Jump to content

ցեղակրոնություն

From Wiktionary, the free dictionary

Armenian

[edit]

Etymology

[edit]

    From ցեղ (cʻeġ) +‎ -ա- (-a-) +‎ կրոն (kron) +‎ -ություն (-utʻyun).

    Pronunciation

    [edit]

    Noun

    [edit]

    ցեղակրոնություն • (cʻeġakronutʻyun) (traditional orthography spelling ցեղակրօնութիւն)

    1. Tseghakronism

    Declension

    [edit]
    n-type, inanimate (Eastern Armenian)
    singular plural
    nominative ցեղակրոնություն (cʻeġakronutʻyun) ցեղակրոնություններ (cʻeġakronutʻyunner)
    dative ցեղակրոնության (cʻeġakronutʻyan) ցեղակրոնությունների, ցեղակրոնությանց** (cʻeġakronutʻyunneri, cʻeġakronutʻyancʻ**)
    ablative ցեղակրոնությունից (cʻeġakronutʻyunicʻ) ցեղակրոնություններից (cʻeġakronutʻyunnericʻ)
    instrumental ցեղակրոնությամբ, ցեղակրոնությունով* (cʻeġakronutʻyamb, cʻeġakronutʻyunov*) ցեղակրոնություններով (cʻeġakronutʻyunnerov)
    locative ցեղակրոնությունում (cʻeġakronutʻyunum) ցեղակրոնություններում (cʻeġakronutʻyunnerum)
    definite forms
    nominative ցեղակրոնությունը/ցեղակրոնությունն (cʻeġakronutʻyunə/cʻeġakronutʻyunn) ցեղակրոնությունները/ցեղակրոնություններն (cʻeġakronutʻyunnerə/cʻeġakronutʻyunnern)
    dative ցեղակրոնությանը/ցեղակրոնությանն (cʻeġakronutʻyanə/cʻeġakronutʻyann) ցեղակրոնություններին (cʻeġakronutʻyunnerin)
    1st person possessive forms (my)
    nominative ցեղակրոնությունս (cʻeġakronutʻyuns) ցեղակրոնություններս (cʻeġakronutʻyunners)
    dative ցեղակրոնությանս (cʻeġakronutʻyans) ցեղակրոնություններիս, ցեղակրոնությանցս** (cʻeġakronutʻyunneris, cʻeġakronutʻyancʻs**)
    ablative ցեղակրոնությունիցս (cʻeġakronutʻyunicʻs) ցեղակրոնություններիցս (cʻeġakronutʻyunnericʻs)
    instrumental ցեղակրոնությամբս, ցեղակրոնությունովս* (cʻeġakronutʻyambs, cʻeġakronutʻyunovs*) ցեղակրոնություններովս (cʻeġakronutʻyunnerovs)
    locative ցեղակրոնությունումս (cʻeġakronutʻyunums) ցեղակրոնություններումս (cʻeġakronutʻyunnerums)
    2nd person possessive forms (your)
    nominative ցեղակրոնությունդ (cʻeġakronutʻyund) ցեղակրոնություններդ (cʻeġakronutʻyunnerd)
    dative ցեղակրոնությանդ (cʻeġakronutʻyand) ցեղակրոնություններիդ, ցեղակրոնությանցդ** (cʻeġakronutʻyunnerid, cʻeġakronutʻyancʻd**)
    ablative ցեղակրոնությունիցդ (cʻeġakronutʻyunicʻd) ցեղակրոնություններիցդ (cʻeġakronutʻyunnericʻd)
    instrumental ցեղակրոնությամբդ, ցեղակրոնությունովդ* (cʻeġakronutʻyambd, cʻeġakronutʻyunovd*) ցեղակրոնություններովդ (cʻeġakronutʻyunnerovd)
    locative ցեղակրոնությունումդ (cʻeġakronutʻyunumd) ցեղակրոնություններումդ (cʻeġakronutʻyunnerumd)

    *colloquial   **dated

    [edit]