afrikkalainen

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

Afrikka +‎ -lainen

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈɑfrikːɑlɑi̯nen/, [ˈɑ̝frikːɑ̝ˌlɑ̝i̯ne̞n]
  • Rhymes: -ɑinen
  • Syllabification(key): af‧rik‧ka‧lai‧nen

Adjective[edit]

afrikkalainen (comparative afrikkalaisempi, superlative afrikkalaisin)

  1. African

Declension[edit]

Inflection of afrikkalainen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative afrikkalainen afrikkalaiset
genitive afrikkalaisen afrikkalaisten
afrikkalaisien
partitive afrikkalaista afrikkalaisia
illative afrikkalaiseen afrikkalaisiin
singular plural
nominative afrikkalainen afrikkalaiset
accusative nom. afrikkalainen afrikkalaiset
gen. afrikkalaisen
genitive afrikkalaisen afrikkalaisten
afrikkalaisien
partitive afrikkalaista afrikkalaisia
inessive afrikkalaisessa afrikkalaisissa
elative afrikkalaisesta afrikkalaisista
illative afrikkalaiseen afrikkalaisiin
adessive afrikkalaisella afrikkalaisilla
ablative afrikkalaiselta afrikkalaisilta
allative afrikkalaiselle afrikkalaisille
essive afrikkalaisena afrikkalaisina
translative afrikkalaiseksi afrikkalaisiksi
abessive afrikkalaisetta afrikkalaisitta
instructive afrikkalaisin
comitative afrikkalaisine
Possessive forms of afrikkalainen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
Rare. Only used with substantive adjectives.
first-person singular possessor
singular plural
nominative afrikkalaiseni afrikkalaiseni
accusative nom. afrikkalaiseni afrikkalaiseni
gen. afrikkalaiseni
genitive afrikkalaiseni afrikkalaisteni
afrikkalaisieni
partitive afrikkalaistani afrikkalaisiani
inessive afrikkalaisessani afrikkalaisissani
elative afrikkalaisestani afrikkalaisistani
illative afrikkalaiseeni afrikkalaisiini
adessive afrikkalaisellani afrikkalaisillani
ablative afrikkalaiseltani afrikkalaisiltani
allative afrikkalaiselleni afrikkalaisilleni
essive afrikkalaisenani afrikkalaisinani
translative afrikkalaisekseni afrikkalaisikseni
abessive afrikkalaisettani afrikkalaisittani
instructive
comitative afrikkalaisineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative afrikkalaisesi afrikkalaisesi
accusative nom. afrikkalaisesi afrikkalaisesi
gen. afrikkalaisesi
genitive afrikkalaisesi afrikkalaistesi
afrikkalaisiesi
partitive afrikkalaistasi afrikkalaisiasi
inessive afrikkalaisessasi afrikkalaisissasi
elative afrikkalaisestasi afrikkalaisistasi
illative afrikkalaiseesi afrikkalaisiisi
adessive afrikkalaisellasi afrikkalaisillasi
ablative afrikkalaiseltasi afrikkalaisiltasi
allative afrikkalaisellesi afrikkalaisillesi
essive afrikkalaisenasi afrikkalaisinasi
translative afrikkalaiseksesi afrikkalaisiksesi
abessive afrikkalaisettasi afrikkalaisittasi
instructive
comitative afrikkalaisinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative afrikkalaisemme afrikkalaisemme
accusative nom. afrikkalaisemme afrikkalaisemme
gen. afrikkalaisemme
genitive afrikkalaisemme afrikkalaistemme
afrikkalaisiemme
partitive afrikkalaistamme afrikkalaisiamme
inessive afrikkalaisessamme afrikkalaisissamme
elative afrikkalaisestamme afrikkalaisistamme
illative afrikkalaiseemme afrikkalaisiimme
adessive afrikkalaisellamme afrikkalaisillamme
ablative afrikkalaiseltamme afrikkalaisiltamme
allative afrikkalaisellemme afrikkalaisillemme
essive afrikkalaisenamme afrikkalaisinamme
translative afrikkalaiseksemme afrikkalaisiksemme
abessive afrikkalaisettamme afrikkalaisittamme
instructive
comitative afrikkalaisinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative afrikkalaisenne afrikkalaisenne
accusative nom. afrikkalaisenne afrikkalaisenne
gen. afrikkalaisenne
genitive afrikkalaisenne afrikkalaistenne
afrikkalaisienne
partitive afrikkalaistanne afrikkalaisianne
inessive afrikkalaisessanne afrikkalaisissanne
elative afrikkalaisestanne afrikkalaisistanne
illative afrikkalaiseenne afrikkalaisiinne
adessive afrikkalaisellanne afrikkalaisillanne
ablative afrikkalaiseltanne afrikkalaisiltanne
allative afrikkalaisellenne afrikkalaisillenne
essive afrikkalaisenanne afrikkalaisinanne
translative afrikkalaiseksenne afrikkalaisiksenne
abessive afrikkalaisettanne afrikkalaisittanne
instructive
comitative afrikkalaisinenne
third-person possessor
singular plural
nominative afrikkalaisensa afrikkalaisensa
accusative nom. afrikkalaisensa afrikkalaisensa
gen. afrikkalaisensa
genitive afrikkalaisensa afrikkalaistensa
afrikkalaisiensa
partitive afrikkalaistaan
afrikkalaistansa
afrikkalaisiaan
afrikkalaisiansa
inessive afrikkalaisessaan
afrikkalaisessansa
afrikkalaisissaan
afrikkalaisissansa
elative afrikkalaisestaan
afrikkalaisestansa
afrikkalaisistaan
afrikkalaisistansa
illative afrikkalaiseensa afrikkalaisiinsa
adessive afrikkalaisellaan
afrikkalaisellansa
afrikkalaisillaan
afrikkalaisillansa
ablative afrikkalaiseltaan
afrikkalaiseltansa
afrikkalaisiltaan
afrikkalaisiltansa
allative afrikkalaiselleen
afrikkalaisellensa
afrikkalaisilleen
afrikkalaisillensa
essive afrikkalaisenaan
afrikkalaisenansa
afrikkalaisinaan
afrikkalaisinansa
translative afrikkalaisekseen
afrikkalaiseksensa
afrikkalaisikseen
afrikkalaisiksensa
abessive afrikkalaisettaan
afrikkalaisettansa
afrikkalaisittaan
afrikkalaisittansa
instructive
comitative afrikkalaisineen
afrikkalaisinensa

Noun[edit]

afrikkalainen

  1. An African.

Declension[edit]

Inflection of afrikkalainen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative afrikkalainen afrikkalaiset
genitive afrikkalaisen afrikkalaisten
afrikkalaisien
partitive afrikkalaista afrikkalaisia
illative afrikkalaiseen afrikkalaisiin
singular plural
nominative afrikkalainen afrikkalaiset
accusative nom. afrikkalainen afrikkalaiset
gen. afrikkalaisen
genitive afrikkalaisen afrikkalaisten
afrikkalaisien
partitive afrikkalaista afrikkalaisia
inessive afrikkalaisessa afrikkalaisissa
elative afrikkalaisesta afrikkalaisista
illative afrikkalaiseen afrikkalaisiin
adessive afrikkalaisella afrikkalaisilla
ablative afrikkalaiselta afrikkalaisilta
allative afrikkalaiselle afrikkalaisille
essive afrikkalaisena afrikkalaisina
translative afrikkalaiseksi afrikkalaisiksi
abessive afrikkalaisetta afrikkalaisitta
instructive afrikkalaisin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of afrikkalainen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative afrikkalaiseni afrikkalaiseni
accusative nom. afrikkalaiseni afrikkalaiseni
gen. afrikkalaiseni
genitive afrikkalaiseni afrikkalaisteni
afrikkalaisieni
partitive afrikkalaistani afrikkalaisiani
inessive afrikkalaisessani afrikkalaisissani
elative afrikkalaisestani afrikkalaisistani
illative afrikkalaiseeni afrikkalaisiini
adessive afrikkalaisellani afrikkalaisillani
ablative afrikkalaiseltani afrikkalaisiltani
allative afrikkalaiselleni afrikkalaisilleni
essive afrikkalaisenani afrikkalaisinani
translative afrikkalaisekseni afrikkalaisikseni
abessive afrikkalaisettani afrikkalaisittani
instructive
comitative afrikkalaisineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative afrikkalaisesi afrikkalaisesi
accusative nom. afrikkalaisesi afrikkalaisesi
gen. afrikkalaisesi
genitive afrikkalaisesi afrikkalaistesi
afrikkalaisiesi
partitive afrikkalaistasi afrikkalaisiasi
inessive afrikkalaisessasi afrikkalaisissasi
elative afrikkalaisestasi afrikkalaisistasi
illative afrikkalaiseesi afrikkalaisiisi
adessive afrikkalaisellasi afrikkalaisillasi
ablative afrikkalaiseltasi afrikkalaisiltasi
allative afrikkalaisellesi afrikkalaisillesi
essive afrikkalaisenasi afrikkalaisinasi
translative afrikkalaiseksesi afrikkalaisiksesi
abessive afrikkalaisettasi afrikkalaisittasi
instructive
comitative afrikkalaisinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative afrikkalaisemme afrikkalaisemme
accusative nom. afrikkalaisemme afrikkalaisemme
gen. afrikkalaisemme
genitive afrikkalaisemme afrikkalaistemme
afrikkalaisiemme
partitive afrikkalaistamme afrikkalaisiamme
inessive afrikkalaisessamme afrikkalaisissamme
elative afrikkalaisestamme afrikkalaisistamme
illative afrikkalaiseemme afrikkalaisiimme
adessive afrikkalaisellamme afrikkalaisillamme
ablative afrikkalaiseltamme afrikkalaisiltamme
allative afrikkalaisellemme afrikkalaisillemme
essive afrikkalaisenamme afrikkalaisinamme
translative afrikkalaiseksemme afrikkalaisiksemme
abessive afrikkalaisettamme afrikkalaisittamme
instructive
comitative afrikkalaisinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative afrikkalaisenne afrikkalaisenne
accusative nom. afrikkalaisenne afrikkalaisenne
gen. afrikkalaisenne
genitive afrikkalaisenne afrikkalaistenne
afrikkalaisienne
partitive afrikkalaistanne afrikkalaisianne
inessive afrikkalaisessanne afrikkalaisissanne
elative afrikkalaisestanne afrikkalaisistanne
illative afrikkalaiseenne afrikkalaisiinne
adessive afrikkalaisellanne afrikkalaisillanne
ablative afrikkalaiseltanne afrikkalaisiltanne
allative afrikkalaisellenne afrikkalaisillenne
essive afrikkalaisenanne afrikkalaisinanne
translative afrikkalaiseksenne afrikkalaisiksenne
abessive afrikkalaisettanne afrikkalaisittanne
instructive
comitative afrikkalaisinenne
third-person possessor
singular plural
nominative afrikkalaisensa afrikkalaisensa
accusative nom. afrikkalaisensa afrikkalaisensa
gen. afrikkalaisensa
genitive afrikkalaisensa afrikkalaistensa
afrikkalaisiensa
partitive afrikkalaistaan
afrikkalaistansa
afrikkalaisiaan
afrikkalaisiansa
inessive afrikkalaisessaan
afrikkalaisessansa
afrikkalaisissaan
afrikkalaisissansa
elative afrikkalaisestaan
afrikkalaisestansa
afrikkalaisistaan
afrikkalaisistansa
illative afrikkalaiseensa afrikkalaisiinsa
adessive afrikkalaisellaan
afrikkalaisellansa
afrikkalaisillaan
afrikkalaisillansa
ablative afrikkalaiseltaan
afrikkalaiseltansa
afrikkalaisiltaan
afrikkalaisiltansa
allative afrikkalaiselleen
afrikkalaisellensa
afrikkalaisilleen
afrikkalaisillensa
essive afrikkalaisenaan
afrikkalaisenansa
afrikkalaisinaan
afrikkalaisinansa
translative afrikkalaisekseen
afrikkalaiseksensa
afrikkalaisikseen
afrikkalaisiksensa
abessive afrikkalaisettaan
afrikkalaisettansa
afrikkalaisittaan
afrikkalaisittansa
instructive
comitative afrikkalaisineen
afrikkalaisinensa

Derived terms[edit]

Compounds[edit]

Further reading[edit]