isithwalambiza

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Zulu[edit]

Etymology[edit]

From isi- +‎ -thwala (carry) +‎ imbiza (cooking pot).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ísitʰwálambiːzá/

Noun[edit]

ísithwálambizá 7 (plural ízithwálambizá 8)

  1. mantis
    Synonym: isithathabantwana

Inflection[edit]

Class 7/8
Singular Plural
Full form isithwalambiza izithwalambiza
Locative esithwalambizeni ezithwalambizeni
Singular Plural
Full form isithwalambiza izithwalambiza
Simple form sithwalambiza zithwalambiza
Locative esithwalambizeni ezithwalambizeni
Copulative yisithwalambiza yizithwalambiza
Possessive forms
Singular Plural
Modifier Substantive Modifier Substantive
Class 1 wesithwalambiza owesithwalambiza wezithwalambiza owezithwalambiza
Class 2 besithwalambiza abesithwalambiza bezithwalambiza abezithwalambiza
Class 3 wesithwalambiza owesithwalambiza wezithwalambiza owezithwalambiza
Class 4 yesithwalambiza eyesithwalambiza yezithwalambiza eyezithwalambiza
Class 5 lesithwalambiza elesithwalambiza lezithwalambiza elezithwalambiza
Class 6 esithwalambiza awesithwalambiza ezithwalambiza awezithwalambiza
Class 7 sesithwalambiza esesithwalambiza sezithwalambiza esezithwalambiza
Class 8 zesithwalambiza ezesithwalambiza zezithwalambiza ezezithwalambiza
Class 9 yesithwalambiza eyesithwalambiza yezithwalambiza eyezithwalambiza
Class 10 zesithwalambiza ezesithwalambiza zezithwalambiza ezezithwalambiza
Class 11 lwesithwalambiza olwesithwalambiza lwezithwalambiza olwezithwalambiza
Class 14 besithwalambiza obesithwalambiza bezithwalambiza obezithwalambiza
Class 15 kwesithwalambiza okwesithwalambiza kwezithwalambiza okwezithwalambiza
Class 17 kwesithwalambiza okwesithwalambiza kwezithwalambiza okwezithwalambiza

References[edit]