värittää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From väri (colour)

Verb[edit]

värittää

  1. (transitive) To colour/color.
  2. (transitive) To embellish, embroider (to add imaginary detail to a narrative to make it more interesting or acceptable).

Conjugation[edit]

Inflection of värittää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. väritän en väritä 1st sing. olen värittänyt en ole värittänyt
2nd sing. värität et väritä 2nd sing. olet värittänyt et ole värittänyt
3rd sing. värittää ei väritä 3rd sing. on värittänyt ei ole värittänyt
1st plur. väritämme emme väritä 1st plur. olemme värittäneet emme ole värittäneet
2nd plur. väritätte ette väritä 2nd plur. olette värittäneet ette ole värittäneet
3rd plur. värittävät eivät väritä 3rd plur. ovat värittäneet eivät ole värittäneet
passive väritetään ei väritetä passive on väritetty ei ole väritetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. väritin en värittänyt 1st sing. olin värittänyt en ollut värittänyt
2nd sing. väritit et värittänyt 2nd sing. olit värittänyt et ollut värittänyt
3rd sing. väritti ei värittänyt 3rd sing. oli värittänyt ei ollut värittänyt
1st plur. väritimme emme värittäneet 1st plur. olimme värittäneet emme olleet värittäneet
2nd plur. värititte ette värittäneet 2nd plur. olitte värittäneet ette olleet värittäneet
3rd plur. värittivät eivät värittäneet 3rd plur. olivat värittäneet eivät olleet värittäneet
passive väritettiin ei väritetty passive oli väritetty ei ollut väritetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. värittäisin en värittäisi 1st sing. olisin värittänyt en olisi värittänyt
2nd sing. värittäisit et värittäisi 2nd sing. olisit värittänyt et olisi värittänyt
3rd sing. värittäisi ei värittäisi 3rd sing. olisi värittänyt ei olisi värittänyt
1st plur. värittäisimme emme värittäisi 1st plur. olisimme värittäneet emme olisi värittäneet
2nd plur. värittäisitte ette värittäisi 2nd plur. olisitte värittäneet ette olisi värittäneet
3rd plur. värittäisivät eivät värittäisi 3rd plur. olisivat värittäneet eivät olisi värittäneet
passive väritettäisiin ei väritettäisi passive olisi väritetty ei olisi väritetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. väritä älä väritä 2nd sing. ole värittänyt älä ole värittänyt
3rd sing. värittäköön älköön värittäkö 3rd sing. olkoon värittänyt älköön olko värittänyt
1st plur. värittäkäämme älkäämme värittäkö 1st plur. olkaamme värittäneet älkäämme olko värittäneet
2nd plur. värittäkää älkää värittäkö 2nd plur. olkaa värittäneet älkää olko värittäneet
3rd plur. värittäkööt älkööt värittäkö 3rd plur. olkoot värittäneet älkööt olko värittäneet
passive väritettäköön älköön väritettäkö passive olkoon väritetty älköön olko väritetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. värittänen en värittäne 1st sing. lienen värittänyt en liene värittänyt
2nd sing. värittänet et värittäne 2nd sing. lienet värittänyt et liene värittänyt
3rd sing. värittänee ei värittäne 3rd sing. lienee värittänyt ei liene värittänyt
1st plur. värittänemme emme värittäne 1st plur. lienemme värittäneet emme liene värittäneet
2nd plur. värittänette ette värittäne 2nd plur. lienette värittäneet ette liene värittäneet
3rd plur. värittänevät eivät värittäne 3rd plur. lienevät värittäneet eivät liene värittäneet
passive väritettäneen ei väritettäne passive lienee väritetty ei liene väritetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st värittää present värittävä väritettävä
long 1st2 värittääkseen past värittänyt väritetty
2nd inessive1 värittäessä väritettäessä agent1, 3 värittämä
instructive värittäen negative värittämätön
3rd inessive värittämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative värittämästä
illative värittämään
adessive värittämällä
abessive värittämättä
instructive värittämän väritettämän
4th nominative värittäminen
partitive värittämistä
5th2 värittämäisillään

Derived terms[edit]

Related terms[edit]