yhdistellä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From yhdistää +‎ -ella.

Verb[edit]

yhdistellä

  1. (transitive) To combine.

Conjugation[edit]

Inflection of yhdistellä (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yhdistelen en yhdistele 1st sing. olen yhdistellyt en ole yhdistellyt
2nd sing. yhdistelet et yhdistele 2nd sing. olet yhdistellyt et ole yhdistellyt
3rd sing. yhdistelee ei yhdistele 3rd sing. on yhdistellyt ei ole yhdistellyt
1st plur. yhdistelemme emme yhdistele 1st plur. olemme yhdistelleet emme ole yhdistelleet
2nd plur. yhdistelette ette yhdistele 2nd plur. olette yhdistelleet ette ole yhdistelleet
3rd plur. yhdistelevät eivät yhdistele 3rd plur. ovat yhdistelleet eivät ole yhdistelleet
passive yhdistellään ei yhdistellä passive on yhdistelty ei ole yhdistelty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yhdistelin en yhdistellyt 1st sing. olin yhdistellyt en ollut yhdistellyt
2nd sing. yhdistelit et yhdistellyt 2nd sing. olit yhdistellyt et ollut yhdistellyt
3rd sing. yhdisteli ei yhdistellyt 3rd sing. oli yhdistellyt ei ollut yhdistellyt
1st plur. yhdistelimme emme yhdistelleet 1st plur. olimme yhdistelleet emme olleet yhdistelleet
2nd plur. yhdistelitte ette yhdistelleet 2nd plur. olitte yhdistelleet ette olleet yhdistelleet
3rd plur. yhdistelivät eivät yhdistelleet 3rd plur. olivat yhdistelleet eivät olleet yhdistelleet
passive yhdisteltiin ei yhdistelty passive oli yhdistelty ei ollut yhdistelty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yhdistelisin en yhdistelisi 1st sing. olisin yhdistellyt en olisi yhdistellyt
2nd sing. yhdistelisit et yhdistelisi 2nd sing. olisit yhdistellyt et olisi yhdistellyt
3rd sing. yhdistelisi ei yhdistelisi 3rd sing. olisi yhdistellyt ei olisi yhdistellyt
1st plur. yhdistelisimme emme yhdistelisi 1st plur. olisimme yhdistelleet emme olisi yhdistelleet
2nd plur. yhdistelisitte ette yhdistelisi 2nd plur. olisitte yhdistelleet ette olisi yhdistelleet
3rd plur. yhdistelisivät eivät yhdistelisi 3rd plur. olisivat yhdistelleet eivät olisi yhdistelleet
passive yhdisteltäisiin ei yhdisteltäisi passive olisi yhdistelty ei olisi yhdistelty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. yhdistele älä yhdistele 2nd sing. ole yhdistellyt älä ole yhdistellyt
3rd sing. yhdistelköön älköön yhdistelkö 3rd sing. olkoon yhdistellyt älköön olko yhdistellyt
1st plur. yhdistelkäämme älkäämme yhdistelkö 1st plur. olkaamme yhdistelleet älkäämme olko yhdistelleet
2nd plur. yhdistelkää älkää yhdistelkö 2nd plur. olkaa yhdistelleet älkää olko yhdistelleet
3rd plur. yhdistelkööt älkööt yhdistelkö 3rd plur. olkoot yhdistelleet älkööt olko yhdistelleet
passive yhdisteltäköön älköön yhdisteltäkö passive olkoon yhdistelty älköön olko yhdistelty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yhdistellen en yhdistelle 1st sing. lienen yhdistellyt en liene yhdistellyt
2nd sing. yhdistellet et yhdistelle 2nd sing. lienet yhdistellyt et liene yhdistellyt
3rd sing. yhdistellee ei yhdistelle 3rd sing. lienee yhdistellyt ei liene yhdistellyt
1st plur. yhdistellemme emme yhdistelle 1st plur. lienemme yhdistelleet emme liene yhdistelleet
2nd plur. yhdistellette ette yhdistelle 2nd plur. lienette yhdistelleet ette liene yhdistelleet
3rd plur. yhdistellevät eivät yhdistelle 3rd plur. lienevät yhdistelleet eivät liene yhdistelleet
passive yhdisteltäneen ei yhdisteltäne passive lienee yhdistelty ei liene yhdistelty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st yhdistellä present yhdistelevä yhdisteltävä
long 1st2 yhdistelläkseen past yhdistellyt yhdistelty
2nd inessive1 yhdistellessä yhdisteltäessä agent1, 3 yhdistelemä
instructive yhdistellen negative yhdistelemätön
3rd inessive yhdistelemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative yhdistelemästä
illative yhdistelemään
adessive yhdistelemällä
abessive yhdistelemättä
instructive yhdistelemän yhdisteltämän
4th nominative yhdisteleminen
partitive yhdistelemistä
5th2 yhdistelemäisillään