsmää 1st plur. olemme täsmänneet emme ole täsmänneet
2nd plur. täsmäätte ette täsmää 2nd plur. olette täsmänneet ette ole täsmänneet
3rd plur. täsmäävät eivät täsmää 3rd plur. ovat täsmänneet eivät ole täsmänneet
passive täsmätään ei täsmätä passive on täsmätty ei ole täsmätty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. täsmäsin en täsmännyt 1st sing. olin täsmännyt en ollut täsmännyt
2nd sing. täsmäsit et täsmännyt 2nd sing. olit täsmännyt et ollut täsmännyt
3rd sing. täsmäsi ei täsmännyt 3rd sing. oli täsmännyt ei ollut täsmännyt
1st plur. täsmäsimme emme täsmänneet 1st plur. olimme täsmänneet emme olleet täsmänneet
2nd plur. täsmäsitte ette täsmänneet 2nd plur. olitte täsmänneet ette olleet täsmänneet
3rd plur. täsmäsivät eivät täsmänneet 3rd plur. olivat täsmänneet eivät olleet täsmänneet
passive täsmättiin ei täsmätty passive oli täsmätty ei ollut täsmätty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. täsmäisin en täsmäisi 1st sing. olisin täsmännyt en olisi täsmännyt
2nd sing. täsmäisit et täsmäisi 2nd sing. olisit täsmännyt et olisi täsmännyt
3rd sing. täsmäisi ei täsmäisi 3rd sing. olisi täsmännyt ei olisi täsmännyt
1st plur. täsmäisimme emme täsmäisi 1st plur. olisimme täsmänneet emme olisi täsmänneet
2nd plur. täsmäisitte ette täsmäisi 2nd plur. olisitte täsmänneet ette olisi täsmänneet
3rd plur. täsmäisivät eivät täsmäisi 3rd plur. olisivat täsmänneet eivät olisi täsmänneet
passive täsmättäisiin ei täsmättäisi passive olisi täsmätty ei olisi täsmätty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. täsmää älä täsmää 2nd sing.
3rd sing. täsmätköön älköön täsmätkö 3rd sing. olkoon täsmännyt älköön olko täsmännyt
1st plur. täsmätkäämme älkäämme täsmätkö 1st plur.
2nd plur. täsmätkää älkää täsmätkö 2nd plur.
3rd plur. täsmätkööt älkööt täsmätkö 3rd plur. olkoot täsmänneet älkööt olko täsmänneet
passive täsmättäköön älköön täsmättäkö passive olkoon täsmätty älköön olko täsmätty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. täsmännen en täsmänne 1st sing. lienen täsmännyt en liene täsmännyt
2nd sing. täsmännet et täsmänne 2nd sing. lienet täsmännyt et liene täsmännyt
3rd sing. täsmännee ei täsmänne 3rd sing. lienee täsmännyt ei liene täsmännyt
1st plur. täsmännemme emme täsmänne 1st plur. lienemme täsmänneet emme liene täsmänneet
2nd plur. täsmännette ette täsmänne 2nd plur. lienette täsmänneet ette liene täsmänneet
3rd plur. täsmännevät eivät täsmänne 3rd plur. lienevät täsmänneet eivät liene täsmänneet
passive täsmättäneen ei täsmättäne passive lienee täsmätty ei liene täsmätty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st täsmätä present täsmäävä täsmättävä
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st täsmätäkseni täsmätäksemme
2nd täsmätäksesi täsmätäksenne
3rd täsmätäkseen
täsmätäksensä
past täsmännyt täsmätty
2nd inessive2 täsmätessä täsmättäessä agent3 täsmäämä
Possessive forms
Person sing. plur.
1st täsmätessäni täsmätessämme
2nd täsmätessäsi täsmätessänne
3rd täsmätessään
täsmätessänsä
negative täsmäämätön
instructive täsmäten 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).

3rd inessive täsmäämässä
elative täsmäämästä
illative täsmäämään
adessive täsmäämällä
abessive täsmäämättä
instructive täsmäämän täsmättämän
4th4 verbal noun täsmääminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st täsmäämäisilläni täsmäämäisillämme
2nd täsmäämäisilläsi täsmäämäisillänne
3rd täsmäämäisillään
täsmäämäisillänsä

Further reading[edit]

Anagrams[edit]