julkaista

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index ju)

Pronunciation[edit]

  • Hyphenation: jul‧kais‧ta
  • IPA(key): /ˈjulkɑistɑˣ/

Verb[edit]

julkaista

  1. (transitive) To publish.

Conjugation[edit]

Inflection of julkaista (Kotus type 66/rohkaista, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. julkaisen en julkaise 1st sing. olen julkaissut en ole julkaissut
2nd sing. julkaiset et julkaise 2nd sing. olet julkaissut et ole julkaissut
3rd sing. julkaisee ei julkaise 3rd sing. on julkaissut ei ole julkaissut
1st plur. julkaisemme emme julkaise 1st plur. olemme julkaisseet emme ole julkaisseet
2nd plur. julkaisette ette julkaise 2nd plur. olette julkaisseet ette ole julkaisseet
3rd plur. julkaisevat eivät julkaise 3rd plur. ovat julkaisseet eivät ole julkaisseet
passive julkaistaan ei julkaista passive on julkaistu ei ole julkaistu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. julkaisin en julkaissut 1st sing. olin julkaissut en ollut julkaissut
2nd sing. julkaisit et julkaissut 2nd sing. olit julkaissut et ollut julkaissut
3rd sing. julkaisi ei julkaissut 3rd sing. oli julkaissut ei ollut julkaissut
1st plur. julkaisimme emme julkaisseet 1st plur. olimme julkaisseet emme olleet julkaisseet
2nd plur. julkaisitte ette julkaisseet 2nd plur. olitte julkaisseet ette olleet julkaisseet
3rd plur. julkaisivat eivät julkaisseet 3rd plur. olivat julkaisseet eivät olleet julkaisseet
passive julkaistiin ei julkaistu passive oli julkaistu ei ollut julkaistu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. julkaisisin en julkaisisi 1st sing. olisin julkaissut en olisi julkaissut
2nd sing. julkaisisit et julkaisisi 2nd sing. olisit julkaissut et olisi julkaissut
3rd sing. julkaisisi ei julkaisisi 3rd sing. olisi julkaissut ei olisi julkaissut
1st plur. julkaisisimme emme julkaisisi 1st plur. olisimme julkaisseet emme olisi julkaisseet
2nd plur. julkaisisitte ette julkaisisi 2nd plur. olisitte julkaisseet ette olisi julkaisseet
3rd plur. julkaisisivat eivät julkaisisi 3rd plur. olisivat julkaisseet eivät olisi julkaisseet
passive julkaistaisiin ei julkaistaisi passive olisi julkaistu ei olisi julkaistu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. julkaise älä julkaise 2nd sing. ole julkaissut älä ole julkaissut
3rd sing. julkaiskoon älköön julkaisko 3rd sing. olkoon julkaissut älköön olko julkaissut
1st plur. julkaiskaamme älkäämme julkaisko 1st plur. olkaamme julkaisseet älkäämme olko julkaisseet
2nd plur. julkaiskaa älkää julkaisko 2nd plur. olkaa julkaisseet älkää olko julkaisseet
3rd plur. julkaiskoot älkööt julkaisko 3rd plur. olkoot julkaisseet älkööt olko julkaisseet
passive julkaistakoon älköön julkaistako passive olkoon julkaistu älköön olko julkaistu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. julkaissen en julkaisse 1st sing. lienen julkaissut en liene julkaissut
2nd sing. julkaisset et julkaisse 2nd sing. lienet julkaissut et liene julkaissut
3rd sing. julkaissee ei julkaisse 3rd sing. lienee julkaissut ei liene julkaissut
1st plur. julkaissemme emme julkaisse 1st plur. lienemme julkaisseet emme liene julkaisseet
2nd plur. julkaissette ette julkaisse 2nd plur. lienette julkaisseet ette liene julkaisseet
3rd plur. julkaissevat eivät julkaisse 3rd plur. lienevät julkaisseet eivät liene julkaisseet
passive julkaistaneen ei julkaistane passive lienee julkaistu ei liene julkaistu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st julkaista present julkaiseva julkaistava
long 1st2 julkaistakseen past julkaissut julkaistu
2nd inessive1 julkaistessa julkaistaessa agent1, 3 julkaisema
instructive julkaisten negative julkaisematon
3rd inessive julkaisemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative julkaisemasta
illative julkaisemaan
adessive julkaisemalla
abessive julkaisematta
instructive julkaiseman julkaistaman
4th nominative julkaiseminen
partitive julkaisemista
5th2 julkaisemaisillaan

Anagrams[edit]