lakuriqësi

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Albanian[edit]

Etymology[edit]

lakuriq +‎ -ësi

Pronunciation[edit]

 • IPA(key): /lakuɾicəˈsi/, [lakuɽicɕˈsi]

Noun[edit]

lakuriqësi f (definite singular lakuriqësia)

 1. nudity, nakedness
  Çfarë mendoni ju për lakuriqësinë publike?
  What do you think about public nudity?
 2. (by extension, euphemistically indirect) genitalia
  • Eksodi 20:26
   Dhe nuk do të ngjitesh në altarin tim me anë shkallaresh, me qëllim që mbi të të mos zbulohet lakuriqësia jote.
   And do not go up to my altar on steps, in order that your genitalia will not be exposed.

Declension[edit]