tvær

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Faroese[edit]

Pronunciation[edit]

Numeral[edit]

tvær

  1. feminine form of tveir

Declension[edit]

tveir, tvær, tvey (two) - numeral
Normal form m f n
Nominative (hvørfall) tveir tvær tvey
Accusative (hvønnfall) tveir, tvá†, tógva†, tóa
Dative (hvørjumfall) tveimum, tveim
Genitive (hvørsfall) (tveggja)
Pair-form m f n
Nominative (hvørfall) tvinnir tvinnar tvinni
Accusative (hvønnfall) tvinnar
Dative (hvørjumfall) tvinnum
Genitive (hvørsfall) (tvinna)

Icelandic[edit]

Pronunciation[edit]

Numeral[edit]

tvær

  1. feminine form of tveir

Old Norse[edit]

Numeral[edit]

tvær

  1. feminine form of tveir