Module:ca-headword

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
The following documentation is located at Module:ca-headword/documentation. [edit]
Useful links: subpage listtransclusionstestcases

This module is used for Catalan headword-line templates.

The module is always invoked the same way, by passing a single parameter to the "show" function. This parameter is the name of the part of speech, but in plural (examples given are for nouns, and for adjective forms respectively):

{{#invoke:ca-headword|show|nouns}}
{{#invoke:ca-headword|show|adjective forms}}

The template will, by default, accept the following parameters (specific parts of speech may accept or require others):

  • head= - Override the headword display, used to add links to individual words in a multi-word term.
  • cat= - Override the default category, which is the same as the provided parameter. This may sometimes be useful if you have a word that is really, say, an interjection, but you want it to show inflection as if it were an adjective. (for example, benvingut).

There is no parameter for the sort key, because this is not necessary. The sort key is automatically generated according to the normal alphabetical ordering in Catalan.


local m_com = require("Module:ca-common")
 
local export = {}
local pos_functions = {}
 
local lang = require("Module:languages").getByCode("ca")
 
-- The main entry point.
-- This is the only function that can be invoked from a template.
function export.show(frame)
	local args = frame:getParent().args
	PAGENAME = mw.title.getCurrentTitle().text
	NAMESPACE = mw.title.getCurrentTitle().nsText
 
	local head = args["head"]; if head == "" then head = nil end
 
	-- The part of speech. This is also the name of the category that
	-- entries go in. However, the two are separate (the "cat" parameter)
	-- because you sometimes want something to behave as an adjective without
	-- putting it in the adjectives category.
	local poscat = frame.args[1] or error("Part of speech has not been specified. Please pass parameter 1 to the module invocation.")
	local cat = args["cat"]; if cat == "" then cat = nil end
 
	local genders = {}
	local inflections = {}
	local categories = {"Catalan " .. (cat or poscat)}
 
	if pos_functions[poscat] then
		pos_functions[poscat](args, genders, inflections, categories)
	end
 
	return require("Module:headword").full_headword(lang, nil, head, nil, genders, inflections, categories, nil)
end
 
-- Display information for a noun's gender
-- This is separate so that it can also be used for proper nouns
function noun_gender(args, genders, inflections, categories)
	local gender = args[1]; if gender == "" then gender = nil end
 
	if gender == "m-p" or gender == "f-p" then
		table.insert(categories, "Catalan pluralia tantum")
	end
 
	if gender == "mf" then
		table.insert(genders, "m")
		table.insert(genders, "f")
	else
		table.insert(genders, gender)
	end
 
	if #genders == 0 then
		table.insert(genders, "?")
	end
 
	-- Is this a noun with an unexpected ending (for its gender)?
	-- Only check if the term is one word (there are no spaces in the term).
	if not PAGENAME:find(" ") then
		if PAGENAME:find("a$") and (gender[1] == "m") then
			table.insert(categories, "Catalan masculine nouns ending in -a")
		elseif not (PAGENAME:find("a$") or PAGENAME:find("ió$") or PAGENAME:find("tat$") or PAGENAME:find("tud$") or PAGENAME:find("[dt]riu$")) and genders[1] == "f" then
			table.insert(categories, "Catalan feminine nouns with no feminine ending")
		end
	end
end
 
pos_functions["proper nouns"] = function(args, genders, inflections, categories)
	noun_gender(args, genders, inflections, categories)
end
 
-- Display additional inflection information for a noun
pos_functions["nouns"] = function(args, genders, inflections, categories)
	noun_gender(args, genders, inflections, categories)
 
	-- Plural
	if genders[1] == "m-p" or genders[1] == "f-p" then
		table.insert(inflections, {label = "[[Appendix:Glossary#plurale tantum|plurale tantum]]"})
	else
		local plural = args[2]; if plural == "" then plural = nil end
 
		if plural == "-" then
			table.insert(inflections, {label = "[[Appendix:Glossary#uncountable|uncountable]]"})
			table.insert(categories, "Catalan uncountable nouns")
		else
			local infl_parts = {label = "plural", accel = "plural-form-of"}
			local plural2 = args["pl2"]; if plural2 == "" then plural2 = nil end
 
			local p, p2 = make_plural(PAGENAME, genders[1])
			plural = plural or p
			plural2 = plural2 or p2
 
			table.insert(infl_parts, plural)
 
			if plural2 then
				table.insert(infl_parts, plural2)
			end
 
			table.insert(inflections, infl_parts)
		end
	end
 
	-- Gendered forms
	local feminine = args["f"]; if feminine == "" then feminine = nil end
	local masculine = args["m"]; if masculine == "" then masculine = nil end
 
	if feminine then
		table.insert(inflections, {label = "feminine", feminine})
	end
 
	if masculine then
		table.insert(inflections, {label = "masculine", masculine})
	end
end
 
-- Display additional inflection information for an adjective
pos_functions["adjectives"] = function(args, genders, inflections, categories)
	local feminine = args[1]; if feminine == "" then feminine = nil end
	local masculine_plural
	local masculine_plural2
	local feminine_plural
 
	-- Invariable adjectives
	if feminine == "inv" then
		table.insert(categories, "Catalan invariable adjectives")
		table.insert(genders, "m")
		table.insert(genders, "f")
		table.insert(inflections, {label = "invariable"})
	else
		-- Adjectives with identical forms in the masculine and feminine singular
		if feminine == "mf" then
			feminine = PAGENAME
			table.insert(categories, "Catalan epicene adjectives")
 
			-- Adjectives ending in -ç behave as mf-type in the singular, but
			-- regular type in the plural.
			if PAGENAME:find("ç$") then
				masculine_plural = make_plural(PAGENAME, "m")
				feminine_plural = make_plural(PAGENAME .. "a", "f")
			else
				masculine_plural = make_plural(PAGENAME, "m")
				feminine_plural = masculine_plural
			end
 
			-- Has anyone provided forms to override the defaults?
			masculine_plural = args["pl"] or masculine_plural
			feminine_plural = args["pl"] or feminine_plural
			masculine_plural2 = args["pl2"] or masculine_plural2
		-- Adjectives with distinct masculine and feminine singular forms
		-- (the majority)
		else
			feminine = feminine or make_feminine(PAGENAME)
			feminine_plural = make_plural(feminine, "f")
 
			-- If the feminine ends in -ssa, assume that the -ss- is also in the
			-- masculine plural form
			if feminine:find("ssa$") then
				masculine_plural = feminine:gsub("a$", "os")
			elseif feminine == PAGENAME .. "na" then
				masculine_plural = PAGENAME .. "ns"
			-- Adjectives in -ig have two masculine plural forms, one derived from
			-- the m.sg. and the other derived from the f.sg.
			elseif PAGENAME:find("ig$") then
				masculine_plural = PAGENAME .. "s"
				masculine_plural2 = feminine:gsub("ja$", "jos")
			else
				masculine_plural, masculine_plural2 = make_plural(PAGENAME, "m")
			end
		end
 
		-- Display the forms.
		-- If masculine and feminine are identical, show m,f as the gender and
		-- leave out the feminine.
		if feminine == PAGENAME then
			table.insert(genders, "m")
			table.insert(genders, "f")
		else
			table.insert(genders, "m")
			table.insert(inflections, {label = "feminine", accel = "feminine-form-of", feminine})
		end
 
		-- If the plurals are identical, show only one form as well.
		if masculine_plural == feminine_plural then
			local infl_parts = {label = "masculine and feminine plural", accel = "plural-form-of"}
			table.insert(infl_parts, masculine_plural)
 
			if masculine_plural2 then
				table.insert(infl_parts, masculine_plural2)
			end
 
			table.insert(inflections, infl_parts)
		else
			local infl_parts = {label = "masculine plural", accel = "masculine-plural-form-of"}
			table.insert(infl_parts, masculine_plural)
 
			if masculine_plural2 then
				table.insert(infl_parts, masculine_plural2)
			end
 
			table.insert(inflections, infl_parts)
			table.insert(inflections, {label = "feminine plural", accel = "feminine-plural-form-of", feminine_plural})
		end
	end
end
 
-- Display additional inflection information for a verb
pos_functions["verbs"] = function(args, genders, inflections, categories)
	-- Does this verb end in a recognised verb ending (possibly reflexive)?
	if not PAGENAME:find(" ") and (PAGENAME:find("re?$") or PAGENAME:find("r%-se$") or PAGENAME:find("re's$")) then
		local base = PAGENAME:gsub("r%-se$", "r"):gsub("re's$", "re")
		local pres_1_sg
		local past_part
 
		-- Generate inflected forms.
		-- The 2nd conjugation is generally irregular
		-- so generate nothing for that, explicit parameters are required.
 
		-- 1st conjugation
		if base:find("ar$") then
			local stem = base:gsub("ar$", "")
			pres_1_sg = stem .. "o"
			past_part = stem .. "at"
		-- 3rd conjugation (except -tenir/-venir)
		elseif base:find("ir$") and not base:find("[tv]enir$") then
			local stem = base:gsub("ir$", "")
			pres_1_sg = stem .. "eixo"
 
			if stem:find("[aeiou]$") and not stem:find("[gq]u$") then
				past_part = stem .. "ït"
			else
				past_part = stem .. "it"
			end
		end
 
		-- Overridden forms
		pres_1_sg = args["pres_1_sg"] or pres_1_sg
		past_part = args["past_part"] or past_part
 
		-- Display the forms
		if pres_1_sg then
			table.insert(inflections, {label = "first-person singular present", pres_1_sg})
		else
			table.insert(inflections, "<small><sup>???</sup> please provide the first-person singular present form!</small>")
			table.insert(categories, "Catalan verbs needing inflection")
		end
 
		if past_part then
			table.insert(inflections, {label = "past participle", past_part})
		else
			table.insert(inflections, "<small><sup>???</sup> please provide the past participle!</small>")
			table.insert(categories, "Catalan verbs needing inflection")
		end
	end
end
 
-- Display additional inflection information for a numeral
pos_functions["numerals"] = function(args)
	local genders = {}
	local inflections = {}
	local categories = {}
 
	local feminine = args[1]; if feminine == "" then feminine = nil end
	local noun_form = args[2]; if noun_form == "" then noun_form = nil end
 
	if feminine then
		genders = {"m"}
		table.insert(inflections, {label = "feminine", feminine})
 
		if noun_form then
			table.insert(inflections, {label = "noun form", noun_form})
		end
	else
		genders = {"m", "f"}
	end
 
	return genders, inflections, categories
end
 
function make_feminine(base)
	-- final vowel -> -a
	if base:find("a$") then return base end
	if base:find("o$") then return (base:gsub("o$", "a")) end	
	if base:find("e$") then return m_com.front_to_back(base:gsub("e$", "")) .. "a" end
 
	-- -u -> -va
	if base:find("[aeiou]u$") then return (base:gsub("u$", "v") .. "a") end
 
	-- accented vowel -> -na
	if mw.ustring.find(base, "[àèéíòóú]$") then return m_com.remove_accents(base) .. "na" end
 
	-- accented vowel + -s -> -sa
	if mw.ustring.find(base, "[àèéíòóú]s$") then return m_com.remove_accents(base) .. "a" end
 
	return base .. "a"
end
 
function make_plural(base, gender)
	-- a -> es
	if base:find("a$") then return m_com.back_to_front(base:gsub("a$", "")) .. "es", nil end
 
	-- accented vowel -> -ns
	if mw.ustring.find(base, "[àèéíòóú]$") then return m_com.remove_accents(base) .. "ns", nil end
 
	if gender == "m" then
		if mw.ustring.find(base, "[àèéíòóú]s$") then return m_com.remove_accents(base) .. "os", nil end
		if base:find("s$") or base:find("ç$") or base:find("x$") or base:find("z$") then return base .. "os", nil end
		if base:find("sc$") or base:find("st$") or base:find("xt$") then return base .. "s", base .. "os" end
	end
 
	if gender == "f" then
		if base:find("s$") then return base end
		if base:find("sc$") or base:find("st$") or base:find("xt$") then return base .. "s", base .. "es" end
	end
 
	return base .. "s", nil
end
 
return export