Wiktionary:Finnish headword-line templates

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Templates[edit]

The declension and conjugation sections should have templates from:

The part of speech heading should have one of the following templates:

{{infl|fi|noun}}
{{infl|fi|pronoun}}
{{infl|fi|numeral}}
{{infl|fi|adjective|comparative|thewholecomparativeword|superlative|thewholesuperlativeword}}
{{infl|fi|adverb}}
{{infl|fi|verb}}

Conjugation of verbs[edit]

See Appendix:Finnish conjugation types.

Declension of nominals[edit]

Finnish words are inflected according to common principles.

Words ending in a long vowel or a diphthong[edit]

Word ending
in nom.sg.
Pattern with ill.sg.
in -hVn
Pattern with ill.sg.
in -hVn or -seen
Pattern with ill.sg.
in -seen
aa maa nugaa vapaa
ai voi
ee
tee (front vowel)
gurmee (back vowel)
teevee (front vowel)

ei pii (front vowel)
ie tie (front vowel)
ii pii (front vowel)
oi voi
oo hoo sampoo tienoo
uo suo
uu puu raguu leikkuu
yy syy menyy hynttyyt
työ
äi pii
ää pää
öö öö miljöö

Words ending in -a[edit]

Bisyllabic[edit]

Consonant gradation Pattern with
part.pl. in -ia
Pattern with
part.pl. in -oja
no gradation koira kala
k : Ø

ik : j
sulka

poika
lika
(missing) (apostrophed)
aika
kk : k kukka markka
p : v lupa halpa
pp : p noppa kauppa
t : d sota rauta
tt : t rotta mitta
mp : mm kompa kampa
nk : ng honka lanka
nt : nn kunta kanta
lt : ll kulta ilta
rt : rr turta parta

Polysyllabic[edit]

Consonant gradation Word ending(s)
in part.pl.
Pattern
no gradation -ita korkea (stem final -e)
ainoa (stem final -o)
no gradation -ia, -oita;
possibly -oja
omena
no gradation -ia, NOT -oita koira (gen.pl. -ien)
jumala (gen.pl. -ien or -ten)
no gradation -oita, -oja, NOT -ia sitruuna
no gradation -oita, NOT -oja or -ia kulkija
herttua (rare part.pl. -ita)
no gradation -oja, NOT -oita kala
kk : k -ia, NOT -oita kukka
kk : k -oita, -oja harakka
kk : k -oja, NOT -oita markka
pp : p -ia, NOT -oita noppa
pp : p -oita, -oja ulappa
pp : p -oja, NOT -oita kauppa
tt : t -ia, NOT -oita rotta
tt : t -oita, -oja navetta
tt : t -oja, NOT -oita mitta

Words ending in -e[edit]

Words ending in -e can be inflected in two basic patterns: one with stem final -e, as in pelle : pellen : pellellä, and another with stem final -ee, as in perhe : perheen : perheellä.

Words with stem final -e[edit]

Consonant gradation Word ending(s)
in gen.pl.
Pattern
no gradation -eiden, -eitten aaloe
no gradation -ejen nalle (back vowel)
pelle (front vowel)
kk : k -ejen nukke (back vowel)
pp : p -ejen
jeppe (front vowel)
tt : t -ejen

Words with stem final -ee[edit]

If the word has a double inflection without the final -e, such as askele ~ askel, see the inflection in one of the sections below (words ending in -l, -n, or -r).

Consonant gradation Pattern
no gradation hame (back vowel)
sähke (front vowel)
Ø : k aie (back vowel)
säie (front vowel)
j : k lahje (back vowel)
hylje (front vowel)
k : kk savuke (back vowel)
leike (front vowel)
v : p taive (back vowel)
lieve (front vowel)
p : pp ape (back vowel)
ripe (front vowel)
d : t sade (back vowel)
tiede (front vowel)
t : tt laite (back vowel)
peite (front vowel)
mm : mp lumme (back vowel)
ng : nk
nn : nt vanne (back vowel)
jänne (front vowel)
ll : lt kimalle (back vowel)
kiille (front vowel)
rr : rt aarre (back vowel)
kierre (front vowel)

Words ending in -i[edit]

Words ending in -i can be inflected in three basic patterns: one with final -i in the genitive singular stem, as in tuoli : tuolin, one with final -e in the genitive singular stem, as in ovi : oven, and one with final -a/ in the genitive singular stem, as in isompi : isomman. The -a/ inflection occurs only with comparative forms of adjectives, and it is fully regular, see isompi (back vowel), and ylempi (front vowel).

Words with stem final -i[edit]

Consonant gradation Back vowel pattern Front vowel pattern
no gradation tuoli (gen.pl. -ien)
paperi (gen.pl. -ien, -eiden or -eitten)
sankari (gen.pl. -ien, -eiden, -eitten or -ten)
ori (part.sg. -tta or -a)
risti (gen.pl. -ien)
vieteri (gen.pl. -ien, -eiden or -eitten)
k : Ø laki
kk : k nakki leikki
p : v hupi
pp : p nuppi säppi
t : d koti täti
tt : t katti dieetti
mp : mm
nk : ng vanki renki
nt : nn tunti synti
lt : ll pelti
rt : rr

Words with stem final -e[edit]

Words with vowel stem in part.sg.[edit]
Consonant gradation Pattern
no gradation ovi (back vowel)
pilvi (front vowel)
veli (front vowel, stem -lje-)
k : Ø joki (back vowel)
mäki (front vowel)
k : j arki (back vowel)
sylki (front vowel)
kk : k kaikki (back vowel)
p : v korpi (back vowel)
kilpi (front vowel)
pp : p sappi (back vowel)
typpi (front vowel)
t : d lahti (back vowel)
tähti (front vowel)
tt : t
mp : mm sampi (back vowel)
impi (front vowel)
nk : ng onki (back vowel)
sänki (front vowel)
nt : nn
lt : ll
rt : rr
Words with consonant stem in part.sg.[edit]

In the following, nuori and pieni are different from uni and hiili in that that for the former gen.pl. with -ten is more common than -ien, for the latter the opposite.

Consonant change
in part.sg.
Pattern
no change tuli (back vowel, gen.pl. -ien)
uni (back vowel, gen.pl. -ien or -ten)
nuori (back vowel, gen.pl. -ten or -ien)
tiili (front vowel, gen.pl. -ien)
hiili (back vowel, gen.pl. -ien or -ten)
pieni (front vowel, gen.pl. -ten or -ien)
meri (mixed front and back vowel)
m : nt lumi (back vowel)
liemi (front vowel)
ps : st lapsi (back vowel)
ts : st
veitsi (front vowel)
ks : ht : hd kaksi (back vowel)
yksi (front vowel)
ns : ntt : nt : nn kansi (back vowel)
kynsi (front vowel)
rs : rtt : rt : rr korsi (back vowel)
hirsi (front vowel)
s : tt : t : d susi (back vowel)
käsi (front vowel)

Words ending in -o[edit]

Consonant gradation Pattern
no gradation autio (part.pl. in -ita)
kohtalo (part.pl. in -ita or -ja)
valo (part.pl. in -ja)
k : Ø jako
(missing) (apostrophed)
kk : k erakko (part.pl. in -ita or -ja)
lukko (part.pl. in -ja)
p : v orpo
pp : p kippo
t : d mato
tt : t katto
mp : mm sampo
nk : ng sanko
nt : nn lento
lt : ll aalto
rt : rr saarto

Words ending in -u[edit]

Consonant gradation Pattern
no gradation solu (part.pl. in -ja)
arvelu (part.pl. in -ja or -ita)
k : Ø maku
(missing) (apostrophed)
k : v luku
kk : k laikku
p : v rapu
pp : p huppu
t : d katu
tt : t hattu
mp : mm kumpu
nk : ng hinku
nt : nn huntu
lt : ll kuultu
rt : rr purtu

Words ending in -y[edit]

Consonant gradation Pattern
no gradation äly (part.pl. in -jä)
risteily (part.pl. in -jä or -itä)
k : Ø näky
k : v kyky
kk : k myrkky
p : v käpy
pp : p hyppy
t : d lyhty
tt : t tietty
mp : mm
nk : ng sänky
nt : nn synty
lt : ll nielty
rt : rr pierty

Words ending in -ä[edit]

Consonant gradation Word ending(s)
in part.pl.
Pattern
no gradation -itä tärkeä
no gradation -iä, -öitä;
possibly -öjä
käpälä
no gradation -iä, NOT -öitä määrä
no gradation -öitä, -öjä, NOT -iä siivilä
no gradation -öitä, NOT -öjä or -iä myymälä
no gradation -öjä, NOT -öitä ympärystä
k : Ø -iä märkä
(missing) (apostrophed)
k : j -iä ylkä
kk : k -iä synkkä
kk : k -öitä, -öjä kännykkä
p : v -iä leipä
pp : p -iä seppä
t : d -iä pöytä
tt : t -iä kenttä
mp : mm
nk : ng -iä kenkä
nt : nn -iä häntä
nt : nn -öjä etsintä
lt : ll -iä syltä
rt : rr

Words ending in -ö[edit]

Consonant gradation Pattern
no gradation eliö (part.pl. in -itä)
miehistö (part.pl. in -itä or -jä)
särö (part.pl. in -jä)
k : Ø mörkö
kk : k jäätikkö (part.pl. in -itä or -jä)
yökkö (part.pl. in -jä)
p : v
pp : p syöppö
t : d löytö
tt : t näyttö
mp : mm lämpö
nk : ng ylänkö
nt : nn sääntö
lt : ll sisältö
rt : rr

Words ending in -l[edit]

Consonant gradation Pattern
no gradation sisar (back vowel, stem vowel e)
sävel (front vowel, stem vowel e)
(missing) (back vowel, stem vowel i)
askel (back vowel, double inflection in -e)
kyynel (front vowel, double inflection in -e)
(missing) (front vowel, stem vowel i)
(missing) (front vowel, stem vowel ä and consonant gemination)
k : Ø
p : v taival (back vowel, double inflection in -e)
t : d
kk : k
pp : p
tt : t
mp : mm ommel (back vowel, double inflection in -e)
vemmel (front vowel, double inflection in -e)
nk : ng
nt : nn kannel (back vowel, double inflection in -e)

Words ending in -n[edit]

Most inflection patterns with final -n in nom.sg. have -m- in all other cases. The exceptions are:

Consonant change
in gen.sg.
Consonant gradation Pattern
no change no gradation ahven (back vowel, stem vowel e)
kämmen (front vowel, stem vowel e)
(missing) (back vowel, stem vowel i)
(missing) (front vowel, stem vowel i)
no change Ø : k ien (front vowel, stem vowel e)
säen (front vowel, stem vowel e, double inflection in -e)
n : nn no gradation
(missing) (front vowel, stem vowel ä)
n : mp mp : mm pahin (back vowel, part.sg. in -nta)
vasen (back vowel, part.sg. in -nta or -mpaa)
ylin (front vowel, part.sg. in -ntä)
nen : sen no gradation hevonen (back vowel)
ihminen (front vowel)
kahdeksan : kahdeksa no gradation kahdeksan
kymmenen : kymmen no gradation kymmenen
muuan : muutama no gradation muuan
seitsemän : seitsemä no gradation seitsemän
yhdeksän : yhdeksä no gradation yhdeksän

The regular change n : m with stem final -e occurs in the following:

Consonant gradation Pattern
no gradation luistin (back vowel)
eläin (front vowel)
Ø : k puin (back vowel)
pyyhin (front vowel)
j : k poljin (back vowel)
eläin (front vowel)
k : kk
v : p kaavin (back vowel)
särvin (front vowel)
p : pp hapan (back vowel)
d : t paahdin (back vowel)
säädin (front vowel)
t : tt suutin (back vowel, stem final -e)
onneton (back vowel, stem final -a)
lähetin (front vowel, stem final -e)
nimetön (front vowel, stem final -ä)
mm : mp
lämmin (front vowel, stem final -ä)
ng : nk
nn : nt muunnin (back vowel)
jäsennin (front vowel)
ll : lt puhallin (back vowel)
sivellin (front vowel)
rr : rt kerroin (back vowel)
piirrin (front vowel)

Words ending in -r[edit]

Consonant gradation Pattern
no gradation sisar (back vowel, stem vowel e)
sävel (front vowel, stem vowel e)
(missing) (back vowel, stem vowel i)
(missing) (front vowel, stem vowel i)
(missing) (front vowel, stem vowel ä and consonant gemination)
k : Ø
p : v
t : d udar (back vowel, double inflection in -e)
kk : k
pp : p
tt : t tatar (back vowel)
tytär (front vowel)
mp : mm
nk : ng
penger (front vowel, double inflection in -e)
nt : nn manner (back vowel, double inflection in -e)
kinner (front vowel, double inflection in -e)

Words ending in -s[edit]

Consonant gradation Stem change Pattern
no gradation s : s (missing) (back vowel)
(missing) (front vowel)
no gradation s : ss
(missing) (front vowel)
no gradation s : h mies (front vowel)
no gradation s : ks seos (back vowel)
elämys (front vowel)
no gradation s : ks or s : oo uros
tt : t : d s : t kauneus (back vowel)
pimeys (front vowel)
nt : nn : ns s : nt kolmas (back vowel)
neljäs (front vowel)
no gradation s : aa vieras
no gradation s : aa or s : ks koiras
no gradation s : ee
kirves (front vowel)
no gradation s : ii kauris (back vowel)
tyyris (front vowel)
Ø : k s : aa varas
Ø : k s : ii ruis (back vowel)
ies (front vowel)
k : kk s : aa maukas
k : kk s : ää itsekäs
v : p s : aa varvas
v : p s : ää seiväs
p : pp s : aa lipas
p : pp s : ää rypäs
d : t s : aa keidas
t : tt s : aa ratas
t : tt s : ii altis (back vowel)
t : tt s : uu vantus
t : tt s : ää mätäs
mp : mm s : aa hammas
ng : nk s : aa kangas
ng : nk s : ää köngäs
nt : nn s : aa kinnas
nt : nn s : ää rynnäs
lt : ll s : aa allas
rt : rr s : aa parras

Words ending in -t[edit]

Stem change
in gen.sg.
Pattern
no change (missing) (back vowel)
(missing) (front vowel)
t : e ohut (back vowel)
kevyt (front vowel)
immyt (front vowel, consonant gradation mm : mp)
t : ä kevät
t : nne tuhat
ut : ee tullut
yt : ee elänyt

Words ending in other consonants, foreign inflections, acronyms[edit]

Words ending in a written consonant but a pronounced vowel are inflected with an apostrophe:

vowel in ill.sg. Pattern
a (missing)
e (missing)
i (missing)
o (missing)
u (missing)
y (missing)
ä
ö (missing)

If the final consonant is pronounced as a consonant, the inflection is with stem vowel i or ä and possible consonant gemination:

Consonant gemination Pattern
no gemination (missing) (back vowel, stem vowel i)
(missing) (front vowel, stem vowel i)
f : ff (missing) (front vowel, stem vowel ä)
m : mm (missing) (front vowel, stem vowel ä)

Acronyms are inflected with a colon:

vowel in ill.sg. Pattern
a (missing)
e (missing)
i (missing)
o (missing)
u (missing)
y (missing)
ä (missing)
ö (missing)