tələffüz

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Azerbaijani[edit]

Etymology[edit]

From Arabicتَلَفُّظ(talaffuẓ).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [tælæˈfːyz]
  • (file)
  • Hyphenation: tə‧ləf‧füz

Noun[edit]

tələffüz (definite accusative tələffüzü, plural tələffüzlər)

  1. pronunciation
    tələffüz qaydalarıpronunciation rules
    tələffüz lüğətipronunciation dictionary
    düzgün tələffüzcorrect pronunciation
    ədəbi tələffüzstandard pronunciation (literally, “literary pronunciation”)

Declension[edit]

    Declension of tələffüz
singular plural
nominative tələffüz
tələffüzlər
definite accusative tələffüzü
tələffüzləri
dative tələffüzə
tələffüzlərə
locative tələffüzdə
tələffüzlərdə
ablative tələffüzdən
tələffüzlərdən
definite genitive tələffüzün
tələffüzlərin
    Possessive forms of tələffüz
nominative
singular plural
mənim (my) tələffüzüm tələffüzlərim
sənin (your) tələffüzün tələffüzlərin
onun (his/her/its) tələffüzü tələffüzləri
bizim (our) tələffüzümüz tələffüzlərimiz
sizin (your) tələffüzünüz tələffüzləriniz
onların (their) tələffüzü or tələffüzləri tələffüzləri
accusative
singular plural
mənim (my) tələffüzümü tələffüzlərimi
sənin (your) tələffüzünü tələffüzlərini
onun (his/her/its) tələffüzünü tələffüzlərini
bizim (our) tələffüzümüzü tələffüzlərimizi
sizin (your) tələffüzünüzü tələffüzlərinizi
onların (their) tələffüzünü or tələffüzlərini tələffüzlərini
dative
singular plural
mənim (my) tələffüzümə tələffüzlərimə
sənin (your) tələffüzünə tələffüzlərinə
onun (his/her/its) tələffüzünə tələffüzlərinə
bizim (our) tələffüzümüzə tələffüzlərimizə
sizin (your) tələffüzünüzə tələffüzlərinizə
onların (their) tələffüzünə or tələffüzlərinə tələffüzlərinə
locative
singular plural
mənim (my) tələffüzümdə tələffüzlərimdə
sənin (your) tələffüzündə tələffüzlərində
onun (his/her/its) tələffüzündə tələffüzlərində
bizim (our) tələffüzümüzdə tələffüzlərimizdə
sizin (your) tələffüzünüzdə tələffüzlərinizdə
onların (their) tələffüzündə or tələffüzlərində tələffüzlərində
ablative
singular plural
mənim (my) tələffüzümdən tələffüzlərimdən
sənin (your) tələffüzündən tələffüzlərindən
onun (his/her/its) tələffüzündən tələffüzlərindən
bizim (our) tələffüzümüzdən tələffüzlərimizdən
sizin (your) tələffüzünüzdən tələffüzlərinizdən
onların (their) tələffüzündən or tələffüzlərindən tələffüzlərindən
genitive
singular plural
mənim (my) tələffüzümün tələffüzlərimin
sənin (your) tələffüzünün tələffüzlərinin
onun (his/her/its) tələffüzünün tələffüzlərinin
bizim (our) tələffüzümüzün tələffüzlərimizin
sizin (your) tələffüzünüzün tələffüzlərinizin
onların (their) tələffüzünün or tələffüzlərinin tələffüzlərinin

Derived terms[edit]

Further reading[edit]