tulla juovuksiin

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

tulla juovuksiin

  1. (intransitive) To get drunk.

Conjugation[edit]

Inflection of tulla juovuksiin (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tulen juovuksiin en tuleˣ juovuksiin 1st sing. olen tullut juovuksiin en oleˣ tullut juovuksiin
2nd sing. tulet juovuksiin et tuleˣ juovuksiin 2nd sing. olet tullut juovuksiin et oleˣ tullut juovuksiin
3rd sing. tulee juovuksiin ei tuleˣ juovuksiin 3rd sing. on tullut juovuksiin ei oleˣ tullut juovuksiin
1st plur. tulemme juovuksiin emme tuleˣ juovuksiin 1st plur. olemme tulleet juovuksiin emme oleˣ tulleet juovuksiin
2nd plur. tulette juovuksiin ette tuleˣ juovuksiin 2nd plur. olette tulleet juovuksiin ette oleˣ tulleet juovuksiin
3rd plur. tulevat juovuksiin eivät tuleˣ juovuksiin 3rd plur. ovat tulleet juovuksiin eivät oleˣ tulleet juovuksiin
passive tullaan juovuksiin ei tullaˣ juovuksiin passive on tultu juovuksiin ei oleˣ tultu juovuksiin
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tulin juovuksiin en tullut juovuksiin 1st sing. olin tullut juovuksiin en ollut tullut juovuksiin
2nd sing. tulit juovuksiin et tullut juovuksiin 2nd sing. olit tullut juovuksiin et ollut tullut juovuksiin
3rd sing. tuli juovuksiin ei tullut juovuksiin 3rd sing. oli tullut juovuksiin ei ollut tullut juovuksiin
1st plur. tulimme juovuksiin emme tulleet juovuksiin 1st plur. olimme tulleet juovuksiin emme olleet tulleet juovuksiin
2nd plur. tulitte juovuksiin ette tulleet juovuksiin 2nd plur. olitte tulleet juovuksiin ette olleet tulleet juovuksiin
3rd plur. tulivat juovuksiin eivät tulleet juovuksiin 3rd plur. olivat tulleet juovuksiin eivät olleet tulleet juovuksiin
passive tultiin juovuksiin ei tultu juovuksiin passive oli tultu juovuksiin ei ollut tultu juovuksiin
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tulisin juovuksiin en tulisi juovuksiin 1st sing. olisin tullut juovuksiin en olisi tullut juovuksiin
2nd sing. tulisit juovuksiin et tulisi juovuksiin 2nd sing. olisit tullut juovuksiin et olisi tullut juovuksiin
3rd sing. tulisi juovuksiin ei tulisi juovuksiin 3rd sing. olisi tullut juovuksiin ei olisi tullut juovuksiin
1st plur. tulisimme juovuksiin emme tulisi juovuksiin 1st plur. olisimme tulleet juovuksiin emme olisi tulleet juovuksiin
2nd plur. tulisitte juovuksiin ette tulisi juovuksiin 2nd plur. olisitte tulleet juovuksiin ette olisi tulleet juovuksiin
3rd plur. tulisivat juovuksiin eivät tulisi juovuksiin 3rd plur. olisivat tulleet juovuksiin eivät olisi tulleet juovuksiin
passive tultaisiin juovuksiin ei tultaisi juovuksiin passive olisi tultu juovuksiin ei olisi tultu juovuksiin
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tuleˣ juovuksiin älä tuleˣ juovuksiin 2nd sing. oleˣ tullut juovuksiin älä oleˣ tullut juovuksiin
3rd sing. tulkoon juovuksiin älköön tulkoˣ juovuksiin 3rd sing. olkoon tullut juovuksiin älköön olkoˣ tullut juovuksiin
1st plur. tulkaamme juovuksiin älkäämme tulkoˣ juovuksiin 1st plur. olkaamme tulleet juovuksiin älkäämme olkoˣ tulleet juovuksiin
2nd plur. tulkaa juovuksiin älkää tulkoˣ juovuksiin 2nd plur. olkaa tulleet juovuksiin älkää olkoˣ tulleet juovuksiin
3rd plur. tulkoot juovuksiin älkööt tulkoˣ juovuksiin 3rd plur. olkoot tulleet juovuksiin älkööt olkoˣ tulleet juovuksiin
passive tultakoon juovuksiin älköön tultakoˣ juovuksiin passive olkoon tultu juovuksiin älköön olkoˣ tultu juovuksiin
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tullen juovuksiin en tulleˣ juovuksiin 1st sing. lienen tullut juovuksiin en lieneˣ tullut juovuksiin
2nd sing. tullet juovuksiin et tulleˣ juovuksiin 2nd sing. lienet tullut juovuksiin et lieneˣ tullut juovuksiin
3rd sing. tullee juovuksiin ei tulleˣ juovuksiin 3rd sing. lienee tullut juovuksiin ei lieneˣ tullut juovuksiin
1st plur. tullemme juovuksiin emme tulleˣ juovuksiin 1st plur. lienemme tulleet juovuksiin emme lieneˣ tulleet juovuksiin
2nd plur. tullette juovuksiin ette tulleˣ juovuksiin 2nd plur. lienette tulleet juovuksiin ette lieneˣ tulleet juovuksiin
3rd plur. tullevat juovuksiin eivät tulleˣ juovuksiin 3rd plur. lienevät tulleet juovuksiin eivät lieneˣ tulleet juovuksiin
passive tultaneen juovuksiin ei tultaneˣ juovuksiin passive lienee tultu juovuksiin ei lieneˣ tultu juovuksiin
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tullaˣ juovuksiin present tuleva juovuksiin tultava juovuksiin
long 1st2 tullakseen juovuksiin past tullut juovuksiin tultu juovuksiin
2nd inessive1 tullessa juovuksiin tultaessa juovuksiin agent1, 3 tulema juovuksiin
instructive tullen juovuksiin negative tulematon juovuksiin
3rd inessive tulemassa juovuksiin 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tulemasta juovuksiin
illative tulemaan juovuksiin
adessive tulemalla juovuksiin
abessive tulematta juovuksiin
instructive tuleman juovuksiin tultaman juovuksiin
4th nominative tuleminen juovuksiin
partitive tulemista juovuksiin
5th2 tulemaisillaan juovuksiin