Module:la-verb

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
The following documentation is located at Module:la-verb/documentation. [edit]
Useful links: subpage listtransclusionstestcases

This module is used for the various Latin verb inflection tables.


local m_utilities = require("Module:utilities")
local m_links = require("Module:links")
 
local export = {}
 
local lang = require("Module:languages").getByCode("la")
 
-- Conjugations are the functions that do the actual
-- conjugating by creating the forms of a basic verb.
-- They are defined further down.
local conjugations = {}
 
-- The main entry point.
-- This is the only function that can be invoked from a template.
function export.show(frame)
	local conj_type = frame.args[1] or error("Conjugation type has not been specified. Please pass parameter 1 to the module invocation")
	local args = frame:getParent().args
	local subtype = frame.args["type"] or args["type"]; if subtype == nil then subtype = '' end
	NAMESPACE = mw.title.getCurrentTitle().nsText
 
	if not conjugations[conj_type] then
		error("Unknown conjugation type '" .. conj_type .. "'")
	end
 
	local data = {forms = {}, title = {}, categories = {}}
	local typeinfo = {conj_type = conj_type, subtype = subtype}
 
	-- Generate the verb forms
	conjugations[conj_type](args, data, typeinfo)
 
	-- Post-process the forms
	postprocess(data, typeinfo)
 
	-- Check if the links to the verb forms exist
	checkexist(data)
 
	-- Check if the verb is irregular
	if not conj_type == 'irreg' then checkirregular(args, data) end
 
	return make_table(data) .. m_utilities.format_categories(data.categories, lang)
end
 
function postprocess(data, typeinfo)
	-- Add information for the passive perfective forms
	if data.forms["perf_pasv_ptc"] then
		local ppplink = m_links.full_link(data.forms["perf_pasv_ptc"], nil, lang, nil, "term", nil, {}, false)
		local sumlink = m_links.full_link("sum", nil, lang, nil, "term", nil, {}, false)
 
		data.forms["perf_pasv_indc"] = ppplink .. " + present active indicative of " .. sumlink
		data.forms["futp_pasv_indc"] = ppplink .. " + future active indicative of " .. sumlink
		data.forms["plup_pasv_indc"] = ppplink .. " + imperfect active indicative of " .. sumlink
		data.forms["perf_pasv_subj"] = ppplink .. " + present active subjunctive of " .. sumlink
		data.forms["plup_pasv_subj"] = ppplink .. " + imperfect active subjunctive of " .. sumlink
	end
 
	-- Types of irregularity not related to the passive specifically.
	-- These could in theory be combined with the above,
	-- i.e. there's no reason there couldn't be an impersonal deponent verb.
	if typeinfo.subtype == "impers" then
		-- Impersonal verbs have only third-person singular forms.
		table.insert(data.title, "[[impersonal]]")
		table.insert(data.categories, "Latin impersonal verbs")
 
		-- Remove all non-3sg forms
		for key, form in pairs(data.forms) do
			if key:find("[12][sp]") or key:find("3p") then
				data.forms[key] = nil
			end
		end
	elseif typeinfo.subtype == "impers-nopass" then
		-- Impersonal verbs have only third-person singular forms.
		table.insert(data.title, "[[impersonal]]")
		table.insert(data.title, "active only")
		table.insert(data.categories, "Latin impersonal verbs")
		table.insert(data.categories, "Latin active-only verbs")
 
		-- Remove all non-3sg and passive forms
		for key, form in pairs(data.forms) do
			if key:find("[12][sp]") or key:find("3p") or key:find("pasv") then
				data.forms[key] = nil
			end
		end
	elseif typeinfo.subtype == "impers-depon" then
		-- Impersonal verbs have only third-person singular forms.
		table.insert(data.title, "[[impersonal]]")
		table.insert(data.title, "[[deponent]]")
		table.insert(data.categories, "Latin impersonal verbs")
		table.insert(data.categories, "Latin deponent verbs")
 
		-- Remove all non-3sg and active forms
		for key, form in pairs(data.forms) do
			if key:find("[12][sp]") or key:find("3p") or key:find("actv") and key ~= "pres_actv_ptc" and key ~= "futr_actv_ptc" then
				data.forms[key] = nil
			end
		end
 
		-- Change passive to active
		for key, form in pairs(data.forms) do
			if key:find("pasv") and key ~= "pres_pasv_ptc" and key ~= "futr_pasv_ptc" then
				data.forms[key:gsub("pasv", "actv")] = form
				data.forms[key] = nil
			end
		end
	end
 
	-- Handle certain irregularities in the passive
	if typeinfo.subtype == "depon" then
		-- Deponent verbs use passive forms with active meaning
		table.insert(data.title, "[[deponent]]")
		table.insert(data.categories, "Latin deponent verbs")
 
		-- Remove active forms
		for key, form in pairs(data.forms) do
			if key:find("actv") and key ~= "pres_actv_ptc" and key ~= "futr_actv_ptc" then
				data.forms[key] = nil
			end
		end
 
		-- Change passive to active
		for key, form in pairs(data.forms) do
			if key:find("pasv") and key ~= "pres_pasv_ptc" and key ~= "futr_pasv_ptc" then
				data.forms[key:gsub("pasv", "actv")] = form
				data.forms[key] = nil
			end
		end
	elseif typeinfo.subtype == "semi-depon" then
		-- Semi-deponent verbs use perfective passive forms with active meaning,
		-- and have no imperfective passive
		table.insert(data.title, "[[semi-deponent]]")
		table.insert(data.categories, "Latin semi-deponent verbs")
 
		-- Remove perfective active and imperfective passive forms
		for key, form in pairs(data.forms) do
			if key:find("perf_actv") or key:find("plup_actv") or key:find("futp_actv") or key:find("pres_pasv") or key:find("impf_pasv") or key:find("futr_pasv") then
				data.forms[key] = nil
			end
		end
 
		-- Change perfective passive to active
		for key, form in pairs(data.forms) do
			if key:find("perf_pasv") or key:find("plup_pasv") or key:find("futp_pasv") then
				data.forms[key:gsub("pasv", "actv")] = form
				data.forms[key] = nil
			end
		end
	elseif typeinfo.subtype == "noperf" then
		-- Some verbs have no perfect forms (e.g. inalbēscō, -ěre)
		table.insert(data.title, "[[defective verb|defective]]")
		table.insert(data.categories, "Latin defective verbs")
 
		-- Remove all perfect forms
		for key, form in pairs(data.forms) do
			if key:find("perf") or key:find("plup") or key:find("futp") then
				data.forms[key] = nil
			end
		end
	elseif typeinfo.subtype == "no-actv-perf" then
		-- Some verbs have no active perfect forms (e.g. interstinguō, -ěre)
		table.insert(data.title, "no active perfect forms")
		table.insert(data.categories, "Latin defective verbs")
 
		-- Remove all active perfect forms
		for key, form in pairs(data.forms) do
			if key:find("actv") and (key:find("perf") or key:find("plup") or key:find("futp")) then
				data.forms[key] = nil
			end
		end
	elseif typeinfo.subtype == "no-pasv-perf" then
		-- Some verbs have no passive perfect forms (e.g. ārēscō, -ěre)
		table.insert(data.title, "no passive perfect forms")
		table.insert(data.categories, "Latin defective verbs")
 
		-- Remove all passive perfect forms
		for key, form in pairs(data.forms) do
			if key:find("pasv") and (key:find("perf") or key:find("plup") or key:find("futp")) then
				data.forms[key] = nil
			end
		end
	elseif typeinfo.subtype == "nopass-noperf" then
		-- Some verbs have no passive and no perfect forms (e.g. albēscō, -ěre)
		table.insert(data.title, "[[defective verb|defective]]")
		table.insert(data.title, "active only")
		table.insert(data.categories, "Latin defective verbs")
		table.insert(data.categories, "Latin active-only verbs")
 
		-- Remove all passive and all perfect forms
		for key, form in pairs(data.forms) do
			if key:find("pasv") or key:find("perf") or key:find("plup") or key:find("futp") then
				data.forms[key] = nil
			end
		end
	elseif typeinfo.subtype == "nopass" then
		-- Some verbs have no passive forms (usually intransitive)
		table.insert(data.title, "active only")
		table.insert(data.categories, "Latin active-only verbs")
 
		-- Remove all passive forms
		for key, form in pairs(data.forms) do
			if key:find("pasv") then
				data.forms[key] = nil
			end
		end
	elseif typeinfo.subtype == "pass-3only" then
		-- Some verbs have only third-person forms in the passive
		table.insert(data.title, "only third-person forms in passive")
		table.insert(data.categories, "Latin verbs with third-person passive")
 
		-- Remove all non-3rd-person passive forms and all passive imperatives
		for key, form in pairs(data.forms) do
			if key:find("pasv") and (key:find("[12][sp]") or key:find("impr")) then
				data.forms[key] = nil
			end
		end
	elseif typeinfo.subtype == "pass-impers" then
		-- Some verbs are impersonal in the passive
		table.insert(data.title, "[[impersonal]] in passive")
		table.insert(data.categories, "Latin verbs with impersonal passive")
 
		-- Remove all non-3sg passive forms
		for key, form in pairs(data.forms) do
			if key:find("pasv") and (key:find("[12][sp]") or key:find("3p") or key:find("impr")) or key:find("futr_pasv_inf") then
				data.forms[key] = nil
			end
		end
	elseif typeinfo.subtype == "perf-as-pres" then
		-- Perfect forms as present tense
		table.insert(data.title, "active only")
		table.insert(data.title, "[[perfect]] forms as present")
		table.insert(data.title, "pluperfect as imperfect")
		table.insert(data.title, "future perfect as future")
		table.insert(data.categories, "Latin defective verbs")
 
		-- Change perfect passive participle to perfect active participle
		data.forms["perf_actv_ptc"] = data.forms["perf_pasv_ptc"]
 
		-- Change perfect active infinitive to present activie infinitive
		data.forms["pres_actv_inf"] = data.forms["perf_actv_inf"]
 
		-- Remove passive forms
		-- Remove present active, imperfect active and future active forms
		for key, form in pairs(data.forms) do
			if key ~= "futr_actv_inf" and key ~= "futr_actv_ptc" and (key:find("pasv") or key:find("pres") and key ~= "pres_actv_inf" or key:find("impf") or key:find("futr")) then
				data.forms[key] = nil
			end
		end
 
		-- Change perfect forms to non-perfect forms
		for key, form in pairs(data.forms) do
			if key:find("perf") and key ~= "perf_actv_ptc" then
				data.forms[key:gsub("perf", "pres")] = form
				data.forms[key] = nil
			elseif key:find("plup") then
				data.forms[key:gsub("plup", "impf")] = form
				data.forms[key] = nil
			elseif key:find("futp") then
				data.forms[key:gsub("futp", "futr")] = form
				data.forms[key] = nil
			end
		end
 
		data.forms["pres_actv_ptc"] = nil
	end
end
 
 
--[=[
	Conjugation functions
]=]--
 
function get_regular_stems(args, typeinfo)
	-- Get the parameters
	if typeinfo.subtype:find("depon") then
		-- Deponent and semi-deponent verbs don't have the perfective principal part
		typeinfo.pres_stem = args[1]; if typeinfo.pres_stem == "" then typeinfo.pres_stem = nil end
		typeinfo.perf_stem = nil
		typeinfo.supine_stem = args[2]; if typeinfo.supine_stem == "" then typeinfo.supine_stem = nil end
	else
		typeinfo.pres_stem = args[1]; if typeinfo.pres_stem == "" then typeinfo.pres_stem = nil end
		typeinfo.perf_stem = args[2]; if typeinfo.perf_stem == "" then typeinfo.perf_stem = nil end
		typeinfo.supine_stem = args[3]; if typeinfo.supine_stem == "" then typeinfo.supine_stem = nil end
	end
 
	if typeinfo.subtype == "perf-as-pres" then typeinfo.pres_stem = "whatever" end
 
	-- Prepare stems
	if not typeinfo.pres_stem then
		if NAMESPACE == "Template" then
			typeinfo.pres_stem = "-"
		else
			error("Present stem has not been provided")
		end
	end
 
	if not typeinfo.perf_stem and not typeinfo.subtype:find("depon") and not typeinfo.subtype:find("noperf") then
		if typeinfo.conj_type == "1st" then
			typeinfo.perf_stem = typeinfo.pres_stem .. "āv"
		elseif NAMESPACE == "Template" then
			typeinfo.perf_stem = "-"
		else
			error("Perfect stem has not been provided")
		end
	end
 
	if not typeinfo.supine_stem and not typeinfo.subtype:find("nopass") and not typeinfo.subtype:find("noperf") and typeinfo.subtype ~= "no-pasv-perf" then
		if typeinfo.conj_type == "1st" then
			typeinfo.supine_stem = typeinfo.pres_stem .. "āt"
		elseif NAMESPACE == "Template" then
			typeinfo.supine_stem = "-"
		else
			error("Supine stem has not been provided")
		end
	end
end
 
conjugations["1st"] = function(args, data, typeinfo)
	get_regular_stems(args, typeinfo)
 
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin first conjugation|first conjugation]]")
	table.insert(data.categories, "Latin first conjugation verbs")
 
	make_pres_1st(data, typeinfo.pres_stem)
	make_perf(data, typeinfo.perf_stem)
	make_supine(data, typeinfo.supine_stem)
end
 
conjugations["2nd"] = function(args, data, typeinfo)
	get_regular_stems(args, typeinfo)
 
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin second conjugation|second conjugation]]")
	table.insert(data.categories, "Latin second conjugation verbs")
 
	make_pres_2nd(data, typeinfo.pres_stem)
	make_perf(data, typeinfo.perf_stem)
	make_supine(data, typeinfo.supine_stem)
end
 
conjugations["3rd"] = function(args, data, typeinfo)
	get_regular_stems(args, typeinfo)
 
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin third conjugation|third conjugation]]")
	table.insert(data.categories, "Latin third conjugation verbs")
 
	make_pres_3rd(data, typeinfo.pres_stem)
	make_perf(data, typeinfo.perf_stem)
	make_supine(data, typeinfo.supine_stem)
end
 
conjugations["3rd-io"] = function(args, data, typeinfo)
	get_regular_stems(args, typeinfo)
 
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin third conjugation|third conjugation]] ''iō''-variant")
	table.insert(data.categories, "Latin third conjugation verbs")
 
	make_pres_3rd_io(data, typeinfo.pres_stem)
	make_perf(data, typeinfo.perf_stem)
	make_supine(data, typeinfo.supine_stem)
end
 
conjugations["4th"] = function(args, data, typeinfo)
	get_regular_stems(args, typeinfo)
 
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin fourth conjugation|fourth conjugation]]")
	table.insert(data.categories, "Latin fourth conjugation verbs")
 
	make_pres_4th(data, typeinfo.pres_stem)
	make_perf(data, typeinfo.perf_stem)
	make_supine(data, typeinfo.supine_stem)
end
 
-- Irregular conjugations
local irreg_conjugations = {}
 
conjugations["irreg"] = function(args, data, typeinfo)
	local verb = args[1]; if verb == "" then verb = nil end
	local prefix = args[2]; if prefix == "" then prefix = nil end
 
	if not verb then
		if NAMESPACE == "Template" then
			verb = "sum"
		else
			error("The verb to be conjugated has not been specified.")
		end
	end
 
	if not irreg_conjugations[verb] then
		error("The verb '" .. verb .. "' is not recognised as an irregular verb.")
	end
 
	typeinfo.verb = verb
	typeinfo.prefix = prefix
 
	-- Generate the verb forms
	irreg_conjugations[verb](args, data, typeinfo)
end
 
irreg_conjugations["dico"] = function(args, data, typeinfo)
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin third conjugation|third conjugation]]")
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin irregular verbs|irregular]] short imperative")
	table.insert(data.categories, "Latin third conjugation verbs")
	table.insert(data.categories, "Latin irregular verbs")
 
	local prefix = typeinfo.prefix or ""
 
	make_pres_3rd(data, prefix .. "dīc")
	make_perf(data, prefix .. "dīx")
	make_supine(data, prefix .. "dict")
 
	data.forms["2s_pres_actv_impr"] = {prefix .. "dīc", data.forms["2s_pres_actv_impr"]}
end
 
irreg_conjugations["do"] = function(args, data, typeinfo)
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin first conjugation|first conjugation]]")
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin irregular verbs|irregular]] short ''a'' in most forms except " .. m_links.full_link(nil, "dās", lang, nil, "term", nil, {}, false) .. " and " .. m_links.full_link(nil, "dā", lang, nil, "term", nil, {}, false))
	table.insert(data.categories, "Latin first conjugation verbs")
	table.insert(data.categories, "Latin irregular verbs")
 
	local prefix = typeinfo.prefix or ""
 
	make_perf(data, prefix .. "ded")
	make_supine(data, prefix .. "dat")
 
	-- Active imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_actv_indc"] = prefix .. "dō"
	data.forms["2s_pres_actv_indc"] = prefix .. "dās"
	data.forms["3s_pres_actv_indc"] = prefix .. "dat"
	data.forms["1p_pres_actv_indc"] = prefix .. "damus"
	data.forms["2p_pres_actv_indc"] = prefix .. "datis"
	data.forms["3p_pres_actv_indc"] = prefix .. "dant"
 
	data.forms["1s_impf_actv_indc"] = prefix .. "dabam"
	data.forms["2s_impf_actv_indc"] = prefix .. "dabās"
	data.forms["3s_impf_actv_indc"] = prefix .. "dabat"
	data.forms["1p_impf_actv_indc"] = prefix .. "dabāmus"
	data.forms["2p_impf_actv_indc"] = prefix .. "dabātis"
	data.forms["3p_impf_actv_indc"] = prefix .. "dabant"
 
	data.forms["1s_futr_actv_indc"] = prefix .. "dabō"
	data.forms["2s_futr_actv_indc"] = prefix .. "dabis"
	data.forms["3s_futr_actv_indc"] = prefix .. "dabit"
	data.forms["1p_futr_actv_indc"] = prefix .. "dabimus"
	data.forms["2p_futr_actv_indc"] = prefix .. "dabitis"
	data.forms["3p_futr_actv_indc"] = prefix .. "dabunt"
 
	-- Passive imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_pasv_indc"] = prefix .. "dor"
	data.forms["2s_pres_pasv_indc"] = prefix .. "daris"
	data.forms["3s_pres_pasv_indc"] = prefix .. "datur"
	data.forms["1p_pres_pasv_indc"] = prefix .. "damur"
	data.forms["2p_pres_pasv_indc"] = prefix .. "daminī"
	data.forms["3p_pres_pasv_indc"] = prefix .. "dantur"
 
	data.forms["1s_impf_pasv_indc"] = prefix .. "dabar"
	data.forms["2s_impf_pasv_indc"] = prefix .. "dabāris"
	data.forms["3s_impf_pasv_indc"] = prefix .. "dabātur"
	data.forms["1p_impf_pasv_indc"] = prefix .. "dabāmur"
	data.forms["2p_impf_pasv_indc"] = prefix .. "dabāminī"
	data.forms["3p_impf_pasv_indc"] = prefix .. "dabantur"
 
	data.forms["1s_futr_pasv_indc"] = prefix .. "dabor"
	data.forms["2s_futr_pasv_indc"] = prefix .. "daberis"
	data.forms["3s_futr_pasv_indc"] = prefix .. "dabitur"
	data.forms["1p_futr_pasv_indc"] = prefix .. "dabimur"
	data.forms["2p_futr_pasv_indc"] = prefix .. "dabiminī"
	data.forms["3p_futr_pasv_indc"] = prefix .. "dabuntur"
 
	-- Active imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_actv_subj"] = prefix .. "dem"
	data.forms["2s_pres_actv_subj"] = prefix .. "dēs"
	data.forms["3s_pres_actv_subj"] = prefix .. "det"
	data.forms["1p_pres_actv_subj"] = prefix .. "dēmus"
	data.forms["2p_pres_actv_subj"] = prefix .. "dētis"
	data.forms["3p_pres_actv_subj"] = prefix .. "dent"
 
	data.forms["1s_impf_actv_subj"] = prefix .. "darem"
	data.forms["2s_impf_actv_subj"] = prefix .. "darēs"
	data.forms["3s_impf_actv_subj"] = prefix .. "daret"
	data.forms["1p_impf_actv_subj"] = prefix .. "darēmus"
	data.forms["2p_impf_actv_subj"] = prefix .. "darētis"
	data.forms["3p_impf_actv_subj"] = prefix .. "darent"
 
	-- Passive imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_pasv_subj"] = prefix .. "der"
	data.forms["2s_pres_pasv_subj"] = prefix .. "dēris"
	data.forms["3s_pres_pasv_subj"] = prefix .. "dētur"
	data.forms["1p_pres_pasv_subj"] = prefix .. "dēmur"
	data.forms["2p_pres_pasv_subj"] = prefix .. "dēminī"
	data.forms["3p_pres_pasv_subj"] = prefix .. "dentur"
 
	data.forms["1s_impf_pasv_subj"] = prefix .. "darer"
	data.forms["2s_impf_pasv_subj"] = prefix .. "darēris"
	data.forms["3s_impf_pasv_subj"] = prefix .. "darētur"
	data.forms["1p_impf_pasv_subj"] = prefix .. "darēmur"
	data.forms["2p_impf_pasv_subj"] = prefix .. "darēminī"
	data.forms["3p_impf_pasv_subj"] = prefix .. "darentur"
 
	-- Imperative
	data.forms["2s_pres_actv_impr"] = prefix .. "dā"
	data.forms["2p_pres_actv_impr"] = prefix .. "date"
 
	data.forms["2s_futr_actv_impr"] = prefix .. "datō"
	data.forms["3s_futr_actv_impr"] = prefix .. "datō"
	data.forms["2p_futr_actv_impr"] = prefix .. "datōte"
	data.forms["3p_futr_actv_impr"] = prefix .. "dantō"
 
	data.forms["2s_pres_pasv_impr"] = prefix .. "dare"
	data.forms["2p_pres_pasv_impr"] = prefix .. "daminī"
 
	data.forms["2s_futr_pasv_impr"] = prefix .. "dator"
	data.forms["3s_futr_pasv_impr"] = prefix .. "dator"
	-- no form
	data.forms["3p_futr_pasv_impr"] = prefix .. "dantor"
 
	-- Present infinitives
	data.forms["pres_actv_inf"] = prefix .. "dare"
	data.forms["pres_pasv_inf"] = prefix .. "darī"
 
	-- Imperfective participles
	data.forms["pres_actv_ptc"] = prefix .. "dāns"
	data.forms["futr_pasv_ptc"] = prefix .. "dandus"
end
 
irreg_conjugations["duco"] = function(args, data, typeinfo)
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin third conjugation|third conjugation]]")
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin irregular verbs|irregular]] short imperative")
	table.insert(data.categories, "Latin third conjugation verbs")
	table.insert(data.categories, "Latin irregular verbs")
 
	local prefix = typeinfo.prefix or ""
 
	make_pres_3rd(data, prefix .. "dūc")
	make_perf(data, prefix .. "dūx")
	make_supine(data, prefix .. "duct")
 
	data.forms["2s_pres_actv_impr"] = {prefix .. "dūc", data.forms["2s_pres_actv_impr"]}
end
 
irreg_conjugations["edo"] = function(args, data, typeinfo)
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin third conjugation|third conjugation]]")
	table.insert(data.title, "some [[Appendix:Latin irregular verbs|irregular]] alternative forms")
	table.insert(data.categories, "Latin third conjugation verbs")
	table.insert(data.categories, "Latin irregular verbs")
 
	make_pres_3rd(data, "ed")
	make_perf(data, "ēd")
	make_supine(data, "ēs")
 
	-- Active imperfective indicative
	data.forms["2s_pres_actv_indc"] = {data.forms["2s_pres_actv_indc"], "ēs"}
	data.forms["3s_pres_actv_indc"] = {data.forms["3s_pres_actv_indc"], "ēst"}
	data.forms["2p_pres_actv_indc"] = {data.forms["2p_pres_actv_indc"], "ēstis"}
 
	-- Passive imperfective indicative
	data.forms["3s_pres_pasv_indc"] = {data.forms["3s_pres_pasv_indc"], "ēstur"}
 
	-- Active imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_actv_subj"] = {data.forms["1s_pres_actv_subj"], "edim"}
	data.forms["2s_pres_actv_subj"] = {data.forms["2s_pres_actv_subj"], "edīs"}
	data.forms["3s_pres_actv_subj"] = {data.forms["3s_pres_actv_subj"], "edit"}
	data.forms["1p_pres_actv_subj"] = {data.forms["1p_pres_actv_subj"], "edīmus"}
	data.forms["2p_pres_actv_subj"] = {data.forms["2p_pres_actv_subj"], "edītis"}
	data.forms["3p_pres_actv_subj"] = {data.forms["3p_pres_actv_subj"], "edint"}
 
	data.forms["1s_impf_actv_subj"] = {data.forms["1s_impf_actv_subj"], "ēssem"}
	data.forms["2s_impf_actv_subj"] = {data.forms["2s_impf_actv_subj"], "ēssēs"}
	data.forms["3s_impf_actv_subj"] = {data.forms["3s_impf_actv_subj"], "ēsset"}
	data.forms["1p_impf_actv_subj"] = {data.forms["1p_impf_actv_subj"], "ēssēmus"}
	data.forms["2p_impf_actv_subj"] = {data.forms["2p_impf_actv_subj"], "ēssētis"}
	data.forms["3p_impf_actv_subj"] = {data.forms["3p_impf_actv_subj"], "ēssent"}
 
	-- Active imperative
	data.forms["2s_pres_actv_impr"] = {data.forms["2s_pres_actv_impr"], "ēs"}
	data.forms["2p_pres_actv_impr"] = {data.forms["2p_pres_actv_impr"], "ēste"}
 
	data.forms["2s_futr_actv_impr"] = {data.forms["2s_futr_actv_impr"], "ēstō"}
	data.forms["3s_futr_actv_impr"] = {data.forms["3s_futr_actv_impr"], "ēstō"}
	data.forms["2p_futr_actv_impr"] = {data.forms["2p_futr_actv_impr"], "ēstōte"}
 
	-- Present infinitives
	data.forms["pres_actv_inf"] = {data.forms["pres_actv_inf"], "ēsse"}
end
 
irreg_conjugations["eo"] = function(args, data, typeinfo)
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin irregular verbs|irregular]]")
	table.insert(data.categories, "Latin irregular verbs")
 
	local prefix = typeinfo.prefix or ""
 
	make_perf(data, prefix .. "i")
	make_supine(data, prefix .. "it")
 
	-- Active imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_actv_indc"] = prefix .. "eō"
	data.forms["2s_pres_actv_indc"] = prefix .. "īs"
	data.forms["3s_pres_actv_indc"] = prefix .. "it"
	data.forms["1p_pres_actv_indc"] = prefix .. "īmus"
	data.forms["2p_pres_actv_indc"] = prefix .. "ītis"
	data.forms["3p_pres_actv_indc"] = prefix .. "eunt"
 
	data.forms["1s_impf_actv_indc"] = prefix .. "ībam"
	data.forms["2s_impf_actv_indc"] = prefix .. "ībās"
	data.forms["3s_impf_actv_indc"] = prefix .. "ībat"
	data.forms["1p_impf_actv_indc"] = prefix .. "ībāmus"
	data.forms["2p_impf_actv_indc"] = prefix .. "ībātis"
	data.forms["3p_impf_actv_indc"] = prefix .. "ībant"
 
	data.forms["1s_futr_actv_indc"] = prefix .. "ībō"
	data.forms["2s_futr_actv_indc"] = prefix .. "ībis"
	data.forms["3s_futr_actv_indc"] = prefix .. "ībit"
	data.forms["1p_futr_actv_indc"] = prefix .. "ībimus"
	data.forms["2p_futr_actv_indc"] = prefix .. "ībitis"
	data.forms["3p_futr_actv_indc"] = prefix .. "ībunt"
 
	-- Active perfective indicative
	data.forms["1s_perf_actv_indc"] = {data.forms["1s_perf_actv_indc"], prefix .. "īvī"}
	data.forms["2s_perf_actv_indc"] = {prefix .. "istī", prefix .. "ivistī"}
	data.forms["3s_perf_actv_indc"] = {data.forms["3s_perf_actv_indc"], prefix .. "ivit"}
	data.forms["2p_perf_actv_indc"] = prefix .. "istis"
 
	-- Passive imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_pasv_indc"] = prefix .. "eor"
	data.forms["2s_pres_pasv_indc"] = prefix .. "īris"
	data.forms["3s_pres_pasv_indc"] = prefix .. "ītur"
	data.forms["1p_pres_pasv_indc"] = prefix .. "īmur"
	data.forms["2p_pres_pasv_indc"] = prefix .. "īminī"
	data.forms["3p_pres_pasv_indc"] = prefix .. "euntur"
 
	data.forms["1s_impf_pasv_indc"] = prefix .. "ībar"
	data.forms["2s_impf_pasv_indc"] = prefix .. "ībāris"
	data.forms["3s_impf_pasv_indc"] = prefix .. "ībātur"
	data.forms["1p_impf_pasv_indc"] = prefix .. "ībāmur"
	data.forms["2p_impf_pasv_indc"] = prefix .. "ībāminī"
	data.forms["3p_impf_pasv_indc"] = prefix .. "ībantur"
 
	data.forms["1s_futr_pasv_indc"] = prefix .. "ībor"
	data.forms["2s_futr_pasv_indc"] = prefix .. "īberis"
	data.forms["3s_futr_pasv_indc"] = prefix .. "ībitur"
	data.forms["1p_futr_pasv_indc"] = prefix .. "ībimur"
	data.forms["2p_futr_pasv_indc"] = prefix .. "ībiminī"
	data.forms["3p_futr_pasv_indc"] = prefix .. "ībuntur"
 
	-- Active imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_actv_subj"] = prefix .. "eam"
	data.forms["2s_pres_actv_subj"] = prefix .. "eās"
	data.forms["3s_pres_actv_subj"] = prefix .. "eat"
	data.forms["1p_pres_actv_subj"] = prefix .. "eāmus"
	data.forms["2p_pres_actv_subj"] = prefix .. "eātis"
	data.forms["3p_pres_actv_subj"] = prefix .. "eant"
 
	data.forms["1s_impf_actv_subj"] = prefix .. "īrem"
	data.forms["2s_impf_actv_subj"] = prefix .. "īrēs"
	data.forms["3s_impf_actv_subj"] = prefix .. "īret"
	data.forms["1p_impf_actv_subj"] = prefix .. "īrēmus"
	data.forms["2p_impf_actv_subj"] = prefix .. "īrētis"
	data.forms["3p_impf_actv_subj"] = prefix .. "īrent"
 
	-- Active perfective subjunctive
	data.forms["1s_plup_actv_subj"] = prefix .. "issem"
	data.forms["2s_plup_actv_subj"] = prefix .. "issēs"
	data.forms["3s_plup_actv_subj"] = prefix .. "isset"
	data.forms["1p_plup_actv_subj"] = prefix .. "issēmus"
	data.forms["2p_plup_actv_subj"] = prefix .. "issētis"
	data.forms["3p_plup_actv_subj"] = prefix .. "issent"
 
	-- Passive imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_pasv_subj"] = prefix .. "ear"
	data.forms["2s_pres_pasv_subj"] = prefix .. "eāris"
	data.forms["3s_pres_pasv_subj"] = prefix .. "eātur"
	data.forms["1p_pres_pasv_subj"] = prefix .. "eāmur"
	data.forms["2p_pres_pasv_subj"] = prefix .. "eāminī"
	data.forms["3p_pres_pasv_subj"] = prefix .. "eantur"
 
	data.forms["1s_impf_pasv_subj"] = prefix .. "īrer"
	data.forms["2s_impf_pasv_subj"] = prefix .. "īrēris"
	data.forms["3s_impf_pasv_subj"] = prefix .. "īrētur"
	data.forms["1p_impf_pasv_subj"] = prefix .. "īrēmur"
	data.forms["2p_impf_pasv_subj"] = prefix .. "īrēminī"
	data.forms["3p_impf_pasv_subj"] = prefix .. "īrentur"
 
	-- Imperative
	data.forms["2s_pres_actv_impr"] = prefix .. "ī"
	data.forms["2p_pres_actv_impr"] = prefix .. "īte"
 
	data.forms["2s_futr_actv_impr"] = prefix .. "ītō"
	data.forms["3s_futr_actv_impr"] = prefix .. "ītō"
	data.forms["2p_futr_actv_impr"] = prefix .. "ītōte"
	data.forms["3p_futr_actv_impr"] = prefix .. "euntō"
 
	data.forms["2s_pres_pasv_impr"] = prefix .. "īre"
	data.forms["2p_pres_pasv_impr"] = prefix .. "īminī"
 
	data.forms["2s_futr_pasv_impr"] = prefix .. "ītor"
	data.forms["3s_futr_pasv_impr"] = prefix .. "ītor"
	-- no form
	data.forms["3p_futr_pasv_impr"] = prefix .. "euntor"
 
	-- Present infinitives
	data.forms["pres_actv_inf"] = prefix .. "īre"
	data.forms["pres_pasv_inf"] = prefix .. "īrī"
 
	-- Perfect/future infinitives
	data.forms["perf_actv_inf"] = prefix .. "isse"
 
	-- Imperfective participles
	data.forms["pres_actv_ptc"] = prefix .. "iēns"
	data.forms["futr_pasv_ptc"] = prefix .. "eundus"
end
 
irreg_conjugations["facio"] = function(args, data, typeinfo)
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin third conjugation|third conjugation]] ''iō''-variant")
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin irregular verbs|irregular]] and [[suppletive]] in the passive")
	table.insert(data.categories, "Latin third conjugation verbs")
	table.insert(data.categories, "Latin irregular verbs")
	table.insert(data.categories, "Latin suppletive verbs")
	table.insert(data.categories,'Latin stem-changing verbs')
 
	local prefix = typeinfo.prefix or ""
 
	make_pres_3rd_io(data, prefix .. "fac")
	make_perf(data, prefix .. "fēc")
	make_supine(data, prefix .. "fact")
 
	-- Passive imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_pasv_indc"] = prefix .. "fīō"
	data.forms["2s_pres_pasv_indc"] = prefix .. "fīs"
	data.forms["3s_pres_pasv_indc"] = prefix .. "fit"
	data.forms["1p_pres_pasv_indc"] = prefix .. "fīmus"
	data.forms["2p_pres_pasv_indc"] = prefix .. "fītis"
	data.forms["3p_pres_pasv_indc"] = prefix .. "fīunt"
 
	data.forms["1s_impf_pasv_indc"] = prefix .. "fīēbam"
	data.forms["2s_impf_pasv_indc"] = prefix .. "fīēbās"
	data.forms["3s_impf_pasv_indc"] = prefix .. "fīēbat"
	data.forms["1p_impf_pasv_indc"] = prefix .. "fīēbāmus"
	data.forms["2p_impf_pasv_indc"] = prefix .. "fīēbātis"
	data.forms["3p_impf_pasv_indc"] = prefix .. "fīēbant"
 
	data.forms["1s_futr_pasv_indc"] = prefix .. "fīam"
	data.forms["2s_futr_pasv_indc"] = prefix .. "fīēs"
	data.forms["3s_futr_pasv_indc"] = prefix .. "fīet"
	data.forms["1p_futr_pasv_indc"] = prefix .. "fīēmus"
	data.forms["2p_futr_pasv_indc"] = prefix .. "fīētis"
	data.forms["3p_futr_pasv_indc"] = prefix .. "fīent"
 
	-- Passive imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_pasv_subj"] = prefix .. "fīam"
	data.forms["2s_pres_pasv_subj"] = prefix .. "fīās"
	data.forms["3s_pres_pasv_subj"] = prefix .. "fīat"
	data.forms["1p_pres_pasv_subj"] = prefix .. "fīāmus"
	data.forms["2p_pres_pasv_subj"] = prefix .. "fīātis"
	data.forms["3p_pres_pasv_subj"] = prefix .. "fīant"
 
	data.forms["1s_impf_pasv_subj"] = prefix .. "fierem"
	data.forms["2s_impf_pasv_subj"] = prefix .. "fierēs"
	data.forms["3s_impf_pasv_subj"] = prefix .. "fieret"
	data.forms["1p_impf_pasv_subj"] = prefix .. "fierēmus"
	data.forms["2p_impf_pasv_subj"] = prefix .. "fierētis"
	data.forms["3p_impf_pasv_subj"] = prefix .. "fierent"
 
	-- Active imperative
	data.forms["2s_pres_actv_impr"] = (prefix == "" and {prefix .. "fac", data.forms["2s_pres_actv_impr"]} or data.forms["2s_pres_actv_impr"])
 
	-- Passive imperative
	data.forms["2s_pres_pasv_impr"] = prefix .. "fī"
	data.forms["2p_pres_pasv_impr"] = prefix .. "fīte"
 
	data.forms["2s_futr_pasv_impr"] = prefix .. "fītō"
	data.forms["3s_futr_pasv_impr"] = prefix .. "fītō"
	data.forms["2p_futr_pasv_impr"] = prefix .. "fītōte"
	data.forms["3p_futr_pasv_impr"] = prefix .. "fīuntō"
 
	-- Present infinitives
	data.forms["pres_pasv_inf"] = prefix .. "fierī"
end
 
irreg_conjugations["fero"] = function(args, data, typeinfo)
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin third conjugation|third conjugation]]")
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin irregular verbs|irregular]]")
	table.insert(data.title, "[[suppletive]]")
	table.insert(data.categories, "Latin third conjugation verbs")
	table.insert(data.categories, "Latin irregular verbs")
	table.insert(data.categories, "Latin suppletive verbs")
	table.insert(data.categories,'Latin stem-changing verbs')
 
	local prefix_pres = typeinfo.prefix or ""
	local prefix_perf = args[3]; if prefix_perf == "" then prefix_perf = nil end
	local prefix_supine = args[4]; if prefix_supine == "" then prefix_supine = nil end
 
	prefix_perf = prefix_perf or prefix_pres
	prefix_supine = prefix_supine or prefix_pres
 
	make_pres_3rd(data, prefix_pres .. "fer")
	make_perf(data, prefix_perf .. "tul")
	make_supine(data, prefix_supine .. "lāt")
 
	-- Active imperfective indicative
	data.forms["2s_pres_actv_indc"] = prefix_pres .. "fers"
	data.forms["3s_pres_actv_indc"] = prefix_pres .. "fert"
	data.forms["2p_pres_actv_indc"] = prefix_pres .. "fertis"
 
	-- Passive imperfective indicative
	data.forms["3s_pres_pasv_indc"] = prefix_pres .. "fertur"
 
	-- Active imperfective subjunctive
	data.forms["1s_impf_actv_subj"] = prefix_pres .. "ferrem"
	data.forms["2s_impf_actv_subj"] = prefix_pres .. "ferrēs"
	data.forms["3s_impf_actv_subj"] = prefix_pres .. "ferret"
	data.forms["1p_impf_actv_subj"] = prefix_pres .. "ferrēmus"
	data.forms["2p_impf_actv_subj"] = prefix_pres .. "ferrētis"
	data.forms["3p_impf_actv_subj"] = prefix_pres .. "ferrent"
 
	-- Passive present indicative
	data.forms["2s_pres_pasv_indc"] = prefix_pres .. "ferris"
 
	-- Passive imperfective subjunctive
	data.forms["1s_impf_pasv_subj"] = prefix_pres .. "ferrer"
	data.forms["2s_impf_pasv_subj"] = prefix_pres .. "ferrēris"
	data.forms["3s_impf_pasv_subj"] = prefix_pres .. "ferrētur"
	data.forms["1p_impf_pasv_subj"] = prefix_pres .. "ferrēmur"
	data.forms["2p_impf_pasv_subj"] = prefix_pres .. "ferrēminī"
	data.forms["3p_impf_pasv_subj"] = prefix_pres .. "ferrentur"
 
	-- Imperative
	data.forms["2s_pres_actv_impr"] = prefix_pres .. "fer"
	data.forms["2p_pres_actv_impr"] = prefix_pres .. "ferte"
 
	data.forms["2s_futr_actv_impr"] = prefix_pres .. "fertō"
	data.forms["3s_futr_actv_impr"] = prefix_pres .. "fertō"
	data.forms["2p_futr_actv_impr"] = prefix_pres .. "fertōte"
 
	data.forms["2s_pres_pasv_impr"] = prefix_pres .. "ferre"
 
	data.forms["2s_futr_pasv_impr"] = prefix_pres .. "fertor"
	data.forms["3s_futr_pasv_impr"] = prefix_pres .. "fertor"
 
	-- Present infinitives
	data.forms["pres_actv_inf"] = prefix_pres .. "ferre"
	data.forms["pres_pasv_inf"] = prefix_pres .. "ferrī"
end
 
irreg_conjugations["fio"] = function(args, data, typeinfo)
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin third conjugation|third conjugation]] ''iō''-variant")
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin irregular verbs|irregular]] long ''ī''")
	table.insert(data.title, "[[suppletive]] in the supine stem")
	table.insert(data.categories, "Latin third conjugation verbs")
	table.insert(data.categories, "Latin irregular verbs")
	table.insert(data.categories, "Latin suppletive verbs")
	table.insert(data.categories,'Latin stem-changing verbs')
 
	local prefix = typeinfo.prefix or ""
 
	typeinfo.subtype = "semi-depon"
	make_pres_3rd(data, prefix .. "fī")
	make_supine(data, prefix .. "fact")
 
	-- Active imperfective indicative
	data.forms["2s_pres_actv_indc"] = prefix .. "fīs"
	data.forms["3s_pres_actv_indc"] = prefix .. "fit"
	data.forms["1p_pres_actv_indc"] = prefix .. "fīmus"
	data.forms["2p_pres_actv_indc"] = prefix .. "fītis"
 
	-- Active imperfective subjunctive
	data.forms["1s_impf_actv_subj"] = prefix .. "fierem"
	data.forms["2s_impf_actv_subj"] = prefix .. "fierēs"
	data.forms["3s_impf_actv_subj"] = prefix .. "fieret"
	data.forms["1p_impf_actv_subj"] = prefix .. "fierēmus"
	data.forms["2p_impf_actv_subj"] = prefix .. "fierētis"
	data.forms["3p_impf_actv_subj"] = prefix .. "fierent"
 
	-- Imperative
	data.forms["2s_pres_actv_impr"] = prefix .. "fī"
	data.forms["2p_pres_actv_impr"] = prefix .. "fīte"
 
	data.forms["2s_futr_actv_impr"] = prefix .. "fītō"
	data.forms["3s_futr_actv_impr"] = prefix .. "fītō"
	data.forms["2p_futr_actv_impr"] = prefix .. "fītōte"
	data.forms["3p_futr_actv_impr"] = prefix .. "fīuntō"
 
	-- Present infinitives
	data.forms["pres_actv_inf"] = prefix .. "fierī"
 
	-- Perfect/future infinitives
	data.forms["futr_actv_inf"] = data.forms["futr_pasv_inf"]
 
	-- Imperfective participles
	data.forms["pres_actv_ptc"] = nil
	data.forms["futr_actv_ptc"] = nil
end
 
irreg_conjugations["libet"] = function(args, data, typeinfo)
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin second conjugation|second conjugation]]")
	table.insert(data.title, "mostly [[impersonal]]")
	table.insert(data.categories, "Latin second conjugation verbs")
	table.insert(data.categories, "Latin impersonal verbs")
 
	typeinfo.subtype = "nopass"
 
	-- Active imperfective indicative
	data.forms["3s_pres_actv_indc"] = "libet"
 
	data.forms["3s_impf_actv_indc"] = "libēbat"
 
	data.forms["3s_futr_actv_indc"] = "libēbit"
 
	-- Active perfective indicative
	data.forms["3s_perf_actv_indc"] = {"libuit", "[[libitum]] [[est]]"}
 
	data.forms["3s_plup_actv_indc"] = {"libuerat", "[[libitum]] [[erat]]"}
 
	data.forms["3s_futp_actv_indc"] = {"libuerit", "[[libitum]] [[erit]]"}
 
	-- Active imperfective subjunctive
	data.forms["3s_pres_actv_subj"] = "libeat"
 
	data.forms["3s_impf_actv_subj"] = "libēret"
 
	-- Active perfective subjunctive
	data.forms["3s_perf_actv_subj"] = {"libuerit", "[[libitum]] [[sit]]"}
 
	data.forms["3s_plup_actv_subj"] = {"libuisset", "[[libitum]] [[esset]]"}
	data.forms["3p_plup_actv_subj"] = "libuissent"
 
	-- Present infinitives
	data.forms["pres_actv_inf"] = "libēre"
 
	-- Perfect infinitive
	data.forms["perf_actv_inf"] = {"libuisse", "[[libitum]] [[esse]]"}
 
	-- Imperfective participles
	data.forms["pres_actv_ptc"] = "libēns"
	data.forms["perf_actv_ptc"] = "libitum"
end
 
irreg_conjugations["licet"] = function(args, data, typeinfo)
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin second conjugation|second conjugation]]")
	table.insert(data.title, "mostly [[impersonal]]")
	table.insert(data.categories, "Latin second conjugation verbs")
	table.insert(data.categories, "Latin impersonal verbs")
 
	typeinfo.subtype = "nopass"
 
	-- Active imperfective indicative
	data.forms["3s_pres_actv_indc"] = "licet"
	data.forms["3p_pres_actv_indc"] = "licent"
 
	data.forms["3s_impf_actv_indc"] = "licēbat"
	data.forms["3p_impf_actv_indc"] = "licēbant"
 
	data.forms["3s_futr_actv_indc"] = "licēbit"
 
	-- Active perfective indicative
	data.forms["3s_perf_actv_indc"] = {"licuit", "[[licitum]] [[est]]"}
 
	data.forms["3s_plup_actv_indc"] = {"licuerat", "[[licitum]] [[erat]]"}
 
	data.forms["3s_futp_actv_indc"] = {"licuerit", "[[licitum]] [[erat]]"}
 
	-- Active imperfective subjunctive
	data.forms["3s_pres_actv_subj"] = "liceat"
	data.forms["3p_pres_actv_subj"] = "liceant"
 
	data.forms["3s_impf_actv_subj"] = "licēret"
 
	-- Perfective subjunctive
	data.forms["3s_perf_actv_subj"] = {"licuerit", "[[licitum]] [[erit]]"}
 
	data.forms["3s_plup_actv_subj"] = {"licuisset", "[[licitum]] [[esset]]"}
 
	-- Imperative
	data.forms["2s_futr_actv_impr"] = "licētō"
	data.forms["3s_futr_actv_impr"] = "licētō"
 
	-- Infinitives
	data.forms["pres_actv_inf"] = "licēre"
	data.forms["perf_actv_inf"] = {"licuisse", "[[licitum]] [[esse]]"}
	data.forms["futr_actv_inf"] = "[[licitūrum]] [[esse]]"
 
	-- Participles
	data.forms["pres_actv_ptc"] = "licēns"
	data.forms["perf_actv_ptc"] = "licitus"
	data.forms["futr_actv_ptc"] = "licitūrus"
end
 
irreg_conjugations["malo"] = function(args, data, typeinfo)
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin irregular verbs|irregular]]")
	table.insert(data.categories, "Latin irregular verbs")
 
	typeinfo.subtype = "nopass"
	make_perf(data, "mālu")
 
	-- Active imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_actv_indc"] = "mālō"
	data.forms["2s_pres_actv_indc"] = "māvīs"
	data.forms["3s_pres_actv_indc"] = "māvult"
	data.forms["1p_pres_actv_indc"] = "mālumus"
	data.forms["2p_pres_actv_indc"] = "māvultis"
	data.forms["3p_pres_actv_indc"] = "mālunt"
 
	data.forms["1s_impf_actv_indc"] = "mālēbam"
	data.forms["2s_impf_actv_indc"] = "mālēbās"
	data.forms["3s_impf_actv_indc"] = "mālēbat"
	data.forms["1p_impf_actv_indc"] = "mālēbāmus"
	data.forms["2p_impf_actv_indc"] = "mālēbātis"
	data.forms["3p_impf_actv_indc"] = "mālēbant"
 
	data.forms["1s_futr_actv_indc"] = "mālam"
	data.forms["2s_futr_actv_indc"] = "mālēs"
	data.forms["3s_futr_actv_indc"] = "mālet"
	data.forms["1p_futr_actv_indc"] = "mālēmus"
	data.forms["2p_futr_actv_indc"] = "mālētis"
	data.forms["3p_futr_actv_indc"] = "mālent"
 
	-- Active imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_actv_subj"] = "mālim"
	data.forms["2s_pres_actv_subj"] = "mālīs"
	data.forms["3s_pres_actv_subj"] = "mālit"
	data.forms["1p_pres_actv_subj"] = "mālīmus"
	data.forms["2p_pres_actv_subj"] = "mālītis"
	data.forms["3p_pres_actv_subj"] = "mālint"
 
	data.forms["1s_impf_actv_subj"] = "māllem"
	data.forms["2s_impf_actv_subj"] = "māllēs"
	data.forms["3s_impf_actv_subj"] = "māllet"
	data.forms["1p_impf_actv_subj"] = "māllēmus"
	data.forms["2p_impf_actv_subj"] = "māllētis"
	data.forms["3p_impf_actv_subj"] = "māllent"
 
	-- Present infinitives
	data.forms["pres_actv_inf"] = "mālle"
end
 
irreg_conjugations["nolo"] = function(args, data, typeinfo)
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin irregular verbs|irregular]]")
	table.insert(data.categories, "Latin irregular verbs")
 
	typeinfo.subtype = "nopass"
	make_perf(data, "nōlu")
 
	-- Active imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_actv_indc"] = "nōlō"
	data.forms["2s_pres_actv_indc"] = "nōn vīs"
	data.forms["3s_pres_actv_indc"] = "nōn vult"
	data.forms["1p_pres_actv_indc"] = "nōlumus"
	data.forms["2p_pres_actv_indc"] = "nōn vultis"
	data.forms["3p_pres_actv_indc"] = "nōlunt"
 
	data.forms["1s_impf_actv_indc"] = "nōlēbam"
	data.forms["2s_impf_actv_indc"] = "nōlēbās"
	data.forms["3s_impf_actv_indc"] = "nōlēbat"
	data.forms["1p_impf_actv_indc"] = "nōlēbāmus"
	data.forms["2p_impf_actv_indc"] = "nōlēbātis"
	data.forms["3p_impf_actv_indc"] = "nōlēbant"
 
	data.forms["1s_futr_actv_indc"] = "nōlam"
	data.forms["2s_futr_actv_indc"] = "nōlēs"
	data.forms["3s_futr_actv_indc"] = "nōlet"
	data.forms["1p_futr_actv_indc"] = "nōlēmus"
	data.forms["2p_futr_actv_indc"] = "nōlētis"
	data.forms["3p_futr_actv_indc"] = "nōlent"
 
	-- Active imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_actv_subj"] = "nōlim"
	data.forms["2s_pres_actv_subj"] = "nōlīs"
	data.forms["3s_pres_actv_subj"] = "nōlit"
	data.forms["1p_pres_actv_subj"] = "nōlīmus"
	data.forms["2p_pres_actv_subj"] = "nōlītis"
	data.forms["3p_pres_actv_subj"] = "nōlint"
 
	data.forms["1s_impf_actv_subj"] = "nōllem"
	data.forms["2s_impf_actv_subj"] = "nōllēs"
	data.forms["3s_impf_actv_subj"] = "nōllet"
	data.forms["1p_impf_actv_subj"] = "nōllēmus"
	data.forms["2p_impf_actv_subj"] = "nōllētis"
	data.forms["3p_impf_actv_subj"] = "nōllent"
 
	-- Imperative
	data.forms["2s_pres_actv_impr"] = "nōlī"
	data.forms["2p_pres_actv_impr"] = "nōlīte"
 
	data.forms["2s_futr_actv_impr"] = "nōlitō"
	data.forms["3s_futr_actv_impr"] = "nōlitō"
	data.forms["2p_futr_actv_impr"] = "nōlitōte"
	data.forms["3p_futr_actv_impr"] = "nōluntō"
 
	-- Present infinitives
	data.forms["pres_actv_inf"] = "nōlle"
 
	-- Imperfective participles
	data.forms["pres_actv_ptc"] = "nōlēns"
end
 
irreg_conjugations["possum"] = function(args, data, typeinfo)
	table.insert(data.title, "highly [[Appendix:Latin irregular verbs|irregular]]")
	table.insert(data.title, "[[suppletive]]")
	table.insert(data.categories, "Latin irregular verbs")
	table.insert(data.categories, "Latin suppletive verbs")
	table.insert(data.categories,'Latin stem-changing verbs')
 
	typeinfo.subtype = "nopass"
	make_perf(data, "potu")
 
	-- Active imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_actv_indc"] = "possum"
	data.forms["2s_pres_actv_indc"] = "potes"
	data.forms["3s_pres_actv_indc"] = "potest"
	data.forms["1p_pres_actv_indc"] = "possumus"
	data.forms["2p_pres_actv_indc"] = "potestis"
	data.forms["3p_pres_actv_indc"] = "possunt"
 
	data.forms["1s_impf_actv_indc"] = "poteram"
	data.forms["2s_impf_actv_indc"] = "poterās"
	data.forms["3s_impf_actv_indc"] = "poterat"
	data.forms["1p_impf_actv_indc"] = "poterāmus"
	data.forms["2p_impf_actv_indc"] = "poterātis"
	data.forms["3p_impf_actv_indc"] = "poterant"
 
	data.forms["1s_futr_actv_indc"] = "poterō"
	data.forms["2s_futr_actv_indc"] = "poteris"
	data.forms["3s_futr_actv_indc"] = "poterit"
	data.forms["1p_futr_actv_indc"] = "poterimus"
	data.forms["2p_futr_actv_indc"] = "poteritis"
	data.forms["3p_futr_actv_indc"] = "poterunt"
 
	-- Active imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_actv_subj"] = "possim"
	data.forms["2s_pres_actv_subj"] = "possīs"
	data.forms["3s_pres_actv_subj"] = "possit"
	data.forms["1p_pres_actv_subj"] = "possīmus"
	data.forms["2p_pres_actv_subj"] = "possītis"
	data.forms["3p_pres_actv_subj"] = "possint"
 
	data.forms["1s_impf_actv_subj"] = "possem"
	data.forms["2s_impf_actv_subj"] = "possēs"
	data.forms["3s_impf_actv_subj"] = "posset"
	data.forms["1p_impf_actv_subj"] = "possēmus"
	data.forms["2p_impf_actv_subj"] = "possētis"
	data.forms["3p_impf_actv_subj"] = "possent"
 
	-- Present infinitives
	data.forms["pres_actv_inf"] = "posse"
 
	-- Imperfective participles
	data.forms["pres_actv_ptc"] = "potēns"
end
 
irreg_conjugations["prosum"] = function(args, data, typeinfo)
	table.insert(data.title, "highly [[Appendix:Latin irregular verbs|irregular]]")
	table.insert(data.title, "[[suppletive]]")
	table.insert(data.categories, "Latin irregular verbs")
	table.insert(data.categories, "Latin suppletive verbs")
	table.insert(data.categories,'Latin stem-changing verbs')
 
	typeinfo.subtype = "nopass"
	make_perf(data, "prōfu")
	make_supine(data, "prōfut")
 
	--Active imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_actv_indc"] = "prōsum"
	data.forms["2s_pres_actv_indc"] = "prōdes"
	data.forms["3s_pres_actv_indc"] = "prōdest"
	data.forms["1p_pres_actv_indc"] = "prōsumus"
	data.forms["2p_pres_actv_indc"] = "prōdestis"
	data.forms["3p_pres_actv_indc"] = "prōsunt"
 
	data.forms["1s_impf_actv_indc"] = "prōderam"
	data.forms["2s_impf_actv_indc"] = "prōderās"
	data.forms["3s_impf_actv_indc"] = "prōderat"
	data.forms["1p_impf_actv_indc"] = "prōderāmus"
	data.forms["2p_impf_actv_indc"] = "prōderātis"
	data.forms["3p_impf_actv_indc"] = "prōderant"
 
	data.forms["1s_futr_actv_indc"] = "prōderō"
	data.forms["2s_futr_actv_indc"] = "prōderis"
	data.forms["3s_futr_actv_indc"] = "prōderit"
	data.forms["1p_futr_actv_indc"] = "prōderimus"
	data.forms["2p_futr_actv_indc"] = "prōderitis"
	data.forms["3p_futr_actv_indc"] = "prōderunt"
 
	-- Active imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_actv_subj"] = "prōsim"
	data.forms["2s_pres_actv_subj"] = "prōsīs"
	data.forms["3s_pres_actv_subj"] = "prōsit"
	data.forms["1p_pres_actv_subj"] = "prōsīmus"
	data.forms["2p_pres_actv_subj"] = "prōsītis"
	data.forms["3p_pres_actv_subj"] = "prōsint"
 
	data.forms["1s_impf_actv_subj"] = "prōdessem"
	data.forms["2s_impf_actv_subj"] = "prōdessēs"
	data.forms["3s_impf_actv_subj"] = "prōdesset"
	data.forms["1p_impf_actv_subj"] = "prōdessēmus"
	data.forms["2p_impf_actv_subj"] = "prōdessētis"
	data.forms["3p_impf_actv_subj"] = "prōdessent"
 
	-- Imperative
	data.forms["2s_pres_actv_impr"] = "prōdes"
	data.forms["2p_pres_actv_impr"] = "prōdeste"
 
	data.forms["2s_futr_actv_impr"] = "prōdestō"
	data.forms["3s_futr_actv_impr"] = "prōdestō"
	data.forms["2p_futr_actv_impr"] = "prōdestōte"
	data.forms["3p_futr_actv_impr"] = "prōsuntō"
 
	--Present infinitives
	data.forms["pres_actv_inf"] = "prōdesse"
 
	--Perfect/future Infinitives
	data.forms["futr_actv_inf"] = {"prōfore", data.forms["futr_actv_inf"]}
end
 
irreg_conjugations["sum"] = function(args, data, typeinfo)
	table.insert(data.title, "highly [[Appendix:Latin irregular verbs|irregular]]")
	table.insert(data.title, "[[suppletive]]")
	table.insert(data.categories, "Latin irregular verbs")
	table.insert(data.categories, "Latin suppletive verbs")
	table.insert(data.categories,'Latin stem-changing verbs')
 
	local prefix = typeinfo.prefix or ""
	-- The vowel of the prefix is lengthened if it ends in -n and the next word begins with f- or s-.
	local prefix_long = prefix:gsub("([aeiou]n)$", {["an"] = "ān", ["en"] = "ēn", ["in"] = "īn", ["on"] = "ōn", ["un"] = "ūn"})
 
	typeinfo.subtype = "nopass"
	make_perf(data, prefix_long .. "fu")
	make_supine(data, prefix_long .. "fut")
 
	-- Active imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_actv_indc"] = prefix_long .. "sum"
	data.forms["2s_pres_actv_indc"] = prefix .. "es"
	data.forms["3s_pres_actv_indc"] = prefix .. "est"
	data.forms["1p_pres_actv_indc"] = prefix_long .. "sumus"
	data.forms["2p_pres_actv_indc"] = prefix .. "estis"
	data.forms["3p_pres_actv_indc"] = prefix_long .. "sunt"
 
	data.forms["1s_impf_actv_indc"] = prefix .. "eram"
	data.forms["2s_impf_actv_indc"] = prefix .. "erās"
	data.forms["3s_impf_actv_indc"] = prefix .. "erat"
	data.forms["1p_impf_actv_indc"] = prefix .. "erāmus"
	data.forms["2p_impf_actv_indc"] = prefix .. "erātis"
	data.forms["3p_impf_actv_indc"] = prefix .. "erant"
 
	data.forms["1s_futr_actv_indc"] = prefix .. "erō"
	data.forms["2s_futr_actv_indc"] = prefix .. "eris"
	data.forms["3s_futr_actv_indc"] = prefix .. "erit"
	data.forms["1p_futr_actv_indc"] = prefix .. "erimus"
	data.forms["2p_futr_actv_indc"] = prefix .. "eritis"
	data.forms["3p_futr_actv_indc"] = prefix .. "erunt"
 
	-- Active imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_actv_subj"] = prefix_long .. "sim"
	data.forms["2s_pres_actv_subj"] = prefix_long .. "sīs"
	data.forms["3s_pres_actv_subj"] = prefix_long .. "sit"
	data.forms["1p_pres_actv_subj"] = prefix_long .. "sīmus"
	data.forms["2p_pres_actv_subj"] = prefix_long .. "sītis"
	data.forms["3p_pres_actv_subj"] = prefix_long .. "sint"
 
	data.forms["1s_impf_actv_subj"] = {prefix .. "essem", prefix .. "forem"}
	data.forms["2s_impf_actv_subj"] = {prefix .. "essēs", prefix .. "forēs"}
	data.forms["3s_impf_actv_subj"] = {prefix .. "esset", prefix .. "foret"}
	data.forms["1p_impf_actv_subj"] = {prefix .. "essēmus", prefix .. "forēmus"}
	data.forms["2p_impf_actv_subj"] = {prefix .. "essētis", prefix .. "forētis"}
	data.forms["3p_impf_actv_subj"] = {prefix .. "essent", prefix .. "forent"}
 
	-- Imperative
	data.forms["2s_pres_actv_impr"] = prefix .. "es"
	data.forms["2p_pres_actv_impr"] = prefix .. "este"
 
	data.forms["2s_futr_actv_impr"] = prefix .. "estō"
	data.forms["3s_futr_actv_impr"] = prefix .. "estō"
	data.forms["2p_futr_actv_impr"] = prefix .. "estōte"
	data.forms["3p_futr_actv_impr"] = prefix_long .. "suntō"
 
	-- Present infinitives
	data.forms["pres_actv_inf"] = prefix .. "esse"
 
	--Imperfective participles
	if prefix == "ab" then
		data.forms["pres_actv_ptc"] = "absēns"
	elseif prefix == "prae" then
		data.forms["pres_actv_ptc"] = "praesēns"
	end
end
 
irreg_conjugations["volo"] = function(args, data, typeinfo)
	table.insert(data.title, "[[Appendix:Latin irregular verbs|irregular]]")
	table.insert(data.categories, "Latin irregular verbs")
 
	local prefix = typeinfo.prefix or ""
 
	typeinfo.subtype = "nopass"
	make_perf(data, prefix .. "volu")
 
	-- Active imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_actv_indc"] = prefix .. "volō"
	data.forms["2s_pres_actv_indc"] = prefix .. "vīs"
	data.forms["3s_pres_actv_indc"] = prefix ~= "" and prefix .. "vult" or {"vult", "volt"}
	data.forms["1p_pres_actv_indc"] = prefix .. "volumus"
	data.forms["2p_pres_actv_indc"] = prefix ~= "" and prefix .. "vultis" or {"vultis", "voltis"}
	data.forms["3p_pres_actv_indc"] = prefix .. "volunt"
 
	data.forms["1s_impf_actv_indc"] = prefix .. "volēbam"
	data.forms["2s_impf_actv_indc"] = prefix .. "volēbās"
	data.forms["3s_impf_actv_indc"] = prefix .. "volēbat"
	data.forms["1p_impf_actv_indc"] = prefix .. "volēbāmus"
	data.forms["2p_impf_actv_indc"] = prefix .. "volēbātis"
	data.forms["3p_impf_actv_indc"] = prefix .. "volēbant"
 
	data.forms["1s_futr_actv_indc"] = prefix .. "volam"
	data.forms["2s_futr_actv_indc"] = prefix .. "volēs"
	data.forms["3s_futr_actv_indc"] = prefix .. "volet"
	data.forms["1p_futr_actv_indc"] = prefix .. "volēmus"
	data.forms["2p_futr_actv_indc"] = prefix .. "volētis"
	data.forms["3p_futr_actv_indc"] = prefix .. "volent"
 
	-- Active imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_actv_subj"] = prefix .. "velim"
	data.forms["2s_pres_actv_subj"] = prefix .. "velīs"
	data.forms["3s_pres_actv_subj"] = prefix .. "velit"
	data.forms["1p_pres_actv_subj"] = prefix .. "velīmus"
	data.forms["2p_pres_actv_subj"] = prefix .. "velītis"
	data.forms["3p_pres_actv_subj"] = prefix .. "velint"
 
	data.forms["1s_impf_actv_subj"] = prefix .. "vellem"
	data.forms["2s_impf_actv_subj"] = prefix .. "vellēs"
	data.forms["3s_impf_actv_subj"] = prefix .. "vellet"
	data.forms["1p_impf_actv_subj"] = prefix .. "vellēmus"
	data.forms["2p_impf_actv_subj"] = prefix .. "vellētis"
	data.forms["3p_impf_actv_subj"] = prefix .. "vellent"
 
	-- Present infinitives
	data.forms["pres_actv_inf"] = prefix .. "velle"
 
	-- Imperfective participles
	data.forms["pres_actv_ptc"] = prefix .. "volēns"
end
 
 
-- Form-generating functions
 
function make_pres_1st(data, pres_stem)
	if not pres_stem then
		return
	end
 
	-- Active imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "ō"
	data.forms["2s_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "ās"
	data.forms["3s_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "at"
	data.forms["1p_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "āmus"
	data.forms["2p_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "ātis"
	data.forms["3p_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "ant"
 
	data.forms["1s_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "ābam"
	data.forms["2s_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "ābās"
	data.forms["3s_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "ābat"
	data.forms["1p_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "ābāmus"
	data.forms["2p_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "ābātis"
	data.forms["3p_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "ābant"
 
	data.forms["1s_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "ābō"
	data.forms["2s_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "ābis"
	data.forms["3s_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "ābit"
	data.forms["1p_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "ābimus"
	data.forms["2p_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "ābitis"
	data.forms["3p_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "ābunt"
 
	-- Passive imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "or"
	data.forms["2s_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "āris"
	data.forms["3s_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "ātur"
	data.forms["1p_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "āmur"
	data.forms["2p_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "āminī"
	data.forms["3p_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "antur"
 
	data.forms["1s_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "ābar"
	data.forms["2s_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "ābāris"
	data.forms["3s_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "ābātur"
	data.forms["1p_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "ābāmur"
	data.forms["2p_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "ābāminī"
	data.forms["3p_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "ābantur"
 
	data.forms["1s_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "ābor"
	data.forms["2s_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "āberis"
	data.forms["3s_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "ābitur"
	data.forms["1p_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "ābimur"
	data.forms["2p_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "ābiminī"
	data.forms["3p_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "ābuntur"
 
	-- Active imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "em"
	data.forms["2s_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "ēs"
	data.forms["3s_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "et"
	data.forms["1p_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "ēmus"
	data.forms["2p_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "ētis"
	data.forms["3p_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "ent"
 
	data.forms["1s_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "ārem"
	data.forms["2s_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "ārēs"
	data.forms["3s_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "āret"
	data.forms["1p_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "ārēmus"
	data.forms["2p_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "ārētis"
	data.forms["3p_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "ārent"
 
	-- Passive imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "er"
	data.forms["2s_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "ēris"
	data.forms["3s_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "ētur"
	data.forms["1p_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "ēmur"
	data.forms["2p_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "ēminī"
	data.forms["3p_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "entur"
 
	data.forms["1s_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "ārer"
	data.forms["2s_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "ārēris"
	data.forms["3s_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "ārētur"
	data.forms["1p_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "ārēmur"
	data.forms["2p_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "ārēminī"
	data.forms["3p_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "ārentur"
 
	-- Imperative
	data.forms["2s_pres_actv_impr"] = pres_stem .. "ā"
	data.forms["2p_pres_actv_impr"] = pres_stem .. "āte"
 
	data.forms["2s_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "ātō"
	data.forms["3s_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "ātō"
	data.forms["2p_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "ātōte"
	data.forms["3p_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "antō"
 
	data.forms["2s_pres_pasv_impr"] = pres_stem .. "āre"
	data.forms["2p_pres_pasv_impr"] = pres_stem .. "āminī"
 
	data.forms["2s_futr_pasv_impr"] = pres_stem .. "ātor"
	data.forms["3s_futr_pasv_impr"] = pres_stem .. "ātor"
	-- no form
	data.forms["3p_futr_pasv_impr"] = pres_stem .. "antor"
 
	-- Present infinitives
	data.forms["pres_actv_inf"] = pres_stem .. "āre"
	data.forms["pres_pasv_inf"] = pres_stem .. "ārī"
 
	-- Imperfective participles
	data.forms["pres_actv_ptc"] = pres_stem .. "āns"
	data.forms["futr_pasv_ptc"] = pres_stem .. "andus"
end
 
function make_pres_2nd(data, pres_stem)
	-- Active imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "eō"
	data.forms["2s_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "ēs"
	data.forms["3s_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "et"
	data.forms["1p_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "ēmus"
	data.forms["2p_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "ētis"
	data.forms["3p_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "ent"
 
	data.forms["1s_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "ēbam"
	data.forms["2s_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "ēbās"
	data.forms["3s_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "ēbat"
	data.forms["1p_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "ēbāmus"
	data.forms["2p_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "ēbātis"
	data.forms["3p_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "ēbant"
 
	data.forms["1s_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "ēbō"
	data.forms["2s_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "ēbis"
	data.forms["3s_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "ēbit"
	data.forms["1p_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "ēbimus"
	data.forms["2p_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "ēbitis"
	data.forms["3p_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "ēbunt"
 
	-- Passive imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "eor"
	data.forms["2s_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēris"
	data.forms["3s_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "ētur"
	data.forms["1p_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēmur"
	data.forms["2p_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēminī"
	data.forms["3p_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "entur"
 
	data.forms["1s_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēbar"
	data.forms["2s_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēbāris"
	data.forms["3s_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēbātur"
	data.forms["1p_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēbāmur"
	data.forms["2p_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēbāminī"
	data.forms["3p_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēbantur"
 
	data.forms["1s_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēbor"
	data.forms["2s_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēberis"
	data.forms["3s_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēbitur"
	data.forms["1p_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēbimur"
	data.forms["2p_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēbiminī"
	data.forms["3p_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēbuntur"
 
	-- Active imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "eam"
	data.forms["2s_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "eās"
	data.forms["3s_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "eat"
	data.forms["1p_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "eāmus"
	data.forms["2p_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "eātis"
	data.forms["3p_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "eant"
 
	data.forms["1s_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "ērem"
	data.forms["2s_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "ērēs"
	data.forms["3s_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "ēret"
	data.forms["1p_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "ērēmus"
	data.forms["2p_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "ērētis"
	data.forms["3p_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "ērent"
 
	-- Passive imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "ear"
	data.forms["2s_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "eāris"
	data.forms["3s_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "eātur"
	data.forms["1p_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "eāmur"
	data.forms["2p_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "eāminī"
	data.forms["3p_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "eantur"
 
	data.forms["1s_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "ērer"
	data.forms["2s_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "ērēris"
	data.forms["3s_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "ērētur"
	data.forms["1p_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "ērēmur"
	data.forms["2p_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "ērēminī"
	data.forms["3p_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "ērentur"
 
	-- Imperative
	data.forms["2s_pres_actv_impr"] = pres_stem .. "ē"
	data.forms["2p_pres_actv_impr"] = pres_stem .. "ēte"
 
	data.forms["2s_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "ētō"
	data.forms["3s_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "ētō"
	data.forms["2p_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "ētōte"
	data.forms["3p_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "entō"
 
	data.forms["2s_pres_pasv_impr"] = pres_stem .. "ēre"
	data.forms["2p_pres_pasv_impr"] = pres_stem .. "ēminī"
 
	data.forms["2s_futr_pasv_impr"] = pres_stem .. "ētor"
	data.forms["3s_futr_pasv_impr"] = pres_stem .. "ētor"
	-- no form
	data.forms["3p_futr_pasv_impr"] = pres_stem .. "entor"
 
	-- Present infinitives
	data.forms["pres_actv_inf"] = pres_stem .. "ēre"
	data.forms["pres_pasv_inf"] = pres_stem .. "ērī"
 
	-- Imperfective participles
	data.forms["pres_actv_ptc"] = pres_stem .. "ēns"
	data.forms["futr_pasv_ptc"] = pres_stem .. "endus"
end
 
function make_pres_3rd(data, pres_stem)
	-- Active imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "ō"
	data.forms["2s_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "is"
	data.forms["3s_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "it"
	data.forms["1p_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "imus"
	data.forms["2p_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "itis"
	data.forms["3p_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "unt"
 
	data.forms["1s_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "ēbam"
	data.forms["2s_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "ēbās"
	data.forms["3s_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "ēbat"
	data.forms["1p_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "ēbāmus"
	data.forms["2p_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "ēbātis"
	data.forms["3p_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "ēbant"
 
	data.forms["1s_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "am"
	data.forms["2s_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "ēs"
	data.forms["3s_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "et"
	data.forms["1p_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "ēmus"
	data.forms["2p_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "ētis"
	data.forms["3p_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "ent"
 
	-- Passive imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "or"
	data.forms["2s_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "eris"
	data.forms["3s_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "itur"
	data.forms["1p_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "imur"
	data.forms["2p_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "iminī"
	data.forms["3p_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "untur"
 
	data.forms["1s_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēbar"
	data.forms["2s_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēbāris"
	data.forms["3s_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēbātur"
	data.forms["1p_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēbāmur"
	data.forms["2p_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēbāminī"
	data.forms["3p_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēbantur"
 
	data.forms["1s_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "ar"
	data.forms["2s_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēris"
	data.forms["3s_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "ētur"
	data.forms["1p_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēmur"
	data.forms["2p_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "ēminī"
	data.forms["3p_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "entur"
 
	-- Active imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "am"
	data.forms["2s_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "ās"
	data.forms["3s_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "at"
	data.forms["1p_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "āmus"
	data.forms["2p_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "ātis"
	data.forms["3p_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "ant"
 
	data.forms["1s_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "erem"
	data.forms["2s_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "erēs"
	data.forms["3s_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "eret"
	data.forms["1p_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "erēmus"
	data.forms["2p_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "erētis"
	data.forms["3p_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "erent"
 
	-- Passive imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "ar"
	data.forms["2s_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "āris"
	data.forms["3s_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "ātur"
	data.forms["1p_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "āmur"
	data.forms["2p_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "āminī"
	data.forms["3p_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "antur"
 
	data.forms["1s_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "erer"
	data.forms["2s_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "erēris"
	data.forms["3s_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "erētur"
	data.forms["1p_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "erēmur"
	data.forms["2p_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "erēminī"
	data.forms["3p_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "erentur"
 
	-- Imperative
	data.forms["2s_pres_actv_impr"] = pres_stem .. "e"
	data.forms["2p_pres_actv_impr"] = pres_stem .. "ite"
 
	data.forms["2s_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "itō"
	data.forms["3s_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "itō"
	data.forms["2p_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "itōte"
	data.forms["3p_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "untō"
 
	data.forms["2s_pres_pasv_impr"] = pres_stem .. "ere"
	data.forms["2p_pres_pasv_impr"] = pres_stem .. "iminī"
 
	data.forms["2s_futr_pasv_impr"] = pres_stem .. "itor"
	data.forms["3s_futr_pasv_impr"] = pres_stem .. "itor"
	-- no form
	data.forms["3p_futr_pasv_impr"] = pres_stem .. "untor"
 
	-- Present infinitives
	data.forms["pres_actv_inf"] = pres_stem .. "ere"
	data.forms["pres_pasv_inf"] = pres_stem .. "ī"
 
	-- Imperfective participles
	data.forms["pres_actv_ptc"] = pres_stem .. "ēns"
	data.forms["futr_pasv_ptc"] = pres_stem .. "endus"
end
 
function make_pres_3rd_io(data, pres_stem)
	-- Active imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "iō"
	data.forms["2s_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "is"
	data.forms["3s_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "it"
	data.forms["1p_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "imus"
	data.forms["2p_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "itis"
	data.forms["3p_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "iunt"
 
	data.forms["1s_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "iēbam"
	data.forms["2s_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "iēbās"
	data.forms["3s_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "iēbat"
	data.forms["1p_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "iēbāmus"
	data.forms["2p_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "iēbātis"
	data.forms["3p_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "iēbant"
 
	data.forms["1s_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "iam"
	data.forms["2s_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "iēs"
	data.forms["3s_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "iet"
	data.forms["1p_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "iēmus"
	data.forms["2p_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "iētis"
	data.forms["3p_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "ient"
 
	-- Passive imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "ior"
	data.forms["2s_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "eris"
	data.forms["3s_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "itur"
	data.forms["1p_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "imur"
	data.forms["2p_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "iminī"
	data.forms["3p_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "iuntur"
 
	data.forms["1s_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "iēbar"
	data.forms["2s_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "iēbāris"
	data.forms["3s_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "iēbātur"
	data.forms["1p_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "iēbāmur"
	data.forms["2p_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "iēbāminī"
	data.forms["3p_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "iēbantur"
 
	data.forms["1s_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "iar"
	data.forms["2s_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "iēris"
	data.forms["3s_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "iētur"
	data.forms["1p_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "iēmur"
	data.forms["2p_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "iēminī"
	data.forms["3p_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "ientur"
 
	-- Active imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "iam"
	data.forms["2s_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "iās"
	data.forms["3s_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "iat"
	data.forms["1p_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "iāmus"
	data.forms["2p_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "iātis"
	data.forms["3p_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "iant"
 
	data.forms["1s_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "erem"
	data.forms["2s_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "erēs"
	data.forms["3s_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "eret"
	data.forms["1p_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "erēmus"
	data.forms["2p_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "erētis"
	data.forms["3p_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "erent"
 
	-- Passive imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "iar"
	data.forms["2s_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "iāris"
	data.forms["3s_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "iātur"
	data.forms["1p_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "iāmur"
	data.forms["2p_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "iāminī"
	data.forms["3p_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "iantur"
 
	data.forms["1s_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "erer"
	data.forms["2s_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "erēris"
	data.forms["3s_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "erētur"
	data.forms["1p_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "erēmur"
	data.forms["2p_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "erēminī"
	data.forms["3p_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "erentur"
 
	-- Imperative
	data.forms["2s_pres_actv_impr"] = pres_stem .. "e"
	data.forms["2p_pres_actv_impr"] = pres_stem .. "ite"
 
	data.forms["2s_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "itō"
	data.forms["3s_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "itō"
	data.forms["2p_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "itōte"
	data.forms["3p_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "iuntō"
 
	data.forms["2s_pres_pasv_impr"] = pres_stem .. "ere"
	data.forms["2p_pres_pasv_impr"] = pres_stem .. "iminī"
 
	data.forms["2s_futr_pasv_impr"] = pres_stem .. "itor"
	data.forms["3s_futr_pasv_impr"] = pres_stem .. "itor"
	-- no form
	data.forms["3p_futr_pasv_impr"] = pres_stem .. "iuntor"
 
	-- Present infinitives
	data.forms["pres_actv_inf"] = pres_stem .. "ere"
	data.forms["pres_pasv_inf"] = pres_stem .. "ī"
 
	-- Imperfective participles
	data.forms["pres_actv_ptc"] = pres_stem .. "iēns"
	data.forms["futr_pasv_ptc"] = pres_stem .. "iendus"
end
 
function make_pres_4th(data, pres_stem)
	-- Active imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "iō"
	data.forms["2s_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "īs"
	data.forms["3s_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "it"
	data.forms["1p_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "īmus"
	data.forms["2p_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "ītis"
	data.forms["3p_pres_actv_indc"] = pres_stem .. "iunt"
 
	data.forms["1s_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "iēbam"
	data.forms["2s_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "iēbās"
	data.forms["3s_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "iēbat"
	data.forms["1p_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "iēbāmus"
	data.forms["2p_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "iēbātis"
	data.forms["3p_impf_actv_indc"] = pres_stem .. "iēbant"
 
	data.forms["1s_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "iam"
	data.forms["2s_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "iēs"
	data.forms["3s_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "iet"
	data.forms["1p_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "iēmus"
	data.forms["2p_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "iētis"
	data.forms["3p_futr_actv_indc"] = pres_stem .. "ient"
 
	-- Passive imperfective indicative
	data.forms["1s_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "ior"
	data.forms["2s_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "īris"
	data.forms["3s_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "ītur"
	data.forms["1p_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "īmur"
	data.forms["2p_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "īminī"
	data.forms["3p_pres_pasv_indc"] = pres_stem .. "iuntur"
 
	data.forms["1s_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "iēbar"
	data.forms["2s_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "iēbāris"
	data.forms["3s_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "iēbātur"
	data.forms["1p_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "iēbāmur"
	data.forms["2p_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "iēbāminī"
	data.forms["3p_impf_pasv_indc"] = pres_stem .. "iēbantur"
 
	data.forms["1s_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "iar"
	data.forms["2s_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "iēris"
	data.forms["3s_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "iētur"
	data.forms["1p_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "iēmur"
	data.forms["2p_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "iēminī"
	data.forms["3p_futr_pasv_indc"] = pres_stem .. "ientur"
 
	-- Active imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "iam"
	data.forms["2s_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "iās"
	data.forms["3s_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "iat"
	data.forms["1p_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "iāmus"
	data.forms["2p_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "iātis"
	data.forms["3p_pres_actv_subj"] = pres_stem .. "iant"
 
	data.forms["1s_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "īrem"
	data.forms["2s_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "īrēs"
	data.forms["3s_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "īret"
	data.forms["1p_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "īrēmus"
	data.forms["2p_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "īrētis"
	data.forms["3p_impf_actv_subj"] = pres_stem .. "īrent"
 
	-- Passive imperfective subjunctive
	data.forms["1s_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "iar"
	data.forms["2s_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "iāris"
	data.forms["3s_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "iātur"
	data.forms["1p_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "iāmur"
	data.forms["2p_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "iāminī"
	data.forms["3p_pres_pasv_subj"] = pres_stem .. "iantur"
 
	data.forms["1s_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "īrer"
	data.forms["2s_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "īrēris"
	data.forms["3s_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "īrētur"
	data.forms["1p_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "īrēmur"
	data.forms["2p_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "īrēminī"
	data.forms["3p_impf_pasv_subj"] = pres_stem .. "īrentur"
 
	-- Imperative
	data.forms["2s_pres_actv_impr"] = pres_stem .. "ī"
	data.forms["2p_pres_actv_impr"] = pres_stem .. "īte"
 
	data.forms["2s_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "ītō"
	data.forms["3s_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "ītō"
	data.forms["2p_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "ītōte"
	data.forms["3p_futr_actv_impr"] = pres_stem .. "iuntō"
 
	data.forms["2s_pres_pasv_impr"] = pres_stem .. "īre"
	data.forms["2p_pres_pasv_impr"] = pres_stem .. "īminī"
 
	data.forms["2s_futr_pasv_impr"] = pres_stem .. "ītor"
	data.forms["3s_futr_pasv_impr"] = pres_stem .. "ītor"
	-- no form
	data.forms["3p_futr_pasv_impr"] = pres_stem .. "iuntor"
 
	-- Present infinitives
	data.forms["pres_actv_inf"] = pres_stem .. "īre"
	data.forms["pres_pasv_inf"] = pres_stem .. "īrī"
 
	-- Imperfective participles
	data.forms["pres_actv_ptc"] = pres_stem .. "iēns"
	data.forms["futr_pasv_ptc"] = pres_stem .. "iendus"
end
 
function make_perf(data, perf_stem)
	if not perf_stem then
		return
	end
 
	-- Perfective indicative
	data.forms["1s_perf_actv_indc"] = perf_stem .. "ī"
	data.forms["2s_perf_actv_indc"] = perf_stem .. "istī"
	data.forms["3s_perf_actv_indc"] = perf_stem .. "it"
	data.forms["1p_perf_actv_indc"] = perf_stem .. "imus"
	data.forms["2p_perf_actv_indc"] = perf_stem .. "istis"
	data.forms["3p_perf_actv_indc"] = perf_stem .. "ērunt"
 
	data.forms["1s_plup_actv_indc"] = perf_stem .. "eram"
	data.forms["2s_plup_actv_indc"] = perf_stem .. "erās"
	data.forms["3s_plup_actv_indc"] = perf_stem .. "erat"
	data.forms["1p_plup_actv_indc"] = perf_stem .. "erāmus"
	data.forms["2p_plup_actv_indc"] = perf_stem .. "erātis"
	data.forms["3p_plup_actv_indc"] = perf_stem .. "erant"
 
	data.forms["1s_futp_actv_indc"] = perf_stem .. "erō"
	data.forms["2s_futp_actv_indc"] = perf_stem .. "eris"
	data.forms["3s_futp_actv_indc"] = perf_stem .. "erit"
	data.forms["1p_futp_actv_indc"] = perf_stem .. "erimus"
	data.forms["2p_futp_actv_indc"] = perf_stem .. "eritis"
	data.forms["3p_futp_actv_indc"] = perf_stem .. "erint"
 
	-- Perfective subjunctive
	data.forms["1s_perf_actv_subj"] = perf_stem .. "erim"
	data.forms["2s_perf_actv_subj"] = perf_stem .. "erīs"
	data.forms["3s_perf_actv_subj"] = perf_stem .. "erit"
	data.forms["1p_perf_actv_subj"] = perf_stem .. "erīmus"
	data.forms["2p_perf_actv_subj"] = perf_stem .. "erītis"
	data.forms["3p_perf_actv_subj"] = perf_stem .. "erint"
 
	data.forms["1s_plup_actv_subj"] = perf_stem .. "issem"
	data.forms["2s_plup_actv_subj"] = perf_stem .. "issēs"
	data.forms["3s_plup_actv_subj"] = perf_stem .. "isset"
	data.forms["1p_plup_actv_subj"] = perf_stem .. "issēmus"
	data.forms["2p_plup_actv_subj"] = perf_stem .. "issētis"
	data.forms["3p_plup_actv_subj"] = perf_stem .. "issent"
 
	-- Perfect infinitive
	data.forms["perf_actv_inf"] = perf_stem .. "isse"
end
 
function make_supine(data, supine_stem)
	if not supine_stem then
		return
	end
 
	-- Perfect/future infinitives
	data.forms["futr_actv_inf"] = "[[" .. supine_stem .. "ūrus]] [[esse]]"
	data.forms["perf_pasv_inf"] = "[[" .. supine_stem .. "us]] [[esse]]"
	data.forms["futr_pasv_inf"] = "[[" .. supine_stem .. "um]] [[īrī]]"
 
	-- Perfect/future participles
	data.forms["futr_actv_ptc"] = supine_stem .. "ūrus"
	data.forms["perf_pasv_ptc"] = supine_stem .. "us"
 
	--Exceptions
	if supine_stem == "mortu" then
		data.forms["futr_actv_ptc"] = "moritūrus"
	elseif supine_stem == "praemortu" then
		data.forms["futr_actv_ptc"] = "praemoritūrus"
	elseif supine_stem == "ort" then
		data.forms["futr_actv_ptc"] = "oritūrus"
	elseif supine_stem == "abort" then
		data.forms["futr_actv_ptc"] = "aboritūrus"
	elseif supine_stem == "adort" then
		data.forms["futr_actv_ptc"] = "adoritūrus"
	elseif supine_stem == "coort" then
		data.forms["futr_actv_ptc"] = "cooritūrus"
	end
end
 
 
-- Functions for generating the inflection table
 
function show_form(form)
	if not form then
		return "—"
	end
 
	if type(form) == "table" then
		for key, subform in ipairs(form) do
			form[key] = m_links.full_link(subform, nil, lang, nil, nil, nil, {}, false)
		end
 
		return table.concat(form, ", ")
	else
		return m_links.full_link(form, nil, lang, nil, nil, nil, {}, false)
	end
end
 
-- Make the table
function make_table(data)
	return [=[<div class="NavFrame">
<div class="NavHead" style="text-align: left">Conjugation of ]=] .. m_links.full_link(nil, mw.title.getCurrentTitle().text, lang, nil, "term", nil, {}, false) .. (#data.title > 0 and " (" .. table.concat(data.title, ", ") .. ")" or "") .. [=[</div>
<div class="NavContent">
{| style="background:#F0F0F0;width:100%" class="inflection-table"]=] .. make_indc_rows(data) .. make_subj_rows(data) .. make_impr_rows(data) .. make_nonfin_rows(data) .. [=[
 
|}
</div></div>]=]
 
end
 
local tenses = {
	["pres"] = "present",
	["impf"] = "imperfect",
	["futr"] = "future",
	["perf"] = "perfect",
	["plup"] = "pluperfect",
	["futp"] = "future&nbsp;perfect",
}
 
local voices = {
	["actv"] = "active",
	["pasv"] = "passive",
}
 
local moods = {
	["indc"] = "indicative",
	["subj"] = "subjunctive",
	["impr"] = "imperative",
}
 
local nonfins = {
	["inf"] = "infinitives",
	["ptc"] = "participles",
}
 
function make_indc_rows(data)
	local indc = {}
 
	for _, v in ipairs({"actv", "pasv"}) do
		local group = {}
		local nonempty = false
 
		for _, t in ipairs({"pres", "impf", "futr", "perf", "plup", "futp"}) do
			local row = {}
			local notempty = false
 
			if data.forms[t .. "_" .. v .. "_indc"] then
				row = "\n! colspan=\"6\" style=\"background: #C0C0C0\" |" .. data.forms[t .. "_" .. v .. "_indc"]
				nonempty = true
				notempty = true
			else
				for col, p in ipairs({"1s", "2s", "3s", "1p", "2p", "3p"}) do
					row[col] = "\n| " .. show_form(data.forms[p .. "_" .. t .. "_" .. v .. "_indc"])
 
					if data.forms[p .. "_" .. t .. "_" .. v .. "_indc"] then
						nonempty = true
						notempty = true
					end
				end
 
				row = table.concat(row)
			end
 
			if notempty then
				table.insert(group, "\n! style=\"background:#c0cfe4\" | " .. tenses[t] .. row)
			end
		end
 
		if nonempty and #group > 0 then
			table.insert(indc, "\n|-\n! rowspan=\"" .. tostring(#group) .. "\" style=\"background:#c0cfe4\" | " .. voices[v] .. "\n" .. table.concat(group, "\n|-"))
		end
	end
 
	return
[=[
 
|-
! colspan="2" rowspan="2" style="background:#c0cfe4" | indicative
! colspan="3" style="background:#c0cfe4" | ''singular''
! colspan="3" style="background:#c0cfe4" | ''plural''
|-
! style="background:#c0cfe4;width:12.5%" | [[first person|first]]
! style="background:#c0cfe4;width:12.5%" | [[second person|second]]
! style="background:#c0cfe4;width:12.5%" | [[third person|third]]
! style="background:#c0cfe4;width:12.5%" | [[first person|first]]
! style="background:#c0cfe4;width:12.5%" | [[second person|second]]
! style="background:#c0cfe4;width:12.5%" | [[third person|third]]
]=] .. table.concat(indc)
 
end
 
function make_subj_rows(data)
	local subj = {}
 
	for _, v in ipairs({"actv", "pasv"}) do
		local group = {}
		local nonempty = false
 
		for _, t in ipairs({"pres", "impf", "perf", "plup"}) do
			local row = {}
			local notempty = false
 
			if data.forms[t .. "_" .. v .. "_subj"] then
				row = "\n! colspan=\"6\" style=\"background: #C0C0C0\" |" .. data.forms[t .. "_" .. v .. "_subj"]
				nonempty = true
				notempty = true
			else
				for col, p in ipairs({"1s", "2s", "3s", "1p", "2p", "3p"}) do
					row[col] = "\n| " .. show_form(data.forms[p .. "_" .. t .. "_" .. v .. "_subj"])
 
					if data.forms[p .. "_" .. t .. "_" .. v .. "_subj"] then
						nonempty = true
						notempty = true
					end
				end
 
				row = table.concat(row)
			end
 
			if notempty then
				table.insert(group, "\n! style=\"background:#c0e4c0\" | " .. tenses[t] .. row)
			end
		end
 
		if nonempty and #group > 0 then
			table.insert(subj, "\n|-\n! rowspan=\"" .. tostring(#group) .. "\" style=\"background:#c0e4c0\" | " .. voices[v] .. "\n" .. table.concat(group, "\n|-"))
		end
	end
 
	return
[=[
 
|-
! colspan="2" rowspan="2" style="background:#c0e4c0" | subjunctive
! colspan="3" style="background:#c0e4c0" | ''singular''
! colspan="3" style="background:#c0e4c0" | ''plural''
|-
! style="background:#c0e4c0;width:12.5%" | [[first person|first]]
! style="background:#c0e4c0;width:12.5%" | [[second person|second]]
! style="background:#c0e4c0;width:12.5%" | [[third person|third]]
! style="background:#c0e4c0;width:12.5%" | [[first person|first]]
! style="background:#c0e4c0;width:12.5%" | [[second person|second]]
! style="background:#c0e4c0;width:12.5%" | [[third person|third]]
]=] .. table.concat(subj)
 
end
 
function make_impr_rows(data)
	local impr = {}
 
	for _, v in ipairs({"actv", "pasv"}) do
		local group = {}
		local nonempty = false
 
		for _, t in ipairs({"pres", "futr"}) do
			local row = {}
 
			if data.forms[t .. "_" .. v .. "_impr"] then
				row = "\n! colspan=\"6\" style=\"background: #C0C0C0\" |" .. data.forms[t .. "_" .. v .. "_impr"]
				nonempty = true
			else
				for col, p in ipairs({"1s", "2s", "3s", "1p", "2p", "3p"}) do
					row[col] = "\n| " .. show_form(data.forms[p .. "_" .. t .. "_" .. v .. "_impr"])
 
					if data.forms[p .. "_" .. t .. "_" .. v .. "_impr"] then
						nonempty = true
					end
				end
 
				row = table.concat(row)
			end
 
			table.insert(group, "\n! style=\"background:#e4d4c0\" | " .. tenses[t] .. row)
		end
 
		if nonempty and #group > 0 then
			table.insert(impr, "\n|-\n! rowspan=\"" .. tostring(#group) .. "\" style=\"background:#e4d4c0\" | " .. voices[v] .. "\n" .. table.concat(group, "\n|-"))
		end
	end
 
	return
[=[
 
|-
! colspan="2" rowspan="2" style="background:#e4d4c0" | imperative
! colspan="3" style="background:#e4d4c0" | ''singular''
! colspan="3" style="background:#e4d4c0" | ''plural''
|-
! style="background:#e4d4c0;width:12.5%" | [[first person|first]]
! style="background:#e4d4c0;width:12.5%" | [[second person|second]]
! style="background:#e4d4c0;width:12.5%" | [[third person|third]]
! style="background:#e4d4c0;width:12.5%" | [[first person|first]]
! style="background:#e4d4c0;width:12.5%" | [[second person|second]]
! style="background:#e4d4c0;width:12.5%" | [[third person|third]]
]=] .. table.concat(impr)
 
end
 
function make_nonfin_rows(data)
	local nonfin = {}
 
	for _, f in ipairs({"inf", "ptc"}) do
		local row = {}
 
		for col, t in ipairs({"pres_actv", "perf_actv", "futr_actv", "pres_pasv", "perf_pasv", "futr_pasv"}) do
			row[col] = "\n| " .. show_form(data.forms[t .. "_" .. f])
		end
 
		row = table.concat(row)
		table.insert(nonfin, "\n|-\n! style=\"background:#e2e4c0\" colspan=\"2\" | " .. nonfins[f] .. row)
	end
 
	return
[=[
 
|-
! colspan="2" rowspan="2" style="background:#e2e4c0" | non-finite forms
! colspan="3" style="background:#e2e4c0" | active
! colspan="3" style="background:#e2e4c0" | passive
|-
! style="background:#e2e4c0;width:13%" | present
! style="background:#e2e4c0;width:13%" | perfect
! style="background:#e2e4c0;width:13%" | future
! style="background:#e2e4c0;width:13%" | present
! style="background:#e2e4c0;width:13%" | perfect
! style="background:#e2e4c0;width:13%" | future]=] .. table.concat(nonfin)
 
end
 
function checkexist(data)
	if NAMESPACE ~= '' then return end
	local result = {}
	for verb_form,conjugation in pairs(data.forms) do
		if conjugation and type(conjugation) == 'string' and not mw.ustring.find(conjugation," ") then
			title = lang:makeEntryName(conjugation)
			local t = mw.title.new(title)
			if t and not t.exists then
				table.insert(data.categories,'Latin verbs having red links in their conjugation table')
			end
		end
	end
end
 
function checkirregular(args,data)
	local apocopic = mw.ustring.sub(args[1],1,-2)
	apocopic = mw.ustring.gsub(apocopic,'[^aeiouyāēīōūȳ]+$','')
	if args[1] and args[2] and not mw.ustring.find(args[2],'^'..apocopic) then
		table.insert(data.categories,'Latin stem-changing verbs')
	end
end
 
return export