yksilöityä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology 1[edit]

From yksilöidä +‎ -tua.

Verb[edit]

yksilöityä

  1. Synonym of yksilöllistyä
Conjugation[edit]
Inflection of yksilöityä (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yksilöidyn en yksilöidy 1st sing. olen yksilöitynyt en ole yksilöitynyt
2nd sing. yksilöidyt et yksilöidy 2nd sing. olet yksilöitynyt et ole yksilöitynyt
3rd sing. yksilöityy ei yksilöidy 3rd sing. on yksilöitynyt ei ole yksilöitynyt
1st plur. yksilöidymme emme yksilöidy 1st plur. olemme yksilöityneet emme ole yksilöityneet
2nd plur. yksilöidytte ette yksilöidy 2nd plur. olette yksilöityneet ette ole yksilöityneet
3rd plur. yksilöityvät eivät yksilöidy 3rd plur. ovat yksilöityneet eivät ole yksilöityneet
passive yksilöidytään ei yksilöidytä passive on yksilöidytty ei ole yksilöidytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yksilöidyin en yksilöitynyt 1st sing. olin yksilöitynyt en ollut yksilöitynyt
2nd sing. yksilöidyit et yksilöitynyt 2nd sing. olit yksilöitynyt et ollut yksilöitynyt
3rd sing. yksilöityi ei yksilöitynyt 3rd sing. oli yksilöitynyt ei ollut yksilöitynyt
1st plur. yksilöidyimme emme yksilöityneet 1st plur. olimme yksilöityneet emme olleet yksilöityneet
2nd plur. yksilöidyitte ette yksilöityneet 2nd plur. olitte yksilöityneet ette olleet yksilöityneet
3rd plur. yksilöityivät eivät yksilöityneet 3rd plur. olivat yksilöityneet eivät olleet yksilöityneet
passive yksilöidyttiin ei yksilöidytty passive oli yksilöidytty ei ollut yksilöidytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yksilöityisin en yksilöityisi 1st sing. olisin yksilöitynyt en olisi yksilöitynyt
2nd sing. yksilöityisit et yksilöityisi 2nd sing. olisit yksilöitynyt et olisi yksilöitynyt
3rd sing. yksilöityisi ei yksilöityisi 3rd sing. olisi yksilöitynyt ei olisi yksilöitynyt
1st plur. yksilöityisimme emme yksilöityisi 1st plur. olisimme yksilöityneet emme olisi yksilöityneet
2nd plur. yksilöityisitte ette yksilöityisi 2nd plur. olisitte yksilöityneet ette olisi yksilöityneet
3rd plur. yksilöityisivät eivät yksilöityisi 3rd plur. olisivat yksilöityneet eivät olisi yksilöityneet
passive yksilöidyttäisiin ei yksilöidyttäisi passive olisi yksilöidytty ei olisi yksilöidytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. yksilöidy älä yksilöidy 2nd sing. ole yksilöitynyt älä ole yksilöitynyt
3rd sing. yksilöityköön älköön yksilöitykö 3rd sing. olkoon yksilöitynyt älköön olko yksilöitynyt
1st plur. yksilöitykäämme älkäämme yksilöitykö 1st plur. olkaamme yksilöityneet älkäämme olko yksilöityneet
2nd plur. yksilöitykää älkää yksilöitykö 2nd plur. olkaa yksilöityneet älkää olko yksilöityneet
3rd plur. yksilöitykööt älkööt yksilöitykö 3rd plur. olkoot yksilöityneet älkööt olko yksilöityneet
passive yksilöidyttäköön älköön yksilöidyttäkö passive olkoon yksilöidytty älköön olko yksilöidytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yksilöitynen en yksilöityne 1st sing. lienen yksilöitynyt en liene yksilöitynyt
2nd sing. yksilöitynet et yksilöityne 2nd sing. lienet yksilöitynyt et liene yksilöitynyt
3rd sing. yksilöitynee ei yksilöityne 3rd sing. lienee yksilöitynyt ei liene yksilöitynyt
1st plur. yksilöitynemme emme yksilöityne 1st plur. lienemme yksilöityneet emme liene yksilöityneet
2nd plur. yksilöitynette ette yksilöityne 2nd plur. lienette yksilöityneet ette liene yksilöityneet
3rd plur. yksilöitynevät eivät yksilöityne 3rd plur. lienevät yksilöityneet eivät liene yksilöityneet
passive yksilöidyttäneen ei yksilöidyttäne passive lienee yksilöidytty ei liene yksilöidytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st yksilöityä present yksilöityvä yksilöidyttävä
long 1st2 yksilöityäkseen past yksilöitynyt yksilöidytty
2nd inessive1 yksilöityessä yksilöidyttäessä agent1, 3 yksilöitymä
instructive yksilöityen negative yksilöitymätön
3rd inessive yksilöitymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative yksilöitymästä
illative yksilöitymään
adessive yksilöitymällä
abessive yksilöitymättä
instructive yksilöitymän yksilöidyttämän
4th nominative yksilöityminen
partitive yksilöitymistä
5th2 yksilöitymäisillään

Etymology 2[edit]

Verb[edit]

yksilöityä

  1. Past passive participle of yksilöidä in partitive singular.