nykyaikaistua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

Passive aspect of the verb nykyaikaistaa (to modernize) < nykyaikainen (modern).

Verb[edit]

nykyaikaistua

  1. (intransitive) To become modern.

Conjugation[edit]

Inflection of nykyaikaistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nykyaikaistun en nykyaikaistuˣ 1st sing. olen nykyaikaistunut en oleˣ nykyaikaistunut
2nd sing. nykyaikaistut et nykyaikaistuˣ 2nd sing. olet nykyaikaistunut et oleˣ nykyaikaistunut
3rd sing. nykyaikaistuu ei nykyaikaistuˣ 3rd sing. on nykyaikaistunut ei oleˣ nykyaikaistunut
1st plur. nykyaikaistumme emme nykyaikaistuˣ 1st plur. olemme nykyaikaistuneet emme oleˣ nykyaikaistuneet
2nd plur. nykyaikaistutte ette nykyaikaistuˣ 2nd plur. olette nykyaikaistuneet ette oleˣ nykyaikaistuneet
3rd plur. nykyaikaistuvat eivät nykyaikaistuˣ 3rd plur. ovat nykyaikaistuneet eivät oleˣ nykyaikaistuneet
passive nykyaikaistutaan ei nykyaikaistutaˣ passive on nykyaikaistuttu ei oleˣ nykyaikaistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nykyaikaistuin en nykyaikaistunut 1st sing. olin nykyaikaistunut en ollut nykyaikaistunut
2nd sing. nykyaikaistuit et nykyaikaistunut 2nd sing. olit nykyaikaistunut et ollut nykyaikaistunut
3rd sing. nykyaikaistui ei nykyaikaistunut 3rd sing. oli nykyaikaistunut ei ollut nykyaikaistunut
1st plur. nykyaikaistuimme emme nykyaikaistuneet 1st plur. olimme nykyaikaistuneet emme olleet nykyaikaistuneet
2nd plur. nykyaikaistuitte ette nykyaikaistuneet 2nd plur. olitte nykyaikaistuneet ette olleet nykyaikaistuneet
3rd plur. nykyaikaistuivat eivät nykyaikaistuneet 3rd plur. olivat nykyaikaistuneet eivät olleet nykyaikaistuneet
passive nykyaikaistuttiin ei nykyaikaistuttu passive oli nykyaikaistuttu ei ollut nykyaikaistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nykyaikaistuisin en nykyaikaistuisi 1st sing. olisin nykyaikaistunut en olisi nykyaikaistunut
2nd sing. nykyaikaistuisit et nykyaikaistuisi 2nd sing. olisit nykyaikaistunut et olisi nykyaikaistunut
3rd sing. nykyaikaistuisi ei nykyaikaistuisi 3rd sing. olisi nykyaikaistunut ei olisi nykyaikaistunut
1st plur. nykyaikaistuisimme emme nykyaikaistuisi 1st plur. olisimme nykyaikaistuneet emme olisi nykyaikaistuneet
2nd plur. nykyaikaistuisitte ette nykyaikaistuisi 2nd plur. olisitte nykyaikaistuneet ette olisi nykyaikaistuneet
3rd plur. nykyaikaistuisivat eivät nykyaikaistuisi 3rd plur. olisivat nykyaikaistuneet eivät olisi nykyaikaistuneet
passive nykyaikaistuttaisiin ei nykyaikaistuttaisi passive olisi nykyaikaistuttu ei olisi nykyaikaistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. nykyaikaistuˣ älä nykyaikaistuˣ 2nd sing. oleˣ nykyaikaistunut älä oleˣ nykyaikaistunut
3rd sing. nykyaikaistukoon älköön nykyaikaistukoˣ 3rd sing. olkoon nykyaikaistunut älköön olkoˣ nykyaikaistunut
1st plur. nykyaikaistukaamme älkäämme nykyaikaistukoˣ 1st plur. olkaamme nykyaikaistuneet älkäämme olkoˣ nykyaikaistuneet
2nd plur. nykyaikaistukaa älkää nykyaikaistukoˣ 2nd plur. olkaa nykyaikaistuneet älkää olkoˣ nykyaikaistuneet
3rd plur. nykyaikaistukoot älkööt nykyaikaistukoˣ 3rd plur. olkoot nykyaikaistuneet älkööt olkoˣ nykyaikaistuneet
passive nykyaikaistuttakoon älköön nykyaikaistuttakoˣ passive olkoon nykyaikaistuttu älköön olkoˣ nykyaikaistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nykyaikaistunen en nykyaikaistuneˣ 1st sing. lienen nykyaikaistunut en lieneˣ nykyaikaistunut
2nd sing. nykyaikaistunet et nykyaikaistuneˣ 2nd sing. lienet nykyaikaistunut et lieneˣ nykyaikaistunut
3rd sing. nykyaikaistunee ei nykyaikaistuneˣ 3rd sing. lienee nykyaikaistunut ei lieneˣ nykyaikaistunut
1st plur. nykyaikaistunemme emme nykyaikaistuneˣ 1st plur. lienemme nykyaikaistuneet emme lieneˣ nykyaikaistuneet
2nd plur. nykyaikaistunette ette nykyaikaistuneˣ 2nd plur. lienette nykyaikaistuneet ette lieneˣ nykyaikaistuneet
3rd plur. nykyaikaistunevat eivät nykyaikaistuneˣ 3rd plur. lienevät nykyaikaistuneet eivät lieneˣ nykyaikaistuneet
passive nykyaikaistuttaneen ei nykyaikaistuttaneˣ passive lienee nykyaikaistuttu ei lieneˣ nykyaikaistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st nykyaikaistuaˣ present nykyaikaistuva nykyaikaistuttava
long 1st2 nykyaikaistuakseen past nykyaikaistunut nykyaikaistuttu
2nd inessive1 nykyaikaistuessa nykyaikaistuttaessa agent1, 3 nykyaikaistuma
instructive nykyaikaistuen negative nykyaikaistumaton
3rd inessive nykyaikaistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative nykyaikaistumasta
illative nykyaikaistumaan
adessive nykyaikaistumalla
abessive nykyaikaistumatta
instructive nykyaikaistuman nykyaikaistuttaman
4th nominative nykyaikaistuminen
partitive nykyaikaistumista
5th2 nykyaikaistumaisillaan

Synonyms[edit]