ítøkiligur

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Faroese[edit]

Adjective[edit]

ítøkiligur

  1. concrete

Declension[edit]

ítøkiligur a3
Singular (eintal) m (kallkyn) f (kvennkyn) n (hvørkikyn)
Nominative (hvørfall) ítøkiligur ítøkilig ítøkiligt
Accusative (hvønnfall) ítøkiligan ítøkiliga
Dative (hvørjumfall) ítøkiligum ítøkiligari ítøkiligum
Genitive (hvørsfall) (ítøkiligs) (ítøkiligar) (ítøkiligs)
Plural (fleirtal) m (kallkyn) f (kvennkyn) n (hvørkikyn)
Nominative (hvørfall) ítøkiligir ítøkiligar ítøkilig
Accusative (hvønnfall) ítøkiligar
Dative (hvørjumfall) ítøkiligum
Genitive (hvørsfall) (ítøkiliga)