кодзув

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Komi-Permyak[edit]

Edit-find-replace.svg A user has added this entry to requests for verification(+)
If it cannot be verified that this term meets our attestation criteria, it will be deleted. Feel free to edit this entry as normal, but do not remove {{rfv}} until the request has been resolved.

Noun[edit]

кодзув (kodzuv)

  1. star

Komi-Zyrian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Permic *kȯʒ́il, from Proto-Uralic *kuńśe. Cognates include Hungarian húgy and Khanty хөс (xôs).

Permic cognates include Udmurt кизили (kizili).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈkod͡zʲuʋ/, [ˈko̞d͡ʑuʋ]
  • Hyphenation: ко‧дзув

Noun[edit]

кодзув (kodzuv)

  1. star

Declension[edit]

Declension of кодзув (stem: кодзул-)
singular plural
nominative кодзув (kodzuv) кодзувъяс (kodzuvʺjas)
accusative I* кодзув (kodzuv) кодзувъяс (kodzuvʺjas)
II* кодзулӧс (kodzulös) кодзувъясӧс (kodzuvʺjasös)
instrumental кодзулӧн (kodzulön) кодзувъясӧн (kodzuvʺjasön)
comitative кодзувкӧд (kodzuvköd) кодзувъяскӧд (kodzuvʺjasköd)
caritive кодзувтӧг (kodzuvtög) кодзувъястӧг (kodzuvʺjastög)
consecutive кодзувла (kodzuvla) кодзувъясла (kodzuvʺjasla)
genitive кодзувлӧн (kodzuvlön) кодзувъяслӧн (kodzuvʺjaslön)
ablative кодзувлысь (kodzuvlysʹ) кодзувъяслысь (kodzuvʺjaslysʹ)
dative кодзувлы (kodzuvly) кодзувъяслы (kodzuvʺjasly)
inessive кодзулын (kodzulyn) кодзувъясын (kodzuvʺjasyn)
elative кодзулысь (kodzulysʹ) кодзувъясысь (kodzuvʺjasysʹ)
illative кодзулӧ (kodzulö) кодзувъясӧ (kodzuvʺjasö)
egressive кодзувсянь (kodzuvsjanʹ) кодзувъяссянь (kodzuvʺjassjanʹ)
approximative кодзувлань (kodzuvlanʹ) кодзувъяслань (kodzuvʺjaslanʹ)
terminative кодзулӧдз (kodzulödz) кодзувъясӧдз (kodzuvʺjasödz)
prolative I кодзулӧд (kodzulöd) кодзувъясӧд (kodzuvʺjasöd)
II кодзувті (kodzuvtï) кодзувъясті (kodzuvʺjastï)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of кодзув
First person singular
singular plural
nominative кодзулӧй (kodzulöj) кодзувъясӧй (kodzuvʺjasöj)
accusative I* кодзулӧй (kodzulöj) кодзувъясӧй (kodzuvʺjasöj)
II* кодзулӧс (kodzulös) кодзувъясӧс (kodzuvʺjasös)
instrumental кодзувнам (kodzuvnam) кодзувъяснам (kodzuvʺjasnam)
comitative кодзулӧйкӧд (kodzulöjköd) кодзувъясӧйкӧд (kodzuvʺjasöjköd)
caritive кодзувтӧгым (kodzuvtögym) кодзувъястӧгым (kodzuvʺjastögym)
consecutive кодзулӧйла (kodzulöjla) кодзувъясӧйла (kodzuvʺjasöjla)
genitive кодзулӧйлӧн (kodzulöjlön) кодзувъясӧйлӧн (kodzuvʺjasöjlön)
ablative кодзулӧйлысь (kodzulöjlysʹ) кодзувъясӧйлысь (kodzuvʺjasöjlysʹ)
dative кодзулӧйлы (kodzulöjly) кодзувъясӧйлы (kodzuvʺjasöjly)
inessive кодзулам (kodzulam) кодзувъясам (kodzuvʺjasam)
elative кодзувсьым (kodzuvsʹym) кодзувъяссьым (kodzuvʺjassʹym)
illative кодзулам (kodzulam) кодзувъясам (kodzuvʺjasam)
egressive кодзувсяньым (kodzuvsjanʹym) кодзувъяссяньым (kodzuvʺjassjanʹym)
approximative кодзувланьым (kodzuvlanʹym) кодзувъясланьым (kodzuvʺjaslanʹym)
terminative кодзулӧдзым (kodzulödzym) кодзувъясӧдзым (kodzuvʺjasödzym)
prolative I кодзулӧдым (kodzulödym) кодзувъясӧдым (kodzuvʺjasödym)
II кодзувтіым (kodzuvtïym) кодзувъястіым (kodzuvʺjastïym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative кодзулыд (kodzulyd) кодзувъясыд (kodzuvʺjasyd)
accusative I* кодзулыд (kodzulyd) кодзувъясыд (kodzuvʺjasyd)
II* кодзувтӧ (kodzuvtö) кодзувъястӧ (kodzuvʺjastö)
instrumental кодзувнад (kodzuvnad) кодзувъяснад (kodzuvʺjasnad)
comitative кодзулыдкӧд (kodzulydköd) кодзувъясыдкӧд (kodzuvʺjasydköd)
caritive кодзувтӧгыд (kodzuvtögyd) кодзувъястӧгыд (kodzuvʺjastögyd)
consecutive кодзулыдла (kodzulydla) кодзувъясыдла (kodzuvʺjasydla)
genitive кодзулыдлӧн (kodzulydlön) кодзувъясыдлӧн (kodzuvʺjasydlön)
ablative кодзулыдлысь (kodzulydlysʹ) кодзувъясыдлысь (kodzuvʺjasydlysʹ)
dative кодзулыдлы (kodzulydly) кодзувъясыдлы (kodzuvʺjasydly)
inessive кодзулад (kodzulad) кодзувъясад (kodzuvʺjasad)
elative кодзувсьыд (kodzuvsʹyd) кодзувъяссьыд (kodzuvʺjassʹyd)
illative кодзулад (kodzulad) кодзувъясад (kodzuvʺjasad)
egressive кодзувсяньыд (kodzuvsjanʹyd) кодзувъяссяньыд (kodzuvʺjassjanʹyd)
approximative кодзувланьыд (kodzuvlanʹyd) кодзувъясланьыд (kodzuvʺjaslanʹyd)
terminative кодзулӧдзыд (kodzulödzyd) кодзувъясӧдзыд (kodzuvʺjasödzyd)
prolative I кодзулӧдыд (kodzulödyd) кодзувъясӧдыд (kodzuvʺjasödyd)
II кодзувтіыд (kodzuvtïyd) кодзувъястіыд (kodzuvʺjastïyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative кодзулыс (kodzulys) кодзувъясыс (kodzuvʺjasys)
accusative I* кодзулыс (kodzulys) кодзувъясыс (kodzuvʺjasys)
II* кодзувсӧ (kodzuvsö) кодзувъяссӧ (kodzuvʺjassö)
instrumental кодзувнас (kodzuvnas) кодзувъяснас (kodzuvʺjasnas)
comitative кодзулыскӧд (kodzulysköd) кодзувъясыскӧд (kodzuvʺjasysköd)
caritive кодзувтӧгыс (kodzuvtögys) кодзувъястӧгыс (kodzuvʺjastögys)
consecutive кодзулысла (kodzulysla) кодзувъясысла (kodzuvʺjasysla)
genitive кодзулыслӧн (kodzulyslön) кодзувъясыслӧн (kodzuvʺjasyslön)
ablative кодзулыслысь (kodzulyslysʹ) кодзувъясыслысь (kodzuvʺjasyslysʹ)
dative кодзулыслы (kodzulysly) кодзувъясыслы (kodzuvʺjasysly)
inessive кодзулас (kodzulas) кодзувъясас (kodzuvʺjasas)
elative кодзувсьыс (kodzuvsʹys) кодзувъяссьыс (kodzuvʺjassʹys)
illative кодзулас (kodzulas) кодзувъясас (kodzuvʺjasas)
egressive кодзувсяньыс (kodzuvsjanʹys) кодзувъяссяньыс (kodzuvʺjassjanʹys)
approximative кодзувланьыс (kodzuvlanʹys) кодзувъясланьыс (kodzuvʺjaslanʹys)
terminative кодзулӧдзыс (kodzulödzys) кодзувъясӧдзыс (kodzuvʺjasödzys)
prolative I кодзулӧдыс (kodzulödys) кодзувъясӧдыс (kodzuvʺjasödys)
II кодзувтіыс (kodzuvtïys) кодзувъястіыс (kodzuvʺjastïys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative кодзувным (kodzuvnym) кодзувъясным (kodzuvʺjasnym)
accusative I* кодзувным (kodzuvnym) кодзувъясным (kodzuvʺjasnym)
II* кодзувнымӧс (kodzuvnymös) кодзувъяснымӧс (kodzuvʺjasnymös)
instrumental кодзувнаным (kodzuvnanym) кодзувъяснаным (kodzuvʺjasnanym)
comitative кодзувнымкӧд (kodzuvnymköd) кодзувъяснымкӧд (kodzuvʺjasnymköd)
caritive кодзувтӧгным (kodzuvtögnym) кодзувъястӧгным (kodzuvʺjastögnym)
consecutive кодзувнымла (kodzuvnymla) кодзувъяснымла (kodzuvʺjasnymla)
genitive кодзувнымлӧн (kodzuvnymlön) кодзувъяснымлӧн (kodzuvʺjasnymlön)
ablative кодзувнымлысь (kodzuvnymlysʹ) кодзувъяснымлысь (kodzuvʺjasnymlysʹ)
dative кодзувнымлы (kodzuvnymly) кодзувъяснымлы (kodzuvʺjasnymly)
inessive кодзуланым (kodzulanym) кодзувъясаным (kodzuvʺjasanym)
elative кодзувсьыным (kodzuvsʹynym) кодзувъяссьыным (kodzuvʺjassʹynym)
illative кодзуланым (kodzulanym) кодзувъясаным (kodzuvʺjasanym)
egressive кодзувсяньыным (kodzuvsjanʹynym) кодзувъяссяньыным (kodzuvʺjassjanʹynym)
approximative кодзувланьыным (kodzuvlanʹynym) кодзувъясланьыным (kodzuvʺjaslanʹynym)
terminative кодзулӧдзыным (kodzulödzynym) кодзувъясӧдзыным (kodzuvʺjasödzynym)
prolative I кодзулӧдыным (kodzulödynym) кодзувъясӧдыным (kodzuvʺjasödynym)
II кодзувтіыным (kodzuvtïynym) кодзувъястіыным (kodzuvʺjastïynym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative кодзувныд (kodzuvnyd) кодзувъясныд (kodzuvʺjasnyd)
accusative I* кодзувныд (kodzuvnyd) кодзувъясныд (kodzuvʺjasnyd)
II* кодзувнытӧ (kodzuvnytö) кодзувъяснытӧ (kodzuvʺjasnytö)
instrumental кодзувнаныд (kodzuvnanyd) кодзувъяснаныд (kodzuvʺjasnanyd)
comitative кодзувныдкӧд (kodzuvnydköd) кодзувъясныдкӧд (kodzuvʺjasnydköd)
caritive кодзувтӧгныд (kodzuvtögnyd) кодзувъястӧгныд (kodzuvʺjastögnyd)
consecutive кодзувныдла (kodzuvnydla) кодзувъясныдла (kodzuvʺjasnydla)
genitive кодзувныдлӧн (kodzuvnydlön) кодзувъясныдлӧн (kodzuvʺjasnydlön)
ablative кодзувныдлысь (kodzuvnydlysʹ) кодзувъясныдлысь (kodzuvʺjasnydlysʹ)
dative кодзувныдлы (kodzuvnydly) кодзувъясныдлы (kodzuvʺjasnydly)
inessive кодзуланыд (kodzulanyd) кодзувъясаныд (kodzuvʺjasanyd)
elative кодзувсьыныд (kodzuvsʹynyd) кодзувъяссьыныд (kodzuvʺjassʹynyd)
illative кодзуланыд (kodzulanyd) кодзувъясаныд (kodzuvʺjasanyd)
egressive кодзувсяньыныд (kodzuvsjanʹynyd) кодзувъяссяньыныд (kodzuvʺjassjanʹynyd)
approximative кодзувланьыныд (kodzuvlanʹynyd) кодзувъясланьыныд (kodzuvʺjaslanʹynyd)
terminative кодзулӧдзыныд (kodzulödzynyd) кодзувъясӧдзыныд (kodzuvʺjasödzynyd)
prolative I кодзулӧдыныд (kodzulödynyd) кодзувъясӧдыныд (kodzuvʺjasödynyd)
II кодзувтіыныд (kodzuvtïynyd) кодзувъястіыныд (kodzuvʺjastïynyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative кодзувныс (kodzuvnys) кодзувъясныс (kodzuvʺjasnys)
accusative I* кодзувныс (kodzuvnys) кодзувъясныс (kodzuvʺjasnys)
II* кодзувнысӧ (kodzuvnysö) кодзувъяснысӧ (kodzuvʺjasnysö)
instrumental кодзувнаныс (kodzuvnanys) кодзувъяснаныс (kodzuvʺjasnanys)
comitative кодзувнымкӧс (kodzuvnymkös) кодзувъяснымкӧс (kodzuvʺjasnymkös)
caritive кодзувтӧгныс (kodzuvtögnys) кодзувъястӧгныс (kodzuvʺjastögnys)
consecutive кодзувнысла (kodzuvnysla) кодзувъяснысла (kodzuvʺjasnysla)
genitive кодзувныслӧн (kodzuvnyslön) кодзувъясныслӧн (kodzuvʺjasnyslön)
ablative кодзувныслысь (kodzuvnyslysʹ) кодзувъясныслысь (kodzuvʺjasnyslysʹ)
dative кодзувныслы (kodzuvnysly) кодзувъясныслы (kodzuvʺjasnysly)
inessive кодзуланыс (kodzulanys) кодзувъясаныс (kodzuvʺjasanys)
elative кодзувсьыныс (kodzuvsʹynys) кодзувъяссьыныс (kodzuvʺjassʹynys)
illative кодзуланыс (kodzulanys) кодзувъясаныс (kodzuvʺjasanys)
egressive кодзувсяньыныс (kodzuvsjanʹynys) кодзувъяссяньыныс (kodzuvʺjassjanʹynys)
approximative кодзувланьыныс (kodzuvlanʹynys) кодзувъясланьыныс (kodzuvʺjaslanʹynys)
terminative кодзулӧдзыныс (kodzulödzynys) кодзувъясӧдзыныс (kodzuvʺjasödzynys)
prolative I кодзулӧдыныс (kodzulödynys) кодзувъясӧдыныс (kodzuvʺjasödynys)
II кодзувтіыныс (kodzuvtïynys) кодзувъястіыныс (kodzuvʺjastïynys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

References[edit]

  • A. I. Podorova, editor (1948) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], Syktyvkar: Коми Государственное Издательство, page 94
  • N. D. Manova (1994) Учимся говорить по-коми [Learning to speak Komi] (in Russian), Syktyvkar, →ISBN, page 29
  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 276