User:Qorilla/Easier conjugation templates

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

The third person singular form is the PAGENAME, that is why it looks as "Qorilla/Easier conjugation templates" here. Look at the source code of this page to see how the templates are inserted.

Usage[edit]

  • Most verbs use the hu-conj-ok, hu-conj-ek or the hu-conj-ök template. The selection depends on how the verb forms its "I do (something)" form (nézek, állok, ülök)

This documentation shows the working of the hu-conj-ok template, but the others are analogue to this.

hu-conj-Vk[edit]

Unnamed parameters[edit]

One splits the verb (without the eventual -ik ending) into three pieces:

  • last two parts are the last two letters (in the Hungarian sense, e.g. "ll" and "sz" are single letters)
  • the first is all except the last two letters

If the verb has only two letters (rare, e.g. ír), one must leave the first one blank and not the third, because the template assumes that the last letter is at the third place and the last but one is at the second place.

These three parts are the unnamed parameters. Examples:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|v|á|r}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|r|á|z}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|vo|n|z}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|d|o|b}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|hallg|a|t}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|bo|n|t}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|aka|sz|t}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|haj|í|t}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|t|á|t}} to get:

Named parameters[edit]

There are two kinds of named parameters: flags, and parameters with a value.

Flags are binary in the sense that they are either set or not. To set it write: "parametername = y". The letter y is arbitrary, the point is that something is written there, by convention we use y which stands for yes.

With value parametes, one actually types some string, and not just sets an on/off flag. The third person singular form is the PAGENAME, that is why it looks as "Qorilla/Easier conjugation templates" here. Look at the source code of this page to see how the templates are inserted.

Usage[edit]

  • Most verbs use the hu-conj-ok, hu-conj-ek or the hu-conj-ök template. The selection depends on how the verb forms its "I do (something)" form (nézek, állok, ülök)

This documentation shows the working of the hu-conj-ok template, but the others are analogue to this.

hu-conj-Vk[edit]

Unnamed parameters[edit]

One splits the verb (without the eventual -ik ending) into three pieces:

  • last two parts are the last two letters (in the Hungarian sense, e.g. "ll" and "sz" are single letters)
  • the first is all except the last two letters

If the verb has only two letters (rare, e.g. ír), one must leave the first one blank and not the third, because the template assumes that the last letter is at the third place and the last but one is at the second place.

These three parts are the unnamed parameters. Examples:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|v|á|r}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|r|á|z}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|vo|n|z}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|d|o|b}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|hallg|a|t}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|bo|n|t}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|aka|sz|t}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|haj|í|t}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|t|á|t}} to get:

Named parameters[edit]

There are two kinds of named parameters: flags, and parameters with a value.

Flags are binary in the sense that they are either set or not. To set it write: "parametername = y". The letter y is arbitrary, the point is that something is written there, by convention we use y which stands for yes.

With value parametes, one actually types some string, and not just sets an on/off flag.

Flag parameters[edit]

  • intrans: Set if the verb is intransitive, so definite forms are not shown.
  • future-participle-flag: Set if the future participle is used, even though the verb is intransitive. It always exists in an archaic sense, but this flag should be set only for current use. Currently it is only used in the "tending to" sense, like romlandó. The archaic meaning is "something that will do ..." (A kórházba vagyok menendő.), but that grammatical feature is not used today.

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|ro|m|l|longstem=romol|m=y|intrans=y|future-participle-flag=y}} to get:

  • m: Set it, when an -ik verb uses the alternative (written/formal language) "-om" form for the form "Holnap horgászom."

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|horg|á|sz|m=y}} to get:

  • vowelout: Set it if the last vowel can fall out in a few forms. If it is also used without omitting the last vowel, then one must set vowelout-variants instead.

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|sod|o|r|vowelout=y}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|for|o|g|vowelout=y}} to get:

  • vowelout-variants: Set if both versions are in use, with the vowel falling out and not.

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|túl|o|z|vowelout-variants=y}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|rab|o|l|vowelout-variants=y}} to get:

  • short: Verbs ending in "-ng" can most times be used with more, or less linking-vowels (like bongni or bongani), if one wants the short version, give the option "short=y". In the entries, both tables should be inserted:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|bo|n|g}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|bo|n|g|short=y}} to get:

  • no-subj: Some verbs lose their last vowel in every possible form, so I regard their normal form as the one with the last vowel omitted, and the form with the vowel is referred to as the "long stem". Some of these don't even have a long stem (e.g. siklik). Set like "longstem=romol" for verbs with a long stem, and "no-subj" if the verb has no long stem, thus no subjunctive (and some other) forms.

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|si|k|l|no-subj=y|intrans=y|m=y}} to get:

  • also-past-participle-tt: The past participle can also end in "-ott" besides "-t" (e.g. for ír both are used: "a tegnap írt levél" / "kézzel írott szöveg").

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok||í|r|also-past-participle-tt=y}} to get:

Note: There is no flag to indicate the -ik ending, as it only appears in the "He sleeps" form (third person singular present indicative), and that form can be inferred from the page title, as it is the dictionary entry form.

Value parameters[edit]

  • longstem:

Some verbs lose their last vowel in every possible form, so I regard their normal form as the one with the vowel omitted, and the form with the vowel is referred to as the "long stem". Not all such verbs have a long stem (e.g. siklik). Set like "longstem=romol" for verbs with a long stem, and "no-subj" if the verb has no long stem, thus no subjunctive (and some other) forms.

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|ro|m|l|longstem=romol}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|ro|m|l|longstem=romol}} to get:

  • in-past: the past form when more suffixes are appended to the end after the past suffix. So it is inside a past form. The in-past option should be either "t" or "ott".

Examples: With mond, it would be expected that it uses "mondottam" because it ends in two consonants. So one must specify "in-past = t".

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|mo|n|d|in-past=t}} to get:

With hat, it would be expected that it uses "hattam" becuase it has a vowel in the last but one place, just like "hallgattam". One syllable verbs however, are used like "hatottam", but as the number of syllables in unknown to the template, one must specify "in-past = ott".

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|h|a|t|in-past=ott}} to get:

  • past: the simple past ending, when no other suffixes come after it. It is used with verbs for which the vowelout flag is set. It then knows for example to use "ugrott" instead of "ugort".

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|ug|o|r|vowelout=y|past=ott|m=y}} to get:

One can use "ugrik" in two styles, with the "vowelout" system, so only a few forms shorten, and with the full "longstem" type where all possible forms lose the last vowel. The second one is:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|u|g|r|longstem=ugor|m=y}} to get:

hu-conj-vok[edit]

Ending in vowel.

hu-conj-szom[edit]

hu-conj-gyek[edit]

hu-conj-ok-short-á[edit]

Lát and bocsát are very special, in that they handle á as if it were short. I created a separate template hu-conj-ok-short-á, so I don't overcomplicate the general template because of two words. But if one finds more, they can also be handled by this separate one.

Flag[edit]

only-subj-short the short á form is only in the subjunctive. With a long vowel before the ending "t", it would be expected that the subjunctive is "bocsáts meg", but here the 'á' is treated as if it were short: "bocsáss meg". But the "megbocsátotta" and "megbocsátani" forms are "regular" because with short vowels before the final "t", it would be like to "mutatta", "mutatni" (~ megbocsátta, megbocsátni). That is why bocsát requires "only-subj-short=y" as parameter, because it only behaves as a short-á in the subjunctive forms, in other forms it is regular. "Lát" on the other hand, always leaves the linking-vowel out, so it creates forms like "látta", instead of the expected "látotta" and "lásd" instead of "látsd", which would be analogous to "tátotta / tátsd ki a szád". So lát does not require the "only-subj-short" as it is always "irregular" when it can.

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok-short-á|l|á|t}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok-short-á|bocs|á|t|only-subj-short=y}} to get:

Examples for -ek and -ök verbs[edit]

The -ek and -ök verbs can also be conjugated now, very easily:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ok|bo|n|t}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ök|ö|n|t}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ök||ö|l}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ek|n|é|z}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ek|terje|sz|t}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ök|söp|ö|r|vowelout=y}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ek|ének|e|l|vowelout-variants=y}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ek|szer|e|t}} to get:

use: {{User:Qorilla/hu-conj-ek|fe|s|t}} to get: