tulla voimaan

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

tulla ‎(to come) + voimaan ‎(into force)

Verb[edit]

tulla voimaan

  1. to come into force

Conjugation[edit]

Inflection of tulla voimaan (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tulen voimaan en tule voimaan 1st sing. olen tullut voimaan en ole tullut voimaan
2nd sing. tulet voimaan et tule voimaan 2nd sing. olet tullut voimaan et ole tullut voimaan
3rd sing. tulee voimaan ei tule voimaan 3rd sing. on tullut voimaan ei ole tullut voimaan
1st plur. tulemme voimaan emme tule voimaan 1st plur. olemme tulleet voimaan emme ole tulleet voimaan
2nd plur. tulette voimaan ette tule voimaan 2nd plur. olette tulleet voimaan ette ole tulleet voimaan
3rd plur. tulevat voimaan eivät tule voimaan 3rd plur. ovat tulleet voimaan eivät ole tulleet voimaan
passive tullaan voimaan ei tulla voimaan passive on tultu voimaan ei ole tultu voimaan
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tulin voimaan en tullut voimaan 1st sing. olin tullut voimaan en ollut tullut voimaan
2nd sing. tulit voimaan et tullut voimaan 2nd sing. olit tullut voimaan et ollut tullut voimaan
3rd sing. tuli voimaan ei tullut voimaan 3rd sing. oli tullut voimaan ei ollut tullut voimaan
1st plur. tulimme voimaan emme tulleet voimaan 1st plur. olimme tulleet voimaan emme olleet tulleet voimaan
2nd plur. tulitte voimaan ette tulleet voimaan 2nd plur. olitte tulleet voimaan ette olleet tulleet voimaan
3rd plur. tulivat voimaan eivät tulleet voimaan 3rd plur. olivat tulleet voimaan eivät olleet tulleet voimaan
passive tultiin voimaan ei tultu voimaan passive oli tultu voimaan ei ollut tultu voimaan
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tulisin voimaan en tulisi voimaan 1st sing. olisin tullut voimaan en olisi tullut voimaan
2nd sing. tulisit voimaan et tulisi voimaan 2nd sing. olisit tullut voimaan et olisi tullut voimaan
3rd sing. tulisi voimaan ei tulisi voimaan 3rd sing. olisi tullut voimaan ei olisi tullut voimaan
1st plur. tulisimme voimaan emme tulisi voimaan 1st plur. olisimme tulleet voimaan emme olisi tulleet voimaan
2nd plur. tulisitte voimaan ette tulisi voimaan 2nd plur. olisitte tulleet voimaan ette olisi tulleet voimaan
3rd plur. tulisivat voimaan eivät tulisi voimaan 3rd plur. olisivat tulleet voimaan eivät olisi tulleet voimaan
passive tultaisiin voimaan ei tultaisi voimaan passive olisi tultu voimaan ei olisi tultu voimaan
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tule voimaan älä tule voimaan 2nd sing. ole tullut voimaan älä ole tullut voimaan
3rd sing. tulkoon voimaan älköön tulko voimaan 3rd sing. olkoon tullut voimaan älköön olko tullut voimaan
1st plur. tulkaamme voimaan älkäämme tulko voimaan 1st plur. olkaamme tulleet voimaan älkäämme olko tulleet voimaan
2nd plur. tulkaa voimaan älkää tulko voimaan 2nd plur. olkaa tulleet voimaan älkää olko tulleet voimaan
3rd plur. tulkoot voimaan älkööt tulko voimaan 3rd plur. olkoot tulleet voimaan älkööt olko tulleet voimaan
passive tultakoon voimaan älköön tultako voimaan passive olkoon tultu voimaan älköön olko tultu voimaan
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tullen voimaan en tulle voimaan 1st sing. lienen tullut voimaan en liene tullut voimaan
2nd sing. tullet voimaan et tulle voimaan 2nd sing. lienet tullut voimaan et liene tullut voimaan
3rd sing. tullee voimaan ei tulle voimaan 3rd sing. lienee tullut voimaan ei liene tullut voimaan
1st plur. tullemme voimaan emme tulle voimaan 1st plur. lienemme tulleet voimaan emme liene tulleet voimaan
2nd plur. tullette voimaan ette tulle voimaan 2nd plur. lienette tulleet voimaan ette liene tulleet voimaan
3rd plur. tullevat voimaan eivät tulle voimaan 3rd plur. lienevät tulleet voimaan eivät liene tulleet voimaan
passive tultaneen voimaan ei tultane voimaan passive lienee tultu voimaan ei liene tultu voimaan
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tulla voimaan present tuleva voimaan tultava voimaan
long 1st2 tullakseen voimaan past tullut voimaan tultu voimaan
2nd inessive1 tullessa voimaan tultaessa voimaan agent1, 3 tulema voimaan
instructive tullen voimaan negative tulematon voimaan
3rd inessive tulemassa voimaan 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tulemasta voimaan
illative tulemaan voimaan
adessive tulemalla voimaan
abessive tulematta voimaan
instructive tuleman voimaan tultaman voimaan
4th nominative tuleminen voimaan
partitive tulemista voimaan
5th2 tulemaisillaan voimaan

Synonyms[edit]

Derived terms[edit]