Iiris

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
See also: iiris

Estonian[edit]

Proper noun[edit]

Iiris

  1. A female given name, variant of Iris.

Finnish[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [ˈiːris]
  • Hyphenation: Ii‧ris

Etymology[edit]

Flower name from iiris ‎(iris) at the end of the 19th century, also phonetic rendering of the Swedish Iris.

Proper noun[edit]

Iiris

  1. A female given name.
    • 1982 Orvokki Autio, Kotipesä, Gummerus, ISBN 9512621584, pages 11-12:
      Olavi oli vain ähkynyt ja haronut hiuksiaan, kun Armi oli puhunut kirjasta, jonka oli lukenut koululaisena. Siinä kirjassa oli ollut Iiris-niminen pieni tyttö. Klewe oli ollut tytön sukunimi. Ei Olavi ollut kuullutkaan sellaisesta kirjasta, mutta oli siihen aikaan myöntynyt kaikkeen, mitä Armi oli tahtonut. [ - - - ] Iiris Kaikkonen nyt tietysti kuulosti erilaiselta kuin Iiris Klewe, mutta ei ollut Olavikaan mikään viulutaiteilija niin kuin kirjan Iiriksen isä. Armi oli kuullut, että Olavin lehtolapsen nimi oli Pälvi Talvikki. Silloin hän oli päättänyt, ettei hänenkään tyttärestään Maijaa tai Liisaa tulisi. Armi muisti, että hän oli sanonut sen anopille. Hän oli silloin istunut Larvan tuvan keinutuolissa ja imettänyt tyttöä.
      —No sen takia justihin, oli anoppi selostanut pöydän päässä. —Justihin sen takia tällä laillisesti syntynehellä pitääs olla tavallinen, reiru nimi meirän suvuusta. Jos sinä nyt paat tällekin nuan ouron ja olemattoman nimen, niin kaikki muistaa sen toisen ouron nimen ja taas siitä ruvetahan puhumahan.
      —Ei Iiris oo olematoon nimi, oli Armi sanonut. —Se on kaunis.
      —Se ei oo täs tapaukses ollenkaan pääasia, oli anoppi vatkuttanut almanakka ja silmälasit käsissä täristen.

Declension[edit]

Inflection of Iiris (Kotus type 39/vastaus, no gradation)
nominative Iiris Iirikset
genitive Iiriksen Iiristen
Iiriksien
partitive Iiristä Iiriksiä
illative Iirikseen Iiriksiin
singular plural
nominative Iiris Iirikset
accusative nom.? Iiris Iirikset
gen. Iiriksen
genitive Iiriksen Iiristen
Iiriksien
partitive Iiristä Iiriksiä
inessive Iiriksessä Iiriksissä
elative Iiriksestä Iiriksistä
illative Iirikseen Iiriksiin
adessive Iiriksellä Iiriksillä
ablative Iirikseltä Iiriksiltä
allative Iirikselle Iiriksille
essive Iiriksenä Iiriksinä
translative Iirikseksi Iiriksiksi
instructive Iiriksin
abessive Iiriksettä Iiriksittä
comitative Iiriksineen

Anagrams[edit]