deoxýríbósakjarnsýra
Appearance
Icelandic
[edit]Alternative forms
[edit]Pronunciation
[edit]Noun
[edit]deoxýríbósakjarnsýra f (genitive singular deoxýríbósakjarnsýru, no plural)
Declension
[edit]| singular | ||
|---|---|---|
| indefinite | definite | |
| nominative | deoxýríbósakjarnsýra | deoxýríbósakjarnsýran |
| accusative | deoxýríbósakjarnsýru | deoxýríbósakjarnsýruna |
| dative | deoxýríbósakjarnsýru | deoxýríbósakjarnsýrunni |
| genitive | deoxýríbósakjarnsýru | deoxýríbósakjarnsýrunnar |