maksaa maltaita

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

maksaa maltaita

  1. (idiomatic) to cost the earth (to be a huge expense)
    Kaupungin johdon tyhmyys maksaa meille maltaita.
    The dumbness of the city management costs us the earth.

Conjugation[edit]

Inflection of maksaa maltaita (Kotus type 56/kaivaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maksan maltaita en maksa maltaita 1st sing. olen maksanut maltaita en ole maksanut maltaita
2nd sing. maksat maltaita et maksa maltaita 2nd sing. olet maksanut maltaita et ole maksanut maltaita
3rd sing. maksaa maltaita ei maksa maltaita 3rd sing. on maksanut maltaita ei ole maksanut maltaita
1st plur. maksamme maltaita emme maksa maltaita 1st plur. olemme maksaneet maltaita emme ole maksaneet maltaita
2nd plur. maksatte maltaita ette maksa maltaita 2nd plur. olette maksaneet maltaita ette ole maksaneet maltaita
3rd plur. maksavat maltaita eivät maksa maltaita 3rd plur. ovat maksaneet maltaita eivät ole maksaneet maltaita
passive maksetaan maltaita ei makseta maltaita passive on maksettu maltaita ei ole maksettu maltaita
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maksoin maltaita en maksanut maltaita 1st sing. olin maksanut maltaita en ollut maksanut maltaita
2nd sing. maksoit maltaita et maksanut maltaita 2nd sing. olit maksanut maltaita et ollut maksanut maltaita
3rd sing. maksoi maltaita ei maksanut maltaita 3rd sing. oli maksanut maltaita ei ollut maksanut maltaita
1st plur. maksoimme maltaita emme maksaneet maltaita 1st plur. olimme maksaneet maltaita emme olleet maksaneet maltaita
2nd plur. maksoitte maltaita ette maksaneet maltaita 2nd plur. olitte maksaneet maltaita ette olleet maksaneet maltaita
3rd plur. maksoivat maltaita eivät maksaneet maltaita 3rd plur. olivat maksaneet maltaita eivät olleet maksaneet maltaita
passive maksettiin maltaita ei maksettu maltaita passive oli maksettu maltaita ei ollut maksettu maltaita
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maksaisin maltaita en maksaisi maltaita 1st sing. olisin maksanut maltaita en olisi maksanut maltaita
2nd sing. maksaisit maltaita et maksaisi maltaita 2nd sing. olisit maksanut maltaita et olisi maksanut maltaita
3rd sing. maksaisi maltaita ei maksaisi maltaita 3rd sing. olisi maksanut maltaita ei olisi maksanut maltaita
1st plur. maksaisimme maltaita emme maksaisi maltaita 1st plur. olisimme maksaneet maltaita emme olisi maksaneet maltaita
2nd plur. maksaisitte maltaita ette maksaisi maltaita 2nd plur. olisitte maksaneet maltaita ette olisi maksaneet maltaita
3rd plur. maksaisivat maltaita eivät maksaisi maltaita 3rd plur. olisivat maksaneet maltaita eivät olisi maksaneet maltaita
passive maksettaisiin maltaita ei maksettaisi maltaita passive olisi maksettu maltaita ei olisi maksettu maltaita
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. maksa maltaita älä maksa maltaita 2nd sing. ole maksanut maltaita älä ole maksanut maltaita
3rd sing. maksakoon maltaita älköön maksako maltaita 3rd sing. olkoon maksanut maltaita älköön olko maksanut maltaita
1st plur. maksakaamme maltaita älkäämme maksako maltaita 1st plur. olkaamme maksaneet maltaita älkäämme olko maksaneet maltaita
2nd plur. maksakaa maltaita älkää maksako maltaita 2nd plur. olkaa maksaneet maltaita älkää olko maksaneet maltaita
3rd plur. maksakoot maltaita älkööt maksako maltaita 3rd plur. olkoot maksaneet maltaita älkööt olko maksaneet maltaita
passive maksettakoon maltaita älköön maksettako maltaita passive olkoon maksettu maltaita älköön olko maksettu maltaita
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maksanen maltaita en maksane maltaita 1st sing. lienen maksanut maltaita en liene maksanut maltaita
2nd sing. maksanet maltaita et maksane maltaita 2nd sing. lienet maksanut maltaita et liene maksanut maltaita
3rd sing. maksanee maltaita ei maksane maltaita 3rd sing. lienee maksanut maltaita ei liene maksanut maltaita
1st plur. maksanemme maltaita emme maksane maltaita 1st plur. lienemme maksaneet maltaita emme liene maksaneet maltaita
2nd plur. maksanette maltaita ette maksane maltaita 2nd plur. lienette maksaneet maltaita ette liene maksaneet maltaita
3rd plur. maksanevat maltaita eivät maksane maltaita 3rd plur. lienevät maksaneet maltaita eivät liene maksaneet maltaita
passive maksettaneen maltaita ei maksettane maltaita passive lienee maksettu maltaita ei liene maksettu maltaita
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st maksaa maltaita present maksava maltaita maksettava maltaita
long 1st2 maksaakseen maltaita past maksanut maltaita maksettu maltaita
2nd inessive1 maksaessa maltaita maksettaessa maltaita agent1, 3 maksama maltaita
instructive maksaen maltaita negative maksamaton maltaita
3rd inessive maksamassa maltaita 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative maksamasta maltaita
illative maksamaan maltaita
adessive maksamalla maltaita
abessive maksamatta maltaita
instructive maksaman maltaita maksettaman maltaita
4th nominative maksaminen maltaita
partitive maksamista maltaita
5th2 maksamaisillaan maltaita